Περίεργο Μίκυ Μάους νο 1 στο eBay

Το κόμιξ #1 γενικά είναι υπερεκτιμημένο γιατί η ζήτηση είναι τεράστια ειδικά από νέους συλλέκτες, και οι επιτήδειοι, έμποροι και μη κοιτάνε να το εκμεταλλευτούν! Προσοχή και στις φωτοτυπίες παιδιά που κάνουν πάταγο!!!
 
εγω εχω το αλμανακο νο1 αλλα δεν ξερω αν ειναι σπανιο :p
 
circleag είπε:
Πρέπει να είναι!
Γιατί δεν βάζεις καμιά φώτο;
Θα σε απογοητεύσω κι εσένα και τον φίλο πιο πάνω, αλλά το Αλμανάκο, δεν θεωρείται σπάνιο λόγω μειωμένης ζήτησης και ίσως μεγάλου τιράζ. Για φωτογραφίες των εξωφύλλων προτείνω να δείτε εδώ: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&cov_id=3
 
Το επίσημο Μίκυ Μάους Νο 1 το είχε ένας φίλος από τον πατέρα του, 100% αυθεντικό και όχι ανατύπωση (είχε τα γράμματα πάνω)... του το πέταξε η μάνα του όσο σπούδαζε. Ήταν σε εντελώς άριστη κατάσταση... πόσο θα κοστολογούνταν το "συγχωρεμένο"; Έχουν βρεθεί άλλα σε άριστη κατάσταση (9.5+/10);
 
dr_slump είπε:
Το επίσημο Μίκυ Μάους Νο 1 το είχε ένας φίλος από τον πατέρα του, 100% αυθεντικό και όχι ανατύπωση (είχε τα γράμματα πάνω)... του το πέταξε η μάνα του όσο σπούδαζε. Ήταν σε εντελώς άριστη κατάσταση... πόσο θα κοστολογούνταν το "συγχωρεμένο"; Έχουν βρεθεί άλλα σε άριστη κατάσταση (9.5+/10);
Προσφατα σε μικρη αγγελια ζητούσε ο κατοχος 49.000?!!!!!!!!!!!!!!!! Τα σχολια δικα σας.
 
Τα ποσά που συζητάτε είναι απίστευτα! :eek:

Κάποιοι άνετα το έχουν για επάγγελμα δηλαδή.
 
Ε καλά, αυτοί που ζητάνε τέτοια ποσά μάλλον το κάνουν για πλάκα, σου λέει κάτσε να δω ποιος θα ενδιαφερθεί, δεν εξηγείται αλλιώς, και υπονοούν τη νοημοσύνη μας έτσι. Την είχα δει και γω την εν λόγω αγγελία! Αλλά έπρεπε να τον πάρω τηλέφωνο και να τον στείλω στο Χαρτούμ για να περιμένει να κάνουμε τη συναλλαγή, αν είναι δυνατόν!

Φίλε dr_slump το μίκυ #1 σε αυτήν τη κατάσταση μπορεί να έφτανε και τα 800 ευρώ!!! Είναι απίστευτο τι πετάνε αυτές οι μάνες χωρίς να ξέρουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοείται ότι είναι επάγγελμα, ρε παιδιά! Άκουσα ότι υπάρχουν τύποι που έχουν ολόκληρες αποθήκες με χιλιάδες παλιά τεύχη, και σ' ένα Μίκυ Μάους που πήρα πρόσφατα είχε και χαρτάκι με τα στοιχεία μιας τέτοιας αποθήκης, για να πάω να συμπληρώσω τη συλλογή μου, αν θέλω! Το καλύτερο? Κράτησα και τη διαφήμιση γιατί την θεωρώ συλλεκτική! :D Πάντως δεν θέλω να βάλω τα στοιχεία εδώ και να έχω κυρώσεις από το σάϊτ!..
 
Hrysaor είπε:
Εννοείται ότι είναι επάγγελμα, ρε παιδιά! Άκουσα ότι υπάρχουν τύποι που έχουν ολόκληρες αποθήκες με χιλιάδες παλιά τεύχη, και σ' ένα Μίκυ Μάους που πήρα πρόσφατα είχε και χαρτάκι με τα στοιχεία μιας τέτοιας αποθήκης, για να πάω να συμπληρώσω τη συλλογή μου, αν θέλω! Το καλύτερο? Κράτησα και τη διαφήμιση γιατί την θεωρώ συλλεκτική! :D Πάντως δεν θέλω να βάλω τα στοιχεία εδώ και να έχω κυρώσεις από το σάϊτ!..
Μιλάς για επίσημο διανομέα/έμπορο στοκ περιοδικών.

Δυστυχώς πλέον τα έχει δώσει σχεδόν όλα. Ελάχιστα του έχουν μείνει και αυτά κυρίως αδιάφορα.

Το γράφω για να γλυτώσεις από μαιλ του τύπου "...πες μου και μένα" κλπ.

:cool:
 
Ναι δυστυχώς το διαπίστωσα το καλοκαίρι που πέρασε... μόνο διάσπαρτα εντοπίζονται. Ίσως είναι καλύτερα έτσι, έχει suspense :p
 
crc είπε:
Μιλάς για επίσημο διανομέα/έμπορο στοκ περιοδικών. Δυστυχώς πλέον τα έχει δώσει σχεδόν όλα. Ελάχιστα του έχουν μείνει και αυτά κυρίως αδιάφορα.

Το γράφω για να γλυτώσεις από μαιλ του τύπου "...πες μου και μένα" κλπ.

:cool:
Αμάν βρε Κωστή άσε και καμιά λέξη να πέσει κάτω!!! Εντάξει είπαμε τα ξέρεις όλα αλλά γιατί μας τη λες έτσι; Μπορεί το παιδί (απ'ότι φαίνεται κιόλας) να είναι λαλήστατο και του αρέσει να απαντάει σε email!!!!!!!!!!!
 
Μιας και έχει γίνει συζήτηση γι'αυτή τη σειρά, ιδού το τελευταίο μου απόκτημα, το Νο3, από τον Ιούλιο του 1961...

TPTMM3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος!!! Άντε να την κλείσεις τη σειρά δεν είναι πολλά τεύχη (26)!
 
Μπααα... Έχουν προτεραιότητα άλλες (λιγότερο ακριβές), πριν... :D
 
kingtiger077 είπε:
Το κόμιξ #1 γενικά είναι υπερεκτιμημένο γιατί η ζήτηση είναι τεράστια ειδικά από νέους συλλέκτες, και οι επιτήδειοι, έμποροι και μη κοιτάνε να το εκμεταλλευτούν! Προσοχή και στις φωτοτυπίες παιδιά που κάνουν πάταγο!!!
ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το Κόμιξ με Ξου είναι συλλεκτικό. Επειδή έγραφε ο Τερζόπουλος στην κορδέλα ""Συλλεκτική έκδοση"; :) είναι σοβαρά πράγματα αυτά; για μένα από την σειρά του Ντίσνεϋ τρια αξίζουν και είναι και "συλλεκτικά": Μίκυ Μάους, Κλασικά και Μεγάλο Μίκυ.
 
Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις...
 
Συμφωνώ με τον

Rheinmetall.Το να γράφει ο Τερζόπουλος στα τεύχη του "Κόμιξ" στην κορδέλα "Συλλεκτικό Τεύχος", αμέσως κανένα δεν είναι συλλεκτικό.Αντιθέτως αν έβγαζε ένα μη-συλλεκτικό, αυτό θα ήταν συλλεκτικό...
 
Το δικο μου περιοδικο του Μικυ πολυ πριν την εποχη του Τερζοπουλου.

Εξωφυλλο κι οπισθοφυλo

 


attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα