Περίεργο joypad

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Τις προάλλες έπεσε στα χέρια μου ένα 3 button χειριστήριο mega drive, το οποίο σε πρώτη ματιά έδειχνε να είναι το τυπικό χειριστήριο που ξέρουμε όλοι μας.

Αφού το καθάρισα, το σύνδεσα με την amiga 600 και δοκίμασα να παίξω μερικά παιχνίδια να δω αν δουλεύει.

Η συμπεριφορά του ήταν πολύ παράξενη. Στο turrican δούλευε μόνο το δεύτερο κουμπί, στο flashback έμοιαζε να θέλει calibration για να δουλέψει, και στο superfrog ήταν σαν να μην υπάρχει καν.

Δοκίμασα δυο άλλα χειριστήρια που έχω ( ένα cms και ένα master system) για να διαπιστώσω ότι δεν έχει κάτι το joystick port ή τα ίδια τα χειριστήρια.

Κοιτώντας πιο προσεκτικά το περίεργο χειριστήριο παρατήρησα πως το λογότυπο sega δεν έχει το σήμα R, και τα γράμματα που είναι τυπωμένα πάνω σαν να μην ευθυγραμμίζουν. Επίσης πάνω στην πλακέτα δεν αναφέρει πουθενά το όνομα της sega, απλά ένα ξερό sg-joy2.

Επίσης, στο βύσμα δεν έχει πουθενά το λογότυπο της sega και στο πίσω μέρος δεν υπάρχει καμιά ένδειξη ή κάποιο λογότυπο.

Δεν έχω κάποια κονσόλα της sega ή κάποιο άλλο μηχάνημα που να δέχεται αυτού του τύπου τα χειριστήρια για να δω πως συμπεριφέρεται εκεί.

Ανέβασα και μερικές φώτο για να δείτε και εσείς το joypad, μήπως και καταλάβετε τι παίζει.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2240
 
Χωρις να ξερω πολλα...αλλα τυχανει να εχω

Mega Drive...με μια πρωτη ματια φαινεται για μια

πολυ καλη αντιγραφη. :eek:

Τωρα οσο για το τεχνικο κομματι ας το αναλυσουν οι

γνωριζοντες περισσοτερα. :)
 
Μαλλον ειναι μα'ι'μου χειριστηριο.. ετσι μου φαινετε εμενα.. σιγουρα αν εχεις ενα αυθεντικο και το πιασεις και μετα πιασεις αυτο , μονο και μονο απο την αφη πιστευω θα καταλαβεις αν ειναι μα'ι'μου ή οχι .

το πιο σιγουρο ειναι να ανοιξεις την πλακετα ενως κανονικου να δεις τι γραφει , νομιζω θα ειναι ο 100% σωστος τροπος να δεις.
 
Τι ψαχνεις να βρεις τωρα... σιγουρα δεν ειναι απο αυτα που εδιναν μαζι με τα megadrive. Αλλα η sega εχει φτιαξει τοσα πραγματα σε τοσα διαφορετικα εργοστασια και σε τοσες διαφορετικες χωρες που δεν θα βγαλεις ακρη. Πιθανον να ειναι απο το εργοστασιο της Tectoy στη Βραζιλια, πιθανον να ειναι απο τα "τελευταια" MD αυτα με τα "all in a chip" τεχνολογια, πιθανον να ειναι απομημιση απο αλλη κονσολα, πιο ξερει. Το θεμα ειναι να παιζει σε MD και μιας και δεν εχεις MD δεν θα το μαθεις ποτε!
 
Το είναι είναι μαϊμού είναι σίγουρο. Μου φαίνεται παράξενο, γιατί δεν θυμάμαι να κυκλοφορούν στο Ελληνικό εμπόριο τέτοια.

Επίσης η αίσθηση που δίνει στην αφή και στα κουμπιά είναι ίδια με αυτή του original .

Θα το δώσω σε φίλο με mega drive για να μου πει πως συμπεριφέρεται εκεί.
 
Με μια γρηγορη ερευνα βρηκα αυτο εδω

Εχει ολα τα joypad και υπαρχει αναμεσα τους

και το συγκεκριμενο! :eek:
 
Καλά το φαντάστηκα... Και πάλι όμως, δεν θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά σε μηχανήματα με αυτού του τύπου την θύρα ?
 
Εχω και εγω κατι παρομοιο αλλα για Sega Saturn. Θα βαλω φωτογραφια το βραδυ.
 
Δεν βλεπω να φερει την αναφλυφη επιφανεια, ουτε και το λογοτυπο της sega πανω στη πλακετα. Αρα μιλαμε για εργοστασιακη αντιγραφη.

Κανονικα, τα επισημα Ιαπωνικα/Ασιατικα χειρηστηρια ειχαν πολυχρωμα κουμπια (κοκκινο και μπλε αν θυμαμαι καλα) για το start, ωστοσο ομως το συγκεκριμενο δεν ειναι επισημο.

Η tectoy ακομα που αναφερθηκε παραπανω, ειναι επισημος συνεργατης/αντιπροσωπος της sega στη Βραζιλια/Νοτια Αμερικη και σε καμια περιπτωση δεν ειχε παραγωγη διχως την αδεια της sega.
 
Ναι αλλα εαν εχεις ανοιξει χειριστηριο της Tectoy θα εβλεπες οτι τα πρωτα που ειχαν βγει εγραφαν SEGA πανω στην πλακετα, αλλα τα τελευταια μοντελα MD και τα χειριστηρια τους ειχαν απλα επανω εναν κωδικο SG-xxxx χωρις το λογοτυπο. Ακομα εχω πετυχει ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ 6κουμπο χειριστηριο για MD, που στο εξωτερικη συσκευασια δεν εγραφε πουθενα sega, μονο πισω απο το joypad ειχε τον σωστο κωδικο που αντιστοιχουσε στο αυθεντικο εξακουμπο χειριστηριο.
 
P1020918.jpg Εδω ειναι οι φωτογραφιες που υποσχεθηκα. Ειναι καθαρα κινεζικης ποιοτητας αλλα το design μου αρεσει απο το κλασικο και επισης στην συσκευασια και στο χειριστηριο χρησιμοποιει κανονικα το λογοτυπο Sega.P1020917.jpg
 
mike είπε:
Ναι αλλα εαν εχεις ανοιξει χειριστηριο της Tectoy θα εβλεπες οτι τα πρωτα που ειχαν βγει εγραφαν SEGA πανω στην πλακετα, αλλα τα τελευταια μοντελα MD και τα χειριστηρια τους ειχαν απλα επανω εναν κωδικο SG-xxxx χωρις το λογοτυπο. Ακομα εχω πετυχει ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ 6κουμπο χειριστηριο για MD, που στο εξωτερικη συσκευασια δεν εγραφε πουθενα sega, μονο πισω απο το joypad ειχε τον σωστο κωδικο που αντιστοιχουσε στο αυθεντικο εξακουμπο χειριστηριο.
Για τις τελευταιες τους κυκλοφοριες, εχει να κανει με την αδεια που εχουνε συμφωνησει με την sammy. Θυμησου πως δεν ειναι sega, αλλα sega sammy. Και στα τελευταια χειρηστηρια στους υπολογιστες το ιδιο πραγμα κανουνε. Δεν γνωριζω πιο εξακουμπο ειναι σε γενικη συσκευασια, πολλες απομιμησεις κυκλοφορουσαν/κυκλοφορουν ετσι παντως.

DarkSynbios είπε:
Εδω ειναι οι φωτογραφιες που υποσχεθηκα. Ειναι καθαρα κινεζικης ποιοτητας αλλα το design μου αρεσει απο το κλασικο και επισης στην συσκευασια και στο χειριστηριο χρησιμοποιει κανονικα το λογοτυπο Sega.
Εισαι περηφανος κατοχος του πανεμορφου και εξαιρετικου χειρηστηριου που κυκλοφορησε με συμφωνα της sega σε Αυστραλια και Νεα Ζηλανδια. Το εχω πιασει και το λατρευω! Ενδεχομενος καποια να εμειναν και Κινα.. Δεν εχω δει ομως ποτε καποια απομιμιση του, δυστηχως κιολας γιατι πλεον το επισημο ειναι σχετικα δυσκολο να βρεθει καθως και ακριβο!
 
Ναι, αυτό το χειριστήριο είναι αυθεντικό Sega. Δεν κυκλοφόρησε καν με license, εκείνη την εποχή η Sega είχε έλεγχο της πλειοψηφίας μετοχών της OziSoft, που είχε μετονομαστεί σε SegaOzisoft.
 
Πίσω
Μπλουζα