Περιοδικά πολέμου

Εγώ απλά οφείλω να σας εφιστήσω την προσοχή στο να μείνετε με τα γραφόμενά σας στο θέμα των περιοδικών αυτών και μόνο,και να μην επεκταθείτε περαιτέρω (όπως έκανε ο φίλος Rekeesh στο παραπάνω post του),για να μείνει και το thread ζωντανό...

Ως γνωστόν,όταν η κουβέντα "ανοίξει" και φτάσει να ξεφύγει από τα όρια του forum (γιατί έτσι γίνεται,το έχουμε ξαναδεί τόσες και τόσες φορές),μόνη λύση είναι το lock,που,κατά τ' άλλα,ΔΕΝ επιθυμούμε ασφαλώς να κάνουμε...
 
Δεν ξερω τι με επιασε και το γυριζω στην πολιτικη τελευταια :D

sorryz!!
 
ΟΚ φίλε Rakeesh,απλά κι εγώ με τη σειρά μου οφείλω να γράψω ό,τι έγραψα,για να είμαι ξεκάθαρος,αλλά και σωστός,απέναντί σας.... :)
 
Rakeesh είπε:
Η τηλεοραση μαλιστα (νομιζω ΕΤ2) ειχε και εκπομπη που αφορουσε τις ενοπλες δυναμεις. Κατι τετοιο θα ηταν ανηκουστο σημερα (ασχετα που ακομα και τοτε δεν την εβλεπε κανενας)
H εκπομπή με τίτλο "ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ" παίζεται ακόμα, κάθε Κυριακή μεσημέρι.

Εικάζω ότι είναι η μακροβιότερη στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης.

Και φυσικά, όπως τότε, έτσι και τώρα τη βλέπω φανατικά !
 
Όντως η Αρετή και Τόλμη πρέπει να συνεχίζει ακόμη, αν και από την ώρα που έβαλα NOVA και βλέπει ο πιτσιρικάς JETIX σταμάτησα να βλέπω οτιδήποτε !! Στο θέμα μας για τα comics τώρα, ξέρει κανένας από που ήταν (αγγλία κλπ) τα πρωτότυπα αυτών των πολεμικών comics και πως ήταν ο original ξενόγλωσσός τίτλος τους, μπας και βρούμε κανένα σε PDF πουθενά?
 
Εδω για εξωφυλλα.

http://www.bookpalace.com/comicsgen.htm

Ψαχτε για τους παρακατω τιτλους:

Battle Picture Library

Lion Picture Library

War Picture Library

War at sea Picture Library

Air Force Picture Library
 
Τρία εξωφυλλάκια και από μένα:

fetch


fetch


fetch


Δε με συνάρπασαν ποτέ αυτά τα κόμικς... Τα αγόραζα όμως που και που, όταν δεν έβρισκα κάτι άλλο να διαβάσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι πολύ σημαντικό που δεν το έχει αναφέρει κανείς μέχρι τώρα : έχετε προσέξει τους τίτλους στα εξώφυλλα ; Δεν είχανε σχέση με τις εκάστοτε ιστορίες εντός του τεύχους . Εγώ για καιρό νόμιζα πως ήταν εντελώς άσχετα , έως ότου κάποια μέρα ανακάλυψα κάτι συνταρακτικό : κάποια ιστορία σε ένα από αυτά τα περιοδικά είχε τον ίδιο τίτλο με το εξώφυλλο άλλου περιοδικού ! Της ίδιας σειράς , μεν , αλλά από άλλο τεύχος . Τότε ήταν που κατάλαβα πως πρέπει να είχε γίνει κάποιο πολύ μεγάλο αλαλούμ ! Μα καλά , πώς τα κατάφεραν και έγινε τόσο μεγάλο μπερδεμα ; !
 
μα καλά...κανείς δεν σκέφτηκε το ΜΕΓΙΣΤΟ περιοδικό αγωνίας (κυρίως) και δράσης .....ΤΑΚΟΣ !!! (ή ΝΤΑΚΟΣ (όχι κρητικός), ή ΝΤΑΚΟΥΛΑΣ!!!) ...εκεί θα έχει τρελή αγωνία για το πόσα ΣΕΞ (Στέρηση ΕΞόδου) Φ (Φυλακή) ή κρατήσεις θα φάει ο αναφερόμενος...χμμμ...άλλη μια ιδέα περιοδικού....ή τίτλος ιστορίας με σασπένς! ....[σατανική φωνή] Ο ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ! [/σατανική φωνή]...LOL
 
iliekater είπε:
Κάτι πολύ σημαντικό που δεν το έχει αναφέρει κανείς μέχρι τώρα :έχετε προσέξει τους τίτλους στα εξώφυλλα ; Δεν είχανε σχέση με τις εκάστοτε ιστορίες εντός του τεύχους .

Εγώ για καιρό νόμιζα πως ήταν εντελώς άσχετα , έως ότου κάποια μέρα ανακάλυψα κάτι συνταρακτικό : κάποια ιστορία σε ένα από αυτά τα περιοδικά είχε τον ίδιο τίτλο με το εξώφυλλο άλλου περιοδικού ! Της ίδιας σειράς , μεν , αλλά από άλλο τεύχος .

Τότε ήταν που κατάλαβα πως πρέπει να είχε γίνει κάποιο πολύ μεγάλο αλαλούμ ! Μα καλά , πώς τα κατάφεραν και έγινε τόσο μεγάλο μπερδεμα ; !
Πράγματι κάποιοι τίτλοι δεν είχαν να κάνουν με την ιστορία, μέσα στο τεύχος...

Κάποιοι, σαν κι αυτόν πιο πάνω "Δύο φορές δειλός", ήταν σωστοί...
 
Θυμάμαι με είχε πιάσει εμμονή να ξανασυγκρίνω τις ιστορίες του κάθε τεύχους με κάθε εξώφυλλο και είχα φτάσει στο δίλημα να αποσυράψω τα εξώφυλλα και να τα κολλήσω στα κατάλληλα τεύχη ! Τελικά μετακομίσαμε και , με την όλη βαβούρα , η όλη έξαψη μου πέρασε , οπότε και έμειναν όπως ήταν :D .
 
περιοδικα πολεμου

που θα βρουμε pdf θα ηταν ωραια να τα βρισκαμε παλη το κρανος τη δραση και τον πολεμο ευχαριστο παιδια
 
Δεν θα βρεις εδω μεσα.
 
Ακόμα πιο ωραία θα ήταν να βρίσκαμε τα πραγματικά κόμικς και να τα κρατούσαμε στα χέρια μας... :)

Με λίγο ψάξιμο στο Google, και με μια ματιά σε εξειδικευμένα comics sites, βρίσκεις τεύχη προς αγορά...
 
Ακόμα έχω αρκετα απ'όσα μάζευα ,τα πιο πολλα τα έχασα και γω αλλα μου έχουν μείνει αρκετά.Περιπου στα 150.

DSC00062.jpg

DSC00063.jpg

DSC00064.jpg

DSC00065.jpg

DSC00066.jpg

DSC00067.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pana8inaikos είπε:
Ακόμα έχω αρκετα απ'όσα μάζευα ,τα πιο πολλα τα έχασα και γω αλλα μου έχουν μείνει αρκετά.Περιπου στα 150.
Α, μονο???!!!!

Καλα, ας παρουσιασω εγω τη μικρη μου συλλογη απο τα αγαπημενα μου κομικ..

Πολλα μεσημερια περνουσα απο το περιπτερο του κυρ-Πετρου με το νονο μου(με μηχανακι) αγοραζα ενα πολεμικο κομικ και μια καρυδα(το γνωστο γλυκισμα)...

Τα κρατησα μακρια απο κακα χερια και ματια...

Τα παλιοτερα ειναι του 1980.. :D

P1090580.jpg

P1090581.jpg

WAR COMICS 1.jpg

WAR COMICS 2.jpg

WAR COMICS 3.jpg
 
Μεσα απο το θεμα για τα δωρα στους τροχονομους της εκπομπης "Η μηχανη του χρονου", ειδα μια διαφημιση του κομικ Δρασις.

Προφανως στην πορεια τα δωρα εγιναν μια ευκαιρια για τις εταιριες να κανουν διαφημιση.

Δρασις2.jpg
 
Αυτο ειναι παρατηρητικότητα!
 
Aardvark είπε:
Αυτο ειναι παρατηρητικότητα!
χαχα Οντως εχω. Φαντασου ποσο εχουν μεινει αυτα στην μνημη μας, αναγνωρισα πρωτα τη γραμματοσειρα.

Και λεω αναμεσα στα μακαρονια, λαδια, μπυρες κλπ κλπ τι δουλεια εχει η λεξη Δρασις. Το γυρισα πισω και ειδα τον στρατιωτη.
 
Ειχα ενα σκασμο τετοια, που εφυγαν οταν πουλησα ολη μου την συλλογη πριν μερικα χρονια. Κρατησα κανα δυο για ενθυμιο. Ακομα και σημερα διαβάζονται πολυ ευχαριστα και εχουν και επιμορφωτική αξια. Πως αλλιως ενας μπόμπιρας θα ηξερε πχ οτι στα μεσα το 1942 ο πολεμος ειχε αρχισει να γυριζει κατα των γερμανων; Οχι απο την τηλεοραση γιατι οταν ημουν μικρος έβγαζα καντήλες οταν εδειχνε ντοκιμαντέρ και σιγουρα οχι απο το σχολειο, που η ιστορια ηταν κακο αστειο και η νεότερη ιστορία ηταν ακομα χειροτερο αστειο.

Να μερικες φωτογραφίες απο ενα τετοιο τεύχος.

Τανκς, τευχος 620, 5/11/83, εκδ. Δραγουνης

P1017246.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα