Περιοδικό ΓΥΝΑΙΚΑ

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.453
Αντιδράσεις
49.743
Το περιοδικό "Γυναίκα" είναι από τα πιο παλιά γυναικεία περιοδικά το οποίο ιδρύθηκε το 1950 και κυκλοφορεί ακόμη και στις μέρες μας! Παρακάτω ακολουθούν κάποια ρετρό εξώφυλλα...
 
Πρώτο και καλύτερο για την αγαπητή bambinella!!!


1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg
 
Και φυσικά τα εξώφυλλα με την Αλίκη δε θα μπορούσαν να λείπουν...


1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg
 
Μπράβο Άντονι!!

Να ρωτήσω, αυτό είναι ο πρόδρομος της "Γυναίκας" που κυκλοφορεί και σήμερα, μαζί με την "Καθημερινή";
 
Ναι! Κυκλοφορούσε πάντα μόνο του αυτόνομο! Τα τελευταία χρόνια όμως , όπως και άλλα περιοδικά , ενσωματώθηκε σε εφημερίδα...
 
Oπως πολυ σωστα ανεφερε ο tonytony στην αρχη, η Γυναικα πρωτοκυκλοφορησε το 1950. Μαλιστα τοτε ειχε τον τιτλο "Η Γυναικα και το Σπιτι".

Το πρωτο τευχος εγινε αναρπαστο, εξαντληθηκε και επανακυκλοφορησε. Τιμη πωλησης του περιοδικου 3.000 δρχ., αλλα η δραχμη το 1950 ηταν υποτιμημενη.

Tonytony, η Αλικη ειναι πολυ ομορφη στα εξωφυλλα της, αλλα μου αρεσει τρελα στο εξωφυλλο απο το ποστ Νο 4 που γραφει "Η Αλικη μας δειχνει το σπιτι της".

Εκει ειναι απιστευτη!

Ευχαριστω και παλι για τη φωτο της Μπριζιτ που μου αφιερωνεις! Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα τη βλεπω. Η Μπριζιτ ειναι παρα πολυ νεα εδω και νομιζω οτι η φωτογραφια της προερχεται απο τις εμφανισεις της στο περιοδικο Elle, κατα τη διαρκεια της εφηβειας της. Εμφανισεις που της ανοιξαν το δρομο προς τη δοξα.
 
Η δραχμή δεν υπερτιμήθηκε από τότε, απλώς το 1950λίγο της έκοψε τα 3 μηδενικά ο Μαρκεζίνης (υπουργός συντονισμού επί Παπάγου, αν θυμάμαι σωστά - αγέννητος ήμουν οπότε το έχω διαβάσει / ακούσει από γεροντότερους :) ) και οι 3000 έγιναν ξαφνικά 3.
 
14.jpg


Χωρίς να παίρνω και όρκο αλλά αυτό πρέπει να είναι το 1ο τεύχος του περιοδικού!!!
 
Εδώ και δύο χρόνια έχω ξεκινήσει να συλλέγω εξώφυλλα του περιοδικού ¨ΓΥΝΑΙΚΑ¨(έχω ψάξει στα σπίτια όλων των γιαγιαδων κ.τ.λ)αλλά στο διαδίκτυο δεν βρήκα τίποτα...Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω εάν μπορεί κάποιος να μου στείλει σύνδεσμο με το αρχείο του συγκεκριμένου περιοδικού η έστω να δημοσιεύσει μερικά ακόμη εξώφυλλα...ευχαριστώ πολύ... :)
 
PelosLovehitchcock καλώς όρισες στην παρέα μας.

Δε χρειάζεται να ανοίξεις νέο θέμα γράφοντας ακριβώς το ίδιο ποστ με το παραπάνω τη στιγμή που υπάρχει ήδη θέμα για το περιοδικό γυναίκα. Επίσης διάβασε (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) τους κανονισμούς του φόρουμ. :)
 
Kambia είπε:
PelosLovehitchcock καλώς όρισες στην παρέα μας. Δε χρειάζεται να ανοίξεις νέο θέμα γράφοντας ακριβώς το ίδιο ποστ με το παραπάνω τη στιγμή που υπάρχει ήδη θέμα για το περιοδικό γυναίκα. Επίσης διάβασε (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) τους κανονισμούς του φόρουμ. :)
Συγνώμη δεν το γνώριζα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια εχει καποιος τευχη του περιοδικου απο την εποχη που εγραφε η Μαλβινα ;;;;;;
 
Διάβασα πως το περιοδικό πλέον έκλεισε. Κρίμα. Έχω κάποια παλαιά τεύχη στα οποία είχα βρει αρκετές από τις έντυπες διαφημίσεις που έχω μοιραστεί μαζί σας. Πάει κι αυτό...

http://www.madata.gr/diafora/media/327271.html
 
Zωη Λασκαρη: "Οι αντρες που αγαπησα με απατησαν."

Κι εγω αναρωτιεμαι, πως ειναι δυνατον να εχεις διπλα σου τη θεα και να κοιταξεις αλλη;
 
Πίσω
Μπλουζα