Περιοδικό ΕΝΑ

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.280
Αντιδράσεις
49.009
Δε βρήκα αντίστοιχο θέμα και έτσι αναγκάστηκα να ανοίξω αυτό. Αν μου ξέφυγε παρακαλώ ας μεταφερθεί.


Το περιοδικό ΕΝΑ ξεκίνησε αν δε κάνω λάθος , στα τέλη της δεκαετίας του '80 και ολοκλήρωσε την πορεία του στα μέσα της δεκαετίας του '90.


 


Στο παρακάτω εξώφυλλο του 1990 λογικά νομίζω είναι η Ελένη Μενεγάκη! Δεν αναφέρεται πουθενά το όνομά της ούτε καν μέσα! Τόσο άγνωστη ήταν!!!...


 


218.jpg
Προβολή συνημμένου 106926
 
και ναι είναι η Ελένη Μενεγάκη!

Ωραίο εύρημα το περιοδικό!
 
Κι όμως, σαν περιοδικό υπάρχει τουλάχιστον από το 1983, όπως αποδεικνύει η διαφήμιση:

[video=youtube_share;XIKrPEZ2bUs]

(στο 11:20, αν ξεκινάει το βίντεο απ' την αρχή)

Ήταν μηνιαίο; Γιατί με την αρίθμηση του εντύπου (41), αν το υπολογίσουμε από το 1983 δε βγαίνει με τίποτα να ήταν εβδομαδιαίο, αλλά ούτε και μηνιαίο... Μάλλον κάπου στην πορεία έκανε restart...
 
Ήτανε εβδομαδιαίο , αυτό το ξέρω σίγουρα. Τώρα για τους αριθμούς των τευχών μεγάλο μπέρδεμα. Το ΕΝΑ , το ΚΑΙ και το TV3 νομίζω μόλις έμπαινε η νέα χρονιά ξεκινούσαν πάλι από το 1.
 
Ήταν πολύ καλό περιοδικό!! Μπράβο tony!!
 
Νομίζω ότι πρέπει να έγραφε ο Γιάννης Κακουλίδης μια ρούμπρικα με τίτλο "γενικώς..."
 
Μπράβο Tony-tony! Νομίζω πως όντως έλειπε η σχετική ρουμπρίκα!
 
Μπράβο Tony-tony! Νομίζω πως όντως έλειπε η σχετική ρουμπρίκα! Δεν το πρόλαβα αλλά από κάποια σκόρπια εξώφυλλα που έχει τύχει να δω, νομίζω πως επρόκειτο για περιοδικό υψηλής αισθητικής και αρκετά πρωτοποριακό για την εποχή του...
 
Και κάποια εξώφυλλα με την Αλίκη.

 


67.jpg
67.jpg

66.jpg
66.jpg

65.jpg
65.jpg

64.jpg
64.jpg

63.jpg
63.jpg

21.jpg
21.jpg
 
Πολυ καλο περιοδικο,το διαβαζα οταν επεφτε στα χερια μου. :)

Eυχαριστο στο διαβασμα και με ποικιλη υλη.

Ευχαριστουμε που μας το θυμησες Αντωνη! :thanx2:

Θυμαμαι και ενα λογοπαιγνιο/κουιζ/σπαζοκεφαλια της εποχης....

"Παει ενας τυπος στο περιπτερο και παιρνει 1 Ταχυδρομο και 1 Γυναικα,ποσα περιοδικα πηρε;"
 
5 περιοδικά. Ένα , Ταχυδρόμος , Και , Μία , Γυναίκα.
 
Εκπληκτικά εξώφυλλα Tony! Πάντα είναι ωραίο και διασκεδαστικό να βλέπεις την τότε επικαιρότητα, ιδίως όταν βλέπεις δηλώσεις των τότε πολιτικών και μονολογείς: "Που να ξέραμε τότε τι μας περιμένει"...
 
Στα εξωφυλλα της Μελινας δε φαινονται καθαρα τα ετη :(
 
mhmerotategiatipino είπε:
Στα εξωφυλλα της Μελινας δε φαινονται καθαρα τα ετη :(
Αν βλέπω καλά, το πρώτο είναι από το 1988 και το δεύτερο από το 1990.
 
nwntas είπε:
Αν βλέπω καλά, το πρώτο είναι από το 1988 και το δεύτερο από το 1990.
Πολύ σωστά. Μάλλον ο φίλος μου ο Πάνος θέλει γυαλιά!!! :p
 
Πίσω
Μπλουζα