Περιοδικό "Ελεύθερη γενιά"

Ευπαλίνος

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2009
Μηνύματα
681
Αντιδράσεις
415
Σχολικό μηνιαίο περιοδικό που μοιραζότανε στους μαθητές δωρεάν. Σε πολλά εξώφυλλα έργα Ελλήνων ζωγράφων. Το πρώτο τεύχος διανεμήθηκε το 1976.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Απίστευτο, που τα θυμήθηκες !!!

Παραδόξως, τα περισσότερα από τα τεύχη που δείχνεις είχαν ξεμείνει στο σπίτι και τα είχα διαβάσει πολλές φορές στο μακρινό παρελθόν.

Το περιοδικό αυτό ασχολούνταν με διάφορα σχολικά θέματα και ήταν κυρίως φιλολογικού περιεχομένου.

Πολλοί μαθητές έστελναν κείμενά τους (ποιήματα και πεζά) και δέχονταν συμβουλές από τη στήλη της αλληλογραφίας

του στυλ "Διάβαζε τα νεα ελληνικά σου", "το ποίημα σου είναι αδύνατο", κλπ.

Τα πιο καλά - κυρίως ποιήματα - δημοσιεύονταν, κάποια δε εξ αυτών όντως άξιζαν.

Τα διάβαζα και γελούσα ειρωνικά με τις φιλοδοξίες που είχαν οι αποστολείς να γίνουν ποιητές και λογοτέχνες,

καθώς και με τις "συμβουλές" των ειδημόνων.

Το περιοδικό αυτό, όπως και το "Φυσικός Κόσμος" παρέχει μια εικόνα για τη σχολική πραγματικότητα της εποχής

(προαγωγικές εξετάσεις, λύκεια που ήταν χωριστά για αγόρια/κορίτσια κ.α.)

Κατά τη γνώμη μου πάντως, ο "Φυσικός Κόσμος" ήταν πολύ ανώτερο.

-
 
Ευπαλίνος είπε:
:rant: Εγώ θυμάμαι δύο καθηγήτριες να σφάζονται με το γάντι, για το αν το άγαλμα στο Αρχαιολογικό Μουσείο, είναι ο Δίας που κρατάει κεραυνό ή ο Ποσειδώνας που κρατάει τρίαινα! Μετά από κάνα μισάωρο και στα πρόθυρα εγκεφαλικού, συμφώνησαν ότι το μόνο σίγουρο είναι ότι πρόκειται περί αγάλματος Ολύμπιου θεού!

Αυτές ήταν κατακόκκινες απʼτα νεύρα τους:mad:κι εμείς απʼτην προσπάθεια να κρατήσουμε τα γέλια μας! :diablotin:
 
V.I.Smirnov είπε:
Το περιοδικό αυτό, όπως και το "Φυσικός Κόσμος" παρέχει μια εικόνα για τη σχολική πραγματικότητα της εποχής

(προαγωγικές εξετάσεις, λύκεια που ήταν χωριστά για αγόρια/κορίτσια κ.α.)

Κατά τη γνώμη μου πάντως, ο "Φυσικός Κόσμος" ήταν πολύ ανώτερο.

-
Χαίρομαι που ακόμη ένας θυμάται το περιοδικο. Εκτιμώ ότι η "Ελεύθερη γενιά" είχε πολλά αξιόλογα κείμενα, κουίζ κλπ. Ενδιαφέρουσα και η άποψή σου V.I.Smirnov για τον "Φυσικό κόσμο", δεν έχω άποψη επ' αυτού.
 
Λαμβανομένου υπόψη ότι τότε δεν υπήρχαν οι σημερινές πηγές πληροφοριών, ήταν αρκετά καλό έντυπο.

Υποκειμενικά, εμένα δεν μου άρεσε διότι είχε κυρίως φιλολογικό χαρακτήρα ενώ εγώ είχα θετικά/τεχνολογικά ενδιαφέροντα.

Μπορώ να θυμηθώ μερικά θέματα/άρθρα που υπήρχαν στα τεύχη που δείχνεις (επιβεβαίωσέ τα !!) :

- συνέντευξη της Κικής Δημουλά,

- αφιέρωμα στον ποιητή R. M. Rilke

θυμάμαι είχε ένα γράμμα του από τη συλλογή "γράμματα σε έναν νέο ποιητή"


καθώς και ένα ποίημά του που ξεκινούσε κάπως έτσι "Ω, εσύ από πριν χαμένη, αγαπημένη που ποτέ δεν ήρθες..." κλπ


- ένα διήγημα για τα κάλαντα του Λαζάρου,

- η άλωση της Κωνσταντινούπολης,

- ένα άρθρο για την ιστορία των λογαρίθμων,

- ένα διπλο άρθρο για το Δήλιο πρόβλημα

- μια συνέντευξη του συγγραφέα Άγγελου Βλάχου και ένα απόσπασμα από το έργο του "Ο κύριός μου, ο Αλκιβιάδης"

και άλλα ακόμη.

Θυμάμαι επίσης αποσπασματικά (μόνον φράσεις) από κάποια ποιήματα που είχαν στείλει επίδοξοι ποιητές.

Αλλά κατά τα άλλα, ο "Φυσικός Κόσμος" (που έμοιαζε κάπως "αδελφό έντυπο", γι αυτό τον αναφέρω) ήταν πολύ πιο ευρύ στο

αντικείμενό του και διατηρήθηκε εκδοτικά πολύ περισσότερο, από περίπου το 1972 έως και σήμερα - αλλά πλέον σε ηλεκτρονική

μορφή και με διαφορετικό χαρακτήρα από τον αρχικό.

Το περιοδικό αυτό ήταν αρκούντως σημαντικό για την μαθητική κοινότητα του '80 ώστε να αξίζει ένα μεγάλο αφιέρωμα μόνο του.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε κάποιο τεύχος της δεκαετίας του '70 είχε αφιέρωμα στην τετραφωνία και στα εικονοτηλέφωνα (!!!)...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως από εξώφυλλα τον έκανε σκόνη τον "Φυσικό Κόσμο" :) (ο οποίος πολύ μου άρεσε)
 
elephadas είπε:
Πάντως από εξώφυλλα τον έκανε σκόνη τον "Φυσικό Κόσμο" :) (ο οποίος πολύ μου άρεσε)

Διαφωνώ τελείως !!!

Η "Ελεύθερη Γενιά" στα εξώφυλλα είχε μόνον πίνακες ζωγράφων που προφανώς τους έπαιρναν έτοιμους.

Αντίθετα, πολλά από τα εξώφυλλα του Φυσικού Κόσμου ήταν καλλιτεχνήματα,

συνδύαζαν εικόνες και σκίτσα από φυσικά φαινόμενα (και όχι μόνον) και ενίοτε έδειχναν μεγάλη συνθετική έμπνευση -

χώρια τα χιουμοριστικά σκίτσα που υπήρχαν μέσα κατά καιρούς.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα