Περιοδικό "Ζαγκόρ" (Στ. Ανεμοδουρά)

fragos

RetroN00b
Joined
28 Σεπ 2011
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
3
Οσο εψαξα στο φορουμ δεν βρηκα καποια παρουσιαση για τον Ζαγκορ,οποτε ειπα να κανω εγω μια!

Προκειται για τον ΖΑΓΚΟΡ Τ Ε-Ν Α Ι(κατα κοσμον Πνευμα με το τσεκουρι :) ) το 2ο μελος της θρυλικης 3αδας του Στελιου Ανεμοδουρα.

Αλλωστε το εγραφαν μεσα,"ολα τα παιδια διαβαζουν Μπλεκ-Ζαγκορ-Ομπραξ" !!

Ιταλικο δημιουργημα και αυτος των Bonelli & Ferri

121765.jpg

ειναι το συμβολο του,που ηταν τυπομενο και στην-αμανικη-μπλουζα του!!

Εμφανιστηκε τον Δεκεμβριο του 1970 και ο κυκλος του εκλεισε τον Δεκεμβριο του 1975 με το τευχος 260.Συνεχισε να παρουσιαζεται στο περιοδικο

"Τζαγκουαρ" αναμεσα σε αλλες ιστοριες,ωσπου εσβησε αδοξα μετα απο 30+ τευχη(Στο τευχος 33 που εχω υπαρχει ακομα μεσα,αλλα απ'οτι ξερω καπου

εκει σταματησε).

Αυτος ο ηρως των δασων και των βουνων λοιπον,εδρασε καπου αναμεσα στο 1870-1890(προσωπικη εκτιμηση),και με αφετηρια το δασος του Νταρκγουντ

(ο αθεοφοβος εμενε σε μια καλυβα,πανω σ'ενα μικρο νησακι τριγυρισμενο απο κινουμενη αμμο,που μονο ενα περασμα υπηρχε για να περασεις!!!) εδρασε

σε πολλες και διαφορετικες περιοχες,οπως στον χιονισμενο Καναδα,ερημικες κεντρικες πολιτειες,Αιτη κτλ.

Συντροφος του ο κοντοχοντρος Μεξικανος Καγετανο Λοπεζ Η Μαρτινεζ η αλλιως Τσικο ! Ο τυπος ηταν σκετος μπελας,και πιο πολυ εμποδιζε παρα βοηθουσε

τον Ζαγκορ,αλλα ηταν το χιουμορ στοιχειο του κομικ,να αποφορτιζει καπως την ενταση.

Και ενταση στις ιστοριες του Ζαγκορ υπηρχε πολλη!!Και μυστηριο,μεταφυσικες πινελιες κτλ!Για μενα ηταν πολυ πιο ολοκληρομενος χαρακτηρας απ'οτι ο Μπλεκ.

121766.jpg

Αυτο ειναι το πρωτο τευχος,34 σελιδες-2 δραχμες.

121761.jpgΣτο τευχος 53 αλλαζει λιγο το λογοτυπο,οι σελιδες γινονται 52 και οι δραχμες 3 !!

121762.jpgΤο κυκνειο ασμα ερχεται στο τευχος 260, 5 δραχμων.

Εκτος απο τις περιπετειες του Ζαγκορ,το περιοδικο ειχε μεσα απο το πρωτο τευχος τις ιστοριες του ραιηντζερ καπταιν Μικυ,και των φιλων του

Τσικουδια και Δρ. Αφαιμαξη.

Μετα εμφανιστηκε και ο Ρου Ρεης με αρκετη επιτυχια πιστευω.

Προς τα τελευταια του εμφανιστηκαν ο...κουνγκ φου!!(ο Καρανταιν ντε!!), ο Καννον(!!) (Ο χοντρος ντεντεκτιβ,τον θυμαστε??)

Ο 007, και ο Ταργκα(κατι σαν Ταρζαν!).Ε,πως να μην κλεισει το περιοδικο μετα!! :D Ο Ταργκα παντως ηταν ο μακροβιοτερος

απο ολους αυτους!!

Τελευταιος εμφανιστηκε ο καπταιν Μαρλοκ(κατι σαν κορτο μαλτεζε) μαζι με την Βιλμα(γυναικαρα!!).

Ο Μαρλοκ οπως και ο καπταιν Μικυ ακολουθησαν τον Ζαγκορ στην "εξορια" του Τζαγκουαρ!

Πιστευω οτι ο κ. Ανεμοδουρας φερθηκε καπως αδικα στον Ζαγκορ.Αν ειχε επιλεξει πιο δυνατες ιστοριες(υπαρχουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ιστοριες Ζαγκορ)

και δεν ειχε βιαστει να τον "εξαφανισει" μεσα σε αλλο "αχρωμο" περιοδικο, ο Ηρως των Δασων και των Βουνων θα ειχε αλλη,καλυτερη τυχη.

Αλλωστε προκειται για ενα τιτλο που εβγαινε στην Ιταλια μεχρι το 2010 και ισως βγαινει ακομα!!

Εκανε επιτυχια και σε αλλες χωρες,οπως Γαλλια,Ισραηλ,Τουρκια,και αλλου.

Στην Τουρκια μαλιστα,ηταν τοσο δημοφιλης που γυριστηκαν και ταινιες!!

121763.jpg

Τουρκικη ταινια...Τον Ζαγκορ υποδυεται ο Λεβεντ Σακιρ!! :eek:

Εγω τον Ζαγκορ τον γνωρισα οταν ολα πια ειχαν τελειωσει,δλδ δεν εβγαινε πια.Πρεπει να ηταν "79 η "80 στο δημοτικο που πηγαινα,ερχοταν

ενας παππους απ'εξω και πουλαγε τσιχλες,χαρτακια κτλ.Καποια απο αυτα κερδιζαν καποια δωρακια μερικες φορες.Ετυχε μια μερα και κερδισα

"ενα περιοδικο" οπως εγραφε,και μου εδωσε ενα καινουργιο,κολαριστο Ζαγκορ!Ηταν το τευχος 232,με τον τρελλο καθηγητη Χελινγκεν

(το θυμαμαι ακομη!!).Μεχρι τοτε διαβαζα μικυ,σεραφινο κτλ,και μου εκανε μεγαλη εντυπωση το Ζαγκορ!! Τι γινεται εδω?? Ανθρωποι σκοτωνονται

ξυλο πολυ πεφτει,,ενδιαφερον περιοδικο!!

Τον ξανασυναντησα(τον Ζαγκορ,οχι τον παππου!) το επομενο καλοκαιρι στο Μ.Πευκο που ειχαμε τοτε εκει εξοχικο και πηγαιναμε τα καλοκαιρια.Σε ενα μικρο μαγαζακι,παντοπωλειο

που πουλαγε ομως και παλια περιοδικα.Ψαχουλευα τις χαρτονενιες κουτες του μεχρι τον πατο,και ειχε και πολλες κουτες εκει μεσα!!Εκει γνωρισα

και τον Μπλεκ(στην"μικρη"αρχικη εκδοση εννοω), και τον Ομπραξ(δεν με κερδισε ποτε αυτος), οπως και Φαντομ και Κοκομπιλ!Μιλαμε για παραδεισο!!!!

Σε αντιθεση με τους περισσοτερους εχω ακομα αρκετα τευχη αγορασμενα απο τοτε!Δεν τα πεταξα ποτε,συνεχιζω να μαζευω-δεν τα εχω ολα-,εχουν χαθει αρκετα απο καταστροφη λογω νερου και ηλικιας χαρτιου,αλλα οσο ζουμε..συλλεγουμε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο το μίνι αφιέρωμα!

Μια θερμή παράκληση: έχω μέσα στο κείμενο αρκετές φωτογραφίες που δεν εμφανίζονται! Μπορείς να τις ανεβάσεις είτε ως συνημμένες σε αυτό το ποστ, είτε σ' ένα album για να τις επαναφέρω?

Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλωσορίζω άλλον ένα φανατικό κομικσόφιλο! :)

Αν και παλαιός, και ηλικιακά και στο χώρο των κόμικς, τον Ζαγκόρ τον γνώρισα μέσα από τις σελίδες του "Νέου Μπλεκ", που εκδίδει ο Ανεμοδουράς Junior τους τελευταίους μήνες...

Βρίσκω τις περιπέτειες ενδιαφέρουσες και γενικά είναι ευχάριστο ανάγνωσμα...

fragos είπε:
Σε αντιθεση με τους περισσοτερους εχω ακομα αρκετα τευχη αγορασμενα απο τοτε!Δεν τα πεταξα ποτε,συνεχιζω να μαζευω-δεν τα εχω ολα-,εχουν χαθει αρκετα απο καταστροφη λογω νερου και ηλικιας χαρτιου,αλλα οσο ζουμε..συλλεγουμε!!!
Νομίζω πως είναι ότι καλύτερο, να έχει κάποιος τεύχη φυλαγμένα από τότε που ήταν παιδί...

Εγώ να φανταστείς, τα τεύχη που αγοράζω από το Internet, τα "μαρκάρω" με μια μολυβιά, ούτως ώστε όταν τα σμίγω με τα δικά μου στη βιβλιοθήκη, μετά να θυμάμαι ποιά έχω από μικρός και ποιά όχι! :D

Βέβαια, αν και πάρα πολλά, τα θυμάμαι τα περισσότερα, αλλά μυαλό είναι... Ποτέ δεν ξέρεις...
 
Επανερχομαι στο ποστ αυτο για να ενημερωσω οσους πιστους,οτι ο Ζαγκορ ξανακυκλοφορει απο τον Λ. Ανεμοδουρα στις 6 Δεκεμβρη !!
 
Ένα από τα παλαιότερα εξώφυλλα του ιστορικού εντύπου.

Ο Ζαγκόρ και ο Τσίκο πέφτουν στα χέρια μιας συμμορίας αδίστακτων φονιάδων, που τους παραδίδουν στους πολεμοχαρείς ερυθρόδερμους 'Καγιούγκα"

zagor 24 001.jpg
 
Το περιοδικό "Ζαγκόρ" (1970 - 1975) ως μέλος τις γνωστής τριάδος. ?

Ολα τα παιδιά διαβάζουν.png
 
Πίσω
Μπλουζα