Περιοδικό Μπόζο

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.187
attachment.php
Το εξώφυλλο του πρώτου τεύχους!




Την Πέμπτη 24 Ιουνίου 1976, ο Στ. Ανεμοδουράς, παρουσιάζει στο Ελληνικό κοινό, το κόμικ του Μπόζο!

attachment.php



Εβδομαδιαία έκδοση, η οποία κράτησε για 20 τεύχη...

Ήταν απλοϊκό κόμικ για μικρά παιδιά, το οποίο δυστυχώς δεν πρόλαβα, αφού όταν κυκλοφορούσε ήμουν μόλις τεσσάρων χρονών...

attachment.php

Από τις σελίδες τους πέρασαν επίσης οι "Χονδρός & Λιγνός", Γιαγιά ΗΖ-333, Ρουκ το ινδιανάκι κ.α.

attachment.php


Στα τελευταία τεύχη έδινε και επιτραπέζιο παιχνίδι δώρο "Τόμπολα στη Ζούγκλα", που όμως για να το φτιάξεις, έπρεπε να χαλάσεις τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα του περιοδικού...

attachment.php


Το οπισθόφυλλο του πρώτου τεύχους με διαφήμιση από τα θρυλικά γαριδάκια "Μπόζο"!




Θυμίζει τις παλιές καλές εποχές και αξίζει να έχετε κάποιο τεύχος στη συλλογή σας...
 
Ουτε το περιοδικο προλαβα - αν και βγηκε ενα χρονο και κατι απο τοτε που γεννηθηκα.... #) - ουτε τα γαριδακια... :(

Φαινεται παντως πολυ διασκεδαστικο και το σιγουρο ειναι οτι αν "τρακαρουμε" ποτε....δεν θα την γλυτωσει! :D

Να 'σαι καλα για την παρουσιαση Ντινακο! :thumbup:
 
Πολύ καλή "μικρή" σειρά των 20 τευχών! Φυσικά δεν λείπουν από τη συλλογή μου!!! Ένα διαμαντάκι της δεκαετίας του 70 άσχετα αν εκδιδόταν πριν γεννηθώ!
 
Πολυ ομορφα ,μπραβο Ντινο,ο Μποζο στα 70ς ηταν απο τα δυνατα brand names.
 
πολύ όμορφο περιοδικό, έγχρωμο...

δεν το γνωριζα ούτε και τα ομώνυμα γαριδάκια...
 
ναι εγω το θυμαμαι το ειχα αγορασει σιγουρα αλλα μην γινομαι κουραστικος με την επαναληψη η μητερα μια μερα πεταξε ολα μου τα κομιξς και ηταν παρα πολυ,ειχα πο τοτε να δω,δεν πρεπει να ειχε μεγαλη κυκλοφορια
 
Πίσω
Μπλουζα