Περνά Περνά η Μέλισσα (1985)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Ήτανε όπως και το Γύρω όλοι εκπομπή που την παρουσίαζαν κάποιοι νηπιαγωγοί και απευθυνότανε κυρίως σε παιδία προσχολικής ηλικίας. Είχε και μια ντυμένη με στολή μέλλισας (μια τεράστια στολή κούκλα όπως οι Φούσκοι) να περιφέρεται).
 
γιατί έχω την εντύπωση πως δεν ήτανε αυτός ο τίτλος;

δεν λες εκείνο όπου στο τέλος η παρουσιάστρια έπαιρνε έναν ξύλινο καθρέφτη στο χέρι, έμπαινε ένα εφέ και ξαφνικά ο καθρέφτης αποκτούσε μια τρύπα κι από 'κει μέσα μας έλεγε "βλέπω τον Κώστα, τον Γιάννη, την Μαρία κτλ." ;
 
Starbuck είπε:
γιατί έχω την εντύπωση πως δεν ήτανε αυτός ο τίτλος;δεν λες εκείνο όπου στο τέλος η παρουσιάστρια έπαιρνε έναν ξύλινο καθρέφτη στο χέρι, έμπαινε ένα εφέ και ξαφνικά ο καθρέφτης αποκτούσε μια τρύπα κι από 'κει μέσα μας έλεγε "βλέπω τον Κώστα, τον Γιάννη, την Μαρία κτλ." ;
Αν όντως είναι αυτό με τον ξύλινο καθρέφτη τότε μιλάμε για το Α-ΜΠΕ-ΜΠΑ-ΜΠΛΟΜ.
 
Μήπως στο Περνά Περνά η Μέλισσα στο τέλος η παρουσιάστρια πρόσφερε στα παιδιά αναψυκτικά :
 
Αυτη η τεραστια μελισσα με στοιχειωνε.. (ομορφα ομως)

Ημουν νηπιο οταν το εβλεπα, και πιστευα πως ηταν μια ζωντανη τεραστια μελισσα.

Ονειρο μου : να μπορεσω και εγω μια μερα να συμμετασχω στο παιχνιδι, οπως τα παιδακια που εβλεπα. Δυστυχως..μερικες εκατονταδες χιλιομετρα αποσταση, δεν πραγματοποιησαν το ονειρο μου :(
 
Η παρουσιάστρια του Α ΜΠΕ ΜΠΑ ΜΠΛΟΜ ήταν η Χριστίνα Αυλιανού, που έπαιζε το ρόλο της Άννας Βένη στη "Γαλήνη" το 1976.
 
Τι μου θύμισε το απόσπασμα... :)

Ευχαριστούμε Κατερίνα!
 
[edit] το ίδιο βίντεο υπάρχει στην προηγούμενη σελίδα [edit]

η εκπομπή λεγόταν ''Α μπε μπα μπλομ'' ή ''Περνά-περνά η μέλισσα'';

μερικά αποσπάσματα

http://www.google.gr/url?url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DrzjMcNjFe34&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=IICkU5qkD6WL0AXW64HQAQ&ved=0CBMQtwIwAA&usg=AFQjCNFmNyZx1Tx_ILlocCTUxh3WdzqNTA

[edit] βιντεο της ΕΡΤ που υπερβαίνει τα 10 λεπτά διάρκειας [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μου θυμίζει τίποτα απολύτως :( .
 
Α μπε μπα μπλομ ήταν ο τίτλος όντως.

Θα πρέπει να γίνει αλλαγή και στον τίτλο εδώ.
 
Θυμαμαι σε μια εκπομπη συμμετείχαν τα δυο μικρα μου αδερφια και ειχαμε παει ολοι με τους γονεις μου. Εγω περιμενα στο στουντιο να τελειωσει η εκπομπη και ειδαμε και την παρουσιαστρια που μας χαιρετησε όπως και τη μέλισσα. Ηταν λιγο εξω απο τη Θεσσαλονικη τα στουντιο τοτε. Εννοειται πως γραψαμε την εκπομπη στο βιντεο και την βλεπαμε μετα. Αξεχαστη μερα εκεινη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα