Πες το και θα γίνει - ΕΡΤ2

πολυ ενδιαφερουσα εκπομπη,ενας φιλος μου ειχε πει οτι το δικο του αιτημα δεν ειχε γινει πραγματικοτητα,λογικα θα ειχαν παρα πολλα
 
'Ημουν απο τους τυχερούς που είχα πάρει μέρος στην εκπομπή μαζί με τον αδερφό μου κι ένα ακόμα παιδί.Αν θυμάμαι πρέπει να ήταν το 1988.Δυστυχώς όμως η βιντεοκασέτα που είχαμε γράψει την εκπομπή χάθηκε με το πέρασμα των χρόνων.Πίστευα οτι στο youtube θα έβρισκα κάποιο απόσπασμα ή στο αρχείο της ΕΡΤ αλλά ούτε κι εκεί βρέθηκε κάτι.Κρίμα,θα ήθελα να δω και να ξαναζήσω εκείνη την εμπειρία.
 
'Ημουν απο τους τυχερούς που είχα πάρει μέρος στην εκπομπή μαζί με τον αδερφό μου κι ένα ακόμα παιδί.Αν θυμάμαι πρέπει να ήταν το 1988.Δυστυχώς όμως η βιντεοκασέτα που είχαμε γράψει την εκπομπή χάθηκε με το πέρασμα των χρόνων.Πίστευα οτι στο youtube θα έβρισκα κάποιο απόσπασμα ή στο αρχείο της ΕΡΤ αλλά ούτε κι εκεί βρέθηκε κάτι.Κρίμα,θα ήθελα να δω και να ξαναζήσω εκείνη την εμπειρία.
Θα ήταν πολύ ωραίο να μοιραζοσασταν μαζί μας- εάν φυσικά θέλετε- την εμπειρία σας γενικά από την εκπομπή και το τι γεύση σας άφησε ως παιδάκι
 
Θα ήταν πολύ ωραίο να μοιραζοσασταν μαζί μας- εάν φυσικά θέλετε- την εμπειρία σας γενικά από την εκπομπή και το τι γεύση σας άφησε ως παιδάκι
Λοιπόν,πρώτα απ´ όλα θέλω να τονίσω οτι ο αδερφός μου κι εγώ βρεθήκαμε πρωταγωνιστές στην εκπομπή απο σπόντα!Δεν είχαμε στείλει γράμμα στη Τζιοβάνα,αλλά λόγω γνωριμίας της με τον πατέρα μας του ζήτησε να πάμε για το επόμενο επεισόδιο.Φυσικά και πήγαμε αλλά μη γνωρίζοντας ποια ήταν η «ευχή» μας που θα πραγματοποιούνταν!Έτσι,μια Κυριακή πρωί απο την ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή ξεκινήσαμε με το βανάκι της εκπομπής για το σπίτι του Ευγένιου Σπαθάρη!(Μαρούσι ή Πεύκη δεν θυμάμαι ακριβώς).Η ευχή μας λοιπόν ήταν να μάθουμε τα μυστικά του θεάτρου σκιών απο τον μετρ του είδους.Αν και στην αρχή δεν τρελαθήκαμε στη πορεία των γυρισμάτων άρχισε να μας αρέσει το όλο θέμα.Ο Σπαθάρης μας μίλησε για την ιστορία του θεάτρου σκιών,μας έδειξε τις πρώτες ιστορικές φιγούρες που είχαν φτιαχτεί στην Ελλάδα,απάντησε σε απορίες μας και φυσικά στο τέλος έδωσε μις παράσταση μόνο για εμάς!Τρομερή εμπειρία για δυο παιδιά 9 και 11 χρονών για εκείνη την εποχή.Τέλος,θα θυμάμαι πάντα πόσο γλυκιά και ευγενική κοπέλα ήταν η Τζιοβάννα και πόσο καλά μας φέρθηκε αυτή και το συνεργείο της.Για τον κύριο Σπαθάρη δεν έχω να πω πολλά,η ιστορία τον δικαιώνει.Ένας υπέροχος άνθρωπος που μας άφησε μια μεγάλη κληρονομιά.
 
Παρακολουθούσα την εκπομπή και φυσικά είχα γράψει γράμμα που ποτέ δεν έστειλα!
Θυμάμαι ότι ήθελα να επισκεφθώ τη Σχολή Ικάρων...μας είχε τηγανίσει τα μυαλά το πρόσφατο TOP GUN (1986)!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως τα παιδιά του τοτε ηταν παιδια με ανησυχιες κ προβληματισμους...
Φαινεται αλλωστε και απο τα αιτήματά τους στην εκπομπη...
Δεν νομιζω οτι τα σημερινα παιδια θα ειχαν τετοια αιτηματα...
 
Παρακολουούσα την εκπομπή και φυσικά είχα γράψει γράμμα που ποτέ δεν έστειλα!
Θυμάμαι ότι ήθελα να επισκεφθώ τη Σχολή Ικάρων...μας είχε τηγανίσει τα μυαλά το πρόσφατο TOP GUN (1986)!
γιατι δεν το στειλατε τελικα το γραμμα;
 
γιατι δεν το στειλατε τελικα το γραμμα;
Δεν υπήρχε στη ευρύτερη περιοχή περίπτερο για φάκελο και γραμματόσημα.
Έπρεπε να πάω σε βιβλιοπωλείο στην πλατεία της Ηλιούπολης που τότε ήταν κάτι σαν το παρκάκι που πούλαγαν ηρωίνη στον Μιχαλόπουλο (ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ). Μόνο για να πάμε στο σχολείο μας άφηναν να ξεμυτήσουμε από τη γειτονιά!
 
και μένα θα μου άρεσε να δω όλες αυτές τις εκπομπές στο στυλ πώς λειτουργεί αυτό, πρέπει να ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρουσες.
 
Πίσω
Μπλουζα