Πινόκιο ((The Adventures of) Pinocchio)

Μου άρεσε το τραγουδάκι στους τίτλους έναρξης της σειράς (είσαι κούκλα, μαριονέτα, τη λευτεριά σου σαν τη θες, πρέπει να κόψεις τις κλωστές...) αλλά λυπόμουνα και τον Πινόκιο με τα καμώματά του...!!!
 
[edit]copyrighted υλικο[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aγαπητη Κατερινα απαγορευονται links σε sites με copyrighted υλικο
 
αχ πινοκιο..δεν πηγαινα σχολιο για να το βλεπω..καπου στο 1997 1998..εχω ολα τα επεισοδια..
 
Να συμπληρώσουμε ότι ο Πέτρος Μακεδών είχε και την επιμέλεια της μεταγλώττισης της σειράς.
 
Και μια φωτο ετσι για να θυμηθουμε λιγο τους χαρακτηρες! :)

attachment.php


πηγη φωτο
 
stayros είπε:
Και μια φωτο ετσι για να θυμηθουμε λιγο τους χαρακτηρες! :)
πηγη φωτο
H oποια οπως βλεπω προερχεται απο το κουτι της ταινιας των super 8mm που ειχε κυκλοφορησει τοτε αφου σχεδον κανεις δεν ειχε βιντεο!
 
Γρηγορη...

Τι να πω;;;!!!!!! :eek:

Απλα.... :bow: :bow:

Ουτε που γνωριζα απο τι ειναι η φωτο... :precry:
 
το εδειχνε η Ετ1/Ετ2 μεσημεριανες ωρες καποια περιοδο το 90' ;; Αν ναι το εβλεπα φανατικα μικρος. (δεν θυμαμαι πολυ καλα τα σκιτσα, αλλα μαλλον αυτο ειναι) .
 
πηγα στο 0-6 και μου ειπαν οτι ποτε δεν εβαλε τα dvd...καποιος που να θυμαται καλυτερα το ονομα του περιοδικου???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να πω την αλήθεια, δεν μου άρεσαν οι χαρακτήρες της αλεπούς και του γάτου που εμφανίζονταν στη σειρά. Θυμάμαι ένα απόσπασμα επό ένα επεισόδιο με τον Πινόκιο που είχε σφηνώσει το πόδι του σε μια ξύλινη πόρτα, αν θυμάμαι καλά, και δεν μπορούσε να βγει...Μου είχε δημιουργήσει μια λύπη, μια στενοχώρια η σκηνή αυτή...
 
Από τις αγαπημένες μου σειρές και θυμάμαι τον εαυτό μου, ήμουν δεν ήμουν 5 χρονών να την παρακολουθεί μπροστά την τιβί σε ενός φίλου μου το σπίτι. Και τώρα θα την έβλεπα που λέει ο λόγος. Χαίρομαι που τη βρήκα εδώ μέσα.
 
BETTY BOOP είπε:
Για να πω την αλήθεια, δεν μου άρεσαν οι χαρακτήρες της αλεπούς και του γάτου που εμφανίζονταν στη σειρά. Θυμάμαι ένα απόσπασμα από ένα επεισόδιο με τον Πινόκιο που είχε σφηνώσει το πόδι του σε μια ξύλινη πόρτα, αν θυμάμαι καλά, και δεν μπορούσε να βγει...Μου είχε δημιουργήσει μια λύπη, μια στενοχώρια η σκηνή αυτή...
...κι έκλαιγε ο καημένος ο Πινόκιο...προσπαθώντας να βγάλει το ποδαράκι του από την ξύλινη πόρτα, από κορμό δέντρου όπου είχε σφηνώσει...δεν θυμάμαι καλά...
 
Το λατρευα αυτο!!

 


Ηταν στεναχωρο για παιδικο και με στεναχωρουσε, η μουσικη, η κακουχιες του κτλ αλλα το ΛΑΤΡΕΥΑ.


 


Τα εχω ακομα τα επεισοδια.
 
πωωωωωωωωωωωωωω,τι μου θυμησατε τωρα ρε παιδια πραγματικα υπεροχη σειρα....την θελω οπωσδήποτε.
 
Καλησπερα την ψαχνω χρονια ολοκληρη τι σειρα και γω μεταγλωτισμενη υπαρχει μεχρι το 46 στα ελληνικα απο το 47[edit] Εκτός κανονισμών [edit] ...Το καλυτερο παιδικο που εχει περασει απο την τηλεοραση για μενα, το εβλεπα μικρος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά Έγινε 2 φορές μεταγλωτιση στην σειρα;θυμαται κανεις;
 
θυμαμαι και μια αλλη ταινια stop motion που λεγοταν Τα Χριστουγεννα του Πινοκιο απο Rankin-Bass που ηταν η αγαπημενη μου.

Παντα μπερδευα τον Στουρνο και τον Ξυραφη με τον Ατσιδα και τον Σπιθα απο τα Χελωνονιτζακια. Πρεπει να τους εβγαλε ονομα ο ιδιος μεταφραστης μαλλον

Καλησπερα την ψαχνω χρονια ολοκληρη τι σειρα και γω μεταγλωτισμενη υπαρχει μεχρι το 46 στα ελληνικα απο το 47[edit] Εκτός κανονισμών [edit] ...Το καλυτερο παιδικο που εχει περασει απο την τηλεοραση για μενα, το εβλεπα μικρος.

52 επεισοδια ειναι συνολικα. Κοπηκαν 5 επεισοδια στην Ελλάδα;
 
Δεν κόπηκε τίποτα. Προφανώς δεν υπάρχουν διαθέσιμα τα επεισόδια που λείπουν. Το μόνο που ξέρω είναι ότι 2 φορές μεταγλώττιση έγινε.
 
Πίσω
Μπλουζα