"Πιο κοντά τα netbook στο real gaming"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Να και τα netbook ξεπεταγονται. :xm:

94%7C53042a%7C97f2_9607-nvidiaion.jpg


Nvidia Ion Supercharges Netbooks With 5X Faster Graphics and Full HD Video

Netbooks are pathetically weak machines. So Nvidia is infusing Intel's Atom with its GeForce 9400M to make netbooks suck less. Or at the very least, let you play Call of Duty 4. On a netbook.Nvidia calls its new platform—Atom + GeForce 9400M (the same chipset as the aluminum MacBooks—Ion. Performance-wise, Nvidia is promising 5x faster graphics and 10x faster video transcoding than a standard Atom-powered netbook running on Intel's current platform. The Call of Duty thing, I still want to see before I totally believe it, but they promised 25-30s running at 1024x768 resolution.

Not amazing but playable. Before you ask, it'll run Crysis, though the results would make you hurt—which is still better than the current netbook crop. (If you proceed to ask anyway or if it will blend, I will ban you.)

So, it'll run graphics faster, better, meaning netbooks that won't cry when it comes to video tasks, like playing 1080p Full HD video. And you'll see more performance benefits as OSes and apps take advantage of GPU acceleration—like Windows 7, Snow Leopard (Hackintosh power!) and any other CUDA or OpenCL app (admittedly not super common yet).

Yeah, you'll be able to actually run Vista Premium and Windows 7 and not hate life (if you've got the RAM too, anyway). Supposedly all with comparable battery life to current systems.

Bad news? We won't see Ion netbooks until about midway through 2009, and when we do they're going to cost a bit more than other netbooks—"within $50" of standard netbook pricing, since Nvidia is positioning them as "premium" netbooks, whatever the hell that means. And this still doesn't help netbooks' other serious shortcomings, like multitasking or crummy keyboards.

But at least they'll suck just a little bit less.
[Nvidia]

Μαλιστα ελαφρια ειναι ,απο γραφικα καλα πανε ,τα xp τα τρεχουν με την μικρη οθονη τι γινεται;

Mε την ελειψη οπτικου δισκου;

Μπορεις να συνδεσεις μεγαλη οθονη και εξωτερικο drive σε περιπτωση που καποια στιγμη της ημερας ,δεν το θελεις φορητο;

Tι να τα κανεις τα γραφικα και το HDvideo αν η οθονη ειναι 10" στην καλυτερη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστόν, η ματαιότης του 1080p video σε οθόνη που είναι χαμηλότερης ανάλυσης. Για όσους τους αρέσει να σκρολάρουν την ταινία δεξιά-αριστερά ενώ την βλέπουν. Αν τα καταφέρνετε να το κάνετε και στα 25 FPS, την βλέπετε realtime :p

...ή θα αρχίσουν πάλι να τα μεγαλώνουν μέχρι που να γίνουν ξανά laptops. :)
 
Η nvidia τα πασαρει σαν premium netbooks,το γραφει καπου στο κειμενο.

Καινουργια κατηγορια σε δουλεια να βρισκομαστε με την αναλογη αυξηση τιμης.

Λαπτοπς και παλι λαπτοπς.
 
Netbooks και πάλι netbooks.

Αυτά τα μικρά μηχανάκια μου έχουν πάρει το μυαλό.

Laptops; Ναι για το σπίτι. Το MSI Wind μου έχει λύσει τα χέρια και αυτή τη στιγμή έχω και πρόσβαση στο Internet όπου και να είμαι, έχω και πλήρη φορητότητα και χαμηλό βάρος και κάνω ότι θέλω.

Πάμε λίγο στην οθόνη. Με 1024 Χ 600 ανάλυση σε 10'' και με led backlit, μιλάμε για την απόλυτα καθαρή, ζωντανή οθόνη με πραγματικό μαύρο, κανένα light bleeding και φυσικά με ελάχιστο pixel pitch.

Το Intel chipset μπορεί να παίξει πολλά παλιά παιχνίδια αξιοπρεπέστατα αλλά μέχρι εκεί. Χαίρομαι ιδιαίτερα που η nVidia θα μπει στο χωρό για καλύτερα γραφικά.

Έχω τελειώσει τα κάτωθι:

- Unreal Tournament game of the year edition.

- Unreal Gold + expansion.

- Doom

- Doom II

- Hexen

- Heretic

- Diablo II

- Quake II

- Quake III

- Dungeon Siege + Legends of Arana

- Serious Sam

- Serious Sam II

και συνεχίζω να δοκιμάζω παλιά παιχνιδάκια.

Όπως καταλάβατε έχω μετετρέψει κυριολεκτικά το MSI Wind σε gaming machine μια και από τα καινιυργια μόνο GRID έχω καταντήσει να παίζω στα gaming rigs μου.

Όλα τα Divx ταινιάκια τα παρακολουθώ εκεί.

Εν κατακλείδι:

Το MSI ήταν το μόνο φορητό μηχάνημα που χρησιμοποίησα σαν φορητό. Έχει τραβήξει μεγάλα ζόρια 5 μήνες που το έχω και συνεχίζει ακάθεκτο. Ο λόγος που δεν έχω πάρει και δεύτερο είναι ότι περιμένω να βγει κάτι δυνατότερο στα γραφικά.

Με το 9400, άνετα θα μπορεί να παίξει Unreal Tournament 2004, και όλα τα παιχνίδια μέχρι και το 2006, τα οποία περιμένω να ξαναθυμηθώ.

Περιμένω την απόκτηση ενός τέτοιου μηχανήματος παράλληλα με την έλευση των "7" για να συνεχίσω την αναπόλυση σε παλιά παιχνίδια.

Τα προβλήματα που έχει αντιμετωπίσει είναι ελάχιστα. Κύριο ο θορυβώδης ανεμιστήρας του, πρόβλημα που έχει λυθεί στα νεότερα μοντέλα μια και το δικό μου είναι πρώτης φουρνιάς. Επίσης έχει εμφανή φθορά στο touchpad (επόμενο μια και πλησιάζει 2000 ώρες λειτουργίας.

Δεν ξαναγυρνώ στα laptops, αναμένω την έλευση ενός πραγματικού gaming netbook που και θα πάρω όσο κι αν κοστίζει.

Το κλίμα δεν αλλάζει, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω με τίποτε.
 
Πάντως πολύ γκρίνια ο τύπος στο quote του Aardvark, έτσι; Ο κλασσικός 20-something που είναι μέσα στη μίρλα όταν ο χαρακτήρας ενός παιχνιδιού δεν έχει 100% φυσική κίνηση αν πας να ξύσεις το δεξί αυτί με το αριστερό του χέρι, επειδή δεν είχε ζήσει άλλες εποχές για να εκτιμήσει αυτά που έχει.
 
Δεν θα μπορούσες να τον περιγράψεις καλύτερα!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aσχημη εξελιξη αυτη γιατι το netbook ηταν και ειναι ενα μινι λαπτοπ που ΔΕΝ το αντικαθιστα η ταμπλετα αφου εχει πληκτρολογιο και τρεχει το λειτουργικο που τρεχουν οι κανονικοι υπολογιστες και οχι υποκαταστατα...παρολα αυτα ολο και καποιος θα συνεχιζει να τα κατασκευαζει αφου και πιο πριν υπηρχαν υπολογιστες οπως το πχ το toshiba libretto που ουσιαστικα ηταν netbook χωρις να εχει επινοηθει ο ορος...
 
Πίσω
Μπλουζα