Πιπίλες

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Στις αρχές των 90s υπήρξε μια τάση που όλα τα κορίτσια κρεμούσαν στο λαιμό τους λουράκια με πιπίλες μινιατούρες.

Υπήρχαν σε πολλά μεγέθη και χρώματα, ήταν κοκκάλινες και ημιδιαφανείς.

Φυσικά ακολούθησα κι εγώ τη μόδα και είχα αγοράσει πολλές πιπίλες- μάλιστα μια από αυτές,η μικρότερη που έχω, κοσμεί σήμερα το κινητό μου!!!

Φωτό από τη συλλογή σύντομα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεχνιέται αυτή η μοδα (δεν την ακολούθησα ποτέ παντως)

Σχεδον ολες οι κοπέλες ειχαν μια τεραστια πιπιλα στο λαιμο, δεμενη με ενα χρωματιστο σκοινακι, μικρές (και αμέτρητες) πιπιλες σαν μπελόκ στα κλειδιά τους, άλλες στα χερια σαν βραχιολάκια και.. δεν θυμαμαι που αλλού ακομη.

Εκει ομως που τρελαινοσουν ηταν οταν τις εβαζαν στο στομα και εκαναν σαν μωρα (αηδια..)
 
Λορένα είπε:
Εκει ομως που τρελαινοσουν ηταν οταν τις εβαζαν στο στομα και εκαναν σαν μωρα (αηδια..)
Απαπα... με τίποτα δε θα έκανα κάτι τέτοιο- τις είχα πιο πολύ για διακοσμητικά, γι'αυτό και τις έχω σε άριστη κατάσταση :D
 
νομίζω πως τέτοιες πιπίλες βρίσκαμε σε τυχερές σακούλες!αλλά ήταν μικρές και δεν θυμάμαι να τις έδεναν στο λαιμό,μόνο σαν μπρελόκ
 
Κι όμως τη σεζον 1993-1994 φορέθηκαν σε πολλούς λαιμούς. Ήταν διαθέσιμες για πώληση σε δοχεία (κάθε μέγεθος είχε το δικό του δοχείο στο ψιλικατζίδικο)

Οι τιμές τους κυμαίνονταν από 50 δρχ. η μικρότερη, έως και 250-300 δρχ. η μεγαλύτερη πιπίλα

Update

P3310015.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγγνωμη βρε κοριτσια, αλλα τι φοραγατε; Απανωτα threads με σαχλαμαριτσες... :D
 
Gryzor είπε:
Συγγνωμη βρε κοριτσια, αλλα τι φοραγατε; Απανωτα threads με σαχλαμαριτσες... :D
Μερικές φορές απορώ κι εγώ με το γούστο μου σαν παιδί.

Τουλάχιστον τότε υπήρχε παιδική αθωότητα,

όχι σαν τη σημερινή εποχή που από τα 8 τους χρονια (και μικρότερα)

τα κοριτσάκια ξέρουν τι θα πει λιπ γκλος και make up

και έχουν και κινητά :eek:

Ήμαρτον!(Που λέει και ο Γεωργίου)
 
Kαλα, αστο αυτο. Νομιζω δεν εχει να κανει με το γουστο και τη μοδα αλλα με το πως τα μεγαλωνουμε. Τρεμω στην ιδεα του πως θα καταφερω το πεδι μου να μη βγει ετσι...
 
Αχ, οι πιπίλες τις κρεμούσαν τα fashion victims του σχολείου παντού, στις τσάντες, στο λαιμό, στο χέρι, στα κορδόνια των παπουτσιών. Όσες περισσοτερες είχες τόσο πιο trendουλας ήσουν!Οι μεγάλες δε, θεωρούνταν ασύλλυπτη glamουριά. 'Eνιωθες "king of the castle, king of the castle, " όπως έλεγε και ο Borat!
 
Τις θυμάμαι τις πιπίλες, τις κρεμάγαμε με κορδονάκι σε κλειδιά ή στο ποδήλατο, ή στο λαιμό (στο λαιμό το θεωρούσα και λίγο μπεμπεκίστικη συνήθεια...).
 
θυμαμαι την αδερφη μου που φορουσε στο νηπιαγωγειο μια μπλε πιπιλα κρεμασμενη στο λαιμο με κορδονακι :)
 
Πιπίλες υπάρχουν (σε αντιστοίχηση του "λεφτά υπάρχουν"!). Όποιος όποια θέλει υπάρχουν άφθονες.Το μέγεθος είναι το πολύ μικρό.
 
Πιπίλες υπάρχουν (σε αντιστοίχηση του "λεφτά υπάρχουν"!). Όποιος όποια θέλει υπάρχουν άφθονες.Το μέγεθος είναι το πολύ μικρό.
Που μπορώ να βρω πια; Ξέρει κανείς;

Μάζευε παλιά η αδερφή μου και θα ήθελα να της πάρω καμιά, για την ανάμνηση...
 
Οι πιπίλες αυτες κυκλοφορούσαν από την Ψιλικοκο σε σακουλάκια όπως οι μπουγελόφατσες;
 
Πίσω
Μπλουζα