Πλακέτες Arcade - Αναγνώριση.

Stel

RetroN00b
Joined
21 Σεπ 2016
Μηνύματα
30
Αντιδράσεις
15
Καλημέρα.

Τις προάλλες, έπεσαν στα χέρια μου κάποιες πλακέτες από μηχανήματα αρχών του 80'. Δεδομένου πως ήταν τυλιγμένες σε εφημερίδες του 89, υποθέτω πως ήταν αποθηκευμένες από τότε. Από τις 8 στο σύνολο αναγνωρίζω από τα αυτοκόλλητα κλπ τις 5. Πρόκειται για bootleg από τα Kangaroo - Nibbler - Commando -Popeye και Crazy Kong.

Προφανώς είναι προ Jamma εποχής οπότε οι φίσσες τους είναι λίγο ότι νάναι αλλά βγαίνει μια άκρη (με τις αναγνωρισμένες τουλάχιστον). Σκεφτόμουν να τις καθαρίσω και και να τις δοκιμάσω στη Jamma καμπίνα μου μόνο και μόνο για να δω κατά πόσο είναι λειτουργικές, παρόλο που δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος. Παραθέτω από κάτω και κάποιες φωτό τους. Μπορεί κάποιος να βγάλει καμιά άκρη για το τι μπορεί να είναι ή τουλάχιστον κάποια πιθανή συνδεσμολογία? Οι 2 από τις 3 άγνωστες έχουν 36pin connector και η 3η 44pin. Έχουν κάποια αξία, έστω και μνημιακή? Οποιαδήποτε Υποψία και Βοήθεια, θα υπερεκτιμηθεί!

ΥΓ: δεν ψαρεύω για πελάτες, καθώς προς το παρόν δεν σκεφτομαι πωλήσεις, απλά την πλάκα μου θέλω να κάνω.

1. Kangaroo Bootleg



2.Commando Bootleg



3. Crazy Kong



4.Nibbler Bootleg



5.Popeye Bootleg



6. Πρώτη Άγνωστη πλακέτα 36pin



7.Δεύτερη άγνωστη πλακέτα 36pin



8. Τρίτη άγνωστη πλακέτα 44pin

 
H πρώτη σου 36pin πλακέτα είναι μια bootleg Bomb Jack (Είναι χαρακτηριστικός ο ξεχωριστός connector για το RGB, sync)

H μεσαία είναι και αυτή σίγουρα bootleg...Θα επανέλθω ;-)

Η τελευταία είναι η original πλακέτα Dribbling της Model Race S.P.a (1983)

https://www.arcade-history.com/?n=dr...=detail&id=710

Η αξία τους δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερη (λόγω bootleg), αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, έτσι δεν είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πάνω που ήμουν έτοιμος να γράψω περίμενε να εμφανιστεί ο Γιώργος. :animlaugh:
 
Άφωνος! Ευχαριστώ πολύ! Χώρια που νομίζω πως έπρεπε να βάλω και τις υπόλοιπες, χωρίς ονόματα, έτσι για το brain teasing.

Στο crazy kong και στο Βοmb jack που έχουν ξεχωριστούς connectors για την οθόνη, ξέρουμε πως πάνε τα sync? Ή γειώνοντας και δοκιμάζοντας?

Επίσης, στα bootleg γενικά, να υποθέτω πως το pinout είναι το ίδιο με τα original ?
 
Stel είπε:
Στο crazy kong και στο Βοmb jack που έχουν ξεχωριστούς connectors για την οθόνη, ξέρουμε πως πάνε τα sync? Ή γειώνοντας και δοκιμάζοντας?
Βεβαίως!...αλλά μόνο για το Bomb Jack: http://www.arcade-museum.com/pinouts-game/7180.html

Για το Crazy Kong που έχεις, δεν έχω τίποτα

Stel είπε:
Επίσης, στα bootleg γενικά, να υποθέτω πως το pinout είναι το ίδιο με τα original ?
Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά αυτό ΔΕΝ αποτελεί κανόνα...έχω δει πολλά να γίνονται και με τα bootleg...Good Lord!!!

<Φλυαρία περί Nibbler mode: On>

Από Nibbler, έχω επισκευάσει μια (που οι roms πήγαν για το MAME -> Olympia (hard) set, μέσω Whacker και Maddog, από MAME.GR)

Από ότι βλέπω η πλακέτα σου έχει μια κενή θέση (IC53). Αυτή φιλοξενεί την μουσική του παιχνιδιού σε μια 2716 eprom (σπάνια). Από ότι βλέπω έχεις το αντίστοιχο chip αναπαραγωγής SN76477 (Texas), αλλά δεν έχεις την eprom. Άρα δε νομίζω ότι θα έχεις μουσική μέσα στο παιχνίδι. Σημειωτέον ότι τα δεδομένα μουσικής είναι ίδια με του Vanguard.

Έχω ανεβάσει και σχετικό video με ένα τρελό mod, δικής μου -αρρωστημένης- χα!χα! ...επινόησης!

Αν κάνεις κέφι, ορίστε:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό mod. με ενα συμμάζεμα στους connectors γίνεται υπέροχο coffee table, τρελή έμπνευση και η "διπλή έκδοση". Το supergun είναι ιδιοκατασκευή?

Έψαχνα τωρα τρόπους σύνδεσης των pcb στη tv για να μην αναγκαστώ να μπαίνω μέσα στην καμπίνα ξανά(τόσο κόπο έκανα να τη στήσω) και βρήκα 1-2 βιντεάκια με supergun χωρίς cga to vga αλλά με κατευθείαν passthrough μέσω scart. Στο ψάξιμο βρήκα και ένα δικό σου άρθρο(geoanas): http://www.gameland.gr/geoanas/realarcade.htm

Στέκει αυτό? Θα συγχρονίζει η tv? Γιατί κάτι τέτοιο, μου λύνει τα χέρια.

Σχωράτε την ασχετοσύνη μου αλλά δεν έχω ούτε 6μηνο στο χώρο.
 
Χα!Χα! που το βρήκες αυτό; Ισχύει, αλλά το άρθρο είναι παλιό και είναι γεμάτο λάθη :)

Παρακάτω θα βρεις την πιο πρόσφατη κατασκευή μου. Διαθέτει τα πάντα και είναι το daily workhorse μου :)

Ένα video ...


...κι ένα link με τεχνικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα εγώ άμα ρωτήσω τι είναι bootleg θα με πάρετε με τις πέτρες; Και πως τα αναγνωρίζετε;
 
Bootleg είναι οι πειρατικές εκδόσεις των original πλακετών, συνήθως άθλιας και πρόχειρης ποιότητας κατασκευής....μην μου μιλάς για bootleg. Εγώ τις bootleg τις πνίγω στο νεροχύτη! :D :p

Αν δεν πιστεύεις, ορίστε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια, οπότε απλά υπάρχει μια σχετική "θολούρα" στις πληροφορίες του ίντερνετ επειδή η πλειοψηφία των άρθρων είναι από χώρες που δεν είχαν ποτε ποτέ μονιτορ με SCART. Θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι πρόχειρο για να δώ αν θα πάρει καμία μπρός.

Το άθλια ποιότητα κατασκευής είναι και λίγο υποκειμενικό πιστεύω. Το bootleg του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με το bootleg του τότε. Βλέπω made in china πλακέτες ηλεκτρονικών συσκευών σύγχρονες και θέλω να κλάψω. Κατασκευαστικά τουλάχιστον αυτές, φαίνονται στιβαρές, ανεξάρτητα από το αν λειτουργούν. Χώρια που για κάμποσα χρονια δουλεύανε μερόνυχτα. Επίσης, οτι έχουν πάνω είναι επώνυμο, απο ολοκληρωμένα μέχρι πυκνωτες ducati - bianchi. Εχουν σίγουρα πολλά φαουλ όμως.

Εγκυκλοπαιδικά, γνωρίζουμε από τι χώρες προέρχονταν συνήθως?
 
Kαι όμως, τα bootleg του 1980 είναι συνήθως πλακέτες με εξαρτήματα β' διαλογής και συχνά συναντάς χύμα καλώδια. Να μην αναφέρω κάτι καγκουριές που έκαναν μερικοί που τα προμήθευαν εδώ στην ελλάδα. Αν ήξερες πόσα bootleg έχουν σκάσει στα χέρια μου, ενώ τα original βασιλεύουν.
 
Εγώ προσωπικά τις καγκουριές των προμηθευτών θα ήθελα να τις ακούσω για το κουτσομπολίστικο της υπόθεσης. Σε καμία περίπτωση δεν βάζω το οριτιναλ στο ίδιο βαθρο με το ιμιτασιόν. Απλά παρατηρώ πως η ψαλίδα μεταξύ τους ανοίγει όσο περνάνε τα χρόνια αντι να κλεινει. Εφόσον κιόλας δεν είμαι σοβαρός χομπίστας ωστε να έχουν περασει από τα χέρια μου 10δες πλακέτες, δεν μπορώ να συγκρίνω και να βγάλω στατιστικά. Τα χύμα καλώδια και τα πρόχειρα γεφυρωμένα ICs μου αρέσουν ως ένα βαθμό κιολας μου θυμίζουν prototyping (μαζοχισμός).
 
Stel είπε:
Εγκυκλοπαιδικά, γνωρίζουμε από τι χώρες προέρχονταν συνήθως?
Κορέα. Τουλάχιστον τα περισσότερα...

Stel είπε:
Επίσης, ότι έχουν πάνω είναι επώνυμο, από ολοκληρωμένα μέχρι πυκνωτες ducati - bianchi. Έχουν σίγουρα πολλά φάουλ όμως.
Ναι, δεν αντιλέγω. Οι κολλήσεις και η ποιότητα κατασκευής είναι απαράδεκτες. Δεν υπάρχει περίπτωση να είχαν περάσει κάποιο ποιοτικό έλεγχο κατά την κατασκευή και διάθεση τους.
 
Ευτυχώς δεν έχω καμία bootleg. Μου αρέσει να μοστράρει το "made in Japan" πάνω στις πλακέτες.

Στη φωτό είναι το system 256 της Namco το οποίο τρέχει Tekken 5 Dark Resurrection
 
Όσον αφορά τον ποιοτικό έλεγχο τούτη η Mortal Kombat 2 είναι γεμάτη αυτοκόλλητα. Μου έκανε εντύπωση που υπογράφουν γυναίκες στον ποιοτικό έλεγχο του παιχνιδιού.
 
Ευτυχώς δεν έχω καμία bootleg. Μου αρέσει να μοστράρει το "made in Japan" πάνω στις πλακέτες.

Στη φωτό είναι το system 256 της Namco το οποίο τρέχει Tekken 5 Dark Resurrection

Δεν ξέρω για ποιο λόγο ανεβαίνουν μικρές και πολύ χαμηλής ανάλυσης οι φωτογραφίες
 
Όντως φένονται πολύ μικρές και με το ζόρι βλέπεις λεπτομέρειες. Κρίμα.
 
vasilas432 είπε:
Ευτυχώς δεν έχω καμία bootleg. Μου αρέσει να μοστράρει το "made in Japan" πάνω στις πλακέτες.

Καλά, δεν είναι και ντροπή.

Σε άλλα νέα. Έστησα ένα πρόχειρο αντάπτορα με τις συμβουλές του geoanas και του υπόλοιπου internet και δοκίμασα την εικόνα από τα popeye-bomber jack-kangaroo.

Το bomber jack παρόλο που είναι από τις ταλαιπωρημένες πλακέτες, δείχνει άψογο.

_MG_2696.jpg

Το popeye έχει εικόνα και νορμαλ backround αλλά εμφανίζει glitches στους χαρακτήρες σε ορισμένα σημεία.

_MG_2703.jpg

Το kangaroo ξεκινάει το demo αλλά με κακή είκονα παντού.

_MG_2700.jpg

_MG_2696.jpg

_MG_2696.jpg
 
Για το popeye το πρόβλημα είναι μάλλον κάποια ακάθαρτα pins των socketed chips. Ότι είναι σε βάση, βγάλτο και καθάρισε καλά με οινόπνευμα (ή καλύτερα τρίψε πολύ προσεκτικά με ψιλή λίμα ή γυαλοχαρτάκι) τα pins
 
Πίσω
Μπλουζα