Πλακετες Jamma - Επισκευη

Daytime Dreamer

RetroActive
Joined
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
290
Αντιδράσεις
7
Καλησπερα

Ξερει κανεις καποιον οδηγο ή γενικως πως επισκευαζονται οι πλακετες jamma?

Εχω συγκεκριμενα 2 πλακετες (Double Dragon και το Final Fight) στις οποιες ο ηχος με το περασμα των χρονων πεθανε. Στο Double Dragon συγκεκριμενα εαν ομως αφησω για λιγη ωρα κλειστο το coin-op (5 λεπτα πχ) και μετα το ανοιξω το εισαγωγικο τραγουδι παιζει για 2-3 δευτερολεπτα και μετα πεθαινε ο ηχος. Συγκεκριμενα ακουγεται στο Double Dragon ενας υπερηχος

Γνωμες? Αποψεις? :flower:
 
Τσέκαρε φουσκωμένους πυκνωτές.
 
Μετά από τόσα χρόνια ταλαιπωρίας, δηλαδή συνεχούς λειτουργίας ή και υγρασίας εάν ηταν λάθος αποθηκευμένες , χρειάζεται αυτό που λεμε cap-kit. (Προληπτική) αντικατάσταση πυκνωτών οι οποίοι έχουν υπερθερμανθεί και φθαρεί, και επιπλέον σιγουρα αυτό που λέει ο vp74, ελεγχος πυκνωτων που εχουν φουσκώσει. Ελεγχος για ψυχρές κολλήσεις, διαδικασία για την οποία θα χρειαστείς ενα καλο μεγενθυντικό φακό με λαμπα (αν δεν εχεις, παρε εναν με μακρύ βραχίονα που βιδωνει επανω σε γραφείο/πάγκο, δε θα το μετανιώσεις). Η Double Dragon που εχεις, λογικά ειναι ιδια με τη δική μου, δυο πλακέτες που συνδέονται μεταξύ τους με 2 καλώδια που μοιάζουν με SCSI 50. Αυτό που επίσης θα μπορούσες να κανεις, είναι να βγάλεις ενα ενα όλα τα τσιπάκια (όσα πατανε σε socket) και να τα ξανατοποθετήσεις. Δεν ξέρω τι αλλο μπορεί να γίνει. Ας περιμενουμε και το geoanas να μας πει τη σοφία του. :D
 
Ακριβώς ότι είπε ο Rygar ! Δεν έχω να προσθέσω τίποτα !
 
Ευχαριστώ τεκνο μου! :D :D

Αυτό που επίσης θα ηθελα να προσθέσω, συγκεκριμένα για την Double Dragon, είναι ότι εάν κατά τα αλλα το παιχνίδι παίζει σωστά, τότε κατά την ταπεινή μου άποψη με ενα cap-kit (=capacitor kit) θα διορθωθεί, και επίσης ίσως να έχεις και καλύτερη εικόνα.
 
Δηλαδη να τις κρατησω και να μην τις πουλησω για ενα κομματι ψωμι ε?

Το shinobi ομως εχω ακουσει οτι πεθαινει η μπαταρια η κατι τετοιο και θελει αντικατασταση (αυτη η πλακετα δεν παιζει καθολου)

Ξερει επισης κανεις πως μπορουμε εξωτερικα να καθαρισουμε τις πλακετες? Απο σκονες, κλπ και οτι αλλο υπαρχει πανω. Καθαρο οινοπνευμα? Κατι αλλο?

Θενκς για τις απαντησεις παιδες!! ;)
 
Κατι αλλο ... επειδη πραγματικα δεν εχω χρονο, οποιος μπορει να κανει re-cap ολες τις πλακετες ας μου στειλει ενα πμ. Οχι τσαμπα φυσικα :)
 
Εδώ θα βρεις τα πάντα για suicide battery !

http://www.arcadecollecting.com/dead/dead.html

Δυστυχώς η Shinobi, ανήκει σε αυτή την κατηγορία, εκτός αν είναι bootleg, πράγμα που συμβαίνει με μια Golden Axe που διαθέτω. Υπάρχουν βέβαια οι unecrypted roms και η πλακέτα (ίσως) μπορεί να επανέλθει αλλά θέλει λίγο προχωρημένες γνώσεις και εξοπλισμό.
 
Μερικές φορές θέλει απλώς ένα καλό μπάνιο, αλλά τσέκαρε και το ποτενσιόμετρο του ήχου μήπως δεν κάνει πια καλή επαφή...
 
pitsunami είπε:
Μερικές φορές θέλει απλώς ένα καλό μπάνιο, αλλά τσέκαρε και το ποτενσιόμετρο του ήχου μήπως δεν κάνει πια καλή επαφή...
Πως τις κανεις μπανιο? :p Παντα ηθελα να ξερω πως καθαριζεις ενα PCB σκονισμενο, βρωμισμενο, κλπ. Υπαρχει καποιο ειδικο υγρο με το οποιο μπορεις να τις καθαρισεις?
 
Daytime Dreamer είπε:
Πως τις κανεις μπανιο? :p Παντα ηθελα να ξερω πως καθαριζεις ενα PCB σκονισμενο, βρωμισμενο, κλπ. Υπαρχει καποιο ειδικο υγρο με το οποιο μπορεις να τις καθαρισεις?
Στην μπανιέρα με μπόλικο νερό και υγρό πιάτων!! Χωρίς πλάκα.... :D
 
Ναι αλλα μετά θελει ξεπλυμα με απιονισμενο νερό και στέγνωμα με μπιστολάκι, αλλα τώρα που ειναι καλοκαίρι, σε μισή ώρα θα εχει στεγνώσει.

Για πλυσιμο υπαρχει και το pitsunami-style, το οποιο λεει "είναι χειμώνας, αφηνω τις πλακετες στο μπαλκόνι, πλακώνει βροχή για 5 μερες, μετά βγαίνω έξω, βλεπω ότι βράχηκαν, βαριέμαι να τις βαλω παλι μεσα, τις αφήνω εξω, ξαναβρέχει.... κλπ κλπ" και μετά να δεις τι μούρλια που θα ειναι. ;) :D :D:D:D:D
 
Rygar είπε:
Ναι αλλα μετά θελει ξεπλυμα με απιονισμενο νερό και στέγνωμα με μπιστολάκι, αλλα τώρα που ειναι καλοκαίρι, σε μισή ώρα θα εχει στεγνώσει.
Για πλυσιμο υπαρχει και το pitsunami-style, το οποιο λεει "είναι χειμώνας, αφηνω τις πλακετες στο μπαλκόνι, πλακώνει βροχή για 5 μερες, μετά βγαίνω έξω, βλεπω ότι βράχηκαν, βαριέμαι να τις βαλω παλι μεσα, τις αφήνω εξω, ξαναβρέχει.... κλπ κλπ" και μετά να δεις τι μούρλια που θα ειναι. ;) :D :D:D:D:D
Χαχαχαχα...σωστός έτσι όμως τελικά σκουριάζουν κιόλας!! :p

Τι να προτοχωρέσει σε αυτο το σπιτάκι που ήμουν βρέεε??
 
Πάρε ένα πινελάκι για αρχή, αυτά που αλείφεις το ταψί με λάδι. Πέρασέ τες όπου έχει πολύ σκόνη. Σημείωσε τις τιμές των πυκνωτών που είναι φουσκωμένοι. Δες ποιοι έχουν σκάσει. Πάρε κόλληση 0.5 και μια απλή τρόμπα αποκόλλησης. Τσέκαρε με ένα μαρκαδοράκι το + και το - στην πλακέτα σου και άρχισε να αλλάζεις τους πυκνωτές σου. Οι φουσκωμένοι κάνουν μπαμ αμέσως. Μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Στην αγορά των πυκνωτών να προσέξεις τα μf να είναι ίδια. Τα volts ας είναι παραπάνω.
 
Πίσω
Μπλουζα