Πλαστική μοτοσυκλέτα με αναβάτη και μηχανισμό τριβής

kingtiger077

RetroMaNiaC
Joined
2 Ιουλ 2011
Μηνύματα
583
Αντιδράσεις
178
Πρόσφατα απέκτησα αυτή τη μικρή πλαστική μηχανή με αναβάτη την οποία την είχα πολύ μικρός, αρχές του 80!!! Έχει μήκος περίπου 7,5 εκατοστά και ύψος 5, θα έλεγα πως είναι σχεδόν μινιατούρα! Την βρήκα σε εξαιρετική κατάσταση και ο μηχανισμός της δουλεύει τέλεια! Απλά την πιέζεις με το χέρι προς τα κάτω και εμπρός μέχρι να πάρει στροφές ο μηχανισμός και την αφήνεις! Αυτό ήταν, τρέχει σαν φωτοβολίδα και κάνει και σούζες!!! Ελληνικής κατασκευής από την εταιρεία ALEPLAST. Δεν θυμάμαι τι άλλα παιχνίδια έβγαζε η εταιρεία αυτή, οπότε αν κάποιος θυμηθεί κάτι ας μας πει κι εμάς!

Προβολή συνημμένου 101516 Προβολή συνημμένου 101517 Προβολή συνημμένου 101518
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτο το ''Νεα γενια παιχνιδιων'' πλαι ειναι ολα τα λεφτα :p

Φοβερο ευρημα παντως ειχα και γω αυτη την μηχανη με τον αναβατη πιτσιρικας την ειχα αγορασει απο ενα πανηγυρι της περιοχης μου που κατα συμπτωση ειναι την αλλη κυριακη.Θυμαι ηταν πολυ γερο παιχνθιδι ειχε αντεξει πολλα χτυπηματα και πεσιματα.
 
Τι ωραια ανακαλυψη!

Και πληρης συσκευασια...

Αν θες, βαλε και το ονομα της εταιριας στον τιτλο

Σε καποιο θεμα εχω δει μια μαυρη απο καποιο μελος...αλλα που...
 
Ανακάλυψα την ίδια μηχανή αλλά της εταιρείας KIBI!!! Ξέρει κανείς αν είναι η ίδια εταιρεία ή αγόρασε την πατέντα κάποια από τις δύο (ALEPLAST ή KIBI);

KIBI μηχανή.jpg
 
Βλεποντας το κουτι της ΚΙΒΙ μου ηρθε η φλασια οτι την μηχανη την ειχα!!!!! :eek:

Και μαλιστα θυμηθηκα σκηνικο...

Να καθομαι στη σκαλα - στο πλατυτερο σκαλι - να την "μαρσαρω" και να φευγει σφεντονα!!! :D

Το τι σκαλοπατια ειχε μετρησει αυτο το μηχανακι,δεν λεγετε!!!! :D

Βασιλια Τιγρη...μολις ξεθαψες μια ακομα αναμνηση!!!! :thumbup:

:thanx2: :thanx2: :thanx2:

Και αν το παρω συνειρμικα,μαλλον η "φιρμα" ηταν η ΚΙΒΙ και η Aleplast ηταν η "δευτεραγωνιστρια".

Γιατι και απο θεμα κουτιου να το δεις....της ΚΙΒΙ εχει αυτο το "κατι" που σου κανει για πιο original. ;)
 
Μου θύμισε μία μηχανή που είχα αγοράσει από σούπερ μάρκετ και είχε αναβάτη έναν νίντζα ντυμένο στα μαύρα (φυσικά). Από το ίδιο σούπερ μάρκετ είχα αγοράσει και τις κασσέτες του Ιππότη με τα βιβλιαράκια και τους μαρκαδόρους.
 
johnny19818 είπε:
Μου θύμισε μία μηχανή που είχα αγοράσει από σούπερ μάρκετ και είχε αναβάτη έναν νίντζα ντυμένο στα μαύρα (φυσικά). Από το ίδιο σούπερ μάρκετ είχα αγοράσει και τις κασσέτες του Ιππότη με τα βιβλιαράκια και τους μαρκαδόρους.

IMG_7257.jpg

IMG_7251.jpg

IMG_7253.jpg

IMG_7254.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα