Πληκτρολόγιο ERGODATA

Το κατω κάλυμμα του πληκτρολογίου υπέστη την ιδια διαδικασία με το πανω. Δεν αφαίρεσα τα ποδαράκια, γιατι ηδη ηταν πολυ σφικτά στο ανοιγμα-κλεισιμο και φοβομουν μηπως σπασουν. Μετα το καθάρισμα πλεον κινούνται πολυ πιο ελεύθερα.



Αποφασισα να δεσω το πληκτρολόγιο. Δεν θα σας κουράσω με λεπτομέρειες, απλα πριν βιδώσετε την πλακέτα περάστε το δεματικο που θα στερεώσει το καλώδιο στην θεση του, γιατι μετα θα ειναι πιο δύσκολο.



Ξεχώρισα τα πλήκτρα και τους λαστιχένιους θολους που θελουν περαιτέρω καθαρισμα. Αρχικα τα ξαναεβαλα σε νερο με απορρυπαντικό πιατων, αλλα αυτο δεν εκανε τιποτα, ετσι τα πλημμύρισα με αζαξ. Αυτο εκανε την δουλεια πιο ευκολη, αλλα και παλι ηταν σοβαρο σπάσιμο να καθαριζω ενα ενα τα πληκτρα και τους θολους με την οδοντόβουρτσα.



Για το τελος ειχα φυλαξει τα πληκτρα με μεταλλικες μπαρες. Εχοντας μπει στο κολπο πλεον τα βουτηξα κατευθειαν στο αζαξ. Τα εκανα ενα ενα για να μην μπλεξω τα σιδεράκια. Παρολο που ηταν καταβρωμικα δεν φαινεται να εχουν σκουριασει οποτε δεν τα περασα με αντισκουριακο.



Τελος εκατσα και εβαλα ολα τα πληκτρα στην θεση τους, δουλεια που προτείνεται για οσους αρέσουν τα παζλ. Μεγαλη δυσκολια βρηκα μονο στο μεγαλο Enter, επειδη εχει μια οριζοντια και μια καθετη μπαρα και πρεπει να μπουν ολα στην θεση τους ταυτοχρονα. Και να το τελικο αποτελεσμα!






Το πληκτρολογιο δεν δειχνει σαν καινουριο, κυριως λογου του κιτρινίσματος, αλλα αν κλεισει κανεις τα ματια του δεν θα μπορεσει να καταλαβει απο την αίσθηση των πληκτρων οτι ειναι ενα τοσο παλιο και ταλαιπωρημένο πληκτρολόγιο. Πραγματικα εντυπωσιάστηκα απο τοσο διαφορετική ειναι η κινηση των πλήκτρων σε σχεση με πριν. Η μερα με την νυχτα. Βεβαιως ακομα και καινουριο δεν ηταν τιποτα το εξαιρετικό. Φυσικά τιποτα δεν κολλάει και ολα τα μεγαλα πληκτρα με μπαρες εχουν καλη απόκριση στα έκκεντρα πατήματα.

Αφησα για τελευταιο το λιγοτερο σημαντικο. Το τεστ λειτουργίας. Μετα την ζημια που ειδαμε στην μεμβράνη θεώρησα πρακτικά αδυνατο να υπαρξει καποια βελτιωση και πιθανοτατα να βλεπαμε και χειροτέρευση. Και αυτο ακριβως συμβαίνει. Το δοκιμασα οπως και πριν με το DOS thin client, αλλα πλεον δεν ανταποκρινεται καθολου και δεν αναβουν οι ενδεικτικές λυχνιες. Παντως το POST δεν επιστρέφει λαθος στο πληκτρολόγιο οταν ξεκιναει ο υπολογιστής.



Δεν εχει σημασια. Δεν το εκανα για αυτο τον λογο. Εχω αρκετα άλλα πληκτρολόγια να χρησιμοποιησω. Η βασικη ερωτηση ειναι, θα το ξαναεκανα αν ηξερα προκαταβολικα τι με περιμενει; HELL NO! :gun: Τα χερια μου :moutza::moutza: πονάνε απο το καθαρισμα και τα 1002 χημικα και σιγουρα εχω πολλους πολυ καλυτερους τροπους να περνάω τον χρονο μου.

Αν τυχών εχει κανεις ενα τετοιο πληκτρολογιο (οχι απαραιτητα ergodata) και θα ηθελε να βοηθησει να επαναφερω το δικο μου σε πληρη λειτουργικη κατασταση, ας μου στειλει ενα PM.

Και πριν σας αφησω, να και το μεγαλυτερο αντικείμενο που βρηκα μεσα στο πληκτρολόγιο κατα την διαρκεια του καθαρισμου. Ειναι ενα κομματι απο μύτη για μηχανικό μολύβι.

 
Βρηκα καποιον που συντήρησε ενα πληκτρολόγιο σχεδον σαν και αυτο εδω, αλλα το δικο του δεν ηταν στο μαύρο χαλι που ηταν το δικο μου. Συνοδευε ενα Commodore 386.

 
Πίσω
Μπλουζα