Ποιά είναι τα καλύτερα/αγαπημένα σας Λούκυ Λουκ?

laz33

RetroN00b
Joined
1 Ιουν 2016
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
2
Καλησπέρα στην ομάδα.

Επειδή είμαι καινούριος και δεν βρήκα κάπου θέμα με τα αγαπημένα σας Λούκυ Λουκ, ήθελα να ρωτήσω ποια θεωρείτε τα καλύτερα άλμπουμ.

Αν και δυσκολεύτηκα ν΄αποφασίσω έβγαλα το δικό μου top10.

Τα παραθέτω με χρονολογική σειρά όπως εκδόθηκαν:

-Το Ελιξήριο

-Φιλ Ντέφερ ο Θεριστής

-Εναντίον Τζος Τζέημον

-Ο Δικαστής

-Μπίλυ ο Τρομερός

-Μαύροι Λόφοι

-Η Πόλη Φάντασμα

-Σύρματα στα Λιβάδια

-Τηγανίτες για τους Ντάλτον

-Μαμά Ντάλτον

Δεν νομίζω να είναι τυχαίο ότι όλα(πλην των 2 πρώτων που τα έγραψε ο Morris) είναι σε σενάριο Goscinny.

Στη μετα-Goscinny εποχή έπεσε αισθητά το επίπεδο αλλά υπήρξαν κάποιες εκλάμψεις.

Απ΄αυτήν την περίοδο τ΄αγαπημένα μου είναι(πάλι με χρονολογική σειρά):

-Ο Θησαυρός των Ντάλτον

-Ο Ελαφροχέρης

-Νταίηλυ Σταρ

-Κλοντάικ

-Λούκυ Λουκ εναντίον Πίνκερτον
 
Παντως το Η Ωραια Προβενς ειναι απο τα πιο κουραστικα κομικ πυ εχω διαβασει...η μετα Goscinny εποχη ισως δεν θα επρεπε να υπηρχε
 
Συμφωνώ για την Προβένς αν και πιστεύω ότι υπάρχουν ακόμα χειρότερα.

Για μένα ο "Θρύλος της Δύσης" είναι ό,τι χειρότερο έχω διαβάσει μαζί με τα "ο Μακ στους Ινδιάνους", "Παντρεύεται ο Λούκυ" και "Ένας Σείχης στο Φαρ Ουέστ", που έτσι κι αλλιώς δεν είναι επίσημα Άλμπουμ.

Απ΄τα επίσημα όμως μεγαλύτερη μπούρδα απ΄το Θρύλο της Δύσης δεν διάβασα.

Πάντως έχουν υπάρξει και κάποια αρκετά καλά στη μετα-Goscinny εποχή.

Πέρα απ΄τα 5 που έγραψα πάνω, αρκετά συμπαθητικά ήταν και "Ο Ληστής με το Ένα Χέρι", "Σάρα Μπερνάρ", "Πόνυ Εξπρές", "Η Γέφυρα του Μισισιπή" και "Οι Ντάλτον στην Κρεμάλα"

Πάντως και τα 4 πρώτα άλμπουμ του Morris είναι προχειρογραμμένα και με πολύ κακό σχέδιο: "Κίτρινος Πυρετός", "Ροντέο", "Αριζόνα" και "Η Επιστροφή του Τζόε Σκανδάλη".

Υπάρχει τουλάχιστον η δικαιολογία του ότι ήταν τα πολύ πρώτα, οπότε έλειπε εμπειρία απ΄τον Μorris.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
laz33 είπε:
Συμφωνώ για την Προβένς αν και πιστεύω ότι υπάρχουν ακόμα χειρότερα.Για μένα ο "Θρύλος της Δύσης" είναι ό,τι χειρότερο έχω διαβάσει μαζί με τα "ο Μακ στους Ινδιάνους", "Παντρεύεται ο Λούκυ" και "Ένας Σείχης στο Φαρ Ουέστ", που έτσι κι αλλιώς δεν είναι επίσημα Άλμπουμ.

Απ΄τα επίσημα όμως μεγαλύτερη μπούρδα απ΄το Θρύλο της Δύσης δεν διάβασα.

Πάντως έχουν υπάρξει και κάποια αρκετά καλά στη μετα-Goscinny εποχή.

Πέρα απ΄τα 5 που έγραψα πάνω, αρκετά συμπαθητικά ήταν και "Ο Ληστής με το Ένα Χέρι", "Νταίηλυ Σταρ", "Πόνυ Εξπρές", "Η Γέφυρα του Μισισιπή" και "Οι Ντάλτον στην Κρεμάλα"
 
laz33 είπε:
Καλησπέρα στην ομάδα.Επειδή είμαι καινούριος και δεν βρήκα κάπου θέμα με τα αγαπημένα σας Λούκυ Λουκ, ήθελα να ρωτήσω ποια θεωρείτε τα καλύτερα άλμπουμ.

Αν και δυσκολεύτηκα ν΄αποφασίσω έβγαλα το δικό μου top10.

Τα παραθέτω με χρονολογική σειρά όπως εκδόθηκαν:

-Το Ελιξήριο

-Φιλ Ντέφερ ο Θεριστής

-Ο Δικαστής

-Οι Αντίπαλοι

-Μπίλυ ο Τρομερός

-Μαύροι Λόφοι

-Η Πόλη Φάντασμα

-Σύρματα στα Λιβάδια

-Τηγανίτες για τους Ντάλτον

-Μαμά Ντάλτον

Δεν νομίζω να είναι τυχαίο ότι όλα(πλην των 2 πρώτων που τα έγραψε ο Morris) είναι σε σενάριο Goscinny.

Στη μετα-Goscinny εποχή έπεσε αισθητά το επίπεδο αλλά υπήρξαν κάποιες εκλάμψεις.

Απ΄αυτήν την περίοδο τ΄αγαπημένα μου είναι(πάλι με χρονολογική σειρά):

-Ο Θησαυρός των Ντάλτον

-Ο Ελαφροχέρης

-Νταίηλυ Σταρ

-Κλοντάικ

-Λούκυ Λουκ εναντίον Πίνκερτο
 
Πίσω
Μπλουζα