Ποιά ταινία είδατε χτες το βράδυ ;

Paris je t aime ! Η ταινία είναι αριστούργημα! Μην την χάσετε με τπτ! Αυτοτελείς ιστορίες με επίκεντρο το παρίσι από διαφορετικούς σκηνοθέτες! Μέχρι και ο wes craven ( για τους λάτρεις των χορορ) σκηνοθετεί! Σουρεαλ καταστάσεις ωραίες ερμηνείες φοβερή φωτογραφία συν φόρο τιμής στην πόλη του φωτός.
 
εχθές είδα το over the edge, μέτρια μάλλον ταινία αλλά με βαθύ νόημα για το πως η έλλειψη προσοχής από τις οικογένεις των παιδιών τα αναγκάζει να καταφεύγουν σε βανδαλισμούς ναρκωτικά κλπ... Σε μια στιγμή μάλιστα που κορυφώνεται το σενάριο, σκοτώνεται εν ψυχρώ ο 15χρονος πρωταγωνιστής matt dilon από τον τσαμπουκαλεμμένο σερίφη και μετά αρχίζουν οι βανδαλισμοί στην πόλη... χμ τι μου θυμίζει....
 
Παρακολούθησα για πέμπτη φορά την εξαιρετική ταινία "The shawshank redemption" με τον άστοχο ελληνικό τίτλο "Τελευταία έξοδος:Ρίτα Χέιγουορθ", με τους Tim Robbins και Morgan Freeman να δίνουν δυνατές ερμηνείες, με μια αποκαλυπτική σκηνοθετική μαεστρία από τον Frank Darabont και με απολαυστική μουσική!

Οπωσδήποτε σας την προτείνω...είναι μακράν η καλύτερη ταινία με φυλακές!

the-shawshank-redemption.jpg
the-shawshank-redemption.jpg

YouTube - End Title (The Shawshank Redemption Soundtrack)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ζορο

εχτες ειχα δει το ζορο παλιο εργο με αλεν ντελον :)
 
saboter είπε:
Παρακολούθησα για πέμπτη φορά την εξαιρετική ταινία "The shawshank redemption" με τον άστοχο ελληνικό τίτλο "Τελευταία έξοδος:Ρίτα Χέιγουορθ", με τους Tim Robbins και Morgan Freeman να δίνουν δυνατές ερμηνείες, με μια αποκαλυπτική σκηνοθετική μαεστρία από τον Frank Darabont και με απολαυστική μουσική!
Οπωσδήποτε σας την προτείνω...είναι μακράν η καλύτερη ταινία με φυλακές!

the-shawshank-redemption.jpg


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
saboter είπε:
Παρακολούθησα για πέμπτη φορά την εξαιρετική ταινία "The shawshank redemption" με τον άστοχο ελληνικό τίτλο "Τελευταία έξοδος:Ρίτα Χέιγουορθ", με τους Tim Robbins και Morgan Freeman να δίνουν δυνατές ερμηνείες, με μια αποκαλυπτική σκηνοθετική μαεστρία από τον Frank Darabont και με απολαυστική μουσική!
Οπωσδήποτε σας την προτείνω...είναι μακράν η καλύτερη ταινία με φυλακές!

the-shawshank-redemption.jpg


μονο 5? τουλαχιστον 15 εγω δες και αυτο αλλη μια φορα!http://www.youtube.com/watch?v=5KmUZ4nQ-6k πολυ συγκινητικο!! καλο ταξιδι στον συμπαθη γεροντακο!!
 
Είδα τις Κούκλες (Dolls) του Τακέσι. Δεν είναι ρετρό αλλά αυτή είδα. Είναι ένας ύμνος στην αγάπη με φοβερές εικόνες, φωτογραφία και πολύ πολύ συναίσθημα.
 
Εμπρός καλά μου χεράκια....

:)

Χθες ειδα τον Inspector Gadget (Αστυνομος Σαινης) - (Walt Disney-1999)

Inspector_Gadget-front.jpg


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι έγινε όλοι ταινίες είδαμε χθές;

Εγώ είδα το Great Escape


Χαρακτηρίζεται retro; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το περασμένο σάββατο είδα το soul kitchen . Το συνηστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους σινεφίλ και μη που τους αρέσουν οι κομεντί το ωραίο φαγητό και η μουσική. Άλλο ένα μαργαριτάρι από τον Φατίχ ακίν. Τέλος επειδή ο πρωταγωνιστής και σεναριογράφος adam bousdoukos είναι ελληνογερμανός(και στην πραγματικότητα!) περιέχει πολλά αστεία μόνο για έλληνες!
 
High Fidelity, και δεν ξερω πως τυχαινει να την βλεπω τουλαχιστον μια φορα τον μηνα, για να μην πω συχνοτερα..
 
Fatal Attraction (για πολλοστή φορά-για το υποκριτικό ρεσιτάλ της Glenn Close και στην οποία ταινία είναι η αδικημένη της υπόθεσης-αυτή έπρεπε να νικήσει στο τέλος).

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν.. προχθές,αργά το βράδυ είδα μια ταινία (χθες,η βραδιά ήταν αθλητική και δεν είδα κάποια ταινία.Ήμουν απασχολημένος με το να ανταλλάζουμε απόψεις για τα χάλια της ομαδάρας μας σε αθλητικά sites).
(spoiler-spoiler-spoiler)
Η ταινία ήταν σε ένα τοπικό κανάλι.Την είδα από την αρχή,ασπρόμαυρη.Ρομαντικό. Έπαιζε και ο Κάρι Γκραντ (σαν πολλές δεν μαζεύτηκαν αυτές που έχω δει με αυτόν?Και μετά γράφω κιόλας ότι τις αποφεύγω..). Αυτός είναι ένας τύπος που φλέρταρε μια κοπέλα που είδε σε ένα μαγαζί.Αυτή δούλευε σε ένα δισκάδικο! Ομολογώ πως το φλερτ ήταν πανέξυπνο.Ε,συνέχισα να το βλέπω.Κάποια στιγμή το άλλαξα (για να δικαιολογήσω μέσα μου την αποστροφή μου γι'αυτόν). Μετά από λίγη ώρα όμως το ξαναγύρισα. Αυτοί είχαν αποφασίσει να υιοθετήσουν ένα αγοράκι δύο χρονών.Τους προτάθηκε να υιοθετήσουν ένα κοριτσάκι ολίγων μηνών.Είδα γι αρκετή ώρα,το κοριτσάκι είχε μεγαλώσει, δεν είδα για κανένα πεντάλεπτο, και όταν ξαναγύρισα,η ιστορία είχε γυρίσει στην αρχή της ταινίας. Όλη η ταινία ήταν ένα φλας μπακ.Η σύζυγος από την αρχή της ταινίας ακούει δίσκους και θυμάται το παρελθόν.Και μάλλον ή έχουν χωρίσει ή έχουν απλώς έχει ψυχραθεί η σχέση με τον Γκραντ, δεν κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής. Πάντως στο τέλος τους ειδοποιούν να πάνε να υιοθετήσουν ένα αγοράκι 2 ετών!
Ερώτηση (για όσους την έχουν δει): Τι απέγινε το κοριτσάκι? Όνειρο ήταν όλα αυτά που γίνονταν?
 
Με Paxton και Henriksen. Ωραία ταινία...:thumbup:
 
Χθες πήγα θερινό γιατί δεν ήθελα να χαλάσω το χατίρι της παρέας και είδα το "Some like it hot". Είχα να το δω από τότε που ήμουν μαθήτρια, το οποίο σημαίνει ότι δεν θυμόμουν σχεδόν τίποτα (σπάνια θυμάμαι μια ταινία ολόκληρη αν την έχω δει μόνο μια φορά). Όπως είπα, δεν θα την έβλεπα (θα προτιμούσα μάλιστα να πήγαινα μετά, στο έργο των 11.00 που ήταν ο Άγνωστος του Εξπρές) κυρίως γιατί δεν πολυτρελαινόμουν να δω Marilyn αλλά με έπεισαν οι υπόλοιποι. Και δεν μετάνιωσα. Απολαυστική κωμωδία, υπέροχη μουσική, τα κοστούμια (ειδικά των δύο πρωταγωνιστών κι εννοώ τα γυναικεία τους) εξαιρετικά, η σάτιρα του Wilder για τη δύσκολη εκείνη περίοδο των '20s στην Αμερική ιδιαίτερα λεπτοδουλεμένη και η χημεία μεταξύ Curtis και Lemmon μοναδική. Ανάμεσα στους δύο εννοείται ότι με κέρδισε ο Lemmon (αξέχαστη η σκηνή που χορεύει τάγκο με το τριαντάφυλλο στο στόμα) αλλά και ο Curtis, δεδομένου ότι τον έχω συνηθίσει σε δραματικούς ρόλους, ήταν για τα γούστα μου άψογος. Εντάξει, παραδέχομαι ότι και η Marilyn ήταν ότι έπρεπε για το ρόλο αλλά υπήρχαν στιγμές που η έκφρασή της ήταν υπερβολική και αυτό με χάλαγε. Ωστόσο η τραγουδιστική της ερμηνεία ήταν ιδιαίτερα καλή και κομμένη και ραμμένη για την προσωπικότητά της.
@bambinella 100 Έχω θέμα με το ενδυματολογικό, Βιβή, οπότε ζητώ την άποψή σου. Η ταινία τοποθετείται στο 1929. Όλα τα κοστούμια ανδρών και γυναικών είναι αρκετά πιστά στην εποχή αλλά κάτι δε μου κολλάει με τα κοστούμια της Marilyn. Mου φαίνονται πιο σύγχρονα, δηλ. της εποχής της (30 χρόνια μετά), ειδικά στο θέμα των γυναικείων καμπυλων που στην περίπτωσή της διαγράφονταν εντονότατα. Καταλαβαίνω ότι ερμήνευε μια αρτίστα, οπότε η αισθητική είναι διαφορετική αλλά και πάλι βρίσκω το δικό της ενδυματολογικό λίγο εκτός χρόνου. Εσύ τι λες;
 
@Bajar Η μοδα μεχρι και τη δεκαετια του '70 ηταν επιτακτικη. Απο το '80 αυτο αρχισε να φθινει και φτασαμε σημερα να ντυνεται ο καθενας οπως θελει. Μινι, μαξι, σορτς, φαρδια, στενα, μακρυ μαλλι και κοντο, ολα παιζουν και βαλτε τωρα που γυριζει.
H επιτακτικοτητα της εκαστοτε μοδας λοιπον επεβαλλε λανθασμενα η καθε ταινια να μη συμβαδιζει με την εποχη που αναφερεται, αλλα με την εποχη που γυριζεται.
Πριν απο λιγους μηνες εβλεπα τις ταινιες Ten North Frederick (1958) και Payment on demand (1951). Ενω και οι δυο με αλλεπαλληλα φλας μπακ μας πηγαιναν 20 - 30 χρονια πισω απο τη δεκαετια του '50, εντουτοις ρουχα και χτενισματα παρεμεναν απειραχτα.
Και μην παμε μακρια. Κι εμεις εδω τα ιδια καναμε. Κατοχικες ταινιες οπως, Υπολοχαγος Νατασα, Η δασκαλα με τα ξανθα μαλλια, Μια γυναικα στην Αντισταση, Αυτοι που μιλησαν με τον θανατο, αντι να δειχνουν ντυσιμο του '40 δειχνουν ντυσιμο του '70 με τις πρωταγωνιστριες να φορανε φουστα πανω απο το γονατο!
Ετσι και στο Some like it hot. Κανονικα η Μαιριλιν θα επρεπε να φοραει ρουχα φαρδια και φορεματα χαμηλομεσα που να καλυπτουν τις καμπυλες της, 1929 γαρ. Εποχη που για πρωτη φορα στην Ιστορια επικρατουσε το μινι και το ντυσιμο που περιγραψαμε και που σημανε την αρχη η την προβα τζενεραλε αν θελετε για αυτο που θα ξεκινουσε προς το τελος της δεκαετιας του '60. Αντ' αυτου ομως, ειδαμε τη Μαιριλιν οπως την ξεραμε παντα: Με τα στενα της, με τα κολλητα της και με τις καμπυλες της σε ολο τους το μεγαλειο.
Ο tempora, o mores! :)
 
Και μην παμε μακρια. Κι εμεις εδω τα ιδια καναμε. Κατοχικες ταινιες οπως, Υπολοχαγος Νατασα, Η δασκαλα με τα ξανθα μαλλια, Μια γυναικα στην Αντισταση, Αυτοι που μιλησαν με τον θανατο, αντι να δειχνουν ντυσιμο του '40 δειχνουν ντυσιμο του '70 με τις πρωταγωνιστριες να φορανε φουστα πανω απο το γονατο!
Πάντα είχα στο μυαλό μου ότι στο Χόλυγουντ, λόγω καλύτερης χρηματοδότησης των ταινιών, άρα και πρόσληψης καλών συνεργείων που θα είχαν τις γνώσεις και θα φρόντιζαν τέτοιες λεπτομέρειες χρονολογικής ορθότητας, θα εξέλιπε το φαινόμενο που παρατηρούμε στις δικές μας παλιές ταινίες. Τελικά έμεινα μόνο με την εντύπωση. :(
 
Πάντα είχα στο μυαλό μου ότι στο Χόλυγουντ, λόγω καλύτερης χρηματοδότησης των ταινιών, άρα και πρόσληψης καλών συνεργείων που θα είχαν τις γνώσεις και θα φρόντιζαν τέτοιες λεπτομέρειες χρονολογικής ορθότητας, θα εξέλιπε το φαινόμενο που παρατηρούμε στις δικές μας παλιές ταινίες. Τελικά έμεινα μόνο με την εντύπωση. :(
Και περα απο τις δυο αυτες ξενες ταινιες που ειδα σχετικα προσφατα, εχω ξαναδει ακριβως το ιδιο και σε πολλες αλλες χολλυγουντιανες, αλλα και ευρωπαϊκες. Οποτε, η εντυπωση σου για τα ρουχα της Μαιριλιν ηταν απολυτα σωστη.
 
Πότε το Χόλλυγουντ ενδιαφέρθηκε για ιστορική ακρίβεια, από ρούχα μέχρι γεγονότα?
 
Πίσω
Μπλουζα