Ποιές χρονικές στιγμές του έτους σας κάνουν να ρετρο-νοσταλγείτε περισσότερο κ γιατί;

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
166
Σίγουρα όλο το χρόνο παιδιά νοιώθουμε δεν λέω, και πάντα αναπολούμε τα παιδικά μας χρόνια, αλλά <<Είναι κάτι στιγμές, τρυφερές και λεπτές, σαν κλωστές τυλιγμένες σ' αδράχτι...>> που λέει και το τραγούδι!

Είναι τότε που ο ρετροΪός θέλει να φάει, και μας πιάνει τρέλα!

Εμένα η τρέλα με πιάνει τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη συνήθως, μάλλον επειδή μου θυμίζει τις εποχές που περίμενα με λαχτάρα τα Χριστούγεννα. Μύρισε χριστουγεννα και κρύο? Βγάλε Amstrad απο την ντουλάπα και HeroQuest απο το πατάρι! :D :D

Επίσης μετά πάλι, τέλη του Μάρτη, με το έμπα της άνοιξης. Αυτές τις μέρες δηλαδή! Αλλά δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή άρχιζε το παιχνίδι στις αλάνες. Κάναμε και τις επιδρομές συχνότερες στα ψιλικαντζίδικα με τα τυχερά σακουλάκια και τα μικρά παιχνίδια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχεδον καθε εποχη και καθε καιρικη συνθηκη μου φερνει εικονες και στιγμες απο τα σχολικα χρονια. Σημερα για παραδειγμα, αυτος ο καιρος συνηθως μου θυμιζει βολτες που πηγαινα με τον πατερα μου στο κεντρο της Ομονοιας για αγορες (και κανενα περασμα απο Στουρναρη). Highlight ηταν καμια τυροπιτουλα απο το δρομο (παντα ηταν νοστιμοτερες αυτες που μας αγοραζε ο μπαμπας ή η μαμα), ή κανενα καινουργιο κομικ που θα εβλεπα σε περιπτερο του κεντρου αλλα οχι σε αυτα της γειτονιας.

Ο βροχερος καιρος μου θυμιζει γενικοτερα σχολειο, οταν πηγαινα νυσταγμενος το πρωι, χαμενος σε νυσταλεες σκεψεις, και μετα υπνος στην ταξη ή διάβασμα USER :D

Για τα Χριστουγεννα δεν το συζητω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα έλεγα οι γιορτές των Χριστουγέννων και γενικότερα οι βροχερές μέρες που εκ των πραγμάτων κλείνομαι σπίτι και έρχεται η διάθεση ν' ασχοληθώ με τα ρετρομασίνια μου! Το θέμα είναι να βρίσκεις παράλληλα και τον χρόνο!
 
Συνήθως όταν αρχίζει να καλοκαιριάζει. Θυμάμαι που ήμασταν πιο χαλαροί στο σχολείο, πηγαίναμε για μπάσκετ με την παρέα μου και μετρούσαμε αντίστροφα τις μέρες, για το κλείσιμο του σχολείου....
 
Χριστούγεννα και αρχές καλοκαιριού και εγώ.
 
Ωραίο θέμα!

Αρχή σχολικής χρονιάς: πάντα πριν ανοίξουν τα σχολεία έκανα βόλτα στα μαγαζιά και χάζευα τα σχολικά είδη, είναι κάτι που κάνω και σήμερα...

Χριστούγεννα: θυμάμαι λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές στολίζαμε την τάξη με δέντρο, ακολουθούσε και η ανάλογη διακόσμηση στο σπίτι και οι ετοιμασίες των σχετικών γλυκών, χορταίναμε ξεκούραση και παιχνίδι

Πάσχα: στις πασχαλινές διακοπές χορταίναμε ξεκούραση και παιχνίδι

Καλοκαίρι: λίγες μέρες έμεναν για να κλείσουν τα σχολεία, στο Δημοτικό η τελευταία μέρα ήταν μέρα χαράς, στο Γυμνάσιο και Λύκειο η τελευταία μέρα ήταν όταν γράφαμε το τελευταίο μάθημα στις τελικές εξετάσεις (αγωνία μετά για τα αποτελέσματα!). Οι διακοπές ξεκινούσαν και άφηνα την πόλη για να περάσω τις διακοπές στο χωριό μας. Παιχνίδι, παιχνίδι, παιχνίδι και ξεκούραση...
 
Σϊγουρα τις βροχερές ημέρες που δεν μπορείς να ξεμυτίσεις αλλά και όταν είναι καλοκαίρι όπου τα έχω συνδιάσει με ατελείωτα μπάνια και παραλίες όπου τώρα δυστυχώς αποτελούν (ακριβή) πολυτέλεια...
 
Kαλοκαιρι με χιλια για δεκαδες λογους.
 
Το καλοκαίρι μου φέρνει αναμνήσεις των ατελείωτων ωρών στο μαγαζί με τα arcades. Αλλά μόνο όταν πηγαίνω στο χωριό. Τώρα που το μαγαζί έχει αλλάξει σε απλή καφετέρια κάθε φορά που περνάω από εκεί με πιάνει κατάθλιψη.

Τα Χριστούγεννα μου έρχεται η πιο μεγάλη ρετρο-νοσταλγία. Ειδικά όταν χιονίζει. Αλλά έχει να χιονίσει εδώ πέρα δεκαετίες. Τι χιόνια, ούτε καν κρύο δεν κάνει. Ασε που για να πληρώνουμε τα χαράτσια και τις τράπεζες δεν μένει τίποτα για δώρα. Και λόγω έλλειψης εορταστικής διάθεσης ούτε καν χριστουγεννιάτικο δέντρο δεν στολίζουμε. Με λίγα λόγια Χριστούγεννα έχω να καταλάβω από τότε που πήγαινα στρατό :p

Το Πάσχα δεν το σχολιάζω, μόνο αναμνήσεις κατάθλιψης και μιζέριας μου φέρνει (το ότι είμαι και άθεος δεν βοηθάει). Ποτέ δεν το γούσταρα. Κάθε φορά που έρχεται αυτό το πράγμα θέλω να μπω σε μια κατάψυξη και να με βγάλουν όταν τελειώσει.
 
Παιδια, πρεπει να πω οτι χαιρομαι που δεν ακουω μόνο τις αυτονοητες απαντησεις του στυλ "το καλοκαιρι μου θυμιζει διακοπες και θαλασσα". Διακοπες δε σημαινει μονο το αυτονοητο, αλλα και πιο προσωπικες αναμνησεις, που εχουν να κανουν πολλες φορες και με ηλεκτρονικα ;)

(τωρα αν αυτο ειναι καλο η κακο δεν ξερω :ρ)

Imgema, το κλιμα της Μεγαλης Βδομαδας κι εγω το μισουσα για καποια περιοδο που ημουν στο Λυκειο, αλλα μετα το φιλοσοφησα λιγο και αρχισε να μ'αρεσει.
 
Τα Χριστουγεννα, γιατι παντα θα νοσταλγω τις εποχες της απολυτης ξεγνοιασιας..ενα διαλειμμα απο το σχολειο, εξω κρυο, το σπιτι στολισμενο, χριστουγεννιατικες ταινιες-παραμυθια στο vhs, atari και το βραδυ με το ραδιοφωνο στο αυτι και το δαχτυλο μονιμως ετοιμοπολεμο στο rec του κασετοφωνου για να προλαβεις καποιο τραγουδι.
 
Πολύ ωραίο θέμα !

Από εποχές, πηγή νοσταλγίας για μένα η αρχή φθινοπώρου...τα πρώτα αεράκια και ειδικά εκείνες οι βροχές προς το απόγευμα, δεν ξέρω αλλά μου φέρνουν πολλές και ακαθόριστες αναμνήσεις...

Και από καλοκαιράκι τα πολύ πρωινά-με την ανεπαίσθητη ψύχρα...πιτσιρίκος με τον θείο ετοιμαζόμασταν για ψάρεμα..

Άλλες ωραίες αναμνήσεις , άλλες όχι ... αλλά μάλλον έτσι πρέπει νάναι...πακέτο οι μεν συμπληρώνουν τις δε.
 
Πίσω
Μπλουζα