Ποια Ελληνική ταινία δεν σας άρεσε?

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Ποια ελληνικη ταινια ηταν αυτη που δεν σας αρεσε καθολου και γιατι?
 
επειδή είναι ζήτημα αν μου άρεσε καμιά δεκαριά στο σύνολο δυσκολεύομαι να απαντήσω ...
 
Γενικά δεν με ενθουσιάζουν οι βιντεοταινίες των '80s...
 
ComicsFan είπε:
Γενικά δεν με ενθουσιάζουν οι βιντεοταινίες των '80s...

Τς ,τς ,τς .Πιπέρι στο στόμα!!

Γενικά (σχεδόν) όλες οι ελληνικές παραγωγές τις τελευτέας δεκαετίας ειταν για κλάμματα.Πλίν ελαχίστων εξερέσεων(θέλω να πιστεύω το ''Ροδα τσάντα και κοπάνα next generation'')Αποδειξη οτι μέχρι το 2005 πηγενα στο cinema να παρακολουθήσω μόνο ελληνικές τενίες ,μετά απογοιτεύτικα.

Eιπάρχουν 10αδες ταινίες που δεν γουστάρω, ενδεικτηκά θα ξεχωρίσω 1 ,που κατα τη γνώμη μου ειναι η χειροτερη(και εφτιχώς που δεν πλήρωσα εισητηριο να την δώ) το P20.
 
Αν και οριακά μη-ρετρό αφού γυρίστηκε το 1997, δεν γίνεται να μην αναφέρω το No Budget Story του Ρένου Χαραλαμπίδη. Εδώ δεν μιλάμε για κακή ιστορία και ερμηνείες απλά (που είχε κι από τα δύο), η μισή ταινία ήταν out of focus και ήταν τουλάχιστον ανυπόφορο να την παρακολουθείς στο σινεμά, σαν να έβλεπες 3D χωρίς γυαλιά. Κάπου είχα διαβάσει σε μια συνέντευξη του δημιουργού ότι δεν έκαναν καν πρόβες, απλά ξεκινούσαν να γυρίζουν κι ότι κάτσει... Προσωπικά δεν την θεωρώ καν ταινία, αλλά μια φάρσα του στυλ "κάτσε να φτιάξω κάτι που παραβαίνει όλους τους κανόνες του κινηματογράφου να δω πόσοι βλάκες θα πάνε να το δούνε".

Φυσικότατα επειδή αυτό το πράμα γυρίστηκε πρώτα σε βίντεο, ασπρόμαυρο και στη συνέχεια περάστηκε σε φιλμ 33mm οι ψευτοκουλτουριάρηδες την θεώρησαν τουλάχιστον αριστούργημα.
 
Oι ταινίες του Καραγιάννη. Εκτός από κανα δυο, όλες οι άλλες ήταν καθαρή αρπαχτή...
 
Clemence είπε:
επειδή είναι ζήτημα αν μου άρεσε καμιά δεκαριά στο σύνολο δυσκολεύομαι να απαντήσω ...
+1.

Σωστή παρατήρηση, με βρίσκει σύμφωνη.

Καθόλου τυχαίο που όταν τις πετυχαίνω στην tv, ελάχιστες είναι αυτές που θα με κρατήσουν... :xm:
 
καραγιαννης καρατζοπουλος καργα
 
Οτι ηταν φτιασιδωμενα μουντο, αργο, απελπιδο και σικε κουλτουρα.

Επισης σχεδον ολες τις ταινιες-επιχορηγησεις του Κεντρου Κινηματογραφου.
 
αγγελοπουλος αλλοι των θεωρουν δασκαλο και πρωτοπορο εγω με τις ταινιες του μονο να κοιμηθω μπορω απορω που το ελληνικο κεντρο κινηματογραφου χρηματοδοτει αυτον των ανθρωπο για να κανει ταινιες με καραβια να περνανε και ανθρωπους να περπατανε
 
Τις "Στρατευμενες" Πολιτικα ταινιες...
 
Μια που μου έρχεται τώρα είναι ο Ξαφνικός πειρασμός με πρωταγωνιστή το Βασίλη Τσιβιλίκα και τη Χριστίνα Παππά του 1988. Εντελώς ανούσια έως σαχλή ταινία και κρίμα γιατί ο Τσιβιλίκας μου άρεσε σαν ηθοποιός σε άλλες ταινίες.
 
"η ροδα τσαντα και κοπανα" η τελευταια ,δεν θα αναφερθω σε χαρακτηρισμους

ειναι σαφως εκτος των οριων ρετρο αλλα την αναφερω ως συνεχεια των ταινιων αυτων που μου αρεσαν πολυ
 
Πίσω
Μπλουζα