Ποια ήταν η αγαπημένη σας Ελληνίδα ηθοποιός?

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Ποια ηταν η αγαπημενη σας ελληνιδα ηθοποιος απο τον παλιο ελληνικο κινηματογραφο και γιατι?

Εμενα σε πρωτη προτιμηση ερχεται η Λαμπετη με αυτην την ευθραυστη προσωπικοτητα της αλλα παραλληλα και τοσο δυναμικη αντιφατικα στοιχεια που μονο εκεινη μπορουσε να συνδυασει. Υστερα ακολουθει η Λασκαρη οχι τοσο για την ηθοποιια της αλλα για την αριστοκρατικη ομορφια της και τριτη ακολουθει η Βουγιουκλακη το αιωνιο κοριτσακι.
 
Ήταν είναι και θα είναι η Αλίκη Βουγιουκλάκη για χίλιους λόγους , για αυτό που πολύ απλά ήταν! Μ αρέσει και η Ζωή Λάσκαρη και η Τζένη Καρέζη και η Νόρα Βαλσάμη και η Μαίρη Χρονοπούλου και πολλές άλλες...Η Έλλη Λαμπέτη δυστυχώς...καθόλου!
 
ΑΛΙΚΗ-ΤΖΕΝΗ...ΛΑΤΡΕΜΕΝΕΣ
 
Έλενα Ναθαναήλ και Νόρα Βαλσάμη. Πολύ αγαπημένες μου και οι δύο
 
Αγαπημένη από παλιό κινηματογράφο καμία. Εκτιμώ όμως καλλιτεχνικά (χαρακτήρας/ταλέντο) αρκετές (χωρίς σειρά προτίμησης): Λαμπέτη, Καρέζη, Μερκούρη, Βαλσάμη, Ναθαναήλ και μερικές ακόμα που δε μπορώ να σκεφτώ τώρα. #)
 
Καλο θέμα. Λίγο παιδικό αλλά καλό.

Ομως σε παρακαλώ θα ειταν καλλύτερα να μην το οριοθετεις στον παλιο κινηματογράφο.

Ελληνιδες ηθοποιοι γενικώς.

Εμενα λοιπον αγαπιμένη μου ηθοποιος πολλά χρονια τωρα ,ειναι η Βανέσσα Τζελβέ
 
Ας μου επιτραπεί να πω παραπάνω απο μια.

Τασσώ Καββαδία, Καρέζη, Βλαχοπούλου και Γεωργία Βασιλειάδου
 
sunset89 είπε:
Αγαπημένη από παλιό κινηματογράφο καμία. Εκτιμώ όμως καλλιτεχνικά (χαρακτήρας/ταλέντο) αρκετές (χωρίς σειρά προτίμησης): Λαμπέτη, Καρέζη, Μερκούρη, Βαλσάμη, Ναθαναήλ και μερικές ακόμα που δε μπορώ να σκεφτώ τώρα. #)

Στο μυαλό μου είσαι... :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Μακράν η Ρένα Βλαχοπούλου. Ήταν πολυτάλαντη και έβγαζε αβίαστα γέλιο. Κρίμα που δεν την είδαμε ποτέ σε δράμα. Σίγουρα θα ήταν υπέροχη. Εννοείται βέβαια κι η Αλίκη. Αλλά την τελευταία την εκτιμούσα πιο πολύ σαν άνθρωπο. Όπως και να 'χει ήταν κι οι δυο μοναδικές και αποτελούν το σημαντικότερο κομμάτι του ελληνικού κινηματογράφου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μαιρη χρονοπουλου....απλα απιστευτη ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελένη Προκοπίου!

Γατίσια μάτια, εξωτική ομορφιά, απίστευτο κορμί!

Respect και στον Βογιατζή για το τραγούδι!
 
Μπέτυ Λιβανού

picture.php
 
Βαλσάμη και Βλαχοπούλου.
 
Αν πρέπει να πω μία: Ρένα Βλαχοπούλου φυσικά...
 
λαμπετη, καρεζη, καρλατου.
 
Χεχε βλεπω ο ορυμαγδος Νόρας που έχω ριξει στο φορουμ επιασε τοπο...Αρκετες ψηφοι! Αντε να το κανουμε δημοψηφισμα
 
Λαμπετη φυσικα.. Υστερα Καρεζη, Βλαχοπουλου.
 
Ρένα Βλαχοπούλου - Τζένη Καρέζη.

Δεν μπορώ να βάλω κάποια "σειρά προτεραιότητας" ανάμεσά τους.

Με την Αλίκη έχω ένα πρόβλημα: μου θυμίζει απίστευτα τη μάνα μου! Με ό,τι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό. :p
 
Είναι πολλές που μου αρέσουν, αλλά λίγο παραπάνω ξεχωρίζω την Ρένα Βλαχοπούλου. Πηγαίο ταλέντο, μεγάλη θεατρίνα και τραγουδίστρια. Έπαιζε φυσικά, άμεσα και εξέφρασε την μέση Ελληνίδα σε όλες τις εκφάνσεις της. Δεν δίστασε να τσαλακώνεται. Όπως ήταν στην ζωή ήταν και στην δουλειά της. Για μένα ήταν φαινόμενο!
 
Πίσω
Μπλουζα