Ποια ήταν η αγαπημένη σας ηθοποιός της δεκαετίας 40, 50, 60?

TZELASO είπε:
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια που να λάτρευα και δεν μπορώ να σκεφτώ μόνο μία. Πέρα από τις μεγάλες σταρ που μου άρεσαν όπως η Λη, η Τέιλορ, η Μπακόλ, η Γκάρντερ, η Μονρόε, η Κέλυ και η Μπέργκμαν μου άρεσαν πολύ η Τζόαν Φοντέν (Ειδικά στη Ρεβέκκα) η Ολίβια ντε Χάβιλαντ (τι ωραίο ζευγάρι με τον Έρολ Φλυν) και η Λάνα Τάρνερ (Εξαιρετικά όμορφη, παγερή γοητεία, femme fatale εκπληκτική στο "Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα 2 φορές). Αλλά και Τζούντυ Γκάρλαντ στα μιούζικαλ του '40. Δεν εξετάζω αποκλειστικά ταλέντο ή ομορφιά αλλά το γενικό πακέτο που με έκανε να καθηλώνομαι όταν τις έβλεπα. Θυμάμαι τη Λάνα Τάρνερ, την Χέντι Λαμμάρ και την Τζούντυ Γκάρλαντ σε ένα τέτοιο παλιό μιούζικαλ, του οποίου τον τίτλο δε θυμάμαι. Τρεις κοπέλες ανάμεσα σε πολλές άλλες παλεύουν να επιβιώσουν στο χολυγουντιανό θεατρικό σανίδι της εποχής. Στην αρχή του έργου ο υπεύθυνος του θεάτρου που υποτίθεται ότι έχουν δει πολλά τα μάτια του, τους λέει ότι το επάγγελμα είναι πολύ σκληρό και πρέπει να παλέψουν σκληρά αν θέλουν να πετύχουν. Κάποιες θα επιβιώσουν και θα γίνουν σταρ. Κάποιες θα τα παρατήσουν και θα κάνουν οικογένεια. Και κάποιες θα τις καταπιεί και θα καταστραφούν. Στο τέλος της ταινίας, η Γκάρλαντ γίνεται μεγάλη τραγουδίστρια, η Λαμάρ παντρεύεται και τα παρατάει και η Λάρνερ είναι η άτυχη. Μου έχει μείνει στο μυαλό σαν ταινία κι ας την έχω δει μια φορά πριν πολλά χρόνια, για την ομορφιά και το ταλέντο (γιατί η Γκάρλαντ δεν ήταν η επιτομή της ομορφιάς) των τριών πρωταγωνιστριών.
Ziegfeld Girl (1941)

http://www.imdb.com/title/tt0034415/?ref_=nm_flmg_act_45
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γκρέις Κέλλυ απίστευτα όμορφο πρόσωπο και δεν πρόλαβε να δοκισμαστεί σε κομεντί που νομίζω ότι θα ήταν πολύ καλή. Λωρήν Μπακόλ γιατί είναι... το βλέμμα!
 
Γκρέις Κέλι και Όντρεϊ Χέπμπορν δεν μπορώ να διαλέξω ποιά από της δύο είναι η αγαπημένη μου, μου αρέσουν εξίσου..........
 
Για μένα η Άβα Γκάρντνερ ήταν υπέροχη. Διέθετε μια σαγήνη την οποία απλώς έφερε, δεν προσποιούνταν. Και καλή ηθοποιός θυμάμαι την ερμηνεία της ως επικίνδυνη femme fatale στους Δολοφόνους αλλά και την δυναμική της παρουσία στο μελαμψό Ρόδο της ανατολής.
 
Για μένα η Άβα Γκάρντνερ ήταν υπέροχη. Διέθετε μια σαγήνη την οποία απλώς έφερε, δεν προσποιούνταν. Και καλή ηθοποιός θυμάμαι την ερμηνεία της ως επικίνδυνη femme fatale στους Δολοφόνους αλλά και την δυναμική της παρουσία στο μελαμψό Ρόδο της ανατολής.

Την έχεις δει στην "Νύχτα του Ιγκουάνα" του Τενεσί Ουίλιαμς με παρτενέρ τον Ρίτσαρντ Μπάρτον? Είναι κι οι δύο σε ώριμη ηλικία, αλλά είναι εξαιρετικοί μαζί, κατά τη γνώμη μου.
 
Την έχεις δει στην "Νύχτα του Ιγκουάνα" του Τενεσί Ουίλιαμς με παρτενέρ τον Ρίτσαρντ Μπάρτον? Είναι κι οι δύο σε ώριμη ηλικία, αλλά είναι εξαιρετικοί μαζί, κατά τη γνώμη μου.
Όντως είναι εξαιρετική και η ατμόσφαιρα πολύ ιδιαίτερη. Αν και μου άρεσε σε αυτή την ταινία η Ντέμπορα Καρ με την υπόγεια ευθραυστότητα και τη μελαγχολία που εξέπεμπε. Αλλά και η Άβα ήταν εξαιρετική
 
Λατρεύω απίστευτα τη Τζουλη Κρίστι! Τι απίστευτο κ εναλλακτικο στυλ που είχε ακόμα κ για τα σημερινά δεδομένα. Την λάτρεψα στο "Μπιλυ ο Ψευτης" και στο Νταρλινγκ
 
Πίσω
Μπλουζα