Ποια ήταν η τελευταία καλή κονσόλα της Atari;

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Μετα της κονσολες της NINTENDO η μεγαλη μου αγαπη ηταν το Αtari 2600 που εχω περασει χιλιαδες για να μην πω εκκατομυρια υπεροχες ωρες και στιγμες μαυτην.Πια λοιπον κατα την γνωμη σας ηταν η τελευταια καλη κονσολα της Atari;

Pong

2600

5200

7800

Lynx

Jaguar

Jaguar CD

Kαποια αλλη(συμπεριλαμβανομενου και Ηοme computers)

Ποτε δεν εβγαλε καποια καλη κονσολα

Αν μπορει καποιος ας κανει το θεμα σαν ψηφοφορια.
 
2600! Μετά τα παιχνίδια έχασαν την απλότητά τους, 'γίναν υπερβολικά ρεαλιστικά και χωρίς λόγο περίπλοκα!
 
Ξεχνάς το XE Game System, μισό υπολογιστής - μισό κονσόλα. :D

Όοσν αφορά την ψηφοφορία, μετά το 2600, το ΧΑΟΣ!

Το 5200, δικαιολογημένα, ποτέ δεν κατάφερε να έχει την επιτυχία του προκατόχου του, και το 7800, αν και δυνατό, δεν είχε πολλά παιχνίδια.

Η έγχρωμη φορητή κονσόλα Lynx, ήταν εντυπωσιακή για την εποχή αλλά μπαταριοφάγος, και το Jaguar, το πολυδιαφημισμένο "64-bit" μηχάνημα, δεν.........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα το Lynx. Πράγματι ήταν μία συσκευή μπροστά απο την εποχή της.

Έγχρωμη οθόνη με πολλά χρώματα και αρκετά δυνατούς τίτλους. Η έκδοση των California Games για το Lynx, ήταν απο τις καλύτερες.

Το 2600, ήταν η κορυφαία της στιγμή αλλά σίγουρα όχι η τελευταία καλύτερη.
 
Το 5200 κουβαλουσε σαν μηχανημα πολλα ψεγαδια. Χειρηστηριο ανευ επαναφορας, ακριβο, η δευτερη εκδοση ηταν ακομα πιο φτηνιαρικη, βασιζοταν σε τεχνολογια του 1978 - ξεπερασμενο απο τα αποδυτηρια, χωρις πολλα παιχνιδια και χωρις backward compatibility για να βουλωσει τις τρυπες του φτωχου παλμαρε.

Το 7800 ηταν μετριο τεχνολογικα αλλα η αποτυχια του οφειλεται καθαρα στην Atari που την πατησε σαν πρωταρης. Επετρεψε στη Nintendo να καβαλησει την αγορα και να βαλει τις εταιρειες παραγωγης παιχνιδιων να υπογραψουν αυστηρα license agreements. Οποτε εμεινε χωρις third-party τιτλους αφου οι developers δεν ειχαν το δικαιωμα να τους περασουν στο 7800. Ηταν outsourced και με backward compatibility. Εντυπωση κανει και η καθυστερημενη κυκλοφορια του στην Ευρωπη.

Το Lynx ηταν μια μικρη Amiga αλλα το σκοτωσε το μεγεθος. Δεν ειχα ποτε αρα θα ηταν αδικο να εκφερω γνωμη.

Tα Jaguar ηταν too little, too late, too poor. Γεννηθηκαν για να αποτυχουν...

2600 για εμενα.
 
Το 2600 και τελος.

Αυτο ηταν το "αταρι" που ολοι ξερουμε, τα υπολοιπα ηταν μια απο τα ιδια, ξαναζεσταμενα φαγητα.

Το lynx ηταν μια χαρα, το jaguar αποτυχια, αλλα εαν σαν πουν την λεξη αταρι ποιο πραγμα σας ερχεται στο μυαλο?

Το 2600 φυσικα. Ουτε καν οι ST.
 
Επί του θέματος, τελευταία καλή, το Lynx σίγουρα. Η ιστορία της Αtari βέβαια, είναι όπως και να το κάνουμε το 2600.
 
Lynx λετε ε,εγω ψηφισα το Jaguar γιατι καλη κονσολα ηταν οπως και ολες αλλα τα παιχνιδια κανουν την διαφορα δυστυχως.

 

 

73919018.png
 
mike είπε:
Το 2600 και τελος. Αυτο ηταν το "αταρι" που ολοι ξερουμε, τα υπολοιπα ηταν μια απο τα ιδια, ξαναζεσταμενα φαγητα.

Το lynx ηταν μια χαρα, το jaguar αποτυχια, αλλα εαν σαν πουν την λεξη αταρι ποιο πραγμα σας ερχεται στο μυαλο?


Το 2600 φυσικα. Ουτε καν οι ST
.
Δε θα το'λεγα...

ST = Δεκάδες περιοδικά, χιλιάδες παιχνίδια, εκατοντάδες εφαρμογές, άπειρες PD libraries, απίστευτη demo scene...

Όλο και κάποιος θα τον πήρε χαμπάρι. :rolleyes:

Άσε που και σε άλλο μηχάνημα να παίζεις, ο άλλος θα σου πει "παίζεις Atari;"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ....

Δύσκολη απόφαση, διότι τείνουμε να συγχέουμε την "καλή" (ως κατασκευή και τεχνικά χαρακτηριστικά) κονσόλα, με την "επιτυχημένη" (λόγω πωλήσεων) κονσόλα.

Ψηφίζω το (πολυαγαπημένο μου) 2600, που συνδιάζει και τα δύο παραπάνω χαρακτηριστικά. :)

Aπο τον καιρό που το απέκτησα (κάπου μεταξύ '80 - '81) παραμένει μέχρι σήμερα η πλέον αγαπημένη μου κονσόλα. :thumbup:
 
@DINO δεν λεω οτι ειναι αγνωστος ο ΣΤ, απλα εμενα η λεξη αταρι το πρωτο πραγμα που μου φερνει στο μυαλο ειναι αυτη η κονσολιτσα, το 2600.

Πιστευω οτι αυτο ισχυει για τους περισσοτερους, η λεξη αταρι να συνδεεται με καποια εκδοση του 2600.

Δεν μου ερχεται στο μυαλο ουτε τα ΣΤ, ουτε το lynx, ουτε τα ΧΕ, ουτε τα 800XL κτλ.
 
Atari Lynx ....
 
2600 και από εμένα...

Όπως και να το κάνουμε, τότε έπαιζε χωρίς αντίπαλο... μετά ασχολήθηκε πιό πολύ με τα Computers, και μετά άρχισε η παρακμή...
 
Αν το πάρουμε ως "αντικειμενικά" καλή (δηλαδή να έχει καλό hardware και ικανότητες για την εποχή του), τότε είναι σίγουρα το Lynx που για την εποχή του είχε εξαιρετικό hardware αλλά δυστυχώς το αποτυχημένο marketing της Atari και η πρόωρη εγκατάλειψη του δεν το άφησαν να δείξει τα δόντια του.

Αν το πάρουμε ως "υποκειμενικά" καλή (δηλαδή να αρέσει στον λαό...), τότε το 2600 αγωνίζεται μόνο του.
 
Περα απο το Αταρι Λυνξ και το 2600,επισης καλη κονσολα ητανε και το Jaguar,αλλα ηθελα να δω περισσοτερα πραγματα στο Jaguar CD,γιατι εκει εδειχναν καπως καλυτερα και θα υπηρχε ενα καλυτερο μελλον για τιν κονσολα οσον αφορα το software.Το μηχανακι ηθελε εξυπνους προγραμματιστες και μια ορεξατη Atari για δουλεια.
 
Έχω δώσει ψήφο στο Λύγκα καθώς το Τζάγκουαρ αν και δεν έχω παίξει κανένα παιχνίδι του, είναι μέτριο προς κακό. Κακά τα ψέματα, το Lynx ήταν και το 1ο έγχρωμο φορητό.
 
Πίσω
Μπλουζα