Ποια ήταν η τελευταια ασπρόμαυρη ταινία;

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Με εκπληξη μου ειδα οτι ακομα και το 1970 γυριζονταν ασπρομαυρες ταινιες, οπως Μια τρελλη 40αρα. Λεω "εκπληξη" γιατί στο φτωχό μου μυαλό δεν εχω συνδυάσει το 70 με τις ασπρομαυρες ταινιες. Μου δημιουργήθηκε λοιπον η απορια, αν εχει καταγραφει καπου πότε γυρίστηκε η τελευταία ασπρόμαυρη ταινία, και ποιά ηταν αυτη :)
 
δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλά με μια αναζητηση βρηκα οτι ειναι η ταινια ''Ο κατεργαρης'' από τις παραγωγές της Φινος Φιλμς (προβλήθηκε 5/4/1971)

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...18443451,d.bGs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα και σήμερα γυρίζονται ασπρόμαυρες ταινίες, αν λάβεις υπόψη σου ντοκιμαντέρ και ταινίες μικρού μήκους.

Αν εξαιρέσεις τα παραπάνω είδη, μου έρχονται στο μυαλό ακόμα και ταινίες όπως

το Singapore Sling (1990) του αείμνηστου Νίκου Νικολαΐδη ή

το No Budget Story (1997) του Ρένου Χαραλαμπίδη.

Σίγουρα θα υπάρχουν και πιο πρόσφατες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Ευχαριστω 1@BETTY BOOP[/USER] . Κι εγω γκουγκλαρα "τελευταια ασπρομαυρη ταινια" αλλα δε βρηκα καποια απαντηση. :D Υπαρχουν και αλλες γνωστες ταινιες του 71 οπως το Αγάπησα μια πολυθρόνα και το Τί έκανες στον πόλεμο Θανάση.

Κοιταξα τη λιστα ταινιων το 1972 στο retrodb και απο τους γνωστούς τιτλους ειναι ολες εγχρωμες, οποτε το τελος των ασπρομαυρων ταινιων ηταν οντως το 71. Αν ξερει καποιος φιλος κατι παραπανω ας το πει.

1@Αισυμνήτης[/USER], σιγουρα παντα θα υπαρχει η επιλογη να γυριστει μια ασπρομαυρη

 
Από τη Φίνος Φιλμ η τελευταία ασπρόμαυρη ταινία είναι όντως ¨Ο κατεργάρης" του 1971. Από τον "παλιό" όμως κινηματογράφο (δε μιλάμε για τις ασπρόμαυρες από άποψη) , νομίζω είναι η ταινία "Ένα ένα τέσσερα" του 1977 , η οποία είναι και η τελευταία της Γεωργίας Βασιλειάδου.
 
Η φράση "τελευταία ασπρόμαυρη ελληνική ταινία" είναι σχετική, γιατί, όπως υποστηρίζει και ο φίλος Αντώνης στο προηγούμενο ποστ, υπάρχουν και στα νεότερα χρόνια ασπρόμαυρες ταινίες από άποψη (π.χ. το "Μελόδραμα" του Νίκου Παναγιωτόπουλου, παραγωγής 1980 ή το φετινό "7 θυμοί" του Χρήστου Βούπουρα, με τον Μάξιμο Μουμούρη). Πάντως, από τον "παλιό ελληνικό κινηματογράφο" θα συμφωνήσω ότι είναι το "Ένα ένα τέσσερα" του 1977.
 
Εννοειται οτι η παλια τεχνολογια δεν εξαφανιζεται και θα υπαρχει παντα ως επιλογη. Εννοειται επισης οτι στα συμφραζομενα της ερωτησης μου, αναφερομαι στο τελος "εποχης" των ταινιων, σαν mainstream κατηγορια, και οχι πχ για καποια χτεσινη ταινια που γυριστηκε ασπρομαυρη για καλλιτεχνικους λογους :D

Βλεπω παντως οτι το Ένα ένα τέσσερα (δεν το εχω ξανακουσει) ειναι ντοκιμαντερ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Με εκπληξη μου ειδα οτι ακομα και το 1970 γυριζονταν ασπρομαυρες ταινιες, οπως Μια τρελλη 40αρα. Λεω "εκπληξη" γιατί στο φτωχό μου μυαλό δεν εχω συνδυάσει το 70 με τις ασπρομαυρες ταινιες. Μου δημιουργήθηκε λοιπον η απορια, αν εχει καταγραφει καπου πότε γυρίστηκε η τελευταία ασπρόμαυρη ταινία, και ποιά ηταν αυτη :)
Παρολο που η τεχνολογια ειχε προχωρησει το εγχρωμο φιλμ ηταν ακομα ακριβο!
 
Πίσω
Μπλουζα