Ποια ήταν τα windows που χρησιμοποιούσατε ;

hotdog

Retro Member
Joined
5 Απρ 2020
Μηνύματα
120
Αντιδράσεις
104
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα :)
Μετα απο πολλα χρονια που κυκλοφορησαν τα windows 3.11 26 χρονια ακριβως ηρθε η ωρα να ανοιξω αυτο το θεμα εδω και να θυμηθω μαυρες οθονες και μπλε με προβληματικα υλικα και λογισμικα. Εγω χρεισιμοποιηουσα τα windows 98 πρωτη εκδοση αρχικα σε ενα IBM μοντελο εκεινης της εποχης ελληνικα.
Εσεις ; :)
Γραφετε εκδοση των windows και γλωσσα.
 
Μειράκια... εγώ ξεκίνησα (στο Παν/μιο) με DOS. Όχι MS-DOS, αυτό βγήκε μετά. Ζ-DOS ειδικά για Zenith computers. Αυτά είχαμε σ' όλο το Πανεπιστήμιο. Μετα λίγα χρόνια το γυρίσανε MS-DOS, μετά στο εργαστήριο πήραμε έναν Macintosh (τότε πρωτόπιασα ποντίκι) και αργόοοτερα Win3.0 αλλά σχεδόν αμέσως Win3.1 κλπ, μέχρι τα 10. Αλλά παράλληλα με 95, 98, ΜΕ (τρία είδη) χρησιμοποίησα και ΝΤ και Win2000. Στη δουλειά έχουμε μία συσκευή που δουλεύει ακόμη με NT.

Είμαι όμως υπερήφανος που απέφυγα τα Vista και στη δουλειά και στο σπίτι. Από ΧΡ πήγα κατ'ευθείαν 7. Και αυτή τη στιγμή γράφω από desktop με 7. Τα λαπτοπ μου όλα έχουν 10, αλλα το desktop είναι τόσο αρχαίο που με Win10 σερνότανε και ξαναγύρισα.
 
Τα πρωτα μου ηταν τα 3.1. Κατοπιν 95, 98, ΧΡ, Βιστα, και εμεινα στα Βιστα :/
Ελληνικες εκδοσεις ή κλασσικα αγγλικες ;

Μειράκια... εγώ ξεκίνησα (στο Παν/μιο) με DOS. Όχι MS-DOS, αυτό βγήκε μετά. Ζ-DOS ειδικά για Zenith computers. Αυτά είχαμε σ' όλο το Πανεπιστήμιο. Μετα λίγα χρόνια το γυρίσανε MS-DOS, μετά στο εργαστήριο πήραμε έναν Macintosh (τότε πρωτόπιασα ποντίκι) και αργόοοτερα Win3.0 αλλά σχεδόν αμέσως Win3.1 κλπ, μέχρι τα 10. Αλλά παράλληλα με 95, 98, ΜΕ (τρία είδη) χρησιμοποίησα και ΝΤ και Win2000. Στη δουλειά έχουμε μία συσκευή που δουλεύει ακόμη με NT.

Είμαι όμως υπερήφανος που απέφυγα τα Vista και στη δουλειά και στο σπίτι. Από ΧΡ πήγα κατ'ευθείαν 7. Και αυτή τη στιγμή γράφω από desktop με 7. Τα λαπτοπ μου όλα έχουν 10, αλλα το desktop είναι τόσο αρχαίο που με Win10 σερνότανε και ξαναγύρισα.
Ελληνικες εκδοσεις ή αγγλικες τα 95 98 Me και τα 2000 ;
Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε φυσικα το office 4.3 καθως και οι προηγουμενες του εκδοσεις βγηκαν μονο στα αγγλικα ή υπηρχαν και στα ελληνικα και μπορει να υπαρχουν ακομα καπου δεν ξερω δεν τα βρησκω στην γλωσσα μας γι αυτο ρωταω εσας τους παλιους ρετρο.
 
Τα πρώτα μου Windows αν θυμάμαι καλά ήταν τα 3.0, ίσως και προγενέστερα. Μετά 95, 98, XP, Vista, 7 και τώρα 8.
Όσον αφορά τα προγενέστερα λειτουργικά, ξεκίνησα με ΝΟS σε Cyber (πρόλαβα μάλιστα και τη διάτρηση καρτελών), μετά CPM, DOS από 1 και κάτι...... Δεινόσαυρος.......
 
Το πρώτο λειτουργικό του σύστημα του οικιακού μας υπολογιστή ήταν Windows 3.1 (...για να ξεκινήσει ο υπολογιστής πληκτρολογούσες win και πάταγες enter), μετά περάσαμε στα Windows 95, Windows 98...δεν θυμάμαι να είχα windows 2000, έπειτα windows xp, όλα τα προγράμματα ήταν ελληνικές εκδόσεις.

τώρα έχω windows 7 στον επιτραπέζιο υπολογιστή και windows 10 στο laptop, ελληνική έκδοση και τα δύο λειτουργικά συστήματα.
 
Κυριως αγγλικα ειχα. Τωρα καποιες φορες ειχα κανει φορματ και ολο και καποιος φιλος μου ειχε περασει και ελληνικα σε καποια φαση αλλα δε θυμαμαι ποτε ακριβως. Τα Βιστα παντως ελληνικα τα εχω

Απο Office πρεπει να ειχα πρωτη φορα εκεινο που ειχε βγει αμεσως πριν το 97, κατοπιν το 97. Δε θυμαμαι αν ειχα αλλο. Κατοπιν προτιμω τα δωρεαν.

Τι ακριβως ψαχνεις @hotdog?
 
Κυριως αγγλικα ειχα. Τωρα καποιες φορες ειχα κανει φορματ και ολο και καποιος φιλος μου ειχε περασει και ελληνικα σε καποια φαση αλλα δε θυμαμαι ποτε ακριβως. Τα Βιστα παντως ελληνικα τα εχω

Απο Office πρεπει να ειχα πρωτη φορα εκεινο που ειχε βγει αμεσως πριν το 97, κατοπιν το 97. Δε θυμαμαι αν ειχα αλλο. Κατοπιν προτιμω τα δωρεαν.

Τι ακριβως ψαχνεις @hotdog?
Καλο μεσημερι σου εστειλα προσωπικο μηνυμα δες το. Δεν λεγονται δημοσια αυτα.
 
(1) Το πρώτο λειτουργικό του σύστημα του οικιακού μας υπολογιστή ήταν Windows 3.1 (...για να ξεκινήσει ο υπολογιστής πληκτρολογούσες win και πάταγες enter),

(2) δεν θυμάμαι να είχα windows 2000, έπειτα windows xp, όλα τα προγράμματα ήταν ελληνικές εκδόσεις.

(1) Χε χε παρά τις προσπάθειες της ΜΣ να πείσει ότι το win3.1 ήταν λειτουργικό σύστημα, το λειτουργικό ήταν ακόμη MS-DOS, τα windows τρέχανε καβάλα σ' αυτό. Γι' αυτό άλλωστε έγραφες "win" για να ξεκινήσει (αν και συνήθως το βάζαμε εντολή στο autoexec.bat και δεν χρειαζόταν να το γράφεις κάθε φορά). Αλλά για να γράψεις "win" έπρεπε να έχει ήδη ξεκινήσει ο υπολογιστής σου, τον οποίο μια χαρά μπορούσες να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς μένοντας στο DOS.

(2) το Windows 2000 ήταν συνέχεια του Windows NT που ήταν κυρίως για επαγγελματική χρήση (ΝΤ είναι από Network, νομίζω). Είχε λογαριασμό για πολλούς χρήστες και ήταν φτιαγμένο για δίκτυα. Για τους υπολογιστές στα σπίτια μας ήταν η σειρά 95, 98, ΜΕ. Μετά η ΜS ένωσε τις δύο γραμμές φτιάχνοντας το WinXP που ήταν ερισσότερο σαν διάδοχος του 2000.

Σε ένα τραπεζάκι στο γραφείο του σπιτιού μου υπάρχει ένας αρχαίος DELL desktop τον οποίο σπάνια ανοίγω αλλά δουλεύει μια χαρά ακόμη. Εϊναι από το 2000, είχε ΜΕ (απαίσιο) αλλά του έβαλα 2000 (πολύ καλά).

@Eagle1: Έχω κι εγώ τρυπήσει καρτούλες. Μια φορά. Στο Πολυτεχνείο. Όταν ήρθα εδώ για μεταπτυχιακά είχαν στο εργαστήριο 1-2 ADM dumb terminals για να συνδεόμαστε με τον κεντρικό υπολογιστή με modem (300 baud, αν θυμάμαι καλά) ή με εναν IMSI8080 δίπλα τους που του είχαν κάνει κάποιες αλλαγές αλλά το μόνο που κάναμε μ' αυτό ήταν επεξεργασία κειμένου. Ηρωικές εποχές, που η Fortran έδινε κι έπαιρνε :)
 
(1) Χε χε παρά τις προσπάθειες της ΜΣ να πείσει ότι το win3.1 ήταν λειτουργικό σύστημα, το λειτουργικό ήταν ακόμη MS-DOS, τα windows τρέχανε καβάλα σ' αυτό. Γι' αυτό άλλωστε έγραφες "win" για να ξεκινήσει (αν και συνήθως το βάζαμε εντολή στο autoexec.bat και δεν χρειαζόταν να το γράφεις κάθε φορά). Αλλά για να γράψεις "win" έπρεπε να έχει ήδη ξεκινήσει ο υπολογιστής σου, τον οποίο μια χαρά μπορούσες να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς μένοντας στο DOS.

(2) το Windows 2000 ήταν συνέχεια του Windows NT που ήταν κυρίως για επαγγελματική χρήση (ΝΤ είναι από Network, νομίζω). Είχε λογαριασμό για πολλούς χρήστες και ήταν φτιαγμένο για δίκτυα. Για τους υπολογιστές στα σπίτια μας ήταν η σειρά 95, 98, ΜΕ. Μετά η ΜS ένωσε τις δύο γραμμές φτιάχνοντας το WinXP που ήταν ερισσότερο σαν διάδοχος του 2000.

Σε ένα τραπεζάκι στο γραφείο του σπιτιού μου υπάρχει ένας αρχαίος DELL desktop τον οποίο σπάνια ανοίγω αλλά δουλεύει μια χαρά ακόμη. Εϊναι από το 2000, είχε ΜΕ (απαίσιο) αλλά του έβαλα 2000 (πολύ καλά).

@Eagle1: Έχω κι εγώ τρυπήσει καρτούλες. Μια φορά. Στο Πολυτεχνείο. Όταν ήρθα εδώ για μεταπτυχιακά είχαν στο εργαστήριο 1-2 ADM dumb terminals για να συνδεόμαστε με τον κεντρικό υπολογιστή με modem (300 baud, αν θυμάμαι καλά) ή με εναν IMSI8080 δίπλα τους που του είχαν κάνει κάποιες αλλαγές αλλά το μόνο που κάναμε μ' αυτό ήταν επεξεργασία κειμένου. Ηρωικές εποχές, που η Fortran έδινε κι έπαιρνε :)
Καλησπερα και καλο απογευμα πραγματικα οσο ζεις μαθαινεις περισσοτερα να τα θυμαστε οι παλιοτεροι και να τα μαθαινουμε και εμεις οι νεοτεροι που ξερουμε λιγα πραγματα αν και εφτασα τα windows απο τα 95 και μετα.
 
Καλησπέρα σας,
Εγώ όταν ξεκίνησα να μαθαίνω κομπιούτερ είχα ξεκινήσει με τα Windows 3.11. Στη συνέχεια, όταν αγόρασα κομπιούτερ είχε Windows 95, τα πρώτα δηλ. Windows που ήταν αυτόνομο λειτουργικό σύστημα (σε αντίθεση με τα 3.11 που ήταν απλώς μία εφαρμογή που είχε ως βάση της το DOS). Στη συνέχεια χρησιμοποίησα XP, Vista, 7 και 10.
 
Εγώ ξεκίνησα με MS-DOS + Win3.11 . Πολύ μετά είδα στο Πανεπιστήμιο τα Win98 και κατέλαβα πως είχα μείνει πολύ πίσω ! Στο σπίτι ο θείος-μου μου έβαλε Win98 και WinXP . Μέχρι εδώ όλα ήταν Αγγλικά . Μετά όταν άρχισα να φτιάχνω μόνος-μου τον υπολογιστή έβαζα WinXP Ελληνικά . Όταν βγήκαν τα Win7 τα πήρα σε Αγγλικά / Ελληνικά . Ενδιαμέσως δεν είχα άλλα Windows . Εξάλλου και τώρα όπως τα βλέπω τα πράγματα , μάλλον τα επόμενά-μου θα είναι Win11 !
 
Στη σχολή είχαμε 3.0 αλλά στο πρώτο μου προσωπικό πισί (πούλησα 80 χιλιάδες την Α500 με το 1084 για να το πάρω, λάθος που διορθώθηκε το 2007 :fafoutis: ) που πήρα το 1993, έβαλα 3.1 ελληνικά. Διαπίστωσα πολλά προβλήματα με διάφορα προγράμματα και ειδικά με την visual basic και το γύρισα στα αγγλικά και από τότε μόνο αγγλικά windows σε όλες τις εκδόσεις που κυκλοφόρησαν, πλην ΜΕ και Ζβista που δεν τα έβαλα ποτέ.
 
Windows 95 αρχικά γύρω στο 1999, μετα 98 και millennium από λάθος συμβουλή φίλου που τα έσβησα μετά από λίγο, ήταν βαριά και κρασαρανε. Pentium 233 με 80mb ram.
Μετά πήρα ένα Duron 800 που με συνεχείς αναβαθμίσεις έφτασε Athlon XP 2600+, 1gb ram, Radeon X700 Pro αυτό το PC το έχω ακόμη στο χωριό με XP και soft15khz.

Η συνέχεια η κλασική XP, 7, 8, 10. Είχα αγοράσει λάπτοπ με τα vista το 2008 και τα έβγαλα αμέσως μόλις το πήγα σπίτι δεν άνοιξε ούτε μια φορά με vista. Τώρα όλα τα PC που έχω έχουν Windows 10 επανω
 
Ξεκίνησα με τα Windows 3.0 το 1990 που δεν ήταν καν λειτουργικό σύστημα, απλά ένα πάναργο GUI χωρίς multitasking που έτρεχε πάνω από το MS-DOS. Μετά πήγα στα 3.1 (μια από τα ίδια) και τελικά πέρασα στα Windows NT που επιτέλους ήταν κανονικό λειτουργικό (δεν τρελάθηκα αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα Windows ήταν τα καλύτερα). Κάποια στιγμή βγήκαν τα άθλια Windows 95 τα οποία έπρεπε να υποστώ μόνο για το gaming γιατί στα NT δεν έτρεχαν παιχνίδια και στην συνέχεια τα εξίσου για τον λούτσο 98. Αυτή η σχιζοφρένεια με άλλο λειτουργικό για δουλειά άλλο για παιχνίδια έλαβε τέλος με τα Windows 2000. Ευτυχώς τα Millennium τα γλίτωσα, περαστικά σε όσους την πάτησαν.
 
καλησπέρα,
εγω ξεκίνησα λιγο ανάποδα στον χρόνο :D πρώτα windows 1998 σε pentium 90Mhz(αγορά 1997) έπειτα με windows 95 σε μηχάνημα 486 sx στα 33MHZ , windows 3.11 το 2000(οταν ήμουν φαντάρος σε μηχανήματα εκεί) και επειτα windows Xp , windows 7 και φυσικά windows 10.
πάντοτε αγγλικές εκδόσεις....
 
....... Ηρωικές εποχές, που η Fortran έδινε κι έπαιρνε :)
Αρχές '80ς είχα κάνει ειδικό σεμινάριο στο πανεπιστήμιο σε Fortran 77. Ήταν τότε πολύ διαδεδομένη γλώσσα προγραμματισμού. Τελικά δεν τη χρησιμοποίησα πολύ γιατί είχαν βγεί ικανά προγράμματα spreadsheet, όπως Symphony (το πρώτο που δούλεψα), Lotus 1-2-3, SPSS και TSP που χρησιμοποίησα τελικά κατά κόρον. Σε σύγκριση με σήμερα φαντάζουν τόσο πρωτόγονα. Από Fortran 77 δεν θυμάμαι πλέον σχεδόν τίποτα.

Άλλες εποχές, άλλα κομπιουτερίστικα ήθη, με το να γράφεις τις εντολές get, save,... ή αφού δώσεις τα δεδομένα στον 8086 στο Symphony και του έδινες την εντολή να εκτελέσει, να βλέπεις την οθόνη να γίνεται κενή και να εμφανίζεται ξανά με τα αποτελέσματα μετά από 2, 3, 4 ώρες ανάλογα με τον όγκο των δεδομένων......... Ή να δουλεύεις στο terminal του πανεπιστημίου και να βλέπεις ξαφνικά μία παύλα "_" στο μόνιτορ και να παγώνουν όλα (τα πιό πολλά δεδομένα τα έχανες τελικά) γιατί οι τύποι στο πολυτεχνείο (μοιραζόμασταν τον ίδιο υδρόψυκτο Cyber σε γλώσσα NOS) τρέξανε ένα γερό πρόγραμμα που τον υπερθέρμανε. Πέφτανε οι βρισιές σύννεφο και τρέχαμε στο κυλικείο για μπύρα έως ότου επανέλθει......
 
Όταν ήμουνα Πολυτεχνείο δεν υπήρχε άλλη γλώσσα (υπήρχαν πολλές δηλαδή αλλά αυτή ήταν η στάνταρ για επιστήμονες και μηχανικούς που θέλαν να κάνουν υπολογισμούς.) Αργότερα στην Αμερική πήρα MSc kai PhD μ' αυτήν αν και είχαν δειλά δειλά να εμφανίζονται κι άλλες που είχαν πιο πολλές δυνατότητες για γραφικά κλπ., αλλά στην έρευνά μου είχα καταλήξει σε κάτι τερατώδη συστήματα εξισώσεων (αριθμητική λύση με πεπερασμένες διαφορές μη-γραμμικών διαφορικών εξισώσεων... ανατριχιάζω που το θυμάμαι) και για να λυθούν τελικά έπρεπε να χρησιμοποιήσω πακέτα που ήταν σε Φόρτραν (IMSLκαι τέτοια) εκτός αν έλυνα ο ίδιος block tridiagonal γραμμικά συστήματα με πίνακες μερικές χιλιάδες επι μερικές χιλιαδες (τα πιο πολλά μηδέν, εξ ου και το block tridiagonal). Ακόμη θα το πάλευα :) Ακόμη και στο μεταδιδακτορικό που οι υπολογισμοί ήταν απλούστεροι έπρεπε να χρησιμοποιήσω Fortran. Αλλά εκεί ήταν απλώς ακριβείς λύσεις εξισώσεων σε μορφή άπειρων σειρών με αθροίσματα υπερβολικών τριγωνομετρικών συναρτήσεων, όχι αριθμητικές λύσεις, οπότε από άποψη προγραμαμτισμού ήταν ψιλοπράματα.

Αυτά βέβαια σε mainframe που τρέχανε unix. Είχα μάθει και BASIC για το PC, ήταν πρωτόγονη βέβαια αλλά είχε και απλές εντολές για γραφικά οπότε στο εργαστήριό μας είχαμε πάρει ένα πρωτόγονο pen plotter και είχαμε γράψει συλλογικά ένα προγραμματάκι που έκανε linear regression (μέχρι ευθεία γραμμή, όχι παραπέρα, αλλά με least squares και υπολογίζαμε και διαστήματα εμπιστοσύνης και παραμέτρους, και βγάζαμε γραφικές παραστάσεις στο πλοτεράκι, όχι παίζουμε. Ηρωικές εποχές. Είχαν όμως το πλεονέκτημα ότι αναγκαζόμαστε να γνωρίσουμε το πρόβλημα σε βάθος, αλλιώς πώς να γράψεις πρόγραμμα να το λύσεις?
 
Καθώς συμπληρώνονται τα 25 χρόνια από την έλευση του γνωστού λειττουργικού παραθέτω ένα αφιέρωμα που μου φάνηκε ενδιαφέρον


Είτε το θέλουμε είτε όχι τα windows 95 είναι το λειτουργικό που επέδρασε τόσο έντονα στην εξάπλωση και βαθύτερη κατανόηση της χρησιμότητας του ΗΥ και του διαδικτύου.

Διορθώστε με, αλλά τα win 98 παρότι σε ένα βαθμό ολοκλήρωναν λειτουργίες και χαρακτηριστικά των 95 μου έιχαν φανεί λίγο πιο ευαίσθητα από τα win 95 2nd edition.
 
Μα καλά , κανείς δεν είχε Amiga και κατεπέκταση Amiga OS ;
Ωχ . Μόλις πρόσεξα πως το θέμα λέει ξεκάθαρα για "Γουίντοους" ! :fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα