Ποια είναι αυτά τα σνακ;

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
425
Για να μην καταστρέψω το μουσείο του mitsakou, ανοίγω αυτό το θέμα για να ζητήσω τη βοήθειά σας (απευθύνομαι στους σαραντάρηδες του φόρουμ).

Σήμερα κοιτώντας κάποιες παλιές σχολικές φωτογραφίες, ανακαλύπτω πως κατά τη διάρκεια της αποκριάτικης γιορτής στο νηπιαγωγείο κάτι ενδιαφέρον τρώγαμε. Διακρίνω λοιπόν σακουλάκια πατατάκια ''Τσακίρης'' (τοξάκι νούμερο 1) και κάτι άλλες συσκευασίες που δεν αναγνωρίζω ούτε θυμάμαι και πολύ θυμώνω (τοξάκια 2 και 3). Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει; (Ας μου πει κάποιος ότι είναι Γαριδάκια ''Μπόζο'' και τι στον κόσμο...)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1 ειναι Τσακιρης - για τα αλλα θα κανω μεγεθυνση τη φωτο.

** το ειχες αναφερει ηδη....παλι ρεζιλι εγινα οκ...
 
Δε φαίνεται ούτε με μεγέθυνση. Μόνο αν φωνάξουμε κανέναν από το CSI με σούπερ ειδικά μηχανήματα μπορεί να βρούμε τι λένε αυτές οι συσκευασίες. Η αν κανένα παιδάκι είχε τότε μπαμπά με ψιλικατζίδικο και θυμάται την εικόνα περίπου του πακέτου.
 
Στο "2" κάτι σαν "Iris" διακρίνεται στη συσκευασία......
 
Pizza Mexicana μήπως ;;;;

(very wild guess)
 
Πολυ wild ομως :D Δεν ειχαμε pizza mexicana στο νηπιαγωγειο (δυστυχως.. :( )
 
Δυστυχώς Χ 2. Ήταν το αγαπημένο μου και η συσκευασία πολύχρωμη.

Πω ρε θα πάθουμε ζημιά......
 
Ψάχνοντας στο Internet, βρήκα πως υπάρχει εταιρία με το όνομα IRIS, στο χώρο των σνακς...

Επίσης, βρήκα και τη συσκευασία των BOZO, η οποία δε μοιάζει με αυτή στη φωτογραφία...
 
αν εχεις ακρες με το CSI η εστω με το κοριτσακι που τα σαβουριαζει,κατι γινεται..με συμβατικα μεσα τιποτα δε γινεται..

ομως δεν τα κοβω για γαριδακια..
 
DINO είπε:
Επίσης, βρήκα και τη συσκευασία των BOZO, η οποία δε μοιάζει με αυτή στη φωτογραφία...
ΣΕ ΙΚΕΤΕΥΩ δείξε μας τη συσκευασία. Ικετεύωωωωωω
 
Krios υπάρχει περίπτωση να είναι καμία συσκευασία κρουασάν?
 
Καλή μου Kambia τότε δεν ξέραμε τι ήταν κρουασάν! Το πιο εξεζητημένο ήταν τα λαγανάκια στο φούρνο. Οι μικρές λαγάνες, φαντάσου...
 
krios είπε:
ΣΕ ΙΚΕΤΕΥΩ δείξε μας τη συσκευασία. Ικετεύωωωωωω
Χεχεχε... Νάτη:

BOZO_GARIDAKIA_ON_BOZO_1_BACK_COVER.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Η φωτό είναι από διαφήμιση σε παιδικό περιοδικό.

Τη βρήκα σε site που ασχολείται με κόμικς, αλλά δε βάζω link, καθώς όταν πήγα να μπω, ο explorer, μου έβγαλε μήνυμα ασφάλειας.

Δυστυχώς, η ανάλυση δεν είναι και η καλύτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
I love you!!! Ευχαριστώ, μου έφερες δάκρυα στα μάτια. Είσαι τρισμέγιστος!!!!!!! 1000000000000000000000000000000000000000000000 ευχαριστώ!
 
Χαίρομαι που βοήθησα... Και εγώ συγκινήθηκα που τα είδα...

Να'ναι καλά και το παληκάρι που το σκάναρε..

Μετά από αυτό, νομίζω οτι δεν υπάρχει κάτι που να μην έχουμε βρει... (λέμε τώρα...)
 
Krios...νομιζω οτι το ασπρο μπροστα ειναι αλμυρα σνακς(τυρι κλπ σε σχημα ψαρακι και αλλα) και οχι γαριδακι

Το αλλο πισω, μηπως ειναι το παλιο Chipita τυρογαριδακι(πισω πλευρα) που ειχε και Ασπρο/διαφανο και λιγο πορτοκαλι στη συσκευασια?

Ή ξηροι καρποι...
 
Ότι το 2 είναι της εταιρείας ίρις είναι σίγουρο. Τώρα από εκεί και πέρα, άγνωστο. ΣΤο 3 δεν διακρίνεται τίποτα. Μια ερώτηση κριέ, η φώτο είναι πριν το 1980;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
Ότι το 2 είναι της εταιρείας ίρις είναι σίγουρο. Τώρα από εκεί και πέρα, άγνωστο. ΣΤο 3 δεν διακρίνεται τίποτα.
Το παιδακι απεναντι εχει ενα ιδιο με την μπροστα οψη..πανω απο το βελακι....και ειναι μικρο σακουλακι...για ξηρους καρπους το κοβω...
 
Το βελάκι 2 μήπως είναι σακουλάκι extra τυρογαριδάκια;
 
Δεν υπηρχαν το 1973-4 εξτρα τυρογαριδακια. Ευχαριστω πολυ παντως ολους οσους εχετε απαντησει, για την προθεση σας να με βοηθησετε.
 
Πίσω
Μπλουζα