Ποια είναι τα σπανιότερα cartridges που έχετε για το Atari 2600;

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
attachment.php


Είναι γεγονός οτι το Rarity Guide του Atari Age, με ιντριγκάρει αφάνταστα.

Δεν υπάρχει cartridge που να έχω στη συλλογή μου και να μη το έχω περάσει από (ιερά) εξέταση.

Έτσι λοιπόν, πιστεύω οτι δεν είμαι ο μόνος που ψιλοψάχνεται να δει πόσο σπάνια παιχνίδια έχει.

Με βάση λοιπόν το Atari Age, και τα αποτελέσματα που βγάζει, ένα από τα σπάνια cartridges που τυγχάνει να έχω είναι το παρακάτω:

attachment.php


Είναι το Deadly Discs της Telegames, το οποίο βρίσκεται στην κλίμακα 5 (rare).

Θα ακολουθήσουν και άλλα... Αυτό για αρχή...
 
εγώ δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο μιας και δεν με έχει απασχολήσει ως θέμα ιδιαίτερα.αν όμως έπρεπε να πω όπωσδηποτε τα μόνα ας πούμε άξια αναφοράς είναι τα

-road runner

-galaxian (pal) στο κεραμιδί κουτί με τη κόκκινη λωρίδα που έχουν συνήθως τα silver

-xonox double ender --> Robin Hood / Sir Lancelot ,δεν είναι όμως ούτε κατά διάνοια όσο σπάνιο το δείχνει ο κατάλογος
 
WOW! Στο Robin Hood / Sir Lancelot , δεν έχουν καν scan από το cartridge!!!

Είσαι σίγουρος οτι δεν είναι τόσο σπάνιο;

Το Road Runner το έχω κι εγώ κουτάτο και σφραγισμένο...
 
DINO είπε:
WOW! Στο Robin Hood / Sir Lancelot , δεν έχουν καν scan από το cartridge!!!Είσαι σίγουρος οτι δεν είναι τόσο σπάνιο;

εε,το πήρα με 2 ευρώ :D ,σε πρόσφατα σχετικά threads (ηλικίας όχι πάνω από 1 χρόνο) διάφορων φόρουμ λένε ότι κάπου εκεί αξίζει πλέον και δεν είναι τελικά τόσο σπάνιο όσο το παρουσιάζουν.
 
Εδω ειναι καποια απο τα δικα μου ,δεν τα'χω ψαξει αν βρειτε κανα κελεπουρι μου λετε και μισα μισα.


Θα χαρω ιδιαιτερως.


 

 

attachment.php
 

 


Υπαρχουν και τα Vanguard,Mario Bros kaι Road Runner.



 
Εχμ... Εκείνο το Raiders Of The Lost Ark, το ασημένιο, αν δε το πολυθές, το αγοράζω κανα πεντόευρω. :D

Εκείνο κάτω δεξιά, ποιό είναι;
 
Xaxaxa


Το Tron Dino,απο οτι θυμαμαι απο μια αλλη κουβεντα το Road Runner πρεπει να ειναι ψιλοrare!
 
Πράγματι, το Road Runner, είναι στο 6 ( rare + ).

Θα ποστάρω φωτό αύριο.

Έχε τα μάτια σου ανοιχτά για κανένα Air Raid ή Video Life... (λέμε τώρα)...
 
Ναι το ξέρω αυτό. Το είχα διαβάσει κάποια στιγμή όταν έψαχνα σπανιότητες κλπ.

Σε κάνει να ονειρεύεσαι οτι θα βρεις σε ένα κάδο ανακύκλωσης καμιά εκατοστή cartridges και μέσα σε αυτά θα είναι και αυτό...

Τεσπα... Ιδού το ταπεινό μου Road Runner:

attachment.php


Πάντως φαίνεται οτι δεν ασχολούμαστε και πολλοί με δαύτα...
 
Εγώ δεν έχω κανένα σπάνιο cartridge για το 2600, δυστυχώς. :(

Κυρίως μαζεύω εκείνα τα games που έπαιζα μικρός στο δικό μου 2600 πριν το πουλήσω (αυτό που έχω τώρα είναι πρόσφατη αγορά απο 2ο χέρι), ή εκείνα που μου έκαναν εντύπωση απο τον (τότε) κατάλογο με τις κυκλοφορίες.

Aardvark είπε:
Aκομα σπανιοτερο ειναι το Red Sea Crossing R10 ,δυο κοπιες γνωστες!
Σύμφωνα με (ανεξακρίβωτες) φήμες, την μία απο τις δύο κόπιες την είχε στην κατοχή του ο ίδιος ο Μωυσής !! :supergrin:
 
Δεν ξέρω αν κάποια από τα παιχνίδια μου έχουν κάποια σπανιότητα (έστω και μικρή) αλλά μετά το θέμα αυτό ίσως και να το ψάξω κάποια στιγμή.

Δυστυχώς τα έχω βάλει έτσι ώστε δε μου πήγαινε καρδιά να τα βγάλω έξω για να τα δείτε πιο λεπτομερώς.

Κάπου έχω λίστα πάντως με τους τίτλους που έχω.

02.jpg

01.jpg
 
Fred Madison είπε:
Δεν ξέρω αν κάποια από τα παιχνίδια μου έχουν κάποια σπανιότητα (έστω και μικρή) αλλά μετά το θέμα αυτό ίσως και να το ψάξω κάποια στιγμή.Δυστυχώς τα έχω βάλει έτσι ώστε δε μου πήγαινε καρδιά να τα βγάλω έξω για να τα δείτε πιο λεπτομερώς.

Κάπου έχω λίστα πάντως με τους τίτλους που έχω.

Προβολή συνημμένου 61951Προβολή συνημμένου 61952
nice :) ! το Obelix είναι 7άρι ;)

@Ethaniel

waterworld ε ; οτι και να πω είναι λίγο :) ,απίστευτο αντικείμενο να έχεις στη συλλογή σου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
nice :) ! το Obelix είναι 7άρι ;)

@Ethaniel

waterworld ε ; οτι και να πω είναι λίγο :) ,απίστευτο αντικείμενο να έχεις στη συλλογή σου
Το απιστευτο ειναι οτι εδωσα τοσα λεφτα για αυτο το τραγικο παιχνιδι... Ευτυχως σταματησα το σπορ των "σπανιων" πριν καν αρχισω.

Οσο για το Obelix το εχω και εγω 2 φορες αλλα δε μου κανει για 7... 7 το βαφτισαν οι αμερικανοι που δεν πεφτουν στα χερια τους πολλες PAL κασετες νομιζω. Πιστευω πολλοι Ελληνες/Ευρωπαιοι το εχουν σαν common.

Θα ηθελα να αναπτυξω την αποψη μου περι "σπανιων" παιχνιδιων ή γενικοτερα αντικειμενων αλλα δεν εχω χρονο τωρα, οπως επισης δε νομιζω να διαφωνισει κανεις (πλην fanboys).

αφτα!
 
Πάνω που νόμιζα πως είχα ένα 7άρι στη συλλογή μου... :) Φτου! :p
 
Fred Madison είπε:
Πάνω που νόμιζα πως είχα ένα 7άρι στη συλλογή μου... :) Φτου! :p
οχι μην παρεξηγεις αυτα που ειπα. δεν ξερω κιολας σιγουρα για το rarity αλλα δεδομενου οτι το rarity list στο atariage ανανεωνεται εντελως αραια, μπορω να εχω τις αμφιβολιες μου :p
 
@Fred Madison: Ωραία βιτρίνα και ωραία συλλογή! :thumbup:

@Eth: WOW! Εξαιρετικά κομμάτια! :worship:

Όσο και αν δε πιστεύεις σε σπανιότητες, επίτρεψε μου να πω οτι αυτό είναι το αλατοπίπερο της συλλογής. ;)
 
Ethaniel είπε:
οχι μην παρεξηγεις αυτα που ειπα. δεν ξερω κιολας σιγουρα για το rarity αλλα δεδομενου οτι το rarity list στο atariage ανανεωνεται εντελως αραια, μπορω να εχω τις αμφιβολιες μου :p
όντως,με αποτέλεσμα να βλέπεις στο ebay παιχνίδια που ενώ πλέον είναι σε αρκετά μεγάλη διαθεσιμότητα πωλούνται ακόμα με τις τιμές που ίσχυαν κάποτε...
 
Έχω στην κατοχή μου και κάποια carts της SpaceVision.

Μετά από ψάξιμο που έκανα, βρήκα πως είναι ψιλοπειρατικά carts από χώρες της Λατινικής Αμερικής και την Αυστραλία.

Στο AtariAge δεν τα έχει καθόλου. Μόνο στο AtariMania τα βρίσκεις, αλλά δεν υπάρχει κανένα καταχωρημένο με φωτό κλπ.

Ξέρει κανείς τι παίζει από σπανιότητα;
 
Πίσω
Μπλουζα