Ποια παιχνίδια θα παίζατε και έπειτα τον τερματισμό και ποια όχι

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Καταρχάς το θέμα αναφέρεται μόνο για τις παιχνιδομηχανές και παρακαλώ να μην αναφερθούν παιχνίδια για PC, Amiga κτλ. Είχα διαβάσει κάποια γνώμη ότι το Donkey Kong Country είναι ένα παιχνίδι το οποίο όταν το τερματίσεις δεν ασχολείσαι μαζί σου περαιτέρω. Διαφωνώ με αυτή την άποψη καθότι εκτός του ότι πρόκειται για φοβερό παιχνίδι, για κάποιον που το παίζει πρώτη φορά θα πρέπει να βρει όλα τα κρυφά μονοπάτια για να το τερματίσει 100%. Ποια παιχνίδια κατά τη εμπειρία σας μόλις τα τελειώσετε μπορεί και να τα παίξετε ξανά και ποια όχι? Ένα παιχνίδι το οποίο δύσκολα θα έπαιζα όταν το τερμάτισα είναι το Gargoyle's Quest για Game Boy.
 
Θα σου πω απλά τα παιχνίδια που τα έχω τερματίσει πολλές φορές:

Dungeon Keeper (PC). Κάθε καλοκαίρι παίζω το παιχνίδι από την αρχή έστω μία φορά μέχρι να το τελειώσω, πλέον μαζί με το Deeper Dungeons. Το παιχνίδι το έπαιξα πρώτη φορά το 1998. Οπότε το έχω τερματίσει πάνω από 10 φορές.

Metroid 2. Ομοίως πρέπει να το έχω τελειώσει πάνω από 10 φορές, στο κανονικό Game Boy. Στον στρατό ξεκίνησα να το ξαναπαίζω στο GBA και έκανα αρκετά speedruns. 2-3 φορές το τερμάτισα σε 1 session σε λιγότερο από 1 ώρα και κάτι λεπτά.

Super Mario Land. Απλά κάποια περίοδο το έπαιζα συνέχεια και το τερμάτιζα συνέχεια. Και 2 φορές συνεχόμενες, το +game.

Super Metroid. Μία φορά δανεικό στο Super NES παλιά. Μετά το ξανα έπαιξα στο δικό μου copy για 100%. Μετά σε Emulator για 100% πάλι και μετά ένα speedrun.

Portal. Το έχω τερματίσει πολλές φορές από την αρχή. Μία φορά ήθελα απλά να το δείξω σε έναν φίλο μου και τελικά το τερμάτισα εκείνη την στιγμή :p Οκ, είναι και μικρό παιχνίδι.

F-Zero X. Πρώτη φορά στο N64 που μου το είχαν δανείσει. Τα ξαδέρφια μου σβήνουν το Save οπότε μετά τον τεμαχισμό τους το ξανατερματίζω πάλι. Στον στρατό βρίσκω μία κόπια σε ένα μαγαζί και το αγοράζω οπότε το ξανατελειώνω μαζί με τα staff ghosts που είχα νικήσει παλιότερα. Μετά σε Emulator την US έκδοση και πιο μετά στο Wii VC.

Γενικά, τα παιχνίδια που μου αρέσουν τα τερματίζω 2 φορές τουλάχιστον, μία στο Νormal και μετά στο Hard, όταν υπάρχει τέτοια επιλογή τουλάχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικα Fighting δεν εχω κανενα θεμα να τα ξαναπαιξω μετα το τερματισμο γιατι εχεις να παρεις αλλους χαρακτηρες να δεις και αλλους τερματισμους και τα λοιπα.

Aπο εκει και περα τα Super Mario bros 3 , Yoshis Island , Donkey kong και τα λοιπα platform που μου αρεσουν ξανασχολουμε μαζι τους μετα απο ενα χρονικο διαστημα για να τα φρεσκαρω :p .

Αυτα που δεν ξαναπιανω ευκολα εκτος μερικων εξαιρεσεων ειναι τα jrpg, κανω που κανω να τα τελειωσω μηνες , βαριεμαι να τα ξακαπιασω εφ' οσον τα εχω παιξει. Βεβαια ακομα και σε αυτα αν το παιχνιδι μου αρεσε παρα πολυ μετα απο χρονια θα το ξαναβαλω σιγουρα.

Ο Γενικος κανονας για μενα ειναι οτι μου αρεσει πολυ ξαναπαιζεται καποια στιγμη, οτι ηταν μετριο το αφηνω να ξεκουραστει (αν ηταν κακο δεν θα το ειχα τερματισει καν :p ).

@Johny19818

Εγω αντιθετα το Gargoyle's Quest το βαζω που και που, ηταν απο τα πρωτα μου παιχνιδια και του εχω αδυναμια :p
 
Υπάχουν και games που μου αρέσουν πολύ αλλά βαριέμαι να ξανατερματίσω από την αρχή. Πχ τα Zelda. Ξοδεύω πολύ χρόνο, ψάχνω όλα τα items και τα μυστικά αλλά δεν μου κάνει αίσθηση να τα αρχίσω πάλι από την αρχή, παρόλο που το Majora's Mask και το OOT είναι από τα αγαπημένα μου games. To ίδιο και με τα Silent Hill για κάποιο λόγο. Από τα αγαπημένα μου games και αυτά, τα είχα λιώσει στο PS2, ξεκίνησα να παίζω πάλι τα Silent Hill 2-3 (το ένα στο XBOX και το άλλο στο PC) αλλά τα παράτησα στην μέση τελικά :(
 
Imgema είπε:
Υπάχουν και games που μου αρέσουν πολύ αλλά βαριέμαι να ξανατερματίσω από την αρχή. Πχ τα Zelda. Ξοδεύω πολύ χρόνο, ψάχνω όλα τα items και τα μυστικά αλλά δεν μου κάνει αίσθηση να τα αρχίσω πάλι από την αρχή, παρόλο που το Majora's Mask και το OOT είναι από τα αγαπημένα μου games. To ίδιο και με τα Silent Hill για κάποιο λόγο. Από τα αγαπημένα μου games και αυτά, τα είχα λιώσει στο PS2, ξεκίνησα να παίζω πάλι τα Silent Hill 2-3 (το ένα στο XBOX και το άλλο στο PC) αλλά τα παράτησα στην μέση τελικά :(
Δεν ξερω εμενα μετα απο καποια χρονια με πιανει μια νοσταλγια και θελω να παιξω καποια παιχνιδια παλι αλλα συνηθως αυτα τα παιχνιδια που ξαναπαιζω ειναι πλατφορμ. Σιγουρα και εγω δυσκολα θα εβαζα ενα Zelda που εχω τερματισει (εχω αρκετα Zelda που δεν εχω τερματισει αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Γενικα Fighting δεν εχω κανενα θεμα να τα ξαναπαιξω μετα το τερματισμο γιατι εχεις να παρεις αλλους χαρακτηρες να δεις και αλλους τερματισμους και τα λοιπα.Aπο εκει και περα τα Super Mario bros 3 , Yoshis Island , Donkey kong και τα λοιπα platform που μου αρεσουν ξανασχολουμε μαζι τους μετα απο ενα χρονικο διαστημα για να τα φρεσκαρω :p .

Αυτα που δεν ξαναπιανω ευκολα εκτος μερικων εξαιρεσεων ειναι τα jrpg, κανω που κανω να τα τελειωσω μηνες , βαριεμαι να τα ξακαπιασω εφ' οσον τα εχω παιξει. Βεβαια ακομα και σε αυτα αν το παιχνιδι μου αρεσε παρα πολυ μετα απο χρονια θα το ξαναβαλω σιγουρα.

Ο Γενικος κανονας για μενα ειναι οτι μου αρεσει πολυ ξαναπαιζεται καποια στιγμη, οτι ηταν μετριο το αφηνω να ξεκουραστει (αν ηταν κακο δεν θα το ειχα τερματισει καν :p ).

@Johny19818

Εγω αντιθετα το Gargoyle's Quest το βαζω που και που, ηταν απο τα πρωτα μου παιχνιδια και του εχω αδυναμια :p
Επίσης θυμάμαι παλιά είχα τερματίσει το NBA JAM στο Game Gear. Πολύ δουλειά! 27 ομάδες και καταγραφή κωδικών. Τώρα με τίποτα δεν θα το έκανα! Εντάξει να παιξω μερικούς αγώνες αλλά όχι για να το τερματίσω. Συμφωνώ με τα ΜΚ όπως και τα Street Fighter που έχεις πληθώρα διαφορετικών τερματισμών. Με το Gargoyle's Quest έχω ιστορία! Εποχή που έιχα Game Boy με Tetris και Super Mario Land αντάλλαξα το τελευταίο με το Gargoyle's Quest. Ήταν η 1η μου επαφή με τέτοιου είδους παιχνίδια. Δεν θυμάμαι πως αλλά είχα βρει ένα password που σε πήγαινε σχεδόν στο τέλος του παιχνιδιού. Ε, μετά από λίγο κόπο το τερμάτισα. Όταν έπειτα από καιρό (τότε) πήγα να το παίξω από την αρχή το έφτασα σε ένα σημείο και κόλλησα. Από τότε το παράτησα. Είμαι σίγουρος ότι από το σημείο που κόλλησα μέχρι το σημείο που είχα βάλει τον κωδικό (αρχικά) υπάρχει ακόμη ψωμί. Κάποια στιγμή ίσως το πιάσω πάλι...

Imgema είπε:
Υπάχουν και games που μου αρέσουν πολύ αλλά βαριέμαι να ξανατερματίσω από την αρχή. Πχ τα Zelda. Ξοδεύω πολύ χρόνο, ψάχνω όλα τα items και τα μυστικά αλλά δεν μου κάνει αίσθηση να τα αρχίσω πάλι από την αρχή, παρόλο που το Majora's Mask και το OOT είναι από τα αγαπημένα μου games. To ίδιο και με τα Silent Hill για κάποιο λόγο. Από τα αγαπημένα μου games και αυτά, τα είχα λιώσει στο PS2, ξεκίνησα να παίζω πάλι τα Silent Hill 2-3 (το ένα στο XBOX και το άλλο στο PC) αλλά τα παράτησα στην μέση τελικά :(
Αντιθέτως το Resident Evil 1 το έχω τερματίσει πόσες φορές σε PS και NDS και δεν έχω πρόβλημα να το παίξω ξανά και ξανά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Donkey kong country 1 -2 Ουτε που ξέρω πόσες φορές έχω ασχοληθεί με αυτές τις 2 παιχνιδάρες.Από την μια μερια είναι το εθιστικό gameplay απο την άλλη το πανέμορφο level design των παιχνιδιων και φυσίκα το απίστευτο soundtrack που σε κάνουν να θέλεις(εμένα τουλάχιστον) να ανάβεις συχνα το snes

Final Fantasy VII Το έχω τερματίσει 5 φορές.Χαλαρά το αγαπημένο μου RPG.Θυμάμαι να το τερματίζω πρώτη φορά και στο καπάκι να το ξανα-αρχίζω,ενώ έντονο μου είχε μείνει το σκηνικο να αγοράζω το FF8 να τρώω την ξενέρα της ζωης μου γιατι δεν μ άρεσε καθόλου,να το τερματίζω με το ζορί και την επόμενη να ξεκινάω πάλι το έβδομο θαυμα!!

Resident evil 1 Αυτο και αν ήταν σόκ!!Το παίζαμε με τν κολλητό μου σε μια περίδο(1996 η αρχές του 97)οπου στα λύκεια της χώρας γινόντουσαν καταλήψεις(όσοι θυμουνται το μέγα χιτ της εποχής "Κάτσε καλά γερασιμέ" ξέρουν-συγκεκριμένα εμέις στο Λύκειο δοξάτου κάναμε 3 μήνες κατάληψη)οπότε τα πρωινά μας ήταν γεμάτα με ζόμπι..Απο τότε έχω ασχοληθεί μαζί του πολλές φορές μιας και η ατμοσφαιρα,το στοιχείο της απομόνωσης και η δράση του παιχνιδιου συνεχίζει και με πορώνει ακόμα και μετά απο 16-17 χρόνια!!Τα ίδια και με το resident evil 2

Super metroid & Metroid zero mission & metroid prime Αυτα και αν είχαν ατμόσφαιρα!!Και τα τρία όταν τα τερμάτισα τα ξαναέβαλα να τα ξανατερματίσω.Και μάλιστα είναι απο της περιπτώσεις παιχνιδίων που όταν χανασχοληθείς μαζί τους για δευτερη η τρίτη φορά τα ευχαριστιέσαι πολύ περισσότερο.Παιχνιδάρες τι να λέμε τώρα.Αυτές τις μέρες τα τερμάτισα πάλι(και το Metroid fusion-καλό παιχνίδι αλλά το ήθελα λίγο πιο σκοτεινό) και σήμερα ξανάρχισα πάλι το zero mission.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Αντιθέτως το Resident Evil 1 το έχω τερματίσει πόσες φορές σε PS και NDS και δεν έχω πρόβλημα να το παίξω ξανά και ξανά.
To RE1 το έχω τερματίσει κι εγώ 3-4 φορές, αν συμπεριλάβουμε και το REmake του Gamecube. Πρώτα με τους 2 χαρακτήρες στο PS1 και μετά το ίδιο ακριβώς στο GC. Μάλιστα με τρώει να το ξαναβάλω μιας και τέτοιου είδους παιχνίδια με στατικά backgrounds δεν ξαναβγαίνουν πια και τα γραφικά του συγκεκριμένου είναι απλά θεϊκά ακόμα και σήμερα (σε CRT τουλάχιστον).
 
Imgema είπε:
To RE1 το έχω τερματίσει κι εγώ 3-4 φορές, αν συμπεριλάβουμε και το REmake του Gamecube. Πρώτα με τους 2 χαρακτήρες στο PS1 και μετά το ίδιο ακριβώς στο GC. Μάλιστα με τρώει να το ξαναβάλω μιας και τέτοιου είδους παιχνίδια με στατικά backgrounds δεν ξαναβγαίνουν πια και τα γραφικά του συγκεκριμένου είναι απλά θεϊκά ακόμα και σήμερα (σε CRT τουλάχιστον).
Εννοείται βέβαια ότι το ίδιο συμβαίνει και με το RE2. Το RE1 του Playstation το έπαιζα στο PSP μου βέβαια αλλά και τώρα που το έχω στο Saturn λείαν συντόμως θα το παραλάβω κι αυτό :) !

Επίσης κάτι Super Mario, Teenage Mutant Hero Turtles, Tiny Toons στο Game Boy τα τιμάω κανονικά. Ένα παιχνίδι το οποίο τερμάτισα και δεν έπιασα ξανά ήταν το Aladdin στο Mega Drive. Φοβερό παιχνίδι αλλά μετά τον τερματισμό και στο πιο δύσκολο επίπεδο τελειώνουν οι επιλογές για κάτι επιπλέον...
 
Ajax87 είπε:
@Johny19818Εγω αντιθετα το Gargoyle's Quest το βαζω που και που, ηταν απο τα πρωτα μου παιχνιδια και του εχω αδυναμια :p
Ε, αφού είναι το αγαπημένο σου, σου αφιερώνω το ελληνικό του manual.

Φωτογραφία0848.jpg

Φωτογραφία0849.jpg

Φωτογραφία0850.jpg

Φωτογραφία0852.jpg

Φωτογραφία0853.jpg

Φωτογραφία0854.jpg

Φωτογραφία0857.jpg

Φωτογραφία0858.jpg

Φωτογραφία0861.jpg

Φωτογραφία0855.jpg

Φωτογραφία0856.jpg

Φωτογραφία0859.jpg

Φωτογραφία0860.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι πολλα τα παιχνιδια που παιζω μετα τον τερματισμο οπως πολλες μεταφορες απ τα arcades!!αλλα στα τοπ ειναι το donkey kong country!!το ειχα τερματισει πρωτη φορα το 1994 και απο τοτε εως σημερα το εχω παιξει και τερματισει απειρες φορες!!και μετα το super mario bros!!εδω και 25 χρονια δεν το εχω βαρεθει ακομα!!
 
Θα έπαιζα (και έπειτα απο τον τερματισμό) το Virtua Fighter στο Sega Saturn. (το οποίο είχα λιώσει και στα ηλεκτρονικά) :)

Δεν θυμάμαι και πολλά παιχνίδια που να έχω τερματίσει οπότε δεν ξέρω ποιο δεν θα έπαιζα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@sephirothson[/USER]

μια διορθωση: οι καταληψεις των σχολειων και το ''κατσε καλα Γερασιμε'' ήταν την περιοδο 1998-1999...(εζησα κι εγω εκεινη την περιοδο!!!) :flower:

 
Metro 2033 (Χ360).

Αν και στο σύνολο του μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα (ανισόρροπη ΑΙ), παρόλα αυτά διαθέτει εκπληκτική ατμόσφαιρα, "ένα μοναδικό" τέλος, και ελάχιστες πολύ όμορφες καταθλιπτικές μουσικές μελωδίες μεταξύ των κεφαλαίων που δένουν άψογα με την ατμόσφαιρα του μετρό.

Κυρίως όμως θέλω να το ξαναπαίξω, λόγω του αριστουργηματικού βιβλίου στο οποίο είναι βασισμένο. Αρχικά είχα διαβάσει το μισό, στη συνέχεια έπαιξα το παιχνίδι, και αργότερα το ξαναδιάβασα ολόκληρο.
 
Ενδιαφέρον θέμα, όπως πάντα φίλε τζονι! Αυτά που έχω τερματίσει πάρα πολλές φορές είναι:

Zelda Link to the Past: Από τα πιο ενδιαφέροντα games που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ, κάθε φορά είναι σαν να το παίζω πρώτη φορά. Μάλιστα κάθε φορά που ασχολούμαι θέλω να τα βρίσκω όλα, 100% τερματισμός. Λόγω αυτής της τελειομανίας μου, δεν έχω καταφέρει ποτέ να πάω στον τελικό αρχηγό με το απλό Master Quest και με λίγες καρδιές. Θα το κάνω όμως κάποια στιγμή.

Donkey Kong Country 2-3: Ίσως τα καλλίτερα 2D platform όλων των εποχών, με επική μουσική!!

Super Mario World, SMB, SMB3: Τα βάζω όλα μαζί γιατί είναι της ίδιας κατηγορίας.

Ocarina of Time: Epic

A Link Between Words: Δεν περίμενα ποτέ να πωρωθώ τόσο πολύ με ένα σύγχρονο Zelda. Το χω τερματίσει 4 φορές ως τώρα και θα το αρχίσω μόλις ξεμπερδέψω με το Breath of The wild.

Plok: Ένας τίτλος που δεν έχει να ζηλέψει τπτ από τα 2D platforms της εποχής του. Με ξενερώνει λίγο ο τρόπος με τα saves αλλά ΟΚ, ίσως αυτό να μου κινεί το ενδιαφέρον στην τελική.

Banjo Kazooie φυσικά!!

Mario 64 βεβαίως!!

Mario Kart 64: Νομίζω ο τίτλος στον οποίο έχω σπαταλήσει τις περισσότερες ώρες gaming

Goldeneye: για multiplayer αλλά και sigle player.

Mortal Kombat 1-3, Street Fighter II Turbo/Super/Classic.

Σίγουρα έχω ξεχάσει ορισμένους τίτλους αλλά έχει μπλοκάρει το μυαλό μου. Πάμε σε αυτά που δε θα ξανά παιζα ή δεν έχω ξανά παίξει.

Majora's Mask, Twilight Princess, Wind Waker, Skyword sword, Phantom Hourglass: Αυτά τα Zelda έχουν ημερομηνία λήξεως για μένα, ορισμένα από αυτά τα τερμάτισα με βαρεμάρα.

Mario Sunshine: Οκ καλό για μια φορά.

(3D)Final Fantasy VII, VIII, IX., (2D) Final Fantasy IV, V, VI. Οκ ωραία παιχνίδια αλλά με τόση ώρα που ασχολείσαι μαζί τους νομίζω δεν έχει όρεξη να τα ξανά παίξεις από την αρχή. Ίσως το FF X να το ξανά παιζα κάποια στιγμή στο μέλλον. Μου άρεσε ιδιαίτερα ο τρόπος level up, πολύ απελευθερωμένος.

Metal Gear Solid 1, 2, 3, 4. Ποτέ δε θα τα ξανά άγγιζα.

Metroid Prime 1, 2. Τα χω τερματίσει πίσω στο 2002-3 αλλά δεν έχω ξανά επιθυμήσει να τα παίξω έκτοτε. Βέβαια μου έιχαν αφήσει πολύ θετικές εντυπώσεις και σκοπεύω να ξανά ασχοληθώ μαζί τους στο άμεσο μέλλον.

Resident Evil 0, 1, 2, 3. Νομίζω δε θα ξανά παίξω παιχνίδι της σειράς.

Tomb Raider 1, 2. Καλά για μια φορά εκείνη την εποχή.
 
Dungeon Keeper και Portal 2 είναι αυτά που δεν βαριέμαι ποτέ να παίζω από την αρχή και να τερματίζω.
 
Ολα τα arcades μηδενος εξαιρουμενου.Οσες φορες τα εχω τερματισει απο το 1987 μεχρι και σημερα επι 100 θα το ξανακανω γιατι τα arcades δεν ειναι απλα παιχνιδια ειναι καψουρα και μαστουρα.

Οσον αφορα της κονσολες επειδη θα το αναλυσω πολυ και θα γραφω καμια ωρα θα επανελθω καποια αλλη στιγμη γιατι βαριεμαι τωρα.Ασε που εχω κανει και μια φραπεδια μερακλιδικη και ειμαι με pause στο υποβρυχιο στο Cabal και δε λεει να το αφησω :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από Arcades είναι αρκετά. Ξεχωρίζω όμως το Shinobi. 
Σε PS2 πολλές φορές ξαναπαίζω τα Tomb Raider 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κρίμα που δεν επιτρέπεται να γράψω για αμιγκα θα έγραφα τουλάχιστον 50 φολες που δεν θα ξαναεπαιζα σήμερα. 

Απο κονσόλες-arcade θα έπαιζα ξανά

MGS1 PS1

Cave story (PSP)

Shinobi mame

Minish cap gba

Black tiger mame

Devil may cry 1 PS2

Δεν θα ξαναεπαιζα

MGS2 (πολύ βίντεο..)

Tiger road mame. Κάτι με χαλάει σε αυτό το παιχνιδι, μάλλον δεν είναι τυχαίο που δεν το θυμάται σχεδόν κανένας πλέον ουτε αναφέρεται πουθενά.

Chuck rock 1-2 είναι πατάτες κατα τη γνώμη μου. Όταν ημασταν 13-14 μπορεί να μας άρεσε ο φτωχός σχεδιασμός και τα χαζα επίπεδα σήμερα όχι.

Σίγουρα είναι και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα
 
Το street fighter και το sunset riders...

Aκόμα και σήμερα τα λιώνω στο κινητό μου μέσω emulator.
 
Πίσω
Μπλουζα