Ποια τηλεόραση προτείνετε;

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Ένας φίλος ψάχνεται για καινούργια λουσουδού, τουλάχιστον 42'' μέχρι 1500 Ευρώ. Ποιο είναι το καλύτερο μοντέλο που πρέπει να πάρει κατά τη γνώμη σας ώστε να αργήσει πολύ να την αποσύρει;

Δεν είναι tech freak, δεν είναι από τα άτομα που θα αλλάζουν μοντέλο κάθε χρόνο. Τον ενδιαφέρει και η τηλεθέαση αλλά και ταινίες (κυανάκτινες), ενώ δεν ασχολείται με gaming.
 
Samsumg θα πρότεινα εγώ. Ας δει τις σειρές 6000 και 7000.
 
LG φανατικά. Έχω 3 οθόνες LG σε λειτουργία (η μία 37άρα tv) και αύριο παίρνω την 4η.

Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Υπάρχουν πολλά μοντέλα, να δει από κοντά σε λειτουργία και να αποφασίσει.
 
LG και απο εμενα.. απροβληματιστη λειτουργια σε οσες εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα.
 
Σχεδον ολες εχουν τα ιδια panels.

Απλα να φροντισει να εχει ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη MPEG4 ωστε να μην σκασει μια 80αρα το Μαρτη για το Digea...

Aν εχει ορεξη να τα χωσει αγρια για κατι πολυ advanced...σειρα LED7000 της Samsung με 240hz 3D display...εικαζω κοντα στα 2500
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά θα το εκτιμούσα αν γινόσασταν λίγο πιο συγκεκριμένοι από μια μάρκα... και είπα στην αρχή "μέχρι 1500 Ευρώ".
 
Wally είπε:
Σχεδον ολες εχουν τα ιδια panels.Απλα να φροντισει να εχει ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη MPEG4 ωστε να μην σκασει μια 80αρα το Μαρτη για το Digea...

Aν εχει ορεξη να τα χωσει αγρια για κατι πολυ advanced...σειρα LED7000 της Samsung με 240hz 3D display...εικαζω κοντα στα 2500
πολλά λες...1560 κάνει σε 46 ίντσες εκτός και αν πας για την 8άρα με τα 200χερτζ

Αλκη κοιταξε την samsung ue467000 εκτός να θέλει την ίδια σε 40άρα με 200-300 ευρώ λιγότερο! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ τηλεόραση με φοβερό κοντράστ και ιδιαίτερα σλιμ σχεδίαση!
 
Άλκη,εγώ θα σου έλεγα να του πεις να πάει να πάρει μια απλά καλή τηλεόραση,εκεί στα 600-700 κατοστάρικα,κι ας είναι και MPEG 2 (οπότε και θα χρειαστεί αποκωδικοποιητή σύντομα,όπως είπε ο Wally),μη δώσει παραπάνω λεφτά τώρα,μια και αναμένεται θύελλα νέων μοντέλων μέσα στο 2010 και θα μπει στον πειρασμό να την αλλάξει σύντομα...
 
Μάνο αυτή είναι led...αν την δεις να δουλεύει δίπλα σε άλλη θα καταλάβεις!
 
manos426f είπε:
Άλκη,εγώ θα σου έλεγα να του πεις να πάει να πάρει μια απλά καλή τηλεόραση,εκεί στα 600-700 κατοστάρικα,κι ας είναι και MPEG 2 (οπότε και θα χρειαστεί αποκωδικοποιητή σύντομα,όπως είπε ο Wally),μη δώσει παραπάνω λεφτά τώρα,μια και αναμένεται θύελλα νέων μοντέλων μέσα στο 2010 και θα μπει στον πειρασμό να την αλλάξει σύντομα...
Επειδή μετακομίζει σύντομα σε δικό του σπίτι (με γυναίκα και νεογέννητη κόρη), όπως καταλαβαίνεις θέλει να ξεμπερδεύει με οτιδήποτε έχει να κάνει με αγορές... κι άλλωστε όπως είπα δεν είναι το άτομο που θα ζηλέψει τα νέα μοντέλα.
 
Εγω θα προτεινα να ελεγες τον φιλο σου να παρει μια Panasonic Viera plasma.

Ειναι μια απο τις καλυτερες τηλεορασεις που κυκλοφορουνε και θα κερδισει πολλα απο χρωματα και απεικονιση!Τιμες ξεκινανε απο 800 μεχρι 1300 ευρω.
 
Μακρια απο Plasma. Kαιγονται για πλακα για αυτο και τις δινουν σε τιμες χωμα.. Σε LCD/LED εχουμε το κεφαλι μας καπως πιο ησυχο.

Αλκη, μια ιδεα:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-47SL8000-LCD-TV-47-47SL8000.htm (δεν ξερω αν ακομα ισχυει η εκπτωση, αλλα κυμαινεται στα λεφτα που διαθετει ο φιλος σου)

Αλλα μια βολτα στα Plaisio/Public θα βρει πολλα μοντελα σε καλες τιμες που δεν αναφερονται καν στα site τους. Μακρια βεβαια απο ανοιγμενα display μοντελα σε "τιμες ευκαιριας"!
 
Oι Plasma πλεον δεν "καιγονται", εχουν πιστοτερα χρωματα και εχουν και καλυτερο τηλεοπτικο σημα.

Απλα καινε τα αντερα τους απο ρευμα και ανεβαζουν θερμοκρασια...
 
Wow, κουκλάρα η μοντέλα που πόσταρε ο Φίλιππος...
 
!

SAMSUNG χωρίς δεύτερη σκέψη...ποιότητα και design καλύτερη από SONY και τιμές λίγο υψηλότερες από LG. LG βέβαια είναι όλα τα μονιτόρς που έχω στο γραφείο και στο σπίτι (σύνολο 4) αλλά εδω μιλάμε για τηλεόραση. Εγώ είχα πάρει μία 42 SAMSUNG full high definition (LE 4960) πριν 1 χρόνο γύρω στα 2 χιλιλαρικα και την έχω καταευχαριστηθεί. Τα DVD και τα Bluray κρυσταλλινα και φοβερή εικόνα στο PS3. Αν υπάρχει και δεν έχει αντικατασταθεί με νέα μοντέλα, την προτείνω ανεπιφύλακτα, κσι η τιμή σίγουρα θα είναι πια στα όρια που έχει θέσει ο φίλος σου 1200-1500

Χωρίς να είμαι κάνενα tech freak, προτείνω οτί αυτο που πρέπει να προσέξει ο φίλος σου, είναι η τηλεόραση του να είναι Full High Definition και όχι High Definition Ready. Επίσης η ανάλυση να είναι τουλάχιστον 1920 x 1080 και βέβαια τουλάχιστον 3 HDMI θύρες 1 για το DVD, 1 για την κονσόλα-παιχνιδομηχανή(μπορεί να μην έχει τώρα αλλά ίσως πείσει στο μέλλον να πείσει την σύζηγο του να πάρει κανα PS3 για το Bluray ;) και 1 για το laptop . Αυτό που γράψανε πριν τα παιδιά για κωδικοποιήση ψηφιακού σηματος MPEG4 είναι σημαντικό να έχει (δεν είμαι σίγουρος αν έχει η δικιά μου λογικά πρέπει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρεπιπτόντως η Samsung σειρα 6 37" δέχεται κανονικά σημα RGB απο amiga αλλα μόνο απο το SCART 1.

Έχει πλάκα να παίζεις sensi σε 37"...
 
Πίσω
Μπλουζα