Ποιον θεωρείτε προσωπικά τον καλύτερο εκφωνητή διαφημίσεων;

warrior21

Banned
Joined
17 Οκτ 2013
Μηνύματα
166
Αντιδράσεις
17
Αγαπητοί μου αγαπητές στο Retromaniax, αποφασίσαμε να κάνουμε μία μεγάλη ψηφοφορία, για τον καλύτερο προσωπικά σε εσάς εκφωνητή διαφημίσεων, ποιος είναι λοιπόν ο εκφωνητής διαφημίσεων, που έχει γράψει την δική μας μεγάλη ιστορία της ελληνικής διαφήμισης, ποιός είναι ο πιο ταλαντούχος και ο πιο δημοφιλής, ποιος είναι αυτός που παραμένει αξέχαστος, μέχρι της μέρες μας;

Ελάτε λοιπόν, κυριές και κύριοι (ladies and gentlemen, που λέει και ο Πολυχρονίου), να κάνουμε αυτό το μεγάλο δημοψήφισμα.

Εδώ τα ονόματα των παρακάτω εκφωνητών ρετρό διαφημίσεων:

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ


ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΩΚΟΣ



ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ



ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΝΤΑΖΗΣ



ΖΑΝΟ ΝΤΑΝΙΑΣ



ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΙΤΣΗΣ



ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΣΤΑΝΑΣ



ΚΩΣΤΑΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ



ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΣΤΕΦΑΝΟΥ



ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΩΓΛΕΡΗΣ



ΣΤΕΛΙΟΣ ΔΡΙΒΑΣ



ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΟΞΑΡΑΣ



ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΕΡΤΗΣ



ΑΛΚΗΣ ΣΤΕΑΣ



ΑΛΕΚΟΣ ΔΡΑΓΩΝΑΣ



ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΔΡΑΓΩΝΑΣ



ΑΛΕΞΗΣ ΣΤΑΥΡΑΚΗΣ



ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟΥ



ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ



ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΙΜΑΡΔΑΝΗΣ



 
Πολύ καλή ιδέα!

Βασικά, η δυνατότητα δημοψηφίσματος από το φόρουμ, επιτρέπει 10 επιλογές ανά θέμα... Οπότε δε μπορούμε να τους βάλουμε όλους σε ένα θέμα - σκέψου να το σπάσουμε σε 2 διαφορετικά.

Επιπλέον, πες μας ένα-δυο λογάκια για τον καθένα, καθώς και κάποιες διαφημίσεις που έκανε... Εγώ, π.χ. έχω μαύρα μεσάνυχτα από ονόματα, αλλά μπορεί να θυμάμαι τις φωνές τους! ;)
 
Κώστας Αποστολίδης από μένα! Στο νούμερο 2 Γιάννης Φέρτης.
 
D@redevil είπε:
Πολύ καλή ιδέα!
Βασικά, η δυνατότητα δημοψηφίσματος από το φόρουμ, επιτρέπει 10 επιλογές ανά θέμα... Οπότε δε μπορούμε να τους βάλουμε όλους σε ένα θέμα - σκέψου να το σπάσουμε σε 2 διαφορετικά.

Επιπλέον, πες μας ένα-δυο λογάκια για τον καθένα, καθώς και κάποιες διαφημίσεις που έκανε... Εγώ, π.χ. έχω μαύρα μεσάνυχτα από ονόματα, αλλά μπορεί να θυμάμαι τις φωνές τους! ;)
Π.χ. Κώστας Αποστολίδης, κάνει τις διαφημίσεις του ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ, ενώ είναι και εκφωνητής τρέϊλερ στα κινηματογραφικά κανάλια της NOVA.

Άλλο παράδειγμα, Κώστας Σκώκος, νταμερ του ιστορικού συγκροτήματος Φόρμινξ στην δεκαετία του '60, εκφωνητής στην ΕΡΤ, την δεκαετία του '80, αργότερα στο MEGA στις αρχές του '90, και στο TEMPO (το 2001, επί εποχής Ευαγγελάτου, λίγο πριν το κλείσει ο ιδιοκτήτης, ο κ. Ανδρουλιδάκης).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν θυμαια καλα οπως και δεν ξερω πως τον λενε αλλα αυτος που μαρεζε τρομερα εμενα ειναι ο εκφωνητη της φρουτοπιας που μιλουσε πριν απο καθε επεισοδιο κλπ.Πιστευω οτι δεν κανω λαθος και οτι οντως τον εχω ακουσει σε διαφημισεις.
 
metalcandyman είπε:
Δεν ξερω αν θυμαια καλα οπως και δεν ξερω πως τον λενε αλλα αυτος που μαρεζε τρομερα εμενα ειναι ο εκφωνητη της φρουτοπιας που μιλουσε πριν απο καθε επεισοδιο κλπ.Πιστευω οτι δεν κανω λαθος και οτι οντως τον εχω ακουσει σε διαφημισεις.
Ως εκφωνητής σε τρέϊλερ τηλεοπτικού σταθμού, τον θυμάμαι από το TEMPO το 2001 (λίγο πριν κλείσει), όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ.
 
Γιάννης Φέρτης μακράν, πολύ αναγνωρίσιμη φωνή και άψογη άρθρωση. Και ο Σιμαρδάνης πάντως είναι αρκετά καλός!
 
Θα πω Φέρτη και Σκώκο...
 
Γιάννης Φέρτης δαγκωτό.
 
Αλέξανδρος Δραγώνας από μένα, διότι μου θυμίζει πολλά :)
 
Eιναι μια φωνη που ξυπναει φοβερες αναμνησεις οποτε την πετυχαινω,τελευταια φορα ηταν στο Aρχειο της ΕΡΤ μια εκπομπη στη ΔΤ oπου εκφωνουσε καποιο "αρχαιο" ως προς το γυρισμα ντοκυμαντερ και ολο θελω να ρωτησω ποιος ειναι αλλα πως.


Πιθανον να ειναι και καποιο ονομα απο τα παραπανω.



Αυτη η φωνη μου θυμιζει εκπομπες εποχης του "Μια φορα και ενα καιρο ηταν ο Ανθρωπος" τυχαιο η εχει καποια σχεση αγνωστο.
 
Πιστεύω πως έχει να κάνει με το τι προιόν έχει να κάνει η κάθε διαφήμιση. Πχ ο καλύτερος εκφωνητής που έχει να κάνει με παιχνίδια περιπέτειας είναι για μένα μακράν ο Κώστας Σκόκος!!
 
Μου αρέσει φοβερά η βελούδινη φωνή του Γιάννη Φέρτη. Χρωματίζει υπέροχα κάθε προϊόν που διαφημίζει. Πολύ καλές και χαρακτηριστικές και οι φωνές των Σκώκου και Σιμαρδάνη.
 
boomer είπε:
Πιστεύω πως έχει να κάνει με το τι προιόν έχει να κάνει η κάθε διαφήμιση. Πχ ο καλύτερος εκφωνητής που έχει να κάνει με παιχνίδια περιπέτειας είναι για μένα μακράν ο Κώστας Σκόκος!!
Το ξέρουμε, πολύ χαρακτηριστική η φωνή, στις διαφημίσεις παιχνιδιών, την κάνω και εγώ αυτή την φωνή, όταν είμαι εκνευρισμένος για κάτι, ή όταν θέλω να δείξω πατριωτισμό.

Decrypter είπε:
Μου αρέσει φοβερά η βελούδινη φωνή του Γιάννη Φέρτη. Χρωματίζει υπέροχα κάθε προϊόν που διαφημίζει. Πολύ καλές και χαρακτηριστικές και οι φωνές των Σκώκου και Σιμαρδάνη.
Βέβαια ο Σκώκος, όπως ανέφερα, αλλά ο Σιμαρδάνης, είναι οι καλύτεροι εκφωνητές στο MEGA, κι αυτό το ξέρουμε βέβαια.
 
ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΔΡΑΓΩΝΑΣ

 


ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΦΩΝΗ
 
Γιάννης Φέρτης και Κώστας Σκώκος, φοβερές φωνές και οι δυό τους!
 
ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΩΚΟΣ: ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΙΘΑΚΗ" - ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΠΟΤ ΓΙΑ ΤΟ ....

 
εγω ψηφιζω ΛΕΥΚΟ.

Με τα σημερινα δεδομενα παω με 1000 Βασιλη Χαραλαμποπουλο και αηδιαζω με τον εμετικο "τζαμπα" που ουρλιαζει στην MediaMarkt (αν καταλαβα καλα,πρεπει να ειναι εκεινος ο κεφτες που διαφημιζε τους υπολογιστες της Altec-οταν πρωτοξεκινησε το καναλι Alter 5)
 
Πίσω
Μπλουζα