Ποιος ξέρει να μου πει τι είναι αυτές οι μικρές, πλαστικές φιγούρες; [Dino Brites]

lordraiden

RetroWannaBe
Joined
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
86
Αντιδράσεις
30
Καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με καποιες φιγουρες που βρηκα καθως ξεσκονιζα και τακτοποιουσα την συλλογη μου απο εξωγηινους τερατομαχους και λοιπους φιλους απο τα παλια...(τους οποιους θα σας παρουσιασω σιγα σιγα σε λιγες μερες) μηπως ξερει κανεις να μου πει πως λεγονται; Τοσα χρονια περασαν και δεν θυμαμαι και πολλα... νομιζω σε φακελακια τα πουλαγαν τα δεινοσαυρακια αυτα... οσο για τις 2 τελευταιες φιγουρες (μοιαζουν με εξωγηινους αλλα δεν ειναι) δεν ξερω τιποτα... Ευχαριστω εκ των προτερων...

Υστερογραφο: αν εχω κανει κατι λαθος σχετικα με το νεο θεμα η με τις εικονες που εβαλα στο θεμα μου να μου το πειτε να το διορθωσω... και παλι ευχαριστω...

Προβολή συνημμένου 94037Προβολή συνημμένου 94038Προβολή συνημμένου 94039Προβολή συνημμένου 94040Προβολή συνημμένου 94041Προβολή συνημμένου 94042
 
Τακτοποιωντας τις συλλογές μου βρηκα και κάτι ακόμα που δεν ξέρω απο που και τι ειναι... όποιος γνωριζει κάτι ας με βοηθησει... ευχαριστω πολυ...

Agnwsth figoura (3).jpgΠροβολή συνημμένου 94405

Agnwsth figoura (1).jpg

Agnwsth figoura (2).jpg

Agnwsth figoura (4).jpg
 
Πω πωωω φοβερή ρετρο-φλασιά με αυτα τα δεινοσαυράκια..!! Τα ειχα σχεδόν όλα αυτα που είδα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθω με τίποτα που,πως,τι...!!!

Μιλάμε κοντευω να σπάσω το κεφάλι μου για να θυμηθώ αλλά δεν.... :( :( (γιατι όμως η πρώτη εικόνα που μου ήρθε δεν ειναι απο φακελάκια ή παγωτό αλλά από..κουτί που τα περιείχε? :eek: )

Το πράσινο χταποειδές δεν μου λέει κάτι (πιθανόν να είναι από ghostbusters??? άλλη φλασιά)
 
makisimos είπε:
Πω πωωω φοβερή ρετρο-φλασιά με αυτα τα δεινοσαυράκια..!! Τα ειχα σχεδόν όλα αυτα που είδα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθω με τίποτα που,πως,τι...!!!Μιλάμε κοντευω να σπάσω το κεφάλι μου για να θυμηθώ αλλά δεν.... :( :( (γιατι όμως η πρώτη εικόνα που μου ήρθε δεν ειναι απο φακελάκια ή παγωτό αλλά από..κουτί που τα περιείχε? :eek: )

Το πράσινο χταποειδές δεν μου λέει κάτι (πιθανόν να είναι από ghostbusters??? άλλη φλασιά)

Σχετικα με το χταποδοειδες η φλασια σου ηταν σωστη φιλε makisimos και σε υπερευχαριστω!!! :thumbup:

Λεγεται companion ghost απο την σειρα The Real Ghostbusters που κυκλοφορησε απο το 1986 ως το 1991.

Περισσοτερες πληροφοριες:

http://ghostbusters.wikia.com/wiki/Kenner_The_Real_Ghostbusters_Toy_Line

http://www.littleweirdos.net/2013/01/ghostbusters-companion-ghost-figures.html

Και παλι σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε που με βοηθησες!!! :thanx2:

Καλη χρονια να εχεις και οτι επιθυμεις και να μοιραζεσαι το χαρισμα σου με εμας τους ξεχασιαρηδες...
 
Καλά εεεεεε, είμαι πολύ περήφανος για τις αναμνήσεις μου... Τι σου έλεγα ότι τα θυμάμαι σε...κουτί?? :clap: :clap: :worship: :worship: :worship:

dinobrites02.jpg
 
makisimos είπε:
Καλά εεεεεε, είμαι πολύ περήφανος για τις αναμνήσεις μου... Τι σου έλεγα ότι τα θυμάμαι σε...κουτί?? :clap: :clap: :worship: :worship: :worship: Προβολή συνημμένου 94846
Καλά μιλάμε προσκυνω... :bow:

Η βοήθεια και το ένστικτο σου είναι απίστευτα... σε ευχαριστω και πάλι... :thanx2:
 
Να΄σαι καλά...Κι εγώ σ ευχαριστώ, γιατί τα δεινοσαυράκια τα είχα στάνταρ και είχαν κρυφτεί καλά καλά στο υποσυνείδητο :D
 
Επιτελους εμαθα τι ειναι η δεξιά φιγουρα...Προβολή συνημμένου 94970

Λεγεται Terekoma προερχονται απο την Ιαπωνια και το πιθανότερο ειναι να την πετυχα σε κάποιο μηχάνημα τυπου vending machine αν θυμάστε που εβαζες π.χ. ενα 50ρικο γυρνουσες τον μοχλό και επεφτε ενα πλαστικό μπαλάκι...

Υπάρχει ολόκληρη σειρα απο δαυτα...

Οριστε και τα links:

http://www.littleweirdos.net/2012/02/terekoma-gumball-machine-bootlegs.html

http://www.littlerubberguys.com/forums/index.php?showtopic=22768

Οποιος ξερει κατι για την αριστερή φιγουρα ας βοηθήσει...

DSS_0006 (5).jpg
 
Να σου πω Βασίλη εμένα η αριστερή φιγούρα μου θυμίζει έντονα τον M.Bison τον αρχηγό στο street fighter 2. Ίσως βρεις κάτι έτσι!
 
kingtiger077 είπε:
Να σου πω Βασίλη εμένα η αριστερή φιγούρα μου θυμίζει έντονα τον M.Bison τον αρχηγό στο street fighter 2. Ίσως βρεις κάτι έτσι!
Χμμμ ισως έχεις δικιο φίλε Βαγγέλη... θα το ψαξω και ιδωμεν... :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα