Ποιοτικό joystick σε λογική τιμή;

drade

RetroN00b
Joined
21 Φεβ 2014
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω για joystick που να προσφέρει την εμπειρία του κλασικού ηλεκτρονικού. Είδα το x arcade dual και μου άρεσε αλλά πολλά τα λεφτά για τέτοιες εποχές και θα προτιμούσα κάτι σε sanwa με κλασσικούς στρογγυλούς μοχλούς. Από αυτά που διάβασα στο φόρουμ ο Ιορδάνης (που θα ήταν μια καλή λύση) δεν φτιάχνει πια joystick οπότε ποια άλλη λύση έχετε να προτείνετε που να κινείται σε σχετικά λογικά οικονομικά πλαίσια (κάτω από 100 ευρώ); Μάλλον για μονό joystick θα πάω τελικά, ωστόσο αυτό θα ήταν ιδανικό:

Προβολή συνημμένου 97592
 
Περιμενε κανα δυο βδομαδες να δεις αυτο που φτιαχνω.
 
Φιλαρακι την κουβεντα αυτη την εχουμε κανει ενα σωρο φορες εδω μεσα και επειδη και τα χρονια ειναι δυσκολα οπως ειπες και συ ακου τι θα κανεις.Αν εχεις της γνωσειςκαι πειανουν τα χερια σου η αν εχεις καποιον καποιον γνωστο που να ξερει απο αυτα τοτε παρε τα ανταλακτικα και φτιαξτο μονο σου.

Επειδη ομως φανταζομαι οτι θες κατι ετοιμο για να μην μπλεκεις μαυτα παρε ενα απο τα παρακατω και θα εισαι μια χαρα και μην το πολυψαχνεις το θεμα.

Το πρωτο ειναι αυτο το οποιο ειναι μια χαρα και αργοτερα αν τυχον και σε χαλασει αγοραζεις ενα sanwa joystick και το βαζεις πανω και θα εισαι τζαμι.Ειναι δοκιμασμενο απο μενα αυτο που το καναμε σε φιλο μου που ειχε αυτο το joystick.

http://www.amazon.co.uk/Datel-Arcade-Pro-Joystick-Xbox/dp/B00361GDJM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1393140942&sr=8-1&keywords=arcade+joystick

Το δευτερο ειναι αυτο το οποιο και αυτο ειναι καλο και ποστευω οτι και σαυτο μπορεις να βαλεις ανταλακτικα sanwa.

http://www.amazon.co.uk/Universal-Fighting-Stick-PS2-PS3/dp/B0015PHMFU/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1393143686&sr=8-4&keywords=arcade+joystick

Παρε ενα απο αυτα και μην ψαχνεις τζαμπα και βερεσε για ακριβες λυσεις.Παρε το πρωτο αποκαυσε το,βγαλτο την ψυχη και μετα πετα πανω ενα sanwa και καθαρισες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Περιμενε καμια βδομαδα να δεις αυτο που φτιαχνω.
Να περιμένω αλλά θα το πουλάς αυτό που φτιάχνεις και αν ναι σε περίπου τι τιμή; Αν θέλεις μου στέλνεις και πμ.

metalcandyman είπε:
Φιλαρακι την κουβεντα αυτη την εχουμε κανει ενα σωρο φορες εδω μεσα και επειδη και τα χρονια ειναι δυσκολα οπως ειπες και συ ακου τι θα κανεις.Αν εχεις της γνωσειςκαι πειανουν τα χερια σου η αν εχεις καποιον καποιον γνωστο που να ξερει απο αυτα τοτε παρε τα ανταλακτικα και φτιαξτο μονο σου.
Επειδη ομως φανταζομαι οτι θες κατι ετοιμο για να μην μπλεκεις μαυτα παρε ενα απο τα παρακατω και θα εισαι μια χαρα και μην το πολυψαχνεις το θεμα.

Το πρωτο ειναι αυτο το οποιο ειναι μια χαρα και αργοτερα αν τυχον και σε χαλασει αγοραζεις ενα sanwa joystick και το βαζεις πανω και θα εισαι τζαμι.Ειναι δοκιμασμενο απο μενα αυτο που το καναμε σε φιλο μου που ειχε αυτο το joystick.

http://www.amazon.co.uk/Datel-Arcade-Pro-Joystick-Xbox/dp/B00361GDJM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1393140942&sr=8-1&keywords=arcade+joystick

Το δευτερο ειναι αυτο το οποιο και αυτο ειναι καλο και ποστευω οτι και σαυτο μπορεις να βαλεις ανταλακτικα sanwa.

http://www.amazon.co.uk/Universal-Fighting-Stick-PS2-PS3/dp/B0015PHMFU/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1393143686&sr=8-4&keywords=arcade+joystick

Παρε ενα απο αυτα και μην ψαχνεις τζαμπα και βερεσε για ακριβες λυσεις. Παρε το πρωτο αποκαυσε το,βγαλτο την ψυχη και μετα πετα πανω ενα sanwa και καθαρισες.
Φίλε Metalcandy έπιασες την σκέψη μου. Το πρώτο, για να είμαι ειλικρινής, δεν μου αρέσει εμφανισιακά αλλά το δεύτερο μια χαρά μου φαίνεται αρκεί να μπορεί να πάρει sanwa. Θα το ψάξω και θα δω. Το σκέφτηκα να αγοράσω κάνα κιτ και να παω σε έναν επιπλοποιό που ξέρω να φτιάξει ένα κουτι αλλά θέλει χρόνο και το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο διότι δεν έχω καθόλου εμπειρία.

Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
drade αφού σε καλώς ορίσω να σε ενημερώσω οτι οι αγοροπωλησίες στο φόρουμ δεν επιτρέπονται. Άσε που ο Wally αυτό που φτιάχνει δεν αγοράζεται με αυτά που διαθέτεις. Είναι Super lux και ενισχυμένο :D
 
Δεν το πουλαω, δεν το φτιαχνω. Απλα ψωνισα καποια υλικα (χειρηστηρια,κουμπια,encoder) και βρηκα ενα πατριωτακι μας, που φτιαχνει ετοιμα μεταλικα κελυφη στα οποια προεβειν σε αλλαγες.

Μεσα στη βδομαδα θα το εχω ολοκληρωσει και θα κανω μια μικρη παρουσιαση που θα περιεχει και ποσα μου κοστισε συνολικα αυτη η ωραια περιπετεια.

Σιγουρα λιγοτερα απο οτι ειχα φανταστει!!!
 
Wally είπε:
Δεν το πουλαω, δεν το φτιαχνω. Απλα ψωνισα καποια υλικα (χειρηστηρια,κουμπια,encoder) και βρηκα ενα πατριωτακι μας, που φτιαχνει ετοιμα μεταλικα κελυφη στα οποια προεβειν σε αλλαγες που ο τυπος εκτιμησε δεοντως και θα τα υιοθετησει.
Μεσα στη βδομαδα θα το εχω ολοκληρωσει και θα κανω μια μικρη παρουσιαση που θα περιεχει και ποσα μου κοστισε συνολικα αυτη η ωραια περιπετεια.

Σιγουρα λιγοτερα απο οτι ειχα φανταστει!!!
Που βρίσκεται το πατριωτάκι που φτιάχνει τα κουτιά;
 
καλημερα σε ολους.οπως ειπε και ο φιλος μας ο drade οτι δεν ειναι εποχη για πολλα εξοδα(και δεν τα εχουμε κιολας).ηθελα να παρω και εγω κατι ετοιμο για να παιζω τα mame.αλλα που λεφτα.οποτε καθισα και εφτιαξα αυτο, που στην ουσια δεν χαλασα σχεδον τιποτα εκτος απο τον μπολικο χρονο που εχω(ανεργος).ειχα το joistick και τον ανταπτορα για usb.τα ειχα παρει απο το πλαισιο στα 22 ευρω.εκοψα mdf οπως ηθελα και αυτο ειναι το αποτελεσμα.λιωνω στα mame ανετα τωρα. DSC01339.jpg

DSC01336.jpg

DSC01337.jpg
 
Έξυπνη εκτός από οικονομική λύση γιατι το μεγαλύτερο ελλάτωμα με τέτοιου τύπου joystick, τουλάχιστον για μένα, ήταν τα κουμπιά.
 
Παιδια ψαχνω μαγαζι (στην Αθηνα) που να φτιαχνει custom (να του παω δικη μου παρασταση) αυτοκολητα βινυλιου της προκοπης (ανθεκτικα, να μην τριβονται, ξεφτιζουν κτλ) για να το τοποθετησω στο arcade controller που φτιαχνω.

Παρακαλω σε PM για να μην θεωρηθει διαφημιση

Θανξ!
 
Να και το δικό μου. Μοχλός, κουμπιά και USB πλακέτα από ebay πολύ οικονομικά. Κουτί μεταλικό έτοιμο τρυπημένο όπως το ήθελα (thanx Wally!!! ) με το κατάλληλο βάρος για σταθερότητα. Στο αυτοκόλλητο τα χαλάσαμε λίγο αφού βιάστηκα να το κολλήσω και μου έκανε φουσκάλες σε κάποια σημεία.

Τελευταίος μοχλός που είχα πιάσει ήταν το Pacman στην Amiga και ομολογώ οτι το Mame πλέον είναι μια εντελώς διαφορετική εμπειρία...

attachment.php


attachment.php
 
Σε 3 φρασεις συμπυκνωμενη ολη η εννοια του gaming...και σε σημειο που τις εχεις παντα μπροστα σου! :)

Ο Segata θα ειναι περηφανος για σενα.

Με πορωσες και αυριο θα δειξω και τα δικα μου sticks
 
Με γεια , καλοπαιχτο!
 
Μοχλός δεξιά ρε συ?! :D Τσκ, τσκ! :)

Καλόπαιχτο! Είναι εντελώς διαφορετική εμπειρία το gaming!
 
D@redevil είπε:
Μοχλός δεξιά ρε συ?! :D Τσκ, τσκ! :)
Καλόπαιχτο! Είναι εντελώς διαφορετική εμπειρία το gaming!
Δεξιά, δεξιά! Εκεί που πρέπει να είναι... ;)
 
Πολυ ωραιο!
 
Aριστερα πρεπει να ειναι αλλα δοξα και τιμη στο ελλαδισταν για τους μοχλους δεξια.Περα απο το σχεδιο που ειναι αποκρουστικο το stick ειναι πολυ ωραιο παντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Aριστερα πρεπει να ειναι αλλα δοξα και τιμη στο ελλαδισταν για τους μοχλους δεξια.Περα απο το σχεδιο που ειναι αποκρουστικο το stick ειναι πολυ ωραιο.
Χαχα, ημουν σίγουρος οτι θα το ερωτευτείς το αυτοκόλλητο...
 
Πίσω
Μπλουζα