Ποιο είναι το μεγαλύτερο ρετρό σκορ που θυμάστε στο ποδόσφαιρο;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Ποιο είναι το μεγαλύτερο σκορ που θυμάστε από την χρυσή εποχή του ποδοσφαίρου;

Εμένα μου έχει μείνει το Παναθηναϊκός-Εδεσσαικός 9-1 στις 6/12/1992 και ώντας τότε Παναθηναϊκός το πανηγύρισα δεόντος. Εσείς ποιο θυμάστε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ως ΑΕΚΤζού, φυσικά τις (εις βάρος μας) εξάρες, από τις οποίες προσπαθούμε να πάρουμε άτυπη ρεβάνς στη Γ' Εθνική...
 
Εντάξει, μεγάλα σκορ θυμάμαι πολλά, οπότε περισσότερο νόημα έχει να απαντήσω ποιο είναι το μεγαλύτερο που έχω παρακολουθήσει στο γήπεδο. ΑΕΚ-Ξάνθη 8-0 το Δεκέμβριο του 1989:

 
Ορίστε ΦΖΠ1, η ΑΕΚάρα σου έριχνε και οχτάρες αμα λάχει. Προσωπικά αγνοούσα το συγκεκριμένο σκορ.
 
Στο γήπεδο έχω παρακολουθήσει κι εγώ ένα 6-1 με τον Ηρακλή, που νομίζω ότι έγινε την τραγική μέρα του δυστυχήματος στα Τέμπη (13/4/2003)...

Δυστυχώς δεν υπάρχει το ματς στο youtube. Θυμάμαι ένα γκολ του Γεωργάτου, με μονοκόμματο αριστερό σουτ, κατευθείαν από σέντρα, στην άλλη άκρη της περιοχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε γήπεδο το 7-1, που έριξε ο ΠΑΟΚ στην Καλαμάτα ( το 2001 ήταν αν θυμάμαι καλά).
 
Ήταν με τον Πανσερραϊκό ή την Κόρινθο με τον Παναθηναικό 6-1 ή 5-1 στο ΟΑΚΑ. Αρχές δεκαετίας '90. Πρέπει να ήταν και η 1η φορά στη ζωή μου που με πήγε γήπεδο ο πατέρας μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω μεγαλα ολα τα μεγαλα σκορ που θυμαμαι ειναι εκτος οριων του φορουμ τα πιο κοντινα ως προς το ρετρο που μου ερχονται στο μυαλο αυτη τη στιγμη ειναι: Ολυμπιακος-Παναχαικη 7-0 (καπου το 2001-2002) και στο μουντιαλ του 2002 Γερμανια-Σαουδικη Αραβια 8-0! Α και ενα αλλο 7-0 στο Champions League θυμαμαι , αλλα δεν θελω να το θυμαμαι χαχαχα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Εγω μεγαλα σκορ που θυμαμαι ειναι εκτος οριων του φορουμ τα πιο κοντινα ως προς το ρετρο που μου ερχονται στο μυαλο ειναι: Ολυμπιακος-Παναχαικη 7-0 (καπου το 2001-2002) και στο μουντιαλ του 2002 Γερμανια-Σαουδικη Αραβια 8-0! Α και ενα αλλο 7-0 στο Champions League θυμαμαι , αλλα δεν θελω να το θυμαμαι χαχαχα :p
Μίλησε μας Γιάννη για το ματς εκείνο του Champions League! Με ενδιαφέρει πολύ! Ποιο ήταν? Ποιος κέρδισε? Μην ντρέπεσαι... εδώ είμαστε όοοοοοολοι φίλοι!!! :diablotin: :diablotin: :diablotin: :D :D:D:D:D

Πέρα από την πλάκα, μια διευκρίνιση:

@johnny19818: Δεν έχω καταλάβει αν μιλάς για παιχνίδια που έχουμε δει στο γήπεδο ή στην τηλεόραση (ή και στα 2)? Γιατί εγώ απάντησα με βάση παιχνίδι που έχω πάει στο γήπεδο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στρατο εχει σβηστει απο την μνημη μου δεν θυμαμαι περισσοτερες πληροφοριες :p

Αν τελικα μιλαμε για γηπεδο δεν εχω δει πανω απο 4,5-0 ... και αυτα ειναι αρκετα προσφατα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ημουν στο Ολυμπιακος-Φωστηρας 11-0!!!στα 70'ς,σιγουρα ομως στο Ολυμπιακος-Απολλων(Αθηνων τοτε-Σμυρνης τωρα) 8-2!,αυτο στα 80'ς
 
stratos84 είπε:
Πέρα από την πλάκα, μια διευκρίνιση:

@johnny19818: Δεν έχω καταλάβει αν μιλάς για παιχνίδια που έχουμε δει στο γήπεδο ή στην τηλεόραση (ή και στα 2)? Γιατί εγώ απάντησα με βάση παιχνίδι που έχω πάει στο γήπεδο.
Ναι, οκ επειδή το σύνταξα λίγο γρήγορα να διευκρινήσω ότι εννοώ ποιο είναι το μεγαλύτερο σκορ που θυμάστε ανεξάρτητα αν πήγατε ή όχι στο γήπεδο. Επίσης αναφέρομαι στο ελληνικό πρωτάθλημα και στα όρια του ρετρό βεβάιως
 
Ένα άλλο μεγάλο σκορ που θυμάμαι, ήταν το Προοδευτική - Αναγέννηση Καρδίτσας 11-3!!! Eίχε γίνει την περίοδο 1995-96.
 
Παναχαικη-Καλαμαριά = 5-5 γύρω στο 94-95. Δε νομίζει να έχει ξαναυπάρξει τέτοιο αγγλικό σκορ σε ματς Α Εθνικής.
 
Θυμαμαι ενα ΠΑΟ - Εθνικος 3-6 στο ΟΑΚΑ το 1986-87... Ο Μπατιστα ειχε βαλει 2-3 γκολ τοτε, φορωντας τη φανελα του Εθνικου! Πραγματικα εντυπωσιακο σκορ.

Οπως επισης την επομενη χρονια, 87-88, ο ΠΑΟ ειχε χασει παλι στο ΟΑΚΑ απο τον ΟΦΗ 2-5 .... ! (Αυτο κι αν ηταν πραγματικα απιστευτο!).

Απο τον Ολυμπιακο θυμαμαι με τον Ντεταρι, ενα 7-2 επι του Ολυμπιακου Βολου, οπου ο Ντεταρι ειχε βαλει 4 γκολ !!!!
 
ειναι σε αγωνα κυπελλου ολυμπιακος-καλαματα 10-0
 
επίσης το 94 η 29η αγωνιστική νομίζω ήταν και το ρεκόρ γκολ σε μια αγωνιστική ακόμα και σήμερα
Χαρακτηριστικά Ξανθη-Οσφπ 4-6 και παο-Λάρισα 5-0
 
27 Μαΐου 1990 Ολυμπιακός Όφη 4-5. Ήμουν μέσα στο Καραϊσκάκη, αλλά πέρα από αυτό, πως να ξεχάσεις ένα παιχνίδι που κερδίζεις 4-0 στο 50' και έρχεται 4-5 τελικό. Link.
 
Πίσω
Μπλουζα