Ποιο είναι το μεγαλύτερο ρετρό σκορ που θυμάστε στο ποδόσφαιρο;

27 Μαΐου 1990 Ολυμπιακός Όφη 4-5. Ήμουν μέσα στο Καραϊσκάκη, αλλά πέρα από αυτό, πως να ξεχάσεις ένα παιχνίδι που κερδίζεις 4-0 στο 50' και έρχεται 4-5 τελικό. Link.
Ήταν η εποχή που οι παίκτες του Θρύλου ήθελαν να "φάνε" τον προπονητή Κόμορα ο οποίος ήταν πεθερός του Ντέταρι και φυσικά δεν τον χώνευε κανένας!!! Ο Ντέταρι όμως ήταν μεγάλος παικ(χ)ταράς!
 
Εγώ θυμάμαι την 6άρα που έφαγε ο Ολυμπιακός από τον ΠΑΟΚ στις Σέρρες το 1988 (6 - 1). Δε θυμάμαι ακριβώς γιατί αλλά λογικά έπαιξαν εκεί επειδή θα ήταν τιμωρημένη η Τούμπα. Επίσης, τις άλλες 6άρες του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ πριν από 8-10 χρόνια που η τελευταία παρέπαιε (όπως παρέπαιε και ο Ολυμπιακός το 1988 που τσίμπησε τη...δική του). Σε λάιβ ματς όπου ήμουνα, έχω δει το Ξάνθη - Ολυμπιακός 4-6 το 1993-94. Θυμάμαι και πολλά άλλα μεγάλα σκορ από διάφορα Μουντιάλ κλπ αλλά παραείναι πολλά για να τα ψάξω με ακρίβεια/καταγράψω.
 
Ήταν η εποχή που οι παίκτες του Θρύλου ήθελαν να "φάνε" τον προπονητή Κόμορα ο οποίος ήταν πεθερός του Ντέταρι και φυσικά δεν τον χώνευε κανένας!!! Ο Ντέταρι όμως ήταν μεγάλος παικ(χ)ταράς!
Νέταρι ο Θεός, Ντέταρι ισχυρός, Ντέταρι αθάνατος, ελέησον ημάς :lol:
 
Ο Ντέταρι και ο Τζιοβάνι είναι ότι καλύτερο πέρασε από τον Θρύλο.
 
Ιστορική έχει μείνει η νίκη του ΗΡΑΚΛΗ με Παναθηναϊκό 6-0 στα τέλη του 1979! Εξακολουθεί ως και σήμερα να αποτελεί τη βαρύτερη ήττα του ΠΑΟ.
 
ένα ΟΣΦΠ-Φωστήρας 11-0 το 73 'η 74 και φυσικά το Ουγγαρία-Ελ Σαλβαδόρ για το μουντιάλ του 1986

ένα ΟΣΦΠ-Φωστήρας 11-0 το 73 'η 74 και φυσικά το Ουγγαρία-Ελ Σαλβαδόρ για το μουντιάλ του 1986

Το ΟΣΦΠ-Φωστήρ 11-0 το 1973-74 εξακολουθεί μετά από 50 χρονια να ειναι το σκορ ρεκορ στην Α' Εθνική.
 
σε μια αγωνιστική το 1994 είχε σημειωθεί ρεκόρ γκολ. Αφού την ίδια μέρα είχαμε Ξάνθη - Ολυμπιακός 4-6, Παναχαϊκη Απόλλων Καλαμαριάς 5-5!
 
Ολυμπιακός - ΑΕΚ 6-0 στις 8 Φεβρουαρίου 1981

ακολούθησε η τραγωδία της Θύρας 7

Το έμαθα πολλά χρόνια αργότερα...
 
Ένα απίστευτο σκορ συνέβη τον Οκτώβριο του 1973 στο γερμανικό πρωτάθλημα: Η πρωταθλήτρια Γερμανίας του 1973 Μπάγερν και ταυτόχρονα νικήτρια του κορυφαίου συλλογικού ευρωπαϊκού θεσμού, του κυπέλλου πρωταθλητριών εκείνη την περίοδο, αγωνιζόταν στην έδρα της Καϊζερσλάουτερν και κέρδιζε με 4-1. Στη συνέχεια όμως δέχτηκε 6(!!!!) γκολ και έχασε 7-4!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα