Ποιο είναι το πιο retro PC που έχετε σε λειτουργία;

Γνωριζει κανεις εδω τα Ergo System Macro-B PC/XTs και ακομα καλυτερα αν ειχε ενα τετοιο μηχανημα στο παρελθον; Αν ναι, θα μπορουσε να μου στειλει φωτος απο αυτο το μηχανημα συμπεριλαμβανομενου του εσωτερικου του(κοντινη) και του πισω μερους;
 
Στην αρχη μπερδεύτηκα λιγο και ελεγα μηπως ηταν κατι απο την Ergodata, αλλα απ' οτι φαινεται οχι.

Απ' οσο μπορω να καταλάβω προκειται για pc compatibles μαζικής παραγωγής απο το Hong Kong τα οποια τα πουλαγαν διαφορες εταιριες με διαφορετικά ονόματα. Πιο συγκεκριμένα για τα Ergo η εταιρια που τα πουλαγε πρεπει να λεγεται Ergo Electronics και βρηκα διαφορες αναφορες σε συστηματα με παρομοια ονοματα σε περιοδικα της εποχης απο την Γερμανια, Νεα Ζηλανδια κλπ

Θα προτεινα να ξεκινησεις ενα νεο thread οπου να παρουσιάσεις τον υπολογιστή με περισσότερες λεπτομέρειες, να μας πεις τις αναμνήσεις σου μαζι του και να βγαλεις πολλες φωτογραφίες.
 
Στην αρχη μπερδεύτηκα λιγο και ελεγα μηπως ηταν κατι απο την Ergodata, αλλα απ' οτι φαινεται οχι.

Απ' οσο μπορω να καταλάβω προκειται για pc compatibles μαζικής παραγωγής απο το Hong Kong τα οποια τα πουλαγαν διαφορες εταιριες με διαφορετικά ονόματα. Πιο συγκεκριμένα για τα Ergo η εταιρια που τα πουλαγε πρεπει να λεγεται Ergo Electronics και βρηκα διαφορες αναφορες σε συστηματα με παρομοια ονοματα σε περιοδικα της εποχης απο την Γερμανια, Νεα Ζηλανδια κλπ

Θα προτεινα να ξεκινησεις ενα νεο thread οπου να παρουσιάσεις τον υπολογιστή με περισσότερες λεπτομέρειες, να μας πεις τις αναμνήσεις σου μαζι του και να βγαλεις πολλες φωτογραφίες.
Οχι δεν εχει καμια σχεση με τη ErgoData. Η εταιρεια που το κατασκευαζε ηταν η Ergo System International Inc με εδρα την Ν.Υορκη ΗΠΑ. Ιδρυθηκε το Ιουλιο του 1986 και εκλησε στις 25/3/1992 με παρεμβαση των οικονομικων αρχων της Ν.Υορκης για λογους αγνωστους μεχρι τωρα. Η Ergo Electronics LTD, με εδρα το Hong Kong, κατασκευαζε τη μητρικη πλακετα των συστηματων αυτων. Ηταν πολυ καλα μηχανηματα για την εποχη τους αλλα δυστυχως δεν προλαβαν να γινουν ιδιαιτερα γνωστα και να καθιερωθουν οπως αλλες φιρμες. Στη Ελλαδα ειχαν μια αντιπροσωπεια στην Αθηνα καπου στην Στουρναρη πισω απο το Μετσοβιο Πολυτεχνειο, οπου ειχα παει και εγω το καλοκαιρι του 1987 να μου περασουν το σκληρο δισκο. Αφου εκλισε η εταιρια στην Αμερικη αγοτερα, στο διαδυκτιο εξαφανιστικε τελειως οτιδηποτε εχει να κανει με αυτα τα συστηματα ακομα και η φιρμα...Δεν μπορω να βρω ουτε μια φωτο απο αυτο το συστημα...Γιαυτο και δεν μπορω να ανοιξω νεο νημα αφου δεν μπορω να βρω φωτος...Το δικο μου εκει που βρισκεται στο εξοχικο μας πολυ εκτος Αθηνων δεν μπορω να εχω προσβαση. Επειδη θελω να κανω καποιες προσθηκες εκ των υστερων ως αναβαθμιση, θελω να εχω την εικονα της μητρικης του μπροστα μου....Γιαυτο ρωτησα αν εχει καποιος απο δω μεσα, εκτος απο μενα, ενα τετοιο συστημα...
 
Εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το κουτί του πρώτου μου PC, ένα TurboX 386DX/40 , desktop, γερή κατασκευή, του μακρινού 1992. Ψάχνω να το αγοράσω, έχω δει κάποια σε συλλέκτες που δεν τα αποχωρίζονται, δυστυχώς.
Εχω ενα πληκτρολογιο Turbo-X KB 9801 R+ PS2 στο ιδιο χρωμα με το κουτακι σου. Ασσορτι, αν τo θελεις
 
Το παλαιοτερο PC σε λειτουργια που εχω ειναι:
Kουτι αγνωστουπατρος με τρφοδοτικο 200w. Mικρο σε μεγεθος, οριζοντιο. Εχω βαλει 3 ανεμιστηρακια 80x80 ενα βαζει δυο βγαζουν
επεξεργαστης P4 3 GHz
μητρικη msi PM9M-V, ενσωματομενες καρτες, γραφικων, ηχου, δικτυου
Plextor cd player, WD hdd 80gb, microsoft keyboard, Logiteck mouse,
Logiteck S-100 ηχεια. Μνημη 2gb. Oθονη NEC accusync lcd52vm 15" 4¨3
Ενα φλοπακι θελει και ειναι κομπλε.
 
Το λαπτοπ μου που σήμερα γινεται 8 χρονων... Ρ: Να τα εκατοστησει!!! Ολα καλα - το μονο προβλημα η μπαταρια που τα φτυσε τελειως και πλεον ειναι απευθειας συνδεδεμενο με το ρευμα. (δε δινω 80 ευρω εκτος αν δεν εχω αλλη επιλογη)
 
Πίσω
Μπλουζα