Ποιο παιχνίδι (ρετρό) παίζετε αυτό το διάστημα;

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.812
Kλασσικο θεμα που υπαρχει στα περισσοτερα forum ελληνικα και ξενα και νομιζω λειπει απο δω μεσα.Αν υπαρχει παρομοιο θεμα και δεν το εχω δει ας διαγραφει αυτο με συνοπτικες διαδικασιες.

Το ρετροπαιχνιδο που παιζω εδω και μερικους μηνες ειναι το mmorpg old school runescape και ειχα ανοιξει και θεμα γιαυτο πριν μηνες.Ο λογος που το κατατασσω στα ρετροπαιχνιδα ειναι γιατι υπαρχει απο το 2001 μεχρι και σημερα με καποιες μετονομασιες και με γραφικα και τεχνικο τομεα που αν τα δει καποιος συγχρονος gamer θα φυγει τρεχοντας γιαυτο εξαλου και η ονομασια Old school runescape αλλα και για να ξεχωριζει απο το νεοτερο Runescape με πιο συγχρονα γραφικα.Τρελο grinding,grinding,grinding και αγιος ο θεος αλλα δεν με νοιαζει καθολου αυτο που γουσταρω σε αυτο το παιχνιδι ειναι πως δεν σε πιεζει κανενας χρονικος περιορισμος οπως δυο αλλα mmorpgs που παιζω σε pc και κινητο αντιστοιχα.Δηλαδη μπορει να μην μπω για μια βδομαδα η και παραπανω και να μπω μια ωρα πχ να χαλαρωσω και απλα για να κοψω ξυλα ωστε να ανεβασω level το woodcutting και μετα να καψω τα ξυλα για να ανεβασω level το firemaking.Kανενας περιορισμος και αυτο ειναι υπερτατο συν για μενα που εχω ελαχιστο ελευθερο χρονο και κυριως απο της 12 το βραδυ και μετα.

Κατι αλλο που γουσταρω στο παιχνιδι αυτο ειναι τα συναισθηματα που δημιουργουνται λογο της φυσης του παιχνιδιου.Το να μαζεψεις Gold και να κανεις μια καλη καβαντζα ειναι πολυ δυσκολο σαυτο το παιχνιδι και οταν καταφερα να μαζεψω γυρω στα 6 εκατομμυρια κατι που με εκανε καπως ανετο στο επιπεδο που ημουν αρχισα να ανεβαζω level τα woodcutting και firemaking οποτε αραξα σε ενα σημειο που βολευε και εκανα χιλιομετρα απο φωτιες οποτε μολις εσβηνε η φωτια για καποια λεπτα μενει η σταχτη της.Επειδη ειχε πολυ κοσμο γυρω γυρω δεν το ειχα παρει πρεφα πιο μπροστα οποτε σε καποια φαση βλεπω εναν τυπο συνεχως να ειναι απο πισω μου και να μαζευει της σταχτες απο της φωτιες που αναβα και στα καπακια να πηγαινει και να της βαζει στην τραπεζα του.Αφου για καποιες μερες και αφου ειχα αραξει στον συγκεκριμενο κοσμο συνεχως ο τυπος αυτος ηταν σαν να περιμενε να μπω σα να ειχε μαθει τα ωραρια μου τον ρωτησα γιατι το κανει αυτο γιατι τρωει τζαμπα χρονο να μαζευει της σταχτες αφου στην ουσια ειναι κατι με απειροελαχιστη αξια.Με απαντησε πως στα level Που ειναι δεν μπορει να κανει κατι καλητερο ωστε να μαζεψει χρυσο και προσπαθει με της σταχτες να παρει μαζεψει χρυσο να παρει μια mythril armor ολοκληρο το σετ ωστε να αντεχει παραπανω και να μπορεσει να σκοτωνει κατι βατραχους σε εναν βαλτο ωστε να καταφερει να μαζεψει περιοσσοτερο χρυσο.Μιλαμε επεσα απο τα συνεφα γιατι για να αγοραζε την πανοπλια αυτη πουλωντας σταχτες μπορει να ετρωγε και πανω απο μηνα και μονο εφοσον εγω συνεχιζα να αναβω εκατονταδες φωτιες η καποιος αλλος πχ περα απο μενα.Μιλαμε τον λυπηθηκε η ψυχη μου γιατι ο ανθρωπος αυτος στην ουσια καμια ευχαριστηση δεν ειχε με το παιχνιδι απλα τυρανιοταν με της σταχτες οποτε πηγα κοντα του του εκανα trade και του εδωσα 500.000 χρυσο απο τα 6 μυρια που ειχα την στιγμη που η πανοπλια που ηθελε δεν κοστιζε ουτε 20 χιλιαρικα και μιλαμε ο τυπος χεστηκε απο την χαρα του δηλαδη τετοια χαρα σε εναθρωπο σε Online game πρωτη φορα ειδα.Με ευχαριστησε κανα κατομμυριο φορες και παντα οταν παω σε κεινον τον κοσμο συνεχως ερχεται να με μιλησει και γενικα ο ανθρωπος επιτελους ευχαριστιεται το παιχνιδι.Πραγματικα φοβερη στιγμη αυτους τους μηνες που παιζω το παιχνιδι αυτο.
 
Red faction το 1ο στο νετμπουκ που έτσι κι αλλιώς δεν σηκώνει τίποτα πιο δυνατό. Το είχα νοικιάσει παλιά όταν είχα πάρει το ps2 φοιτητής εποχές που δεν έδινες εύκολα 50-60 ευρώ για παιχνίδι και έπαιξα μόνο μερικές μέρες και μου είχε μείνει απωθημένο. Καλά από τέτοια σκηνικά σε mmo αρκετά, παλιά έπαιζα lineage 2 και είχα ένα τανκ με καλές armor κλπ που είχα βγάλει με επικό λιώσιμο και έσερνα κάτι νανάκια μαζί μου σε πύργους που δεν ανέβαιναν με τίποτα αυτά για να xp-αρουν. Με αυτά τα άτομα γίναμε και φίλοι online και είχαμε μπει και σε clan μετά μαζί. Γύρω στα 15 χρόνια πριν αυτά. Περασμένα μεγαλεία, Rip l2
 
Ξερεις τι γινετε το να βοηθησεις αδυναμους παικτες να σκοτωσουν καποιο τερας κλπ ειναι συνηθισμενο στα mmorpgs και στα υπολοιπα που παιζω το κανω και γω καθημερινα παω αλλους σε εκστρατειες ωστε να παρουν απαραιτητα αντικειμενα να δυναμωσουν τον εξοπλισμο τους αλλα αυτο ρε φιλος στο old school runescape ηταν το κατι αλλο.Μιλαμε ο τυπος μαζευε για ωρες ολοκληρες της σταχτες απο της φωτιες για να παρει στην ουσια ψιχουλα δεν μπορεις να φανταστειςτι ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο και μολις τον εδωσα τα 500.000 με τα οποια μπορουσε να παρει οχι ενα αλλα 25 Mythril sets αν ηθελε ο ανθρωπος επαθε πλακα επαθε σοκ.Τελως παντων τετοιες στιγμες σε οποιο παιχνιδι γινονται ειναι φοβερες αναμεσα σε ανθρωπους διαφορετικων χωρων,πολιτισμων,γλωσσας κλπ.
 
Ρε καθαρματα, γιατί δεν παίζετε το Screamer Rally που έβαλα ως GotW εχτές???? :)
 
Δεν παιζω ραλακια τα βαριεμαι μονο world rally και f1 dream στα arcades στο mame δηλαδη τιποτα αλλο.
 
Κυριολεκτικά ό,τι βρεθεί μπροστά μου αν και τελευταία τον λιγοστό μου χρόνο πιάνουν τα PS3, XBOX One οπότε... 
 
Eχω τερματισει πολλα arcades σε mame-sega model 2-3 τον νοεμβριο.Τερματισα σιγα σιγα και το resident evil 1 στο αυθεντικο p.s (Τελευταια φορα το ειχα τερματισει τον σεπτεμβριο του 1996).Gaming σε αυθεντικες ρετρο κονσολες.Μεχρι και atari 2600 emulator επαιξα.Εχω βρει και αλλα πολλα παιχνιδια σε mame και παιχνιδια σε κονσολες που θελω να τερματισω.Τι να πρωτοπαιξεις απο παλιες παιχνιδαρες???Καιρος μου φαινεται να τερματισω το rendering ranger r2 για snes σε emulator.
 
Εγώ παίζω το virtua striker σε emulator του Dreamcast.Αν και δεν είναι πολύ άνετο με το πληκτρολόγιο,είναι ακόμα εθιστικό.

Επίσης,παίζω πολύ συχνά στο mame το snow,το καντιλακ και δεινοσαυροι,το final fight και το nba jam που τα έπαιζα μικρός στα ηλεκτρονικά σαν τρελός.

Και φυσικά στο Project,πολλά παιχνίδια του N64 που δεν είχα παίξει.Τελευταία έπαιζα το Castlevania Legacy of Darkness,μέχρι που κόλλησα σε μια πίστα και το παράτησα.
 
Super smash TV παιχνιδαρα σε SNES emulator, Shovel knight android και civilization 1 dosbox στο κινητό όλα.
 
Εγώ παίζω το virtua striker σε emulator του Dreamcast.Αν και δεν είναι πολύ άνετο με το πληκτρολόγιο,είναι ακόμα εθιστικό.

Επίσης,παίζω πολύ συχνά στο mame το snow,το καντιλακ και δεινοσαυροι,το final fight και το nba jam που τα έπαιζα μικρός στα ηλεκτρονικά σαν τρελός.

Και φυσικά στο Project,πολλά παιχνίδια του N64 που δεν είχα παίξει.Τελευταία έπαιζα το Castlevania Legacy of Darkness,μέχρι που κόλλησα σε μια πίστα και το παράτησα.
Φιλος απλα απο απορια ρωταω.Για ποιο λογο τυρανιεσαι με το πληκτρολογιο και δεν αγοραζεις ενα gamepad να παιξεις σαν ανθρωπος και να γουσταρεις; Aν εχεις gamepad και δεν υποστηριζεται πχ απο τον emulator του Dremacast θεωρεισαι ακυρη την απορια μου.
 
Πριν λίγο καιρό τερμάτισα σε εξομιωτή sega saturn to burning rangers.Για κάποιο λόγο οι χαρακτήρες του παιχνιδιού μου θυμίζουν τους χαρακτήρες απο το κινούμενο σχέδιο saber rider and the star sheriff έτσι όπως πετάνε με τον εξοπλισμό που έχουν.Ένα άλλο παιχνίδι που άρχισα να παίζω είναι το virtual on 2 oratorio tangram πάλι σε εξομοιωτή (dreamcast) αυτή τη φορά περασμένο σε tv box με χειριστήριο sega saturn της retrobit.
 
ΕΓω ειμαι παραδοσιακα adventuras οποτε θα φανω ο ξενερωτος της παρεας και εκτος θεματος σε σχεση με τα προηγουμενα ποστ.

Παιζω μετα απο χρονια το Heart of China. Ηταν εντυπωσιακη η "τριλογια" της Dynamix, φιλοδοξες παραγωγες, καλογραμμενες, ομορφους διαλογους, ωραιο characterisation και εναλλακτικες λυσεις σε διαφορα σημεια, που επηρεαζουν την πορεια του σεναριου. Ολα αυτα ενθαρρυνουν τηνεξερευνηση, κατι που θαυμαζω σε ενα παιχνιδι. Κριμα που κανενα απο τα παιχνιδια της "τριλογιας" δεν απεκτησε σικουελ, και δεν ειδαμε ποτε αλλες περιπετειες των καλογραμμενων ηρωων.
 
ΕΓω ειμαι παραδοσιακα adventuras οποτε θα φανω ο ξενερωτος της παρεας και εκτος θεματος σε σχεση με τα προηγουμενα ποστ.

Παιζω μετα απο χρονια το Heart of China. Ηταν εντυπωσιακη η "τριλογια" της Dynamix, φιλοδοξες παραγωγες, καλογραμμενες, ομορφους διαλογους, ωραιο characterisation και εναλλακτικες λυσεις σε διαφορα σημεια, που επηρεαζουν την πορεια του σεναριου. Ολα αυτα ενθαρρυνουν τηνεξερευνηση, κατι που θαυμαζω σε ενα παιχνιδι. Κριμα που κανενα απο τα παιχνιδια της "τριλογιας" δεν απεκτησε σικουελ, και δεν ειδαμε ποτε αλλες περιπετειες των καλογραμμενων ηρωων.

Εξαιρετικό παιχνίδι, δεν σε βρίσκω καθόλου ξενέρωτο.

Βοήθησέ όμως γιατί έχω κολλήσει, "τριλογία" λες το Heart of China, το Rise of the Dragon, και κάποιο άλλο;
 
@Omenforever To Willy Beamish. Τα τρία graphic adventures της Dynamix. O @Rakeesh έχει δίκιο, καλά και τα τρία παιχνίδια, κρίμα που δεν έβγαλε άλλα του είδους η εταιρία.
 
Α ναι, δεν το είχα παίξει αυτό. Ήταν "εκπαιδευτικός" τίτλος ή κάτι τέτοιο. Για μια στιγμή φρίκαρα ότι είχα χάσει κάποιο σκοτεινό/ώριμο παιχνίδι της Dynamix εκείνης της εποχής.
 
@Omenforever δεν ηταν εκπαιδευτικο. Περιπετειουλα ηταν αλλα σε καρτουν στυλ. Παντως ηταν αρκετα περιπλοκο και δυσκολο για μικροτερα παιδια.
 
Κατέβασα το demo του Horizon Chase Turbo και με οδήγησε στο Lotus II (Amiga όχι emulator), αλλά κάτι δεν πάει καλά...το tomahawk ή τα 44.
 
Πίσω
Μπλουζα