Ποιο τραγούδι Ίταλο είχατε πρωτακούσει....

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.454
Αντιδράσεις
6.123
Στο ραδιόφωνο (ή αλλού-πχ πικαπ) τότε;

Den Harrow-Catch the fox

καταλάβαινα τζολι-τζολι γιου μπιΦυσικά τα γνωστά παπάκια, σκα σου σου κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύο άκουσα: Lucia "Marinero" από το ραδιόφωνο μιας καφετέριας (μάλλον στη Φωκίωνος Νέγρη, στη γειτονιά μου) και Eddy Huntington "USSR" στο αλήστου μνήμης "Μουσικόραμα"
 
Κι εγώ το θυμάμαι το "Marinero" αλλά φυσικά τότε δεν καταλάβαινα το νόημα του, και επειδή είχαμε μια Μαρίνα στην τάξη, νόμιζα ότι αφιερωνότανε σε μια Μαρίνα (!).
 
Από ό,τι έμαθα αργότερα και το "Marinero" ήταν διασκευή παλαιότερου τραγουδιού και η Lucia απλώς το είχε παρουσιάσει με άλλη ενορχήστρωση
 
Τί άλλο εκτός από Sabrina και Boys Boys!!
 
Το "Droid" από Mito, ακουγόταν σε διαφήμιση πολυκαταστήματος αν θυμάμαι καλά (το πιθανότερο Μινιόν ή Λαμπρόπουλοι).
 
Brother Louie απο Modern Talking

Ημουν στις πρωτες ταξεις του δημοτικου. Πολυ μικρος για να ενδιαφερομαι πραγματικα για μουσικη αλλα το συγκεκριμενο θυμαμαι απο τοτε οτι μου αρεσε
 
@bspus: κι εμένα μου άρεσε πολύ το Brother Louie, μάλιστα είχα λιώσει τη διπλη κασσέτα των Hits 4 να τυ γυρνάω συνέχεια πίσω για να το ξανακούω! Τα τελευταία χρόνια έμαθα για τους Modern Talking, αφου την δεκαετία του '80 η μόνη πηγή πληροφόρησης ήταν Η Κατερίνα της αδερφής μου! Το όνειρο μου ήταν να πάρω πικάπ, ωστε να μπορώ να το ακούω χωρις rewind! Το όνειρο μου πραγματοποιήθηκε το 2008... @manos311: αυτό που λες δεν το ξέρω. @alexa666: βεβαίως βεβαίως η σαμπρίνα!αν και οι στίχοι ήταν εντελώς ακατάληπτοι, και τουσ βρήκα πάλι την σημερινή σποχή στο ίντερνετ! Άσε που είναι πολύ σύκολο να βρεις ιταλο σε γνήσια cd σε δισκάδικα....
 
@ Uskoke: μόνο μέσω ίντερνετ μπορείς να βρεις γνήσια italodisco cd. Μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση στο ebay, καινούργια στο amazon (κυρίως το αγγλικό και το γερμανικό), ενώ μία πολύ καλή επιλογή είναι και το discogs.gr, μια βάση δεδομένων που διαθέτει και marketplace μεταχειρισμένους αλλά και κάποιους καινούργιους δίσκους (βινυλίου ή cd). Δοκίμασε κάτι από όλα αυτά...
 
ΑΘΑΝΑΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ...Τραγουδάρες...Αυτό εμπίπτει στη κατηγορία;

 
Tα πρώτα ίταλο ντίσκο που είχα ακούσει ήταν και δύο από τα πιό κλασικά του είδους:Gazebo-I Like Chopin και Savage-Don't Cry Tonight. Το ίταλο ντίσκο είναι και το πιό αγαπημένο μου μουσικό είδος.
 
Το πρώτο τραγούδι από Italo Disco ήταν το Radiorama - Chance to Desire το οποίο φυσικά δεν ήξερα ότι ήταν Ιtalo Disco. Μάλλον λόγω της ταινίας Ροζ Γάτος. Όταν έπειτα από χρόνια άρχισα να ψάχνομαι για άλλα τραγούδια των Radiorama τότε ξετυλίχθηκε το κουβάρι με την Italo και γενικά την αγάπη μου για τη Ντίσκο. Τότε ήταν που ήμουν διαρκώς συντονισμένος στο ραδιοφωνικό σταθμό DRS (ο Uskoke πρέπει να ξέρει).
 
Ναι αν εννοείς αυτόν που είναι και σήμερα στο Ηράκλειο, στους 95.3 αλλά δυστυχώς η ποιότητα του έχει πέσει πολύ τελευταία γιατί παίζουν μόνο mp3 από ένα PC το οποίο προγραμματίζουν. Χάρη σε αυτόν τον σταθμό πάντως ήρθα σε επαφή με τα ίταλο. Βλέπω ότι έχεις και άβαταρ τον Michael Marreen, πολύ αγαπημένος και μ' αρέσουν Love spy και germany. Ευχαριστώ boy george για το λινκ αυτό το τραγούδι το έχω ακούσει εκατοντάδες φορές αλλά δεν ήξερα τον τίτλο! Decrypter μου αρέσουν πολύ Savage και Gazebo, αν δεν το ξέρεις ήδη ο Gazebo έχει site (http://www.gazebo.info) και έχει βγάλει δίσκο πρόσφατα, και ο savage έβγαλε κομμάτι πρόσφατα 2009. (two thousand nine).
 
Uskoke είπε:
Ναι αν εννοείς αυτόν που είναι και σήμερα στο Ηράκλειο, στους 95.3 αλλά δυστυχώς η ποιότητα του έχει πέσει πολύ τελευταία γιατί παίζουν μόνο mp3 από ένα PC το οποίο προγραμματίζουν. Χάρη σε αυτόν τον σταθμό πάντως ήρθα σε επαφή με τα ίταλο. Βλέπω ότι έχεις και άβαταρ τον Michael Marreen, πολύ αγαπημένος και μ' αρέσουν Love spy και germany. Ευχαριστώ boy george για το λινκ αυτό το τραγούδι το έχω ακούσει εκατοντάδες φορές αλλά δεν ήξερα τον τίτλο! Decrypter μου αρέσουν πολύ Savage και Gazebo, αν δεν το ξέρεις ήδη ο Gazebo έχει site (www.gazebo.info) και έχει βγάλει δίσκο πρόσφατα, και ο savage έβγαλε κομμάτι πρόσφατα 2009. (two thousand nine).
Σοβαρά, τόσο ξέπεσε ο DRS? Θυμάμαι που ο παραγωγός της έκανε διάφορα disco party τα οποία είχαν αφήσει εποχή εντός και εκτός Ηρακλείου. Τον έχω γνωρίσει και προσωπικά τυχαία στο Talos Plaza πριν 2 χρόνια. Καλά όσον αφορά τον Mareen μορφή και το Love Spy όλα τα λεφτα!
 
Η πρώτη μου παιδική ανάμνηση από Ιταλο ήταν το I love Chopin των Gazebo...το έχω μάλιστα σε ένα βινύλιο του 1982 το οποίο περιέχει αρκετές ιταλο-ντίσκο επιτυχίες (για την ακρίβεια το είχε αγοράσει ο πατέρας μου) όπως το υπέροχο "Masterpiece" των Gazebo επίσης, το Dirty Talk των Klein & MBO

[video=youtube;ddGDUI0k-Zw]

Το είχαμε λιώσει οικογενειακώς το βινύλιο όπως καταλαβαίνετε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Σοβαρά, τόσο ξέπεσε ο DRS? Θυμάμαι που ο παραγωγός της έκανε διάφορα disco party τα οποία είχαν αφήσει εποχή εντός και εκτός Ηρακλείου. Τον έχω γνωρίσει και προσωπικά τυχαία στο Talos Plaza πριν 2 χρόνια. Καλά όσον αφορά τον Mareen μορφή και το Love Spy όλα τα λεφτα!
Ακόμα κάνει ντίσκο πάρτι, απλώς γενικά έχει πέσει η ποιότητα των περισσότερων σταθμών γιατί όλοι παίζουν mp3 από pc (που είναι βεβαίως απείρως βολικότερο απ' το να παίζουν βινύλια, ειδικά τη νύχτα, προγραμματίζουν το pc και καθάρισαν). Μάλιστα, έγραψα και στο site του Marreen μήνυμα στα γερμανικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυσκολο να θυμηθω ποιο ηταν το πρώτο αλλα ενα απο εκεινα που πρωτοάκουσα ηταν το "Lost in Tokyo" του Peter Randell απο τη ταινία "Ροζ Γάτος".. Λιγο καιρο μετα σε italo ραδιοφωνικό σταθμο ακουσα και το συγκλονιστικό "Only one night" απο τους "The huriccanes" κομμάτι το οποιο θεωρω ενα απο τα τοπ ίταλο τραγούδια ολων των εποχων, η μελωδία και ο ρυθμός που βγάζει ειναι τοσο απίστευτα βγαλμένος απο τα βάθη και τις νύχτες των 80's που νομίζεις οτι ζεις εκεινη την εποχη! Δεν ειναι τυχαίο οτι πολλοι αποκαλούν τη δεκαετία του '80 ως δεκαετία της νύχτας..
 
Θυμάμαι ιδιαίτερα έντονα το Time του Savage το 1985, κι αυτό γιατί το έπαιζαν ανελέητα τα τοπικά ραδιόφωνα.


Ειμαι λάτρης του είδους σχεδόν από τα σπάργανά του (και τα δικά μου :D ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Uskoke είπε:
Ναι αν εννοείς αυτόν που είναι και σήμερα στο Ηράκλειο, στους 95.3 αλλά δυστυχώς η ποιότητα του έχει πέσει πολύ τελευταία γιατί παίζουν μόνο mp3 από ένα PC το οποίο προγραμματίζουν. Χάρη σε αυτόν τον σταθμό πάντως ήρθα σε επαφή με τα ίταλο. Βλέπω ότι έχεις και άβαταρ τον Michael Marreen, πολύ αγαπημένος και μ' αρέσουν Love spy και germany. Ευχαριστώ boy george για το λινκ αυτό το τραγούδι το έχω ακούσει εκατοντάδες φορές αλλά δεν ήξερα τον τίτλο! Decrypter μου αρέσουν πολύ Savage και Gazebo, αν δεν το ξέρεις ήδη ο Gazebo έχει site (www.gazebo.info) και έχει βγάλει δίσκο πρόσφατα, και ο savage έβγαλε κομμάτι πρόσφατα 2009. (two thousand nine).
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία για το site του Gazebo.Ηξερα για τις νέες τους κυκλοφορίες-αν και δεν συγκρίνονται με τις παλιές τους επιτυχίες,άλλοι καιροί ίσως.
 
Πίσω
Μπλουζα