Ποιο GPS θα προτιμούσατε;

VIKEROY

RetroN00b
Joined
6 Ιουν 2007
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
0
Επειδη σκεφτομαι την αγορα ενος GPS για το αυτοκινητο αρχισα να ψαχνω καπως.

Πηγα στο Πλαίσο και είδα ζωντανα αρκετα κομματια και διαπιστωσα οτι δεν εχουν ολα ευκρινη εικονα στην οθονη τους.

Δεν ξερω ομως κατα τη λειτουργια τους πως ειναι.

Εχει κανεις απο σας καποιο που να το λειτουργει και να μας πει τις εντυπωσεις μπας και μαθουμε κι εμεις που δεν εχουμε;

Γενικα τι επικρατει με τους χαρτες και τι πρεπει να προσεχουμε;
 
Ποιό GPS θα προτιμούσα; Για να δω. Δύσκολη επιλογή.

ΚΑΝΕΝΑ!!!!!!

Με τα ίδια χρήματα αγοράζεις 2 current gen φορητές κονσόλες, με τα ίδια χρήματα (περί τα 450 ευρώ) αγοράζεις επίσης τα ακόλουθα:

1 Χ Dreamcast = 50 euros.

1 X XBOX = 100 euros

1 X GBA SP =50 euros

1 X Saturn = 40 euros

1 X DS = 150 euros

εναλλακτικά αντί για DS πάρε PSP.

GPS? Κάτι μου θυμίζει ο όρος....... Τι νά'ναι.........

Χώρια την πλάκα, οι καλύτεροι να πάρεις πληροφορίες είναι οι οδηγοί ταξί. Δεν μιλάμε φυσικά για παπατζήδες οδηγούς με κομπολόγια και άλλα "μαγκιόρικα" αξεσουάρ, αλλά πραγματικούς επαγγελματίες που σέβονται τον εαυτό τους και το λειτούργημά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Destinator του Qtec που είχα δεί , μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Οι χάρτες είναι current, η φωνή σου μιλάει ελληνικά (στριψε αριστερα, δεξια κλπ), όταν του δίνεις route ξέρει απο που να σε πάει και ποιοι δρόμοι απαγορεύονται (τουλάχιστον αυτό μου είχε πεί ο τύπος που το είχε).

Βέβαια , το Qtec είναι τηλέφωνο , οπότε σίγουρα θα σου πάει παραπάνω (πρέπει να πληρώσεις και το SW + το κόστος του κινητού), αλλα μόνο αυτό έχω δεί οπότε .....

Και για να είμαι και στο κλίμα του ρέτρο, στο Qtec μπορείς να παίξεις και Monkey Island μέσω SCUMMVM :p
 
Εάν δεν έχεις αγοράσει ακόμα,πολύ καλό και φτηνό GPS είναι το Mio P350 το οποίο και το αγόρασα πρόσφατα..εξαιρετικό και αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω.Το κουτί δεν σου δίνει κάποιο πρόγραμμα έτσι μπορείς επιλέξεις εσύ όποιο σε βολεύει.Έχει Window mobile 5 το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να το δουλεύεις και σε κάθετη ανάλυση..πέρα του GPS κάνεις τα πάντα εφαρμογές παιχνίδια όλα είναι στο χέρι σου..

miop350specsrs0.jpg
 
Πόσο πήγε το μαλλί? Πρόγραμμα αγόρασες ήηηηη "αγόρασες"?

Αν αγόρασες, πόσο?

pooky είπε:
Χώρια την πλάκα, οι καλύτεροι να πάρεις πληροφορίες είναι οι οδηγοί ταξί. Δεν μιλάμε φυσικά για παπατζήδες οδηγούς με κομπολόγια και άλλα "μαγκιόρικα" αξεσουάρ, αλλά πραγματικούς επαγγελματίες που σέβονται τον εαυτό τους και το λειτούργημά τους.
Υπάρχουν και τέτοιοι?
 
pooky είπε:
Χώρια την πλάκα, οι καλύτεροι να πάρεις πληροφορίες είναι οι οδηγοί ταξί. Δεν μιλάμε φυσικά για παπατζήδες οδηγούς με κομπολόγια και άλλα "μαγκιόρικα" αξεσουάρ, αλλά πραγματικούς επαγγελματίες που σέβονται τον εαυτό τους και το λειτούργημά τους.
Υπάρχουν και τέτοιοι?
 
Μιας και ειστε γνωστες...εχω ενα qtec 8500 (ειναι clam-shell,δεν εχει πενακι)

Αν του βαλω το Destinator7 και ενα blue-tooth receiver θα ειναι αξιοπρεπες GPS ή οταν φτανω Γιαννενα θα μου δειχνει οτι ειμαι Μαρουσι και πακεταρω? :D
 
Wally είπε:
Μιας και ειστε γνωστες...εχω ενα qtec 8500 (ειναι clam-shell,δεν εχει πενακι)Αν του βαλω το Destinator7 και ενα blue-tooth receiver θα ειναι αξιοπρεπες GPS ή οταν φτανω Γιαννενα θα μου δειχνει οτι ειμαι Μαρουσι και πακεταρω? :D
Ειλικρινά, χωρίς πενάκι δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα κάνεις χρήση του destinator.

Το Destinator 7 είναι ακόμα σε beta. Το 6 που έχω εγώ σε ένα 3ετίας iPAQ h4350, παίζει πολύ καλά με μόνο μειονέκτημα ότι τους χάρτες τους έχω στην MMC γιατί έχω μόνο 64ΜΒ Ram, και η MMC αυτή είναι αργή με αποτέλεσμα να αργεί μερικές φορές να απεικονίσει το στίγμα μου. Θεωρώ πώς εάν έχεις καλή cpu στο κινητό δε θα έχεις πρόβλημα.....εάν καταφέρεις και χειριστείς βέβαια το destinator.
 
Wally είπε:
Μιας και ειστε γνωστες...εχω ενα qtec 8500 (ειναι clam-shell,δεν εχει πενακι)Αν του βαλω το Destinator7 και ενα blue-tooth receiver θα ειναι αξιοπρεπες GPS ή οταν φτανω Γιαννενα θα μου δειχνει οτι ειμαι Μαρουσι και πακεταρω? :D
Δουλεύει κανονικά.
 
gtsamour είπε:
Πόσο πήγε το μαλλί? Πρόγραμμα αγόρασες ήηηηη "αγόρασες"?
Το πρόγραμμα..ηηηηη το αγόρασα. :D Το mio P350 μου κόστισε όνλι 250 εουρο! :D
 
exo ena dell axim x50v... me to destinator sthn CF , ola kala pane... exei bebaia 624mhz cpu kai 16mb 3d karta pano...

gia bt-receiver exo ena me sirfIII apo ebay, peri ta 50eur...
 
Καμία φωτογραφία να το δώ?
 
Εγώ έχω το πιο κάτω.

ipaq4350a.jpg


Εάν εξαιρέσουμε τα μόνο 64ΜΒ Ram του, είναι καταπληκτικό. Εχει 400Mhz CPU, Wireless και bluetooth. Κυκλοφόρησε το Δεκέμβριο του 2003.
 
Φαίνεται πολύ καλό..Τα 64 MB δεν είναι πρόβλημα αν έχεις μεγάλη εξωτερική μνήμη!!
 
foto? edo...

18092006.jpg


exei vga screen btw...
 
Βρε παιδιά έχω τραβήξει μεγάλη φρίκη!!!!

Θέλω ένα GPS μέχρι 200 ευρώ και δεν ξέρω τι να πάρω!!

Είχα βάλει στο μάτι το Mio C220 που και γρήγορο φαίνεται και οικονομικό είναι.O πωλητής όμως μου έβαλε πάγο λέγοντας μου ότι δεν τα πάει καλά από χάρτες στο όριο και έξω των Αθηνών.Έχετε τίποτα ιδέες; :help:
 
Πάρε κάτι με το Destinator, που έχει τους πολύ καλούς χάρτες της NGI και δε χρειάζεται να κοιτάξεις παραπέρα.Κάνε μια βόλτα και στα thread του myphone.gr και θα κατατοπιστείς πλήρως...

Για τα λεφτά που δίνεις, ίσως σου κάνει ΑΥΤΟ.Δεν την έχω δοκιμάσει βέβαια τη συγκεκριμένη συσκευή. ;)
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε TallMan για την γρήγορη ανταπόκριση σου!!!! :thumbup:

Αυτό το μοντέλο πραγματικά φαίνεται τα πάει καλά από χάρτες ,αλλά μου φάνηκε λίγο βαρύ σαν να σερνόταν λίγο.....!

Θα ρίξω και μια ματιά εκεί που μου είπες. :)

Έχω την προαίσθηση ότι θα την πατήσω τελικά.....:nervous:
 
Ο Κωτσόβολος, έχει μία προσφορά, το traveller στα 129 ευρώ μέχρι και αύριο. Το συγκεκριμένο όμως νομίζω πως δεν έχει φωνητική καθοδήγηση. Επίσης ενώ γράφει το κουτί επάνω πως περιέχει ακουστικά και usb καλώδιο δεν υπάρχει τίποτα από αυτά μέσα.

Εκτός από τα mio τα οποία προτιμούν οι περισσότεροι εγώ θα πρότεινα και ένα GPS της GARMIN. Ψηνόμουν πριν λίγο καιρό να το πάρω αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν το πήρα τελικά.
 
Πίσω
Μπλουζα