Ποιόν τίτλο άλλης κονσόλας θα θέλατε στο Dreamcast?

pressure

RetroWannaBe
Joined
8 Οκτ 2007
Μηνύματα
77
Αντιδράσεις
2
Ελάτε, πείτε την αλήθεια…σίγουρα πολλοί από εμάς τους κατόχους Dreamcast θα έχουν-είχαν λιγουρευτεί κάποια παιχνιδαρα άλλης κονσόλας που θα εύχονταν να την είχαν και στο δικό τους σύστημα. Υπάρχουν συλλέκτες που αγοράζουν άλλες κονσόλες για να έχουν άλλους τίτλους παιχνιδιών η ακόμα και για να έχουν μόνο ένα-δυο υπέροχους τίτλους.

Ακόμα και έτσι όμως κάποιοι τίτλοι ίσως να έδειχναν καλύτερα στο Dreamcast. Και βέβαια δεν έχουν όλοι την τύχη να διαθέτουν πολλές η όλες τις κονσόλες. Emulators δεν μετράνε :p

Λοιπόν? Ποιον τίτλο άλλης κονσόλας θα ήθελες να έχεις στο Dreamcast σου?
 
Πιστευω οτι απο το Dreancast ελειπαν πολλα παιχνιδια.Θα ηθελα να δω καποιο final fantasy καποιο Dragon Quest το pro evolution,καποιο castlevania η το castlevania ressurection που ακυρωθηκε.Πανω κατω αυτα θα ηθελα να δω στο Dreamcast.
 
Συμφωνώ απόλυτα για FF και Castlevania! RPG διαμάντια και γενικά RPG τίτλοι (εκτός Ιαπωνίας) έλειπαν παρά πολύ και είναι το παράπονο μου. Επίσης θα ήθελα παρά πολύ Zelda τίτλους. Ειδικά το Ocarina θα ήταν τέλειο στο Dreamcast! Όχι βέβαια ότι δεν είναι στο Ν64
 
Χεχε, καλό θέμα. Αν και ακόμα καλύτερο θα ήταν το ανάποδο; ποιούς τίτλους του Dreamcast θα θέλανε οι άλλες κονσόλες να έχουνε. Είναι πολλοί. :)

Λοιπόν, λέω να το περιορίσουμε σε αυτά που κυκλοφόρησαν περίπου την ίδια εποχή ("ώριμα" χρόνια του PS1, early PS2) γιατί αλλιώς δεν έχει και πολύ νόημα.

Φυσικά θα ήθελα τα Final Fantasy VII, VIII, IX, δυστυχώς η Square αγνόησε εντελώς την κονσόλα.

Επίσης τα τρομερά platformers, Crash Bandicoot 2 και 3. Και ας ήταν ο Crash ένα είδος "σημαιοφόρου" για την $ony.

Τα Colin McRae 1 και 2 ήταν τα καλύτερα ράλλυ της εποχής και το Dreamcast θα τα είχε αποδώσει πολύ καλύτερα από το PS1. Όχι ότι δεν είχε καλά δικά του ράλλυ (V-Rally 2 πχ) αλλά αυτά τα 2 ήταν εξαιρετικά.

Το πολύ καλό Dino Crisis 2, δυστυχώς βγάλανε μόνο το πρώτο που για εμένα ήταν χειρότερο.

Το τρομερό shooter Einhander της Square. Άλλωστε το Dreamcast αποδείχτηκε στην πορεία ότι ήταν η βασίλισσα των shooters.

To Tekken 3, είδαμε τι παπάδες έκανε η Namco με το Soul Calibur. Δυστυχώς αυτό το κράτησε στο PS1, έστω και αν κουτσοβολευτήκαμε με την Bleemcast εκδοχή και το παίξαμε στο Dreamcast. Σίγουρα όμως native θα ήταν σκάλες ανώτερο.

Τα απίστευτα Parasite Eve 1 και 2. Παλιό-Square...

Και βέβαια το ISS Pro Evolution, εκεί που πραγματικά πονάει το Dreamcast είναι η έλλειψη ενός καλού ποδοσφαιρο-simulator.

Όλο και κάτι ακόμα θα ξεχνάω, αλλά ας πει και κανένας άλλος τίποτις... :)

Πριν ρωτήσετε, τα Metal Gear Solid και Gran Turismo ουδέποτε με "έψησαν" ιδιαίτερα, ενώ και τα early PS2 games δεν είχαν "κάτι".
 
Φιλε μου εννοοιται οτι το ocarina of time θα εδριχνε καλητερο στο Dreamcast λογο της ισχυς του αλλα αυτο ουτε σαν σε αριο επιστημονικης φαντασιας θα μπορουσε να γιννει.Ολα τα υπολοιπα θα μπορουσαν να κυκλοφορησουν ομως αν δεν υπηρχαν οι γνωστη λογοι της sega μαυτες της εταιριες.
 
Σωστός ο Maddog. Η αλήθεια είναι πως η πληθώρα υπέροχων τίτλων του PS2 θα είχαν δώσει πολλά χρόνια ζωής στο Dreamcast...

metalcandyman είπε:
Φιλε μου εννοοιται οτι το ocarina of time θα εδριχνε καλητερο στο Dreamcast λογο της ισχυς του αλλα αυτο ουτε σαν σε αριο επιστημονικης φαντασιας θα μπορουσε να γιννει.Ολα τα υπολοιπα θα μπορουσαν να κυκλοφορησουν ομως αν δεν υπηρχαν οι γνωστη λογοι της sega μαυτες της εταιριες.
Επιστημονικη φαντασια και με υπογραφη Lucas μαλιστα :p Αλλα εδω ειδαμε Sonic σε PS2 και Wii γιατι οχι και Zelda στο Dreamcast???? :p :p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Χεχε, καλό θέμα. Αν και ακόμα καλύτερο θα ήταν το ανάποδο; ποιούς τίτλους του Dreamcast θα θέλανε οι άλλες κονσόλες να έχουνε. Είναι πολλοί. :)
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαπολυ καλο :D Ε ρε γελια πρωι πρωι :p .Ενα καλο ανεκδοτο παντα σε φτιαχνει την μερα :diablotin:

pressure είπε:
Αλλα εδω ειδαμε Sonic σε PS2 και Wii γιατι οχι και Zelda στο Dreamcast???? :p :p:p
Γιατι πολυ απλα φιλε μου η μια εσβησε απο τον χαρτη ενω η αλλη ζει και βασιλευει και πουλαει με τρελους ρυθμους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
I know, ρητορική ήταν η ερώτηση :p
 
Επισης φιλε pressure χαιρομαι που βλεπω καποιον που να γουσταρει το Grandia II.Το λεω αυτο βλεποντας την υπογραφη σου.Πραγματικα το παιχνιδι ηταν πανεμορφο χαρη στην δυναμη του Dramcast και το θεωρω καλητερο απο την ps2 εκδοση.Εκτος ομως τα γραφικα το παιχνιδι το θεωρω πολυ soft και ταιριαζει καλητερα σε ατομα που τωρα μπαινουν στον κοσμο των Rpg's.Oλιγον βλακεια ιστορια,πολυ γραμμικο παιχνιδι δεν υπαρχει ψαξιμο κτλ και κυριως πανευκολο.Μιλαμε το παιχνιδι ειναι γελοιο απο θεμα δυσκολιας ειδικα ο τελικος αρχηγος που δεν θυμιζει καθολου για τελικο.Ενα απλο Rpg να περασει καποιες ωρες ευχαριστα.Καμια σχεση με το εκπληκτικο Grandia που πρωτοειδαμε στο saturn και μετα στο ps1.
 
Aψογα κεκαλυμενος τιτλος αναγκαζει επιτελους τους dreamcastαδες να αποκαλυψουν ποια παιχνιδια ζουλευουν απο το playstation! :diablotin:
 
Maddog είπε:
Και βέβαια το ISS Pro Evolution, εκεί που πραγματικά πονάει το Dreamcast είναι η έλλειψη ενός καλού ποδοσφαιρο-simulator.
Με συγχωρείς φίλτατε, Virtua Striker 2, κάτι που καμμιά άλλη κονσόλα δέν διαθέτει (βγάλε έξω το gamecube που έχει το 3, αλλα πολλοί,όπως και εγώ, προτιμούν το 2). Βέβαια βάζεις και την λέξη-παγίδα simulator, αλλα τα ποδοσφαιράκια απο τότε που έγιναν simulators έχουν χάσει 99% του fun factor !

Επί του θέματος, νομίζω ότι λείπουν γενικότερα οι RPG/Action adventure τίτλοι απο το Dreamcast, ειδικά άν συγκρίνει κανείς το library του με του PSX. Αλλα το DC έχει αυτή την ιδιαίτερη προσωπικότητα ακριβώς επειδή το χαρακτηρίζει η πιό arcade διάθεση. Και καλά κάνει, αφού απο τότε που έπεσε στα χέρια μου (ξανά, ελέω Virtua Striker) έγινε απο τις αγαπημένες μου κονσόλες.
 
Είχε κυκλοφορήσει ένα zelda clone στην κονσόλα (Ιαπωνία μόνο). Δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο , και αν άξιζε να ασχοληθείς.
 
Μονο το Einhader μπορω να σκεφτω.

Δεν μου ελειψε καποιο genre ιδιαιτερα στο DC.

Ειχε τα κορυφαια παιχνιδια της εποχης εκεινης.

Μπορει φυσικα να μην ειχε πολλα JRPGs αλλα αυτα που ειχε...σκοτωναν.

Το μονο που πραγματικα ελειπε απο το DC ηταν ο δευτερος αναλογικος μοχλος :)
 
Wally είπε:
Μονο το Einhader μπορω να σκεφτω.
Δεν μου ελειψε καποιο genre ιδιαιτερα στο DC.

Ειχε τα κορυφαια παιχνιδια της εποχης εκεινης.

Μπορει φυσικα να μην ειχε πολλα JRPGs αλλα αυτα που ειχε...σκοτωναν.

Το μονο που πραγματικα ελειπε απο το DC ηταν ο δευτερος αναλογικος μοχλος :)
Οντως σκοτωναν τον παικτη απο την βαρεμαρα και την απελπησια και απο το κλαμα που εριχνε για τα λεφτα που ξοδεψε για να τα αγορασει.Το NES πιο ενδιαφεροντα rpg's ειχε :diablotin: Τα μονα που αξιζαν στο Dreamcast ηταν το skies of arkadia το shenmue που και αυτο στα rpg κατατασετε και το grandia II μονο για τα γραφικα του γιατι για ολα τα αλλα ειναι να κλαις με τσιριδα.Αντε και το phantasy star που στην ουσια μονο online αξιζε αυτος ηταν και ο σκοπος του εξαλου.
 
Εγω θα έλεγα πως ένα need for speed θα έδινε αρκετούς

πόντους στo dc και φυσικά αξιόλογα κλασσικά rpgs

του στύλ lodoss war και όχι 'παιδικά'!
 
Ενα παιχνιδι με αυτοκινητα με βαθος και διαρκεια.

Gran Turismo το λενε...
 
Παραπονα στο DC απο racing δεν μπορουμε να εχουμε!!!

Sega GT, Metropolis Street Racer, Test Drive LeMans, F355, Daytona USA

Τι αλλο να ζητουσε καποιος τοτε???
 
Crazy Taxi και offspring!!
 
Aπο arcade σκιζει το dreamcast, αλλα το GT εχει πολυ μεγαλυτερο βαθος.
 
Πίσω
Μπλουζα