Πολιτικό κίνημα το 1994;

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Οκ αυτη ειναι ισως η πιο παραξενη ερωτηση που εχει γινει στο φορουμ.

Πρεπει καπου στο 1994, ο πατερας μου ειχε ακουσει καπου για τη συγκεντρωση ενος "καινουργιου" πολιτικου κινηματος και πηγε εκει απο περιεργεια. Σχετιζομενος με το κινημα αυτο ηταν καποια γνωστα ονοματα, οπως ο δημοσιογραφος/συγγραφεας Βασιλης Ραφαηλιδης. Οταν γυρισε ο πατερας μου εφερε κατι πραγματακια που του εδωσαν, οπως ενα αυτοκολλητο με το λογοτυπο του κινηματος σχεδιασμενο απο τον Αλεκο Φασιανο με το χαρακτηριστικό προσωπακι. Επειδη μου αρεσε, το ειχα κολησει σε μια πορτα, αλλα κατοπιν χαθηκε.

Θυμαμαι ειχα περιεργεια για αυτο το κινημα, αφου δεν ειχα καταλαβει ακριβως τι ηταν και τι σκοπο ειχε, καθοτι δεν ηταν ακριβως κομμα αλλα απλα "κινημα". Απο οσο ξερω δεν ειχε κατεβει σε εκλογες, ουτε ακουσα κατι γι' αυτο ουτε ο πατερας μου ξανα ασχοληθηκε μετα απο αυτο.

Τωρα απο περιεργεια θελω να ρωτησω αν τα στοιχεια Φασιανος, Ραφαηλιδης, 1994, σας λεει κατι, και αν ειχατε ακουσει κατι για ενα τετοιο κινημα, κυριως το ονομα του!
 
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό,
αλλά αν είσαι σίγουρος για το 1994 και θυμάσαι και το μήνα που έγινε, ίσως βρεθεί κάτι.
 
Ευχαριστω πολυ. Δε νομιζω να ειχε κατεβει σε εκλογες. Βλεπω ενα κινημα εκει περα "Ευρωπαικο Ομοσπονδιακο Οραμα" και για καποιο λογο μου το θυμιζει, ειχε ενα ονομα τετοιου στυλ. Δε θυμαμαι καθολου βεβαια αν ελεγε για Ευρωπη
 
Πίσω
Μπλουζα