Ποντίκι για ST

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.193
Ξέρετε που μπορώ να βρω ποντίκι για ATARI ST; (εκτός e-bay)...

Το αφιλότιμο, δεν ήταν και από τα καλύτερα...

Παίζει να λειτουργούν τα ποντίκια για PCs, με κάποιο ανταπτοράκι; (Τι λέω τώρα...)

Thanx anyway...
 
Βασικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ποντίκι της QuickShot που είναι και για Amiga αλλα και για Atari.Εγώ τέτοιο έχω και με καλύτερη απόδοση.Αλλά κάτι ακουσα ότι με κατάληλο αντάπτορα μπορείς να βάλεις kai usb θύρα στον Αταρι και να μπορείς να βάλεις όποιο ποντίκι θέλεις αλλά δεν είμαι σίγουρος για την εγκυρότητα της φήμης αυτής.
 
Σε ευχαριστώ macmarios... :)

Θα το τσεκάρω...
 
Τι έγινε DINO? Βρήκες άκρη....????

Ξέρεις, θέλω και εγώ ένα, για το νέο μου 520STe:)
 
ma einai TOSO ksexasmena ta atari pou den exoun ps2-mouse-converter?

mou fainetai apisteuto...

(gia amiga yparxoun free sxedia na ftiakseis diko sou h mporeis paneukola na agoraseis ena etoimo... sigoura tha exoun kai ta atari kati...)
 
Σερφάροντας, βρήκα αυτό : http://members.aol.com/tgkirk/ps2mous.htm

Εάν δείξω σε έναν ηλεκτρονικό (γιατί εγώ δεν πολυβάζω χέρι), τα περιεχόμενα του αρχείου ps2mous.zip, θα μπορέσει να κάνει κάτι;

Αλλιώς θα πάρω σβάρνα τα μαγαζιά για ποντίκι από την QUICKSHOT...
 
auto einai paromoio me to ps2m gia amiga... aplo einai na to ftiakseis, to diskolo einai o programmatismos tou PIC ...
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Θα δω τι θα κάνω...

teflon, θα σε ενημερώσω μόλις βρω κάτι... :)
 
The Atari mouse was quite poor, and very few remain in good working condition after the years. When it finally needs replacing, these mice are very hard to find. Try contacting an Atari dealer in your area, as most of them carry some sort of Atari compatible mouse.

???????A PC serial mouse can be connected to the serial (modem) port???????. There are two drawbacks to this. Firstly, on a machine with only one serial port it prevents from connecting anything else (modem, extra midi ports...). Secondly, you will need to load a serial mouse driver at each boot. Mouse25 is such a driver and can be found on your favourite FTP site (see section 2.2.3).

If all else fails, you can always use the Alt + Arrow keys trick (Alt + Shift + Arrow keys for pixel scale movement, Alt+Clr/Home for left click, and Alt+Insert for right click) as a lifesaver, but that's hardly a practical solution in the long run.

Some Amiga mice have a little Amiga/ST switch allowing them to be used on an Atari. There is reportedly a means of converting an amiga mouse to an ST mouse by inverting two wires, but I could not not find the instructions.

...........................
Source

http://membres.lycos.fr/romuald/atari/quickfaq/stfaq_3.htm

???????
 
?????? Θα εξετάσω και αυτή την περίπτωση και ό,τι βρώ...

Thanx Nemo! :)
 
Δεν ξερω που θα καταληξεις ...αλλα το νεο σου avatar ειναι απιστευτα ομορφο :thumbup:
 
Σε ευχαριστώ πολύ telamonas... :)

Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται!.... Άλλωστε, γι'αυτό δεν είμαστε εδώ μέσα;
 
DINO, ο χρήστης Bitrom είναι πολύ αξιόπιστος και πολύ καλό παιδί. Το μονο μειονέκτημα είναι ότι μπορεί να περιμένεις από 5 εργάσιμες έως και 1 μήνα συνολικά (30 ημερολογιακές ημέρες) για να το παραλάβεις, οπότε πρέπει να έχεις λίγο υπεμονή. Δε φταίει ομως αυτός αλλά το πολωνικό ταχυδρομείο. Σου το λέω από προσωπική εμπειρία καθώς έχω αγοράσει 6-7 καλώδια από δαύτον, μονο στο πρώτο καθυστέρησε και για να με ανταμείψει και για την υπομονή που έδειξα καθότι ήταν και λάθος, μου ξανάστειλε το σωστό μαζι με δώρο εναν ιμαντα για 6128!

Επίσης για δες αυτό.

Και αυτό που είναι και ορίτζιναλ και 5€ μεταφορικά.
 
Με το διαστημικό του Σταρ Τρεκ :D :D:D:D
 
Εγώ πήρα από το ebay ένα. Είναι τρίτου κατασκευαστή και έχει διακόπτη για Amiga/Atari ;)

10 λιράκια όλα μαζί.

Επίσης έδωσα το σχέδιο που πόσταρε ο DINO για το PS/2 to AMIGA/ATARI adaptor, σ' έναν ηλεκτρονικό φίλο και ελπίζω να το έχουμε σύντομα :) Αν τα καταφέρει θα δεχόμεθα και παραγγελίες. :D
 
Παιδιά, η ανταπόκρισή σας είναι συγκινητική!

Θα παραγγείλω ένα από e-bay (bitrom), για να μου φύγει η κάψα, και εάν τα καταφέρεις teflon, θα πάρω και από εσένα ένα για backup...

Σας ευχαριστώ όλους! :)
 
Hμαρτον εκει που λες βρηκες σε καλη τιμη το μασινι τα μισα απο οσα εδωσες για τον Ηοme να στα παιρνει το ποντικι.


Anyway εχε χαρη που δεν μπορεσα να περιμενω αλλο να βρω καλη ευκαιρια και σε mouse.



Επειδη αν και λειτουργικο τα εχει τα χρονια του το ποντικι καποια στιγμη θα χρειαστω και το παρακατω ανταπτορα εχει χρησιμοποιησει κανεις τα παρακατω και αν ναι ποιο και τι εννοει
Compatible with USB mice that support the PS2 PROTOCOL.


Λειτουργουν ολα τα ποντικια της αγορας; η πλειοψηφια αυτων; Το PS2 protocol βρισκεται ευκολα στα εμπορικα μαγαζια;




Link1

Link2
 
Οσα ποντικια συνοδευονται απο usb σε PS/2 adapter παιζουν σιγουρα.
 
Πίσω
Μπλουζα