Ποπ-ροκ κομμάτια των 80ς από γερμανικά συγκροτήματα με γερμανικούς στίχους...

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.400
Αντιδράσεις
5.947
Πάρα πολλά και καλά κομμάτια από γερμανικά γκρουπ με ποιο διάσημους τους modern talking αλλά αυτοί πάντα μόνο με αγγλικούς στίχους λόγω Dieter Bohlen.

Το ποιο διάσημο είναι φυσικά, Neue Männer braucht das Land (κάτι σαν θέλει καινούριους άντρες η χώρα. Είναι τόσο διάσημο στην Γερμανία που έχει γίνει σύνθημα, κάτι σαν πάμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα).

Dschinghis khan-Dschinghis khan


έχω δυο δίσκους τους, ένας όλο γερμανικά και ο άλλος μισά-μισά αγγλικά γερμανικά, δυστυχώς απ ότι έμαθα ο τραγουδιστής τους πέθανε από AIDS.


Ich bin noch ein Kind

Andy mein Freund

Japan ist weit

Τα δυο πρώτα είναι από υπερσπάνιο σιγκλάκι και είμαστε τυχεροί που μπορούμε να τα ακούσουμε στο γιουτιουμπ.

Heino είναι τελείως uncool για τους Γερμανούς και πολλοί τον κοροιδεύουν.

Αυτά. (Κάμπια πως μπορώ να βάλω πολλαπλά λινκ με όλα τα τραγούδια στο ποστ μου ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Uskoke είπε:
Πάρα πολλά και καλά κομμάτια από γερμανικά γκρουπ με ποιο διάσημους τους modern talking αλλά αυτοί πάντα μόνο με αγγλικούς στίχους λόγω Dieter Bohlen.................
Τι εποχές μου θύμισες φίλε Uskoke (σπούδαζα τότε στη Γερμανία)!!!!!

Να προσθέσω και τους Kraftwerk με το άλμπουμ Computerwelt (1981) και άλλα, όπως το Die-Mensch-Maschine (λίγο νωρίτερα όμως, από το 1978).
 
Peter Schilling - vollig losgelost

Το τραγούδι δεν το ήξερα, το άκουσα και το έμαθα πρόσφατα απο τους τίτλους αρχής της σειράς Deutschland 83

 
Ευχαριστώ πολύ Κάμπια,φίλε Eagle1 εγώ έχω πάει 5 φορές στη Γερμανία αλλά μόνο για διακοπές την πρώτη φορά το '87 και την τελευταία το 92 αν δεν κάνω λάθος.VANGELIS τον Peter Schilling τον ξέρω από το a diferrent story αγγλικά και τους Munchener Freiheit τους έχω ακουστά.

Κάμπια περιέργως δεν μου δέχεται λέξεις με τελίτσες umlaut αλλά εβραϊκά κανονικά όπως και γιαπωνέζικα.

דימיטריס デミチリ・ジョジ όχι ότι με πειράζει απλώς μου κάνει εντύπωση.
 
Uskoke είπε:
...Κάμπια περιέργως δεν μου δέχεται λέξεις με τελίτσες umlaut αλλά εβραϊκά κανονικά όπως και γιαπωνέζικα.דימיטריס デミチリ・ジョジ όχι ότι με πειράζει απλώς μου κάνει εντύπωση.
Εδώ δε δέχεται ελληνικά και κάναμε τάματα για να μπορέσουμε να γυρίσουμε τη γλώσσα. Τώρα στα umlaut θα κολλήσουμε?! :p
 
Η ΝΕΝΑ τραγουδησε το ''99 Redballons'' ΚΑΙ στα Γερμανικα.

 





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα ξέρω όλα αυτά φίλε Boy George 99 Luftballons Alles Klar Herr Kommissar? Amadeus από την περίφημη ταινία των '80ς και φυσικά το περίφημο ντα ντα ντα.Απλώς δεν τα θυμήθηκα στο πρώτο μου ποστ. Ευχαριστώ πάντως.
 
Ένα από τα γνωστότερα συγκροτήματα της gothic rock/punk σκηνής τη δεκαετία του '80 ήταν οι Xmal Deutschland. Το '90 διαλύθηκαν. Προσωπικά μου αρέσει πολυ η μουσική τους.

 





 
To 1985 οι Hubert Kah συμμετείχαν στο soundtrack του Once Bitten,

με το "Picture of you". Αυτή είναι η γερμανική επανεκτέλεση και πιο ωραία.

Wenn der Mont die Sonne Beruhrt

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Michel Cretu έχει τραγουδήσει το Samurai στα Γερμανικά, και ίσως πριν βγάλει το τραγούδι στα Αγγλικά. Το προτιμάω στα Γερμανικά, ίσως γιατί σε αυτήν την εκτέλεση το άκουσα πρώτα.

 
Πίσω
Μπλουζα