Που είν' η Μαργαρίτα

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Το θυμάστε αυτό το παιδικό πρόγραμμα από τις αρχές των 80ς ??? Αυτό μάς ερχόταν από την Κύπρο και, συγκεκριμένα, από τη Λευκωσία !!! Εκεί βρισκόταν το στούντιο, με το απλό σκηνικό της εκπομπής, όπου γυρίζονταν τα επεισόδια !!! Νομίζω ότι εκείνα τα χρόνια ήταν η μοναδική Κυπριακή εκπομπή που παιζόταν στην Κρατική Τηλεόραση [αν κάνω λάθος διορθώστε με] .....

Οι εκπομπές έδειχναν διάφορα παιδάκια στο στούντιο μαζί με τους οικοδεσπότες της εκπομπής. Αν και, να σας πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι τι ακριβώς έκαναν τα παιδάκια : Παίζανε παιχνίδια ??? Άκουγαν παραμύθια ??? Πραγματικά, δεν θυμάμαι .... Θυμάμαι, όμως, ότι ένας από τους οικοδεσπότες της εκπομπής ήταν ντυμένος γάτος !!! Το όνομα αυτού .... Νιαουρίδης !!! Και σε κάθε εκπομπή, πριν πάρει το λόγο και αρχίσει να επικοινωνεί με τα φιλοξενούμενα παιδάκια, έλεγε κι ένα τραγουδάκι, στο οποίο οι πρώτοι στίχοι ήταν οι εξής : "Ο Νιαουρίδης είμ' εγώ ο τρομερός" !!! Μάλιστα, ακόμη και μέχρι σήμερα, όποτε ο γάτος μου αρχίζει το ασταμάτητο νιαούρισμα του φωνάζω : "σταμάτα πια βρε νιαουρίδη" !!!! Τέλος, μού έχει μείνει το τραγουδάκι της εισαγωγής της εκπομπής :

Που είν' η Μαργαρίτα

τραλαλά, τραλαλά

που είν' η Μαργαρίτα

κι ο καθείς την αγαπά !!!

Σίγουρα, δεν επρόκειτο για κάποιο σπουδαίο και ευρηματικό παιδικό πρόγραμμα !!! Κι όμως ... η συμβολή του ήταν, κατά την ταπεινή μου άποψη, σημαντική !!! Γιατί ??? Μα ... επειδή θύμιζε σε εμάς τα τόοτε παιδάκια ότι .... υπάρχει κι αυτό το πονεμένο κομμάτι γης που λέγεται Κύπρος !!! Ας μην ξεχνάμε πως μόλις λίγα χρόνια πριν από την εν λόγω εκπομπή η Κύπρος είχε δοκιμαστεί σκληρά !!! Αφού, όπως θυμάμαι, όποτε έβλεπα την εκπομπή έκανα με το παιδικό μυαλό μου σκέψεις όπως : "φαντάσου .... όχι μακριά από εκεί που γυρίστηκε αυτή η εκπομπή είναι τα Κατεχόμενα ... " .....
 
Όχι Aardvark, το "Πού είν' η Μαργαρίτα" δεν έχει σχέση με το "Για να δούμε τι θα δούμε", πρόκειται για διαφορετικές εκπομπές !!!

Νομίζω ότι ο λόγος που μπερδεύτηκες είναι ο εξής : Στην εισαγωγή και των δύο εκπομπών βλέπαμε τους δρόμους έξω από το στούντιο : Στο μεν Ελληνικό "Για να δούμε τι θα δούμε" εκείνο το φοβερό κοριτσάκι που, αφού διέσχιζε τη Μεσογείων με ένα ποδήλατο, έφτανε στο τεράστιο κτιρίο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή, άνοιγε την πόρτα του και , μόλις έμπαινε μέσα, με μιαν αφοπλιστική αθωότητα μάς έλεγε : "Για να δούμε τι θα δούμε" !!! Στο δε Κυπριακό "Πού ειν' η Μαργαρίτα" εικόνες από τους δρόμους της Λευκωσίας έξω από το στούντιο, υπό τους ήχους του τραγουδιού που παραθέτω στο παραπάνω ποστ μου [ίσως να έδειχνε κι εκεί κάποιο κοριτσάκι να περιφέρεται στους δρόμους έξω απ' το στούντιο, δεν θυμάμαι ακριβώς ..... ] .....
 
Στο μνημονικο παιρνεις "Πολυ Καλα" ετσι μας βαθμολογουσαν στο δημοτικο!

Στο μεν Ελληνικό "Για να δούμε τι θα δούμε" εκείνο το φοβερό κοριτσάκι που, αφού διέσχιζε τη Μεσογείων με ένα ποδήλατο, έφτανε στο τεράστιο κτιρίο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή, άνοιγε την πόρτα του και , μόλις έμπαινε μέσα, με μιαν αφοπλιστική αθωότητα μάς έλεγε : "Για να δούμε τι θα δούμε" !!!
Μπας και θυμασαι τι στο καλο επιτελους βλεπαμε;;;μολις το ελεγε το κοριτσακι αυτο.

Μπας και ηταν καρτουνς,μπας και ηταν οι Σαλιβανς ,δεν θυμαμαι τι; :xm:
 
Απαντάω στο τόπικ "Για να δούμε τι θα δούμε" ....
 
Rinus Cesar είπε:
Το θυμάστε αυτό το παιδικό πρόγραμμα από τις αρχές των 80ς ??? Αυτό μάς ερχόταν από την Κύπρο και, συγκεκριμένα, από τη Λευκωσία !!! Εκεί βρισκόταν το στούντιο, με το απλό σκηνικό της εκπομπής, όπου γυρίζονταν τα επεισόδια !!! Νομίζω ότι εκείνα τα χρόνια ήταν η μοναδική Κυπριακή εκπομπή που παιζόταν στην Κρατική Τηλεόραση [αν κάνω λάθος διορθώστε με] .....
Οι εκπομπές έδειχναν διάφορα παιδάκια στο στούντιο μαζί με τους οικοδεσπότες της εκπομπής. Αν και, να σας πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι τι ακριβώς έκαναν τα παιδάκια : Παίζανε παιχνίδια ??? Άκουγαν παραμύθια ??? Πραγματικά, δεν θυμάμαι .... Θυμάμαι, όμως, ότι ένας από τους οικοδεσπότες της εκπομπής ήταν ντυμένος γάτος !!! Το όνομα αυτού .... Νιαουρίδης !!! Και σε κάθε εκπομπή, πριν πάρει το λόγο και αρχίσει να επικοινωνεί με τα φιλοξενούμενα παιδάκια, έλεγε κι ένα τραγουδάκι, στο οποίο οι πρώτοι στίχοι ήταν οι εξής : "Ο Νιαουρίδης είμ' εγώ ο τρομερός" !!! Μάλιστα, ακόμη και μέχρι σήμερα, όποτε ο γάτος μου αρχίζει το ασταμάτητο νιαούρισμα του φωνάζω : "σταμάτα πια βρε νιαουρίδη" !!!! Τέλος, μού έχει μείνει το τραγουδάκι της εισαγωγής της εκπομπής :

Που είν' η Μαργαρίτα

τραλαλά, τραλαλά

που είν' η Μαργαρίτα

κι ο καθείς την αγαπά !!!

Σίγουρα, δεν επρόκειτο για κάποιο σπουδαίο και ευρηματικό παιδικό πρόγραμμα !!! Κι όμως ... η συμβολή του ήταν, κατά την ταπεινή μου άποψη, σημαντική !!! Γιατί ??? Μα ... επειδή θύμιζε σε εμάς τα τόοτε παιδάκια ότι .... υπάρχει κι αυτό το πονεμένο κομμάτι γης που λέγεται Κύπρος !!! Ας μην ξεχνάμε πως μόλις λίγα χρόνια πριν από την εν λόγω εκπομπή η Κύπρος είχε δοκιμαστεί σκληρά !!! Αφού, όπως θυμάμαι, όποτε έβλεπα την εκπομπή έκανα με το παιδικό μυαλό μου σκέψεις όπως : "φαντάσου .... όχι μακριά από εκεί που γυρίστηκε αυτή η εκπομπή είναι τα Κατεχόμενα ... " .....
Το θυμαμαι το παιδικο, και μαλιστα θυμαμαι πως σε καποια εκπομπη ειχαν φιλοξενηθει παιδακια απο κατεχομενες περιοχες. Ην επιμελεια ειχε η Σοφια Μουαιμη! Μεταδιδοταν απο την ΕΡΤ 2, και φυσικα ηταν εσωτερικη παραγωγη του ΡΙΚ. Πραγματι φιλε μου δε νομιζω πως μεταδιδονταν αλλη κυπριακη εκπομπη στην ελληνικη τηλεοραση εκεινη την περιοδο.
 
Kάποιος ανέβασε στο youtube βίντεο από εκείνη την παιδική εκπομπή Που είναι η Μαργαρίτα.

Ειλικρινά δεν γνώριζα ότι... έκανε διεθνή καριέρα στην Ελλάδα :)

Στο ρόλο της Μαργαρίτας η Σοφία Μουαΐμη, σήμερα στέλεχος του ΡΙΚ [edit]φήμες χωρίς παράθεση πηγής [/edit] :)

[edit]

yt link σε ολόκληρη εκπομπή [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα