Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πάντως είναι πολύ κρίμα η βίλλα Λεβίδη (που πέρασα και την είδα και από κοντά) να έχει περιπέσει σε τέτοια γραφειοκρατία και εγκατάλειψη, που κατά το παρακάτω βιντεάκι του youtube να θεωρείται πλέον...στοιχειωμένη !

 
ARETARA είπε:
Νομίζω ότι ίσως βρήκα την απάντηση τελικά. Είναι η μικρή λιμνοθάλασσα Ψήφτα στην περιοχή των Μεθάνων. Παραθέτω μία σχετική τωρινή φωτογραφία και τον σύνδεσμο.
Προβολή συνημμένου 80364

Σε αυτήν την περιοχή πρέπει να γυρίστηκαν σκηνές και από τους "Εκβιαστές" (1972).
Επειδή έτυχε να δω την ταινία μόλις πριν δυο μέρες, δεν μοιάζει καθόλου με τη λωρίδα όλο και μόνο άμμο που ήταν πολύ πιο μακρόστενη και φιδογυριστή στην ταινία. Υπέροχο μέρος όμως!

Αυτή η Βίλα Λεβίδη να έχει καμία σχέση με την περιοχή Λεβίδη στην Αθήνα;
 
Το "σπιτι με τα πιατα" το βλεπουμε και στην ταινια "Οι εγωιστες"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


eg3.JPG

eg4.JPG

eg5.JPG

eg6.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "σπιτι" του ξεπεσμενου Ισπανου δικτατορα στην ταινια "Δικτατωρ καλει Θαναση" ειναι γυρισμενο σε στουντιο οπως φαινεται στις ακολουθες φωτογραφιες:

attachment.php
attachment.php


Τα στιγμιοτυπα ειναι απ την ταινια "Ο τσαρλατανος"

attachment.php
attachment.php


Βλεπουμε και τον εξωτερικο χωρο του στουντιο 5

attachment.php
attachment.php


Ομως ο εξωτερικος χωρος του "σπιτιου" ειναι διαφορετικος οπως βλεπουμε στα ακολουθα στιγμιοτυπα:

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Τον ιδιο εξωτερικο χωρο ομως τον βλεπουμε και στην ταινια "Με φοβο και παθος" οταν ο Νικος Κουρκουλος πηγαινει στο σπιτι των Βιασκων

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Πού να βρισκεται αραγε το κτιριο αυτο;

dik6.JPG

dik8.JPG

ts5.JPG

ts3.JPG

ts0.JPG

ts00.JPG

dik.JPG

dik4.JPG

dik5.JPG

fo.JPG

fo1.JPG

fo2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψαχνοντας καλυτερα,ειδα οτι αναφερθηκε ακομη μια φορα μια πιθανη τοποθεσια που μπορει να εγιναν τα γυρισματα της ταινιας "Εκεινο το καλοκαιρι" εδω
 
χααχαχα!!! η τηλεταινια <<αδελφη μου αγαπη μου>> με τον μιχαλοπουλο γυριστηκε εκει ??????????/εεεεεεεεε οχι απιστευτο τι κανει το μονταζ εε/????!!σχεδον ολοκληρη η ταινια εχει γυριστει σαλαμινα οπου και μενω και ψαχνω σχεδον 1 χρονο το σπιτι αυτο εδω σαλαμινα και τιποτα!!!!!!!!!μπραβο σασ!εξαιρετικο αποτελεσμα για απαντηση!
 
η οικια του ζευγους Ναθαναηλ - Μυρατ στην ταινια "Ραντεβου με μια αγνωστη" τοτε και τωρα:

attachment.php
πηγη

1005280_10201244302211853_506811915_n.jpg
 
Ξέρει κανείς ποιά είναι η πλατεία κοντά στο σπίτι του ζευγαριού Λάσκαρη-Γεωργίτση στην ταινία " Όλγα Αγάπη μου"
 
ALFIE είπε:
Ξέρει κανείς ποιά είναι η πλατεία κοντά στο σπίτι του ζευγαριού Λάσκαρη-Γεωργίτση στην ταινία " Όλγα Αγάπη μου"
στις τελευταιες φωτογραφιες/στιγμιοτυπα φαινεται λιγο η πλατεια αυτη
 
Μετά, από τη Βύρωνος IMG_20130715_202218.jpgπρος το Σχολαρχείο και κάπου εκεί θα βρείτε το σπίτι του κύριου και της κυρίας Κοκοβίκου, των πρωταγωνιστικών χαρακτήρων στην γνωστή ταινία «Η Δε Γυνή Να Φοβείται τον Άνδρα». Βρίσκεται στην οδό Τριπόδων οπωσ ειναι σημερα. Λείπει το μπροστινό ισόγειο σπιτι και η εισοδοσ

IMG_20130715_202045.jpg
 
Γνωριζει κανεις ποιος ειναι ο παραθαλασσιος οικισμος στην ταινια της Φινος Φιλμ Ο Μικρος Δραπετης;

Μιλαω για την τοποθεσια οπου βρισκεται το σπιτι της μικρης Μαριας στο οποιο βρισκει στεγη το αγορι του τιτλου.
 
bambinella 100 είπε:
Γνωριζει κανεις ποιος ειναι ο παραθαλασσιος οικισμος στην ταινια της Φινος Φιλμ Ο Μικρος Δραπετης;Μιλαω για την τοποθεσια οπου βρισκεται το σπιτι της μικρης Μαριας στο οποιο βρισκει στεγη το αγορι του τιτλου.
BB αυτα τα στιγμιοτυπα ειναι αρκετα για τον εντοπισμο του παραθαλασσιου οικισμου;

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


d10.JPG

d12.JPG

d13.JPG

d18.JPG

d20.JPG

d19.JPG

d22.JPG

d25.JPG

drapet.JPG

d28.JPG

d29.JPG

d2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βεβαιως, ειναι υπεραρκετα katerinak. Σε ευχαριστω πολυ!

Για να δουμε....Θυμιζουν τιποτα σε κανεναν;
 
To εκκλησάκι δεν είναι παρά ο Άγιος Νικόλαος, πάνω από το λιμάνι της Ραφήνας !
 
ΦΖΠ1 είπε:
To εκκλησάκι δεν είναι παρά ο Άγιος Νικόλαος, πάνω από το λιμάνι της Ραφήνας !
ευχαριστουμε ΦΖΠ1 !!

attachment.php
περισσοτερες φωτογραφιες με το εκκλησακι εδω

"Ο Άγιος Νικόλαος είναι ένα μικρό εκκλησάκι κτισμένο στο βράχο ακριβώς επάνω από το λιμάνι της Ραφήνας. Αφιερωμένο στον προστάτη Άγιο των θαλασσών, έχει καταπληκτική θέα στην ανατολή, την Εύβοια και το Νότιο Ευβοικό κόλπο".

9704672_l.jpeg
 
Σε ευχαριστω πολυ, ΦΖΠ1. Οποτε ειναι πολυ πιθανον η περιοχη που ψαχνουμε να ειναι η Ραφηνα.
 
Νεώτερα για την ταινία, που με κεντρίσατε να παρακολουθήσω :

- οι σκηνές ανάβασης του ράλι και ειδικά μια χαρακτηριστική φουρκέτα είναι από Νέα Μάκρη προς Άγιο Πέτρο, χαμηλά κάτω, μετά την Ανατολή.

- ο "πύργος" πρέπει να είναι κάποιο παλιό σπίτι του Εμμ. Μπενάκη στο Κάτω Σούλι Μαραθώνα.

Όσο για τον οικισμό, πραγματικά μπερδεύει, μου κάνει κάτι σε Κακιά Θάλασσα, έτσι όπως έχει και ακρωτήριο απέναντι, αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Όπως επίσης δεν ξέρω πού μπορεί να είναι οι χωματόδρομοι με θέα θάλασσα από ψηλά. Ίσως προς Κόκκινο Λιμανάκι αλλά κι αυτό άγνωστο...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Νεώτερα για την ταινία, που με κεντρίσατε να παρακολουθήσω :- οι σκηνές ανάβασης του ράλι και ειδικά μια χαρακτηριστική φουρκέτα είναι από Νέα Μάκρη προς Άγιο Πέτρο, χαμηλά κάτω, μετά την Ανατολή.

- ο "πύργος" πρέπει να είναι κάποιο παλιό σπίτι του Εμμ. Μπενάκη στο Κάτω Σούλι Μαραθώνα.

Όσο για τον οικισμό, πραγματικά μπερδεύει, μου κάνει κάτι σε Κακιά Θάλασσα, έτσι όπως έχει και ακρωτήριο απέναντι, αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Όπως επίσης δεν ξέρω πού μπορεί να είναι οι χωματόδρομοι με θέα θάλασσα από ψηλά. Ίσως προς Κόκκινο Λιμανάκι αλλά κι αυτό άγνωστο...
ΦΖΠ1 αναφερεσαι στα παρακατω στιγμιοτυπα;

attachment.php
αυτη ειναι η "φουρκετα";

attachment.php
κι αυτος που φαινεται στο βαθος ειναι ο "πυργος";

d14.JPG

d15.JPG
 
H φουρκέτα είναι λίγαπλάνα πιο μετά :

md1.jpgmd1.jpg
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα