Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
left είπε:
Καλημεραεχει αναφερθει που εχει γυριστει η ταινια 28 Οκτωβριου 1940 ωρα 5.30 ?

ευχαριστω
left η σελίδα για την Γαλάτιστα Χαλκιδικής αναφέρει οτι η ταινία γυρίστηκε εξολοκλήρου εκεί:

<<Η κεντρική πλατεία της Γαλάτιστας, το γνωστό "παζάρι", βρίσκεται μπροστά από την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου. Όλη η κοινωνική και πολιτιστική δράση του χωριού ξεκινάει από εδώ. Είναι πλακόστρωτη, κυκλική και στη μέση της έχει μια παμπάλαια μουριά.

Στην πλατεία αυτή ψάλλεται το Χριστός Ανέστη την Ανάσταση, απαγγέλονται τα ποιήματα στις εθνικές γιορτές και διαδραματίζεται το εθιμο της Καμηλας, τα Θεοφάνεια και ο γαμος της Μανιώς την επομένη. Εάν θέλετε να δείτε πως ήταν η πλατεία μερικές δεκαετίες πριν δεν έχετε παρά να δείτε την ταινία "28η Οκτωβρίου ώρα 5.30" του 1970 που γυρίστηκε εξολοκλήρου εδώ>>.

Εχει φωτογραφίες αντιπαραβαλοντας πως ήταν η πλατεία της Γαλάτιστας στην ταινία και πως είναι σημερα.

Θα τα δεις όλα σε αυτό το link
 
Χαίρετε. Τυχαία βρήκα στο google το συγκεκριμένο κτίριο. Είναι το εγκαταλελειμένο κλάμπ του Τατοίου.

5896538335_95c6301fd6_b.jpg
 
katerinak είπε:
αυτα ειναι τα στιγμιοτυπαΠροβολή συνημμένου 115575Προβολή συνημμένου 115576Προβολή συνημμένου 115577Προβολή συνημμένου 115578

και μια διορθωση : η Μαρω Κοντου στο σπιτι αυτο δε σκοτωνει κανεναν,ο εραστης της την εγκαταλειπει κι εκεινη αυτοκτονει
Χαίρετε. Τυχαία βρήκα στο google το συγκεκριμένο κτίριο. Είναι το εγκαταλελειμένο κλάμπ του Τατοίου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
HARDIM είπε:
Χαίρετε. Τυχαία βρήκα στο google το συγκεκριμένο κτίριο. Είναι το εγκαταλελειμένο κλάμπ του Τατοίου.
Εξαιρετική η ανακάλυψή σου!!!!!!
 
HARDIM είπε:
Χαίρετε. Τυχαία βρήκα στο google το συγκεκριμένο κτίριο. Είναι το εγκαταλελειμένο κλάμπ του Τατοίου.
HARDIM ευχαριστουμε,τελικα δεν ηταν σπιτι.. υπαρχουν πληροφοριες για την ιστορια του;

προσθετω τη φωτο που εχεις στο λινκ και σε ποστ γιατι στο flickr δε μενει για μεγαλο χρονικο διαστημα

2.JPG
 
katerinak είπε:
HARDIM ευχαριστουμε,τελικα δεν ηταν σπιτι.. υπαρχουν πληροφοριες για την ιστορια του;προσθετω τη φωτο που εχεις στο λινκ και σε ποστ γιατι στο flickr δε μενει για μεγαλο χρονικο διαστημα

Προβολή συνημμένου 117470
Να στε καλά. Δεν ξέρω αν τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων γι αυτό δεν την ανέβασα. Στο κείμενο κάτω από τη φωτό γράφει στα αγγλικά την ιστορία του, αυτός που την έβγαλε. Το 70 ήταν για την υψηλή κοινωνία αλλά στα τέλη του 90 για τη μεσαία τάξη. Αναφέρει πως όταν πήγε το 2005 δεν υπήρχαν άλογα. Λογικά θα είναι ένα από τα κτίρια που βρίσκονταν στον Ιππικό Όμιλο του Τατοίου. Σε άλλη σελίδα βρήκα με τον ίδιο τίτλο Τatoi Equestrian Club φωτό με έναν σταύλο. Γράφει ότι ήταν έτσι πρίν την ανακατασκευή του club. Βρίσκεται στη Βαρυμπόμπη. Έχει χάρτη του κτήματος. http://www.panoramio.com/photo/80760945. Υπάρχει και νέο Τατόι club επίσης στη Βαρυμπόμπη αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. https://www.tatoiclub.com/index.html

miki-mik7 είπε:
Εξαιρετική η ανακάλυψή σου!!!!!!
Να σαι καλά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
HARDIM, ξερεις τι ακριβως ηταν το εν λογω οικημα την εποχη που το βλεπουμε στην ταινια του 1966, Μια γυναικα κατηγορειται;

Θελω να πω, ηταν κλαμπ απο τοτε η εγινε αργοτερα, τη δεκαετια του '70;
 
bambinella 100 είπε:
HARDIM, ξερεις τι ακριβως ηταν το εν λογω οικημα την εποχη που το βλεπουμε στην ταινια του 1966, Μια γυναικα κατηγορειται;Θελω να πω, ηταν κλαμπ απο τοτε η εγινε αργοτερα, τη δεκαετια του '70;
Όχι δυστυχώς. Απλά είδα τυχαία το συγκεκριμένο οίκημα στο google και θυμήθηκα ότι έμοιαζε με αυτό που ψάχνετε. Πιστεύω ότι αφού ήταν μέσα στον ιππικό όμιλο του Τατοίου θα ήταν ανέκαθεν κλάμπ.

Προβολή συνημμένου 117485Προβολή συνημμένου 117486

mi1.JPG

5896538335_95c6301fd6_b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχει σημασια. Σε ευχαριστουμε παρα πολυ γιατι ηταν κατι που θελαμε πολυ να μαθουμε οσοι παρακολουθουμε αυτο το θεμα.

Σου αξιζει ενα μεγαλο Μπραβο.
 
Hardim συγχαρητήρια και από εμένα. Νόμιζα οτι δεν θα τό βρίσκαμε ποτέ.

έχεις καμιά ιδέα για το σπίτι που ψάχνουμε; έχει γυρίσει πολλές ταινίες ο Καραγιάννης - Καραντζόπουλος;

Screenshot 2014-11-01 22.21.01.jpgΠροβολή συνημμένου 117488Προβολή συνημμένου 117489

HARDIM είπε:
Όχι δυστυχώς. Απλά είδα τυχαία το συγκεκριμένο οίκημα στο google και θυμήθηκα ότι έμοιαζε με αυτό που ψάχνετε. Πιστεύω ότι αφού ήταν μέσα στον ιππικό όμιλο του Τατοίου θα ήταν ανέκαθεν κλάμπ.Προβολή συνημμένου 117485Προβολή συνημμένου 117486
Screenshot 2014-09-23 20.28.53.jpg

d0.JPG
 
Καταπληκτική η ανακάλυψη για το κτίριο στο Τατόι ! Συγχαρητήρια ! Και με τη διαίσθηση, είχα πέσει σχετικά κοντά (Θρακομακεδόνες). Τι απίστευτο κτίριο... Απ' όσο φαίνεται, λίγα του προστέθηκαν, τόσο σ' αυτό όσο και στον περιβάλλοντα χώρο του, από την εποχή της ταινίας...
 
αν δεν κανω λαθος και στην ταινια "το αγκιστρι" βλεπουμε τη βιλα Λεβιδη

agki1.JPG

agkistr1.JPG

agki3.JPG
 
makism είπε:
Hardim συγχαρητήρια και από εμένα. Νόμιζα οτι δεν θα τό βρίσκαμε ποτέ.έχεις καμιά ιδέα για το σπίτι που ψάχνουμε; έχει γυρίσει πολλές ταινίες ο Καραγιάννης - Καραντζόπουλος;

Προβολή συνημμένου 117487Προβολή συνημμένου 117488Προβολή συνημμένου 117489
makism νομίζω πως δεν θα το βρουμε το σπιτι :cry:

....λογικα θα πρεπει να εχει κατεδαφιστεί, να μην υπάρχει σήμερα....ψαχνω στην περιοχη γύρω απο το στούντιο Αλφα στο Μαρούσι, στην οδο Στούντιο και όλα τα σπιτια ειναι καινούργια...αν υπηρχε καπου εκει κοντά, δεν θα υπάρχει σήμερα....

αυτο μονο αν καποιος/καποια που εργαζόταν στην εταιρεία του Καραγιάννη θα ξερει να μας πει που να κατευθυνθούμε :(
 
hannele είχα επικοινωνία πριν 1 μήνα με την Ρέρα Νατάσσα από την καραγιάννησ-καρατζόπουλος και η απάντηση παρακάτω.

''Λυπούμεθα αλλά οι ταινίες έχουν γυρισθεί πριν 50 χρόνια και κανείς δεν γνωρίζει τα σημεία και τα σπίτια που εσείς ζητάτε''.

Η εξώπορτα Θυμίζει να είναι Αγίους Αναργύρους-Ανάκασα που είχε πολλά τέτοια σπίτια.

δεν ξέρω αν είναι στην Περιοχή του στούντιο Αλφα. Έχουμε κάποια πληροφορία γι αυτό;

Επίσης πρέπει να δούμε στο φάντη μπαστούνι το πλάνο που πάει η κοντού σε ένα πάρκο με σιντριβάνι για να μας βοηθήσει στην Περιοχή.

hannele είπε:
makism νομίζω πως δεν θα το βρουμε το σπιτι :cry: ....λογικα θα πρεπει να εχει κατεδαφιστεί, να μην υπάρχει σήμερα....ψαχνω στην περιοχη γύρω απο το στούντιο Αλφα στο Μαρούσι, στην οδο Στούντιο και όλα τα σπιτια ειναι καινούργια...αν υπηρχε καπου εκει κοντά, δεν θα υπάρχει σήμερα....

αυτο μονο αν καποιος/καποια που εργαζόταν στην εταιρεία του Καραγιάννη θα ξερει να μας πει που να κατευθυνθούμε :(
 
makism είπε:
Hardim συγχαρητήρια και από εμένα. Νόμιζα οτι δεν θα τό βρίσκαμε ποτέ.έχεις καμιά ιδέα για το σπίτι που ψάχνουμε; έχει γυρίσει πολλές ταινίες ο Καραγιάννης - Καραντζόπουλος;

Προβολή συνημμένου 117487Προβολή συνημμένου 117488Προβολή συνημμένου 117489
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κι εγώ έχω βρει απαντήσεις στο forum σε πολλά ερωτήματα που είχα για τοποθεσίες γυρισμάτων ελληνικών ταινιών. Όχι δυστυχώς δεν το γνωρίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχθές είδα την Αρχόντισσα Του Λιμανιού (1969). Δεν θυμάμαι πότε την είδα τελευταία φορά, αλλά είχε αρκετά πλούσιο υλικό για αναγνώριση από την ευρύτερη περιοχή του Πειραιά και Πέραμα υποθέτω. Επίσης σε μια φάση δείχνει τους πρωταγωνιστές να κάνουν μπάνιο (!) σε κάποια παραλία πολύ κοντά - υποθέτω - στην περιοχή.
 
καραγιάννησ-καρατζόπουλος

στο NATANE TO 13 ΝΑΠΕΦΤΕ ΣΕ ΜΑΣ μάλλον υπάρχει γέφυρα πισω απο την Νοταρά;

Screenshot 2014-11-04 21.36.08.jpg

makism είπε:
hannele είχα επικοινωνία πριν 1 μήνα με την Ρέρα Νατάσσα από την καραγιάννησ-καρατζόπουλος και η απάντηση παρακάτω.
''Λυπούμεθα αλλά οι ταινίες έχουν γυρισθεί πριν 50 χρόνια και κανείς δεν γνωρίζει τα σημεία και τα σπίτια που εσείς ζητάτε''.

Η εξώπορτα Θυμίζει να είναι Αγίους Αναργύρους-Ανάκασα που είχε πολλά τέτοια σπίτια.

δεν ξέρω αν είναι στην Περιοχή του στούντιο Αλφα. Έχουμε κάποια πληροφορία γι αυτό;

Επίσης πρέπει να δούμε στο φάντη μπαστούνι το πλάνο που πάει η κοντού σε ένα πάρκο με σιντριβάνι για να μας βοηθήσει στην Περιοχή.
 
makism είπε:
Η εξώπορτα Θυμίζει να είναι Αγίους Αναργύρους-Ανάκασα που είχε πολλά τέτοια σπίτια.

δεν ξέρω αν είναι στην Περιοχή του στούντιο Αλφα. Έχουμε κάποια πληροφορία γι αυτό;

Επίσης πρέπει να δούμε στο φάντη μπαστούνι το πλάνο που πάει η κοντού σε ένα πάρκο με σιντριβάνι για να μας βοηθήσει στην Περιοχή.
Eιχαμε κανει τη σκέψη οτι λογικα θα πρεπει να ειναι καπου κοντά στα στούντιο οπου η εταιρία γύριζε τις ταινίες...

λεγαμε ή για Σπάτα, ή Παλλήνη ή Αγ. Αναργύρους....η εταιρία του Καραγιάννη γυριζε συνήθως στο στούντιο Αλφα οπως φαινεται στους τιτλους των περισσότερων ταινιών της και ετσι "κινήθηκα" προς τα εκει μηπως και βρω τίποτα αλλα τζιφος... :(

Λογικα μου φαινεται πολυ δύσκολο να υπάρχει ακομη αυτό το σπιτι....

Και το σπιτι στην "Αγαπη μας" στην οδο Πλαταιών, που εχουμε σαν στοιχειο την ονομασία του δρόμου (μην το ξεχναμε και αυτο το σπιτι ;) ) παλι τζίφος....

makism είπε:
καραγιάννησ-καρατζόπουλοςστο NATANE TO 13 ΝΑΠΕΦΤΕ ΣΕ ΜΑΣ μάλλον υπάρχει γέφυρα πισω απο την Νοταρά;
εκει που φαινονται κάγκελα??? καγκελα σε κήπο σπιτιου νομιζω οτι ειναι...
 
Hannele τουλάχιστον να βρούμε που ήταν το φημισμένο σπίτι και ας μην υπαρχει η αλλάξει η περιοχή. Η χαρτογράφηση των δρόμων ( στενάκια ) δεν θα έχουν αλλάξει. Δες και το παραπάνω με την γέφυρα πίσω απο την Νοταρά .

τωρα για την Πλαταιών δεν με βοηθάει κάτι προς το παρόν.

hannele είπε:
Eιχαμε κανει τη σκέψη οτι λογικα θα πρεπει να ειναι καπου κοντά στα στούντιο οπου η εταιρία γύριζε τις ταινίες...λεγαμε ή για Σπάτα, ή Παλλήνη ή Αγ. Αναργύρους....η εταιρία του Καραγιάννη γυριζε συνήθως στο στούντιο Αλφα οπως φαινεται στους τιτλους των περισσότερων ταινιών της και ετσι "κινήθηκα" προς τα εκει μηπως και βρω τίποτα αλλα τζιφος... :(

Λογικα μου φαινεται πολυ δύσκολο να υπάρχει ακομη αυτό το σπιτι....

Και το σπιτι στην "Αγαπη μας" στην οδο Πλαταιών, που εχουμε σαν στοιχειο την ονομασία του δρόμου (μην το ξεχναμε και αυτο το σπιτι ;) ) παλι τζίφος....

εκει που φαινονται κάγκελα??? καγκελα σε κήπο σπιτιου νομιζω οτι ειναι...
 
Τέτοιου τύπου χαμηλές γέφυρες, αλλά και παλιά χαμηλά σπίτια μέχρι σήμερα, έχει στην περιοχή μεταξύ Εθνικής Οδού και γραμμών τρένου (Κωνσταντινουπόλεως), στο Ίλιον. Π.χ.να εδώ μια περιοχή (οδός Ευβοίας 17, Ίλιον) που μοιάζει. Ίσως με κάποιο ψάξιμο εκεί γύρω, να βρεθεί κάτι.

http://www.instantstreetview.com/2fbgc0z3uqpw0z2h9zl6zy
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα