Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
katerinak είπε:
ειναι εντυπωσιακο που το σπιτι παρεμεινε,τουλαχιστον εξωτερικα,ετσι οπως ηταν και στην ταινια(μονο το χρωμα της πορτας του σπιτιου αλλαξε και η αριθμηση της οδου που βρισκεται το σπιτι αυτο).Αληθεια,ξερουμε μηπως και την οδο;συγχαρητηρια Αντωνη για την ανακαλυψη :)
Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι στην Εκάλη τίποτα άλλο δυστυχώς... :(
 
Εγώ προσπάθησα να βοηθήσω "κόβοντας" ένα παραθυράκι από το παραπάνω πλάνο ώστε ίσα ίσα να φαίνεται το πηλίκιο και η στολή του Ναυάρχου, μήπως και το βρει κανείς, μετά έριξα και τη σπόντα για τη βαλίτσα, αλλά δεν ήθελα να το πω εγώ ! Όσο για την τοποθεσία, στην ταινία, μπροστά από το σπίτι φαίνεται "δάσος" και στη φωτογραφία κολωνάκια για το πάρκινγκ. Άρα είναι σε δρόμο που από την άλλη μεριά έχει πάρκο ή κοινόχρηστο χώρο, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, αλλά μάλλον όχι σπίτι. Αυτό ίσως να βοηθάει !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ δε μίλησα, γιατί όλοι ξέρετε ότι έχω τρομερή αδυναμία σε αυτήν την ταινία! :D

Οπότε, από τη στιγμή που το βρήκα κι εγώ, θα έπρεπε να δώσει ένα hint στους υπόλοιπους! ;)

Εντάξει, ήθελα να συνεχιστεί το τζέρτζελο! #)

Πάντως, το σπίτι ίδιο κι απαράλλαχτο! Με το που το είδα και χωρίς καν να ρωτήσετε, το "κούμπωσα" στο μυαλό μου με την ταινία!
 
Στο βιντεο που προσθεσε ο Αντωνης εδω η δημοσιογραφος αναφερει οτι το γυρισμα εγινε στο Τουρκολιμανο οποτε μπορουμε να πουμε οτι το σπιτι βρισκεται σ αυτη την περιοχη,σωστα;

[video=youtube;SalGv3K-KQU]

 
katerinak είπε:
Στο βιντεο που προσθεσε ο Αντωνης εδω η δημοσιογραφος αναφερει οτι το γυρισμα εγινε στο Τουρκολιμανο οποτε μπορουμε να πουμε οτι το σπιτι βρισκεται σ αυτη την περιοχη,σωστα;
Κατερίνα, η συνέντευξη δόθηκε στον Άγιο Χαράλαμπο (όχι στο μικρολίμανο) του Πειραιώς, ακριβώς απέναντι από το ξενοδοχείο Cavo D' Oro. Πίσω διακρίνεται και το νησάκι του Κουμουνδούρου. Το σπίτι της δευτέρας παραπομπής σου δεν γνωρίζω σε ποια περιοχή είναι, αλλά σίγουρα όχι στον Πειραιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
miki-mik7 είπε:
Κατερίνα, η συνέντευξη δόθηκε στον Άγιο Χαράλαμπο (όχι στο μικρολίμανο) του Πειραιώς, ακριβώς απέναντι από το ξενοδοχείο Cavo D' Oro. Πίσω διακρίνεται και το νησάκι του Κουμουνδούρου. Το σπίτι της δευτέρας παραπομπής σου δεν γνωρίζω σε ποια περιοχή είναι, αλλά σίγουρα όχι στον Πειραιά.
:thanx2: :thanx2: miki-mik7 μαλλον μπερδευτηκα οταν ακουσα για Τουρκολιμανο #)
 
Στην ταινία του 1966 "Μια γυναίκα κατηγορείται", το ένα σπίτι ξέρουμε σίγουρα ότι είναι στην Καστέλλα. Το άλλο, "του εραστού", πολύ χαρακτηριστικής αρχιτεκτονικής, δεν ξέρω, το έχει βρει κανείς; Μοιάζει για ερημική (τότε) τοποθεσία...Επίσης η αρχιτεκτονική του παραπέμπει σε Άρη Κωνσταντινίδη. Το έχει κάποιος;

Προβολή συνημμένου 68095Προβολή συνημμένου 68096Προβολή συνημμένου 68097Προβολή συνημμένου 68098
 
γεια σας παιδια!! να πω και γω μιας που καποιος το ρωτησε και τυχαινει να το ξερω.. στην ταινια εκεινο το καλοκαιρι μια παραλια που δειχνει με τον κομνηνο και την κορη του ειναι στο ηραιον στο λουτρακι λουτρακι.JPG
 
helenak σ ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια και τη φωτογραφια,προσθετω ξανα το screenshot της ταινιας που ειχα βαλει παλιοτερα

attachment.php


63.jpg
 
katerinak είπε:
Προσθετω 1 φωτογραφια με τη βιλα,3 με την εκκλησια που υποτιθεται οτι παντρευεται και 2 με το εκκλησακι που βλεπουμε τελικα την Καλογεροπουλου να παντρευεται με τον Κακκαβα




Προβολή συνημμένου 63368Προβολή συνημμένου 63369Προβολή συνημμένου 63370Προβολή συνημμένου 63371Προβολή συνημμένου 63372


Καλησπερα σε ολους!! Το εκκλησακι που γινεται ο γαμος Καλογεροπουλου-Κακαβα, πρεπει να ειναι η Ελευθερωτρια στον Κοκκιναρα, προτου χτιστει η γνωστη μεγαλη εκκλησια. Το ιδιο το εκκλησακι υπαρχει ακομα, διπλα απο την μεγαλη. Εχω την εντυπωση οτι το αναφερει και στην ταινια οτι ο γαμος θα γινει εκει. Οποιος τυχει και περασει απο κει ας το επιβεβαιωσει με μια φωτο γιατι εγω δεν τα παω καλα με τεχνολογια. Ευχαριστω!! :)

katerinak είπε:
helenak σ ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια και τη φωτογραφια,προσθετω ξανα το screenshot της ταινιας που ειχα βαλει παλιοτερα
attachment.php
Σωστος!! Ας μου επιτραπει να προσθεσω οτι δειχνει και πλανα απο την λιμνοθαλασσα που βρισκεται λιγο πιο πριν απο το Ηραιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
είναι πολύ σίγουρο γιατί εκεί που στρίβει ο Ζήκος σε μια κατηφορίτσα είναι η παιδική χαρά που έπαιζα μικρός στην οδό Βοσπόρου και εγώ έμενα στη Βοσπόρου 36. επιβεβαιώνω λοιπόν.


5000 ψεμματα εκεί που έχουν το παιδάκι κάτω είναι η οδό Βοσπόρου και παρακάτω είναι η γωνία με την Ιωαννίνων που στρίβει ο Ζήκοσ με το ποδήλατο. Ο βράχος που βλέπετε πίσω ήταν το σινεμά Αμαριλλίς και τώρα σουπερ μάρκετ και τώρα σπίτι που μένει ο αδελφός μου.

μπραβο κατερινακ

5000 ψεμματα είναι ο άγιος Μελέτιος στο λόφο Σκουζέ και μπροστά ήταν ένα πολύ παλιό διάσημο (σε ηλικίες τώρα 95-100 ετών παππούδες) κέντρο με 3 πίστες χορού, μετα εγινε καφενειο - μπιλιαρδα που γυριστηκε και εκει . Υπάρχει μια φήμη ότι επειδή ήταν πίσω από το ιερό ναό, τότε ένας παππάς το είχε καταραστεί και από τότε έκλεινε συνεχώς. στον δρόμο που ανεβαίνουν για το σπίτι του Παπαγιανόπουλου κάποτε ήταν συνέχεια του λόφου που ήταν το παρκιν του κέντρου με θέα τον Υμηττό-ληκαβητό κλπ


Ας μου επιτραπει μια μικρη διορθωση. Η εκκλησια στο λοφο Σκουζε ειναι ο Αγ. Αιμιλιανος οπου 'εμφανιζεται' στην ταινια 'Ενα εξυπνο μουτρο', οπου εκει γινεται ο γαμος Σκιαδα-Αυλωνιτη και ο παρολιγον γαμος του Βουτσα με την ανιψια της δεσποινης Αμαλιας (Σκιαδα).

ntsmrtz είπε:
Η Ιωαννίνων είναι, ανεβαίνοντας προς λόφο ιππείου κολωνού. Η Φιλολάου έχει ελαφρώς μεγαλύτερη κατά μήκος κλίση. Επίσης κάποια εξωτερικά γυρίσματα έγιναν στην Ακ.Πλάτωνος κάτω από την πλ.Ράμνες (Κίμωνος και Κερατσινίου νομίζω)


Σωστα! Σε καποια φαση, που πανε να κλεψουν την Τριαντη, φαινεται στον τοιχο του σπιτιου η ταμπελα που γραφει οδος Κιμωνος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Houhou είπε:
Ας μου επιτραπει μια μικρη διορθωση. Η εκκλησια στο λοφο Σκουζε ειναι ο Αγ. Αιμιλιανος οπου 'εμφανιζεται' στην ταινια 'Ενα εξυπνο μουτρο', οπου εκει γινεται ο γαμος Σκιαδα-Αυλωνιτη και ο παρολιγον γαμος του Βουτσα με την ανιψια της δεσποινης Αμαλιας (Σκιαδα).
attachment.php
attachment.php


Σωστα! Σε καποια φαση, που πανε να κλεψουν την Τριαντη, φαινεται στον τοιχο του σπιτιου η ταμπελα που γραφει οδος Κιμωνος.
ναι,φαινεται στην παρακατω φωτογραφια,η Νελλη Παππά παει να ειδοποιησει τη Ντινα Τριαντη στην ταινια "της κακομοιρας"

attachment.php


ex1.JPG

ex2.JPG

ka.JPG
 
Ευχαριστω πολυ για τις φωτογραφιες Katerinak:) :)
 
georgeikos είπε:
αυτο το σπιτι ειναι στην καστελλα...ηταν σπιτι μετα εγινε εστιατοριο και τωρα ειναι παιδικος σταθμος..
Απλως να προσθεσω οτι αυτο το σπιτι εμφανιστηκε και στην τηλεοραση στο σηριαλ 7 θανασιμες πεθερες, στην ιστορια η γιατροπληκτη πεθερα με την Μιρκα Παπακωνσταντινου, στην αρχη του πρωτου επισοδειου.(Εννοω το σπιτι απο την ταινια Ραντεβου με μια αγνωστη)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Μην ξεχνάτε ότι αναζητάω πάντα και τη βοήθειά σας για την παραλία του "Ορατότης Μηδέν" (βλ. σχετικό post)
Καλημερα σε ολους! Η παραλια στο ορατοτης μηδεν πρεπει να ειναι η παραλια της Ψαθας στο Αλεποχωρι.Τα μικρα ασπρα σπιτακια στην ακρη της παραλιας ειναι 2 ταβερνακια. Οποιος τυχει να περασει απο εκει, ας βγαλει φωτο για επιβεβαιωση. Ευχαριστω :)

ARETARA είπε:
Άλλη μια χαρακτηριστική τοποθεσία προς διερεύνηση. Η παρακάτω φωτογραφία είναι από την ταινία "Οι εκβιαστές" όπου βλέπουμε μια λίμνη και απέναντι μια πολύ στενή λωρίδα ξηράς πριν τη θάλασσα. Η ίδια τοποθεσία φαίνεται και στην ταινία "Εκείνο το καλοκαίρι" όπου ο Κομνηνός και η κόρη του κάνουν βόλτες με το ταχύπλοο. Μήπως είναι η λίμνη Καιάφα στη Ζαχάρω Ηλείας; Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας το σχολιάσει.

attachment.php




Παραθέτω και μια αεροφωτογραφία όπως είναι η λίμνη σήμερα.

attachment.php
Και παλι καλημερα σας! Με καθε επιφυλαξη, νομιζω οτι αυτη η παραλια με τη λωριδα ξηρας οπου εγιναν γυρισματα του "εκεινο το καλικαιρι" πρεπει να ειναι η Μαυρολιμνη.Βρισκεται σε εναν επαρχιακο παραλιακο δρομο μετα το αλεποχωρι πηγαινοντας προς περαχωρα, πριν αρχισει ο δρομος να ανηφοριζει προς το βουνο για να βγει περαχωρα.

Stratulator είπε:
Ξαναβλεποντας τους 'Σουλιωτες' και διαβαζοντας καποια σχολια στο νετ σχετικα με την ταινια, εμαθα πως τα γυρισματα στο 'Σουλι' εγιναν στα Δάφια(Αρίσβη) της Λεσβου...
Σχετικα με την τοποθεσια των "Σουλιωτων", ειχε πει η Δανδουλακη σε μια συνεντευξη της στην τηλεοραση, περιπου ενα χρονο πριν, οτι τα γυρισματα εγιναν και αυτα στα Αμπελακια στη Λαρισσα. Το ανεφερε περιγραφοντας ενα περιστατικο απο τα γυρισματα οπου επρεπε να ανεβει σε γαιδαρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι ! Βεβαίως και είναι σωστή η Ψάθα ! Αυτή η φωτογραφία μοιάζει με την πρώτη του σχετικού post ! Ευχαριστούμε !

Επίσης, κατά Google, πρέπει να είναι σωστή και η Μαυρολίμνη !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω πολυ για τη φωτο :thanx2:
 
καλησπερα σε ολους !!! ως μεγας θαυμαστης του κοριτσαρου του παλαιου ελληνικου κινηματογραφου ( ζωη λασκαρη !! ποια αλλη ) θα ημουν ευγνωμων σε οποιοδηποτε μπορει να βοηθησει σε οτι αφορα ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ Η ΤΑΙΝΙΑ σχετικα με τη βιβλιογραφια της αξιολατρευτης ζωιτσας !!!

πχ στον Κατηφορο 1. ποιος ειναι ο ανηφορικος δρομος με φοντο την ακροπολη που οδηγει στην περιβοητη γκαρσονιερα του Κουρκουλου 2. ποιο ειναι το παραλιακο μερος μου αφηνει την Ζωη ημιγυμνη 3. ποιο ειναι το γηπεδο με τις κερκιδες οπου παιζει μπασκετ ο Βουλγαριδης 4. ποιος ειναι ο δρομος οπου γινεται η κλοπη του αυτοκινητου απο τον Κουρκουλο και τον Βουτσα 5. υπαρχει ακομα και που στη Φιλοθεη το σπιτι του Βουλγαριδη ............ στη ταινια Ολγα Αγαπη μου 1. που βρισκεται η πολυκατοικια εξω απο μια πλατεια οπου μενουν ο Γεωργιτσης με την Ζωη ........ αυτα ... αλλα και οτιδηποτε αλλο σας ερχεται στο νου απο εξωτερικα γυρισματα των ταινιων της Ζωης ....

-------------------------------------------------------------

συγνωμη ... φιλμογραφια φυσικα και οχι βιβλιογραφια που εγραψα ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
titanas προσθετω μερικα screenshots

ταινια "Ολγα αγαπη μου"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα