Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Προβολή συνημμένου 272932Προβολή συνημμένου 272933Στην ταινία Σ' αγαπώ με Βουγιουκλάκη, Αντωνόπουλο, Γαλανό πού βρίσκεται αυτό το σημείο όπου ανεβαίνει η Αλίκη για να συναντήσει την παρέα της;
Στον Λυκαβηττό πρέπει να είναι και συγκεκριμένα πρέπει να είναι όπως ανεβαίνεις προς το θέατρο αντί να πας αριστερά (προς το θέατρο), πας δεξιά στην διχάλα. Νομίζω εκεί είναι
 
Και εγώ εκεί νομιζω πως είναι. Η πράσινη τέντα στον Λυκαβηττό. Δεν ξέρω αν λεγόταν έτσι τότε πάντως είναι στο ίδιο σημείο.
 
Προβολή συνημμένου 272932Προβολή συνημμένου 272933Στην ταινία Σ' αγαπώ με Βουγιουκλάκη, Αντωνόπουλο, Γαλανό πού βρίσκεται αυτό το σημείο όπου ανεβαίνει η Αλίκη για να συναντήσει την παρέα της;
Για κάποιο λόγο η οπτική γωνία από την οποία φαίνεται η Ακρόπολη δεν με πολυπαραπεμπει σε Λυκαβηττό. Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι κάπου στο λοφο του Στρέφη (να υπήρχε άραγε κάποιο cafe εκείνα τα χρόνια στην κορυφή του?), η κάπου ψηλά στο Πολύγωνο η την Άνω Κυψέλη
 
Παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς, ποια ήταν αυτή η καλλίγραμμη και ψηλή μελαχρινή κοπέλα δίπλα στον Πέτρο Λοχαϊτη στην ταινία Η κόρη μου η Σοσιαλίστρια; Μήπως την έχετε προσέξει να παίζει και σε κάποια άλλη ταινία;


Βέβαια είναι γνωστό ότι στην συγκεκριμένη ταινία συμμετέχουν πάρα πολλοί κομπάρσοι, κυρίως εργάτες της πάλε ποτέ Πειραϊκής Πατραϊκής κοντά στο Μεγάλο Πεύκο, αλλά επειδή είναι αρκετά εμφανίσιμη σκέφτηκα μήπως ήταν κάποια ηθοποιός.
 
Πάρε Κόσμε (1967)

Έψαχνα πολύ καιρό να ταυτοποιήσω τη σκηνή με το υπαίθριο μαγαζάκι της «κυρίας Μαρίας»
και τελικά το βρήκα...

Ο Θανάσης Βέγγος κατηφορίζει τη οδό Μομφεράτου στου Γκύζη...

parekosme1.jpg

parekosme11.jpg

Πίσω από τον Θανάση φαίνεται η ταμπέλα με την οδό, είναι η Αναστασίου Γενναδίου

parekosme222.jpg

parekosme22.jpg

Άρα, το «μαγαζάκι» ήταν επί της οδού Μομφεράτου, δίπλα στη διασταύρωση με την Αναστασίου Γενναδίου.

parekosme3.jpg

parekosme33.jpg
 

Συνημμένα

  • parekosme2.jpg
    parekosme2.jpg
    425,6 KB · Προβολές: 6
Καλησπέρα σε όλους! Ξέρει μήπως κανείς στην ταινία η Αλίκη Δικτάτωρ με την Αλίκη Βουγιουκλάκη του 1972, το μέρος που είναι στη φώτο που ακούγεται και το τραγούδι "πόσο σ'αγαπώ" . Υπάρχει και στο διαδίκτυο το απόσπασμα!
 

Συνημμένα

  • sddefault.jpg
    sddefault.jpg
    21,5 KB · Προβολές: 12
Εχει βρεθει που ειναι το μαγαζι απεναντι απο την ταβερνα του Αυλωνιτη στο "Κοροιδο γαμπρε"?
Απο πανω φαινεται σαν μια πινακιδα νυκτερινου κεντρου.
Απο παλαιοτερα ποστ Αλκαμενους 145 Αθηνα
 
Στο θέμα " Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!" και στην ανάρτηση #3.589
διακρίνονται η Ζωή Λάσκαρη και ο Γιάννης Δαλιανίδης από τα γυρίσματα της ταινίας Κατήφορος (1961).
1710427053507.png
Βρίσκονται στην οδό Φωκυλίδου λίγο μετά την Πλατεία Δεξαμενής στο Κολωνάκι. Δίπλα από το φόρεμα της ηθοποιού φαίνονται τα σκαλοπάτια της εισόδου του κτηρίου στον αριθμό 2 της οδού .
Στο βάθος διακρίνεται η πολυκατοικία με τα χαρακτηριστικές τρίφυλλες μπαλκονόπορτες στην γωνία Ξάνθου 7 και Πλατείας Δεξαμενής.
1710427091923.png
Σχετικά με το πού γυρίστηκε ο Κατήφορος βλ. στο
Το παρόν έχει αναρτηθεί στα θέματα "Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί! και "Η Παλιά Αθήνα"
 
mnist1.jpgmnist2.jpgχαίρεται, οι συνημμένες εικόνες είναι από την ταινία "Οι μνηστήρες της Πηνελόπης" με τον Παράβα, παραγωγής 1968. Στο κτήριο είναι υποτίθεται το στούντιο του φωτογράφου Παράβα. Μήπως κάποιος αναγνωρίζει τον δρόμο; Από τις σκιές φαίνεται να έχει διεύθυνση Νότο προς Βορά, σχετικά ανηφορικός, από τα κτήρια μάλλον κεντρικός.
 
Εδώ και εδώ έχουν δημοσιευθεί πληροφορίες για τις τοποθεσίες που φαίνονται στην ταινία, μήπως είναι κάποια από αυτές?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα ήθελα σιγά-σιγά και εγώ να ξεκινήσω να ανεβάζω υλικό από ταινίες που έχουνε γυριστεί στην πόλη που κατοικώ και μεγάλωσα στης Αχαρνές(Μενίδι) Αττικής.
Τα αρχεία είναι όλα ανεβασμένα και στη σελίδα μου στο facebook παλιές φωτογραφίες αχαρνές.

Ξεκινώ με
"Κατίνα Παξινου στον καραβο" και χαιρετώ όλα τα μέλη της όμορφης παρέας.


Πριν από 50+ χρόνια γυριστηκε μια ταινία στην οδό Παγκαλου λίγα μέτρα από την πλατεία καράβου.
Πρόκειται για την ταινία "Το Νησί της Αφροδίτης" το 1969. Τα συγκεκριμένα πλάνα, στα οποία φαίνεται η Κατίνα Παξινού, γυρίστηκαν στην αυλή τού σπιτιού της αδελφής της γιαγιάς της Βικυς Βακαλη, της κυρίας Ιωάννας (Γιαννούλας) Κρασσάκη. Το σπίτι, βρισκόταν δίπλα στον Κάραβο και δεν υπάρχει πια. Στη θέση του, σήμερα, βρίσκεται το κτήριο του κ. Κοσμίδη που στεγάζει τεχνικό γραφείο
. Η αυλή, εσωτερική, κλειστή, όπως όλες τότε οι αυλές, με το χαρακτηριστικό σίδερο-αμπάρα στην πόρτα. Αυτό το μάνταλο το έλεγαν και ντράσι αν ήταν από ξύλο ή χέκουρ αν ήταν σιδερένιο (αρβανίτικα). Στην ταινία έπαιζαν οι: Κατίνα Παξινού, Ζωρζ Σαρρή, Άγγελος Αντωνόπουλος, Anne Lonnberg, Σταύρος Ξενίδης, Κώστας Καστανάς, Κώστας Μεσάρης, Μιχάλης Βιολάρης (τραγούδι)

Υπέροχο αρχείο που λίγοι γνώριζαν από την φιλη σελίδας μου Βικυ Βακαλη
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1710924928819.jpg
    FB_IMG_1710924928819.jpg
    31,6 KB · Προβολές: 5
  • FB_IMG_1710924931898.jpg
    FB_IMG_1710924931898.jpg
    29,8 KB · Προβολές: 5
  • FB_IMG_1710924935656.jpg
    FB_IMG_1710924935656.jpg
    42,8 KB · Προβολές: 5
  • FB_IMG_1710924938569.jpg
    FB_IMG_1710924938569.jpg
    38,1 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:
Προβολή συνημμένου 273915Προβολή συνημμένου 273916χαίρεται, οι συνημμένες εικόνες είναι από την ταινία "Οι μνηστήρες της Πηνελόπης" με τον Παράβα, παραγωγής 1968. Στο κτήριο είναι υποτίθεται το στούντιο του φωτογράφου Παράβα. Μήπως κάποιος αναγνωρίζει τον δρόμο; Από τις σκιές φαίνεται να έχει διεύθυνση Νότο προς Βορά, σχετικά ανηφορικός, από τα κτήρια μάλλον κεντρικός.
Πλ. Εξαρχείων οδο Θεμιστοκλέους
 
Πίσω
Μπλουζα