Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

makism είπε:
antonovar , 22magirus οκ κατάλαβα. Εγώ κοίταγα λάθος στην ανω Γλυφάδα .
Ειμαι σε διακοπες και εχω μονο κινητο... οταν γυρισω θα τα ανεβασω. Επισης αυτο που εγραψα για Δημοσθενους νομιζω οτι το δεν ειναι 119 ισως το μπερδευ ω μς το 119 που βλεπουμε στο εργοστΣιο στο στραβοξυλο.Παντως το νουμερο φαινεται στην ταινια και οπως εγραψα ειναι στη Δημοαθενους
 
Γειά σας ξανά από την πόλη. Ο γιος μου παρακολούθησε τη προβολή της "της κακομοίρας" στο φεστιβάλ της Τιθορέας.(είναι ο τόπος καταγωγής του Φίνου). Την ταινία προλόγιζε η κα Νέλλη Παππά, η Φιφικάρα της ταινίας. Τη ρώτησε ο μικρός που γυρίστηκε η ταινία και του απάντησε ότι γυρίστηκε στο Μεταξουργείο! Δυστυχώς εγώ ήμουν αλλού και είχαμε αφήσει τον γιο μου στη γιαγιά. Παρόλα ταύτα και ρώτησε τη <Φιφίκα> και αυτόγραφό της μου έφερε.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο δρόμος έξω από το μαγαζί του Ζήκου παραείναι στενός για να ειναι αληθινός, εκτός από όλα τα υπόλοιπα που έχουμε πει. Μαλλον η κα Νέλλη Παππά δε καλοθυμάται....
 
  • Like
Reactions: PT8
Ο παραμυθάς 1969

Γυρισμένο και αυτό στο Μαρούσι.

25ης Μαρτίου και Δημ. Μόσχα

(493).jpg(496).jpg

Το σπίτι της πλούσιας Ματζουράνη είναι στην οδο Δημ. Μόσχα 49

(494).jpg(495).jpg

*Δεν εχω βρει το σπίτι της Καλογεροπούλου......
 
ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ συνέχεια από 138 , 139 , 472 , 504 , 509, 1669

Το σπίτι που φεύγει η Λάσκαρη σαν υπηρέτρια είναι δίπλα στη φίνος Χίου 17.

(498).jpg(499).jpg

και εκει που την μένει με το αμάξι και την βρίσκει ο Βουρνάς πρέπει να είναι ιερά οδος Δρομοκαΐτειο

dromokaitio (2).jpgdromokaitio (1).pngdromokaitio (3).jpg
 
Εραστές του ονείρου 1974

 


Εκτός από την βίλα Λεβίδη στην Παλλήνη έχει πλάνα από Ν. Φειλαδέλφεια στην πλατεια
Κωνσταντινουπόλεως.

Η αρπαγή της τσάντας γίνετε πάνω στην πλατεία.

kai Πλ. Κωνσταντινουπόλεως  (2).jpgkai Πλ. Κωνσταντινουπόλεως  (1).jpgkai Πλ. Κωνσταντινουπόλεως  (3).jpg

η πρόβα του τσαντάκια εινι στην οδο Μουδανιών και Νίκαιας

νικαιας (1).jpgνικαιας (5).jpg

νικαιας (2).jpg(540).jpg

και το σπίτι του Παπαμιχαήλ ήταν Μουδανιών 5

5 (1).jpg5 (2).jpg

5 (5).jpg

5 (5).jpg

5 (3).jpg
 
makism είπε:
ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ συνέχεια από 138 , 139 , 472 , 504 , 509, 1669
Το σπίτι που φεύγει η Λάσκαρη σαν υπηρέτρια είναι δίπλα στη φίνος Χίου 17.



και εκει που την μένει με το αμάξι και την βρίσκει ο Βουρνάς πρέπει να είναι ιερά οδος Δρομοκαΐτειο

Έχω την εντύπωση ότι είναι ή λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κατω από το ψυχιατρείο και όχι το σημείο που δείχνετε σήμερα. :)
 
Σωστά magirus.............μπορεί να είναι η Α είσοδος .

.jpg

 
κατ αρχήν συγχαρητήρια στην ομάδα για την καταπληκτικη δουλειά.θα αναφερθώ στην ταινία <<ιστορία μιας ζωής>>.κατα την άποψή μου,το σημείο που συναντά ο Λευτέρης Βουρνάς την Ζωή Λάσκαρη βρίσκεται στην λεωφόρο Κηφισίας.Αριστερά διακρίνεται η μάντρα του κτήματος Συγγρού,η οποία πιθανόν να κατεδαφίστηκε αργότερα λόγω διαπλάτυνσης της λεωφόρου.Στο βάθος φαίνεται η αριστερή στροφη της Κηφισίας στο ύψος του Αμαρουσίου και αριστερά η βόρεια πλευρά του Υμηττού.μια αντιπαραβολή με τη σημερινή εικόνα στο street view βοηθά αρκετά.
 
giannisl είπε:
κατ αρχήν συγχαρητήρια στην ομάδα για την καταπληκτικη δουλειά.θα αναφερθώ στην ταινία <<ιστορία μιας ζωής>>.κατα την άποψή μου,το σημείο που συναντά ο Λευτέρης Βουρνάς την Ζωή Λάσκαρη βρίσκεται στην λεωφόρο Κηφισίας.Αριστερά διακρίνεται η μάντρα του κτήματος Συγγρού,η οποία πιθανόν να κατεδαφίστηκε αργότερα λόγω διαπλάτυνσης της λεωφόρου.Στο βάθος φαίνεται η αριστερή στροφη της Κηφισίας στο ύψος του Αμαρουσίου και αριστερά η βόρεια πλευρά του Υμηττού.μια αντιπαραβολή με τη σημερινή εικόνα στο street view βοηθά αρκετά.
Πολύ σωστή η παρατήρηση!!!
 
Ο σπαγγοραμένος 1967

Παιδιά η στάση που περιμένει το λεωφορείο ο Κωνσταντάρας πρέπει να είναι Ηλιούπολη Πλ. Κανάρια.

(559).jpg(560).jpg

(557).jpg(558).jpg

και το σπίτι που πάει στον χασάπη με την υπηρέτρια εκεί κοντά πρέπει να είναι αλλά δεν το βρήκα.

(561).jpg(563).jpg
 
ο Ρωμιός εχει φιλότιμο 1968

Που να είναι η παρακάτω πλατεία για να βρούμε το σπίτι που έμενε ο Κωνσταντάρας.

(553).jpg
 
Εμένα μου θυμϊζει Πειραιά, δε ξέρω γιατί...
 
makism είπε:
ο Ρωμιός εχει φιλότιμο 1968
Που να είναι η παρακάτω πλατεία για να βρούμε το σπίτι που έμενε ο Κωνσταντάρας.

Καλό φθινόπωρο σε ολους...

Πολλά μπράβο makism ....εβγαλες λαγό με τον Σπαγγοραμένο.....και μας εβγαλες και "δουλειά".....για τον χειμώνα... :cool: ....

Το σπιτι στην ταινία "ο Ρωμιος εχει φιλοτιμο".....είναι μαλλον Αθηνα κεντρο..η κανενα Παγκράτι....αλλά στην αρχή της ταινίας που γυριζουν απο το club ο Κωνσταντάρας με την Λινάρδου είναι στην Αγ.Γεωργιου στην Ηλιουπολη στα studio του Μανιατη .Το σπιτι αυτό το εχουμε δει στις ταινίες "Προξενητρα" και "Εγωισμος"....ποστ 412 και αυτό μάλλον εξηγεί αυτά τα ωραία που βρηκες και γιατι εχουμε δει τον Κωνστανταρα στην Ηλιουπολη στις ταινίες "Ο Σπαγγοραμένος" και "ο Στριγγλος που εγινε αρνακι".Οι 2 πρωτες φωτο είναι απο τον Εγωισμό οπου ευκολα καταλαβαινεις απο την πορτα και τα καγκελα οτι είναι το ιδιο σπιτι New Movie (4) (23).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (4) (25).Movie_Snapshot.jpg

Το σπιτι του σπαγγοραμενου ...με λιγο ψειρισμα .θα το βρουμε στην Ηλιουπολη....το αλλο του Ρωμιου είναι λιγακι δυσκολα...αλλα...θα βγαλουμε ακρη.... :D

New Movie (3) (22).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (3) (21).Movie_Snapshot.jpg
 
Τζιμανια η ταινία που έχει τώρα η ΕΡΤ αιχμάλωτοι του πεπρωμένου που γυρίστηκε; Το κάστρο μου θυμίζει αυτό της Λευκάδας ακούγεται και το ποίημα του σολωμού, μελοποιημένο η Ξανθούλα μιας και το όνομα του κοριτσιού που παίζει η Ιασωνίδου λέγεται ξανθουλα
 
makism είπε:
Ο σπαγγοραμένος 1967




και το σπίτι που πάει στον χασάπη με την υπηρέτρια εκεί κοντά πρέπει να είναι αλλά δεν το βρήκα.

Αλλη μία κλασσική σπαζοκεφαλιά σε ελληνική ταινία . Και ομως....το σπιτι του Κωνσταντάρα στον Σπαγγοραμμένο δεν είναι στην Ηλιουπολη....

Είναι στο Παλαιο Φάληρο στην γωνία Αμφιτριτης και Πρωτέως....και υπαρχει ακόμα.Δεν υπαρχουν οι δυο χαρακτηριστικές μονοκατοικιες απεναντι...αλλα ολα τα χαρακτηριστικά της πολυκατοικίας που βλεπουμε στην ταινία (εισοδος,καγκελα αριθμος σκαλοπατιών,παραθυρα στο ισογειο και στο ημιυπόγειο,μαντρα ακόμα και τα ρολογια του νερου στο πεζοδρομιο) ταιριαζουν απολυτα με αυτά που βλεπουμε και στο street view...

New Movie (3) (38).Movie_Snapshot.jpgAMFITRITHS.jpgAMFITRITHS 2.jpg

.Να δείς makism που και η αγορα που βλεπουμε να τσακώνεται γαι το πεπόνι είναι στο Π.Φαληρο και οχι στην Ηλιουπολη .......το οποίο θα τσεκάρω οσονούπω. New Movie (3) (41).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (3) (40).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (3) (39).Movie_Snapshot.jpg
 
Μπράβο antonovar

πως το βρήκες βρε θηρίο;

το μανάβικο μηπως είναι

1. λίγο παρακάτω επι της Αμφιτρίτης και Αγίου Αλεξάνδρου;

η

2. επί της Ίριδος και Αγίου Αλεξάνδρου [h=2]

antonovar είπε:
 
makism είπε:
Μπράβο antonovarπως το βρήκες βρε θηρίο;

Το κλειδί ...ηταν αυτες οι δύο ομορφες μονοκατοικίες ....Τετοιες υπήρχαν προς τα Αστυνομικά και προς την Αγία Μαυρα......αλλά το 1967 και 1968 οι περισσότεροι δρόμοι σε εκεινες τις γειτονιες ήταν χωματοδρομοι.....οπότε αφου εφαγα δύο μερες στο street view...και ενα απογευμα με το μηχανακι γυρνωντας την Ηλιουπολη....αρχισα να πιστευω οτι δεν είναι εκεί.....Οπότε πάλι με το στυλ των μοναοκατοικιών....προσανατολιστηκα προς Π.Φάληρο και Νεα Σμυρνη.....και τελικά μου βγήκε.....Οσο για τον μανάβη.....πάλι καμμια σπαζοκεφαλιά πρεπει να κρυβεται.....Ειναι σε καποιο ανηφορικό μερος γιατι ο Κωνστανταρας ανεβαινει κατι σκαλοπατια πηγαινοντας προς αυτόν.....αλλα αφενος υπαρχει αυτο το σπιτι προς τα κάτω New Movie (3) (39).Movie_Snapshot.jpg

και αφετερου στην τζαμαρία φαινεται ενα λεωφορείο σαν να στρίβει σε πλατεια.. New Movie (3) (40).Movie_Snapshot.jpg αλλά στην Ηλιουπολη δεν μου βγαίνουν πάλι......ειδομεν.....
 
Ένας κλέφτης με φιλότιμο 1968.

Ήθελα να δώ πως είναι σήμερα η περιοχή εκει που χτίζει την βίλα ο Κακαβάς

(571).jpg

Επίσης μερικά σημεία που αναγνώρισα.

οδος Κυμαίων

2 (1).jpg2 (2).jpg

(1).png(2).jpg

ακτή Μουτσοπούλου

(1).jpg(2).jpg

Κυρίλλου Λουκάρεως δίπλα από τις (τότε) φυλακές Αβέρωφ.

.jpgλουκαρεωσ (2).png

Λεωφόρος Αλεξάνδρας

(1).jpg(2).jpg

μοναστηράκι

(1).jpg(2).jpg

πεδίο Άρεως

(1).jpgαρεωσ (2).png

(572).jpg

(573).jpg
 
Αλίμονο στους νέους;;;;;

Πωσ μπορούμε να κάνουμε ερώτημα στην Μάρω Κοντού ώστε να βοηθηθούμε και να καταλήξουμε στο σπίτι στην Πλάκα;

κάποιος είχε γνωριμία με συγγενή της Τριάντη, μήπως να ρωτήσουμε αν μπορεί να μάθει κατι;

1. γύρω από την Θόλου;

2. Τριπόδων 5;
 
Πίσω
Μπλουζα