Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. Είχα ξετινάξει στο ψάξιμο τα ρετιρέ των πολυκατοικιών στον Άγιο Παύλο. Δεν ήταν κανένα. Απογοητεύτηκα και τελικά τα παράτησα.
Ευχαριστώ theiosthannasis ??..... 

Το κλειδί ήταν η υψομετρική διαφορά που έχουν μεταξύ τους οι πολυκατοικίες που φαίνονται απέναντι απο το ρετιρέ .. αλλά και η μοντέρνα(για εκείνη την εποχή)  αρχιτεκτονική αυτών  ..καθώς .και  η Νότια πλευρά του Υμηττού  στό βάθος   που υποδήλωναν ότι ...το ρετιρέ......πρέπει να βρίσκόταν  κάπου στο  ΚΟΛΩΝΑΚΙ..Και αν στα παραπάνω συνυπολογίσεις οτι στα πλάνα της ταινίας ετσι οπως είναι στημένη η κάμερα δεν βλέπεις το Παναθηναικό στάδιο και τον Λόφο του Αρδηττού δεξιά ........και τον Ευαγγελισμό. αριστερά  ..γίνεται πιο εύκολος ο εντοπισμός.......   
 
57503076_597836387360190_8602507026427281408_n.jpg
 
1@georgeafe[/USER] Πολύ ωραίο εύρημα! Πού ήταν η Πετρούπολη και που έφτασε (κατάντησε θα έλεγα καλύτερα)....

 
Ο Θανάσης και το καταραμένο φίδι 1982

Άλλη μια ταινία γυρισμένη στον Λόφο Σκουζέ οδο Τιφύου 20-22

Στιγμιότυπο οθόνης (129).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (133).png

Απέναντι και δεξιά έχει ακόμα στη τέντα το Ψιλικατζίδικο από την ταινία << Βέγγος ο τρελλός καμικάζι >> το 1980

Στιγμιότυπο οθόνης (134).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (126).png

Στιγμιότυπο οθόνης (134).png έχω βρεί το σπίτι της Τριφύλλη

Στιγμιότυπο οθόνης (130).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (132).png

Στιγμιότυπο οθόνης (127).png

Στιγμιότυπο οθόνης (128).png
 
@georgeafe απίστευτο εύρημα. Εκεί τριγύρω πρέπει να είναι και το άλλο σημείο (από την ίδια ταινία) που ούτε ο ίδιος ο Κατσουρίδης μπορούσε να εντοπίσει όταν κάποια στιγμή το 2008 έκανε ένα αφιέρωμα στο που γυρίστηκαν οι ταινίες του.

image.pngimage.png
 
Εμένα γιατϊ μου μοιάζει ότι το σπίτι της Τριφύλλη το χεις βρει στο νο 15 της οδού Τιφύου;
 
Εμένα γιατϊ μου μοιάζει ότι το σπίτι της Τριφύλλη το χεις βρει στο νο 15 της οδού Τιφύου;

laura δεν πρέπει να είναι στην ιδια περιοχή γιατί ο Υμηττός φαίνεται πολύ κοντά, αλλά δεν είναι Τιφύος 15.

Εμένα μου κάνει για  Βύρωνα, Καρεα ζωγράφου;;;;
 
Αναγνώρισα πάντως στο 9:17 της ιδιας ταινίας τη Φωκίωνος Νέγρη πριν γίνει πεζόδρομος στο ύψος της Ζακύνθου και της Σικίνου. Υπαρχουν ακόμα οι τηλεφωνικοί θάλαμοι και το περίπτερο ήταν το μεγαλύτερο που υπήρχε με ξένο τύπο και πολλά bell. 
 
Τα λαμόγια που κυκλοφορούν έξω είναι πάρα πολλά. Έχω επανειλλημένα κρούσει τον κώδωνα για το θέμα της λογοκλοπής, στα τσακάλια του θέματος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
https://www.zox.gr/2019/04/14/tainies/thanasis-veggos-apithano-pou-vrisketai-to-spiti-apo-tin-tainia-thanasi-pare-t-oplo-sou/

Το παραπάνω το βρήκαν οι 'ρεπόρτερς' 

" ....σύμφωνα με μαρτυρίες κατοίκων της περιοχής που δημοσιεύθηκαν στο διαδύκτιο..." κι όχι απο το ποστ του 1@georgeafe[/USER].... 

Θα μπορούσαν εστω να βάλουν ως πηγή το φόρουμ
Για νά μαστε ακριβοδίκαιοι το συγκεκριμένο θέμα εχει αναρτηθεί πριν 4 χρόνια στο youtube εδώ https://www.youtube.com/watch?v=GM4pA3l9c9U&t=63s οπου στα σχόλια υπάρχει διεύθυνση και φωτογραφία του σπιτιού απο το google maps   και στίς 2 Απριλίου    υπήρχε σχετική ανάρτηση σε ομάδα στο facebook

καββαδια.png  

με την ίδια φωτογραφία που υπάρχει στην ανάρτηση του georgeafe  οπότε...απο κάπου αλλού εχει γίνει "clopy right"...και μεταφέρθηκε  και εδώ ?.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για νά μαστε ακριβοδίκαιοι το συγκεκριμένο θέμα εχει αναρτηθεί πριν 4 χρόνια στο youtube εδώ https://www.youtube.com/watch?v=GM4pA3l9c9U&t=63s οπου στα σχόλια υπάρχει διεύθυνση και φωτογραφία του σπιτιού απο το google maps   και στίς 2 Απριλίου    υπήρχε σχετική ανάρτηση σε ομάδα στο facebook

Προβολή συνημμένου 195055  

με την ίδια φωτογραφία που υπάρχει στην ανάρτηση του georgeafe  οπότε...απο κάπου αλλού εχει γίνει "clopy right"...και μεταφέρθηκε  και εδώ ?.
παιδια εγω το βρηκα απο φβ και το ανεβασα τωρα αν εχω κανει ατόπημα αθελα μου ας το διαγαψουν οι διαχειριστες της ομαδας προς θεου να μην εχω προβλημα με κλοπες πνευματικων δικαιωμάτων  
 
Ενας άνδρας με φιλότιμο (1960) Νίκος Κούρκουλος-Κάκια Αναλυτή

η πανέμορφη έπαυλη που έμενε ο Ν.Κούρκουλος με τίς θείες και τους θείους βρισκόταν στο Π.Φάληρο Μουσών και Θησέως και υπάρχει ακόμη αυτούσια και χωρίς αλλαγές ακριβώς οπως την  βλέπουμε στην ταινία δυστυχώς "πνιγμενη΄" γύρω γύρω απο τεράστιες και άχαρες πολυκατοικίες.ΜΟΥΣΩΝ 40 ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΜΕ ΦΙΛΟΤΙΜΟ.jpgNew Movie (69) (47).Movie_Snapshot.jpgANTRAS 3 FILOTIMO 21.jpgANTRAS 2 FILOTIMO 21.jpg

Οι  σκηνές της ταινίας  που η  Κάκια Αναλυτή  φεύγει τρέχοντας έξω απο το σπίτι εχουν λογική συνέχεια με αυτό και είναι γυρισμένες  ακριβώς έξω  απο αυτό στην οδό Μουσών και στην οδό Θησέως όπου κάνοντας μία σύγκριση με αυτά  που βλέπουμε στην ταινία μάλλον  με λύπη βλέπουμε την "καταστροφή"  που έχει γίνει στην περιοχή.

 ANTRAS FILOTIMO1.jpg  ANTRAS FILOTIMO 21.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενας άνδρας με φιλότιμο (1960) Νίκος Κούρκουλος-Κάκια Αναλυτή

η πανέμορφη έπαυλη που έμενε ο Ν.Κούρκουλος με τίς θείες και τους θείους βρισκόταν στο Π.Φάληρο Μουσών και Θησέως και υπάρχει ακόμη αυτούσια και χωρίς αλλαγές ακριβώς οπως την  βλέπουμε στην ταινία δυστυχώς "πνιγμενη΄" γύρω γύρω απο τεράστιες και άχαρες πολυκατοικίες.Προβολή συνημμένου 195200Προβολή συνημμένου 195201
Η έπαυλη, τότε Νικήτα Διπλαράκου (Dipson), από το λεύκωμα "Παλαιό Φάληρο – Όψεις της ιστορίας της πόλης και του Δήμου".

153B.jpg

153-.jpg

Η Αναλυτή δηλαδή, γύρισε την ταινία 2 βήματα από το σπίτι όπου ζούσε με τον Ρηγόπουλο!
 
Η έπαυλη, τότε Νικήτα Διπλαράκου (Dipson), από το λεύκωμα "Παλαιό Φάληρο – Όψεις της ιστορίας της πόλης και του Δήμου".

Προβολή συνημμένου 195247

Η Αναλυτή δηλαδή, γύρισε την ταινία 2 βήματα από το σπίτι όπου ζούσε με τον Ρηγόπουλο!
Σε ευχαριστώ πολύ Νιόβη. Εψαχνα με την διεύθυνση  μπας και βρω κάτι για αυτή την έπαυλη αλλα δεν το κατάφερα.Τό ωραίο με την ταινία είναι οτι και τα εσωτερικά γυρίσματα με τούς θείους και τίς θείες πρέπει να είναι γυρισμένα στο εσωτερικό της ιδιας έπαυλης.

New Movie (72) (7).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (72) (10).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (71) (11).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (72) (8).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από μάνα ορφανή (Το παιδί του δρόμου) (το κορίτσι της φτωχογειτονιάς) 1957

Το σπίτι και η αυλή της Φόνσου ήταν στην οδο Θράκης 11 Αθήνα.  ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ.

Στιγμιότυπο οθόνης (147).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (146).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (145).png
 
Χρόνια πολλά σε όλους...….

Γνωρίζει κάποιος για την ταινία << Η Αρχόντισσα της Κουζίνας >>  γυρίστηκε στην οδο που φαίνεται Κυριαζή και αλωνιών Κηφισιά; Νομίζω ότι η ταβέρνα είναι λίγο παραπέρα αγ, θεοδορων 8.

Αν είναι εκεί οι αλλαγές είναι τεράστιες...

Στιγμιότυπο οθόνης (158).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (156).pngαγ, θεοδορων 8.pngκυριαζη και αλωνιων.png
 
Μια του κλέφτη 1960

και εδώ έχουμε την βίλα Μαργαρίτα στην Βασ. Σοφίας και Μεσογείων. Το σπίτι της Αναλυτή ηταν Βασ. Σοφίας 129

1 (3).png1 (2).png1 (1).png

1 (2).png δείχνει επίσης και απέναντι στο παρκάκι έξω από την είσοδο του Ιπποκράτειος.

1 (5).png1 (4).png
 
Θα είμαι λίγο στα όρια του thread (γιατί δεν είναι πραγματικός χώρος) αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο. Έχουν γραφτεί αρκετά εδώ για τη Θεία Από Το Σικάγο, για το Κολωνάκι, τα λάθος άρθρα σε site που μιλάνε για άλλο σπίτι, κτλ κτλ.

Έκανε μπαμ βέβαια πως τα "κοντινά" στο μπαλκόνι (για αρκετούς πρακτικούς λόγους) ήταν σκηνικό. Όμως μόλις το επιβεβαίωσα με τον πιο απίθανο τρόπο.

Το σκηνικό-μπαλκόνι της Θείας Από Το Σικάγο χρησιμοποιήθηκε 9 χρόνια μετά ως προεκλογικό μπαλκόνι στο Κοινωνία Ώρα Μηδέν. Το κάγκελο ίδιο, μόνο άλλαξε χρώμα.

Και οι δύο φωτογραφίες από το αρχείο της Finos Film. Στη φωτογραφία από  το Κοινωνία Ώρα Μηδέν είναι ολοφάνερο πως πρόκειται για σκηνικό, μιας και μετά το κάγκελο βλέπουμε το... πάτωμα.

Photo3_theia_chicago.jpgPhoto7_koinonia_miden.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειο! Και τώρα που ξέρω ότι είναι σκηνικό πρόσεξα στη φωτό από τη θεία ότι τα κεφάλια και οι ματιές των εικονιζομένων έχουν διαφορετική γωνία ας κοιτάνε, υποτίθεται, το ίδιο σημείο. Η χειρότερη είναι η Καρέζη που κοιτάει μάλλον προς τα πάνω, αλλά και ο Μακρής με τη Ζαφειρίου κοιτάνε κάτω μεν αλλά μακρυά. Μόνο η άκρη-άκρη (Μαργαρίτα Παπαγεωργίου?) κοιτάει πραγματικά τι γίνεται κάτω από το μπαλκόνι. Αν ήταν πραγματικός όροφος θα κοιτούσαν προς την ίδια κατεύθυνση.
 
Πίσω
Μπλουζα